#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/12/2011 21:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για να πέσει η "δικτατορία της Τρόικα" αρκεί το πάτημα ενός κουμπιού



"Η τρόικα είναι μόνο ο προτεταμένος βραχίονας των τραπεζών. Υπό τη δικτατορία τους δεν ζει μόνο η Ελλάδα αλλά και τα περισσότερα κράτη του κόσμου. Μόνο που στην Ελλάδα οι επιπτώσεις της δικτατορίας είναι σήμερα πιο αισθητές από ό,τι σε άλλες χώρες. Στην κακοδαιμονία της χώρας έχουν βέβαια συμβάλει και οι Έλληνες πολιτικοί".

Τάδε έφη ο κόκκινος  Όσκαρ ή Όσκαρ Λαφοντέν, δηλαδή ο ηγέτης της Αριστεράς στη Γερμανία της Μέρκελ.

Δυστυχώς έχει απόλυτο δίκιο. Ζούμε σε καθεστώς δικτατορίας αλλά δεν τον παραδεχόμαστε. Η δικτατορία των αγορών και του παγκόσμιου χρηματοπιστωτικού συστήματος είναι πιο σκληρή, πιο ανάλγητη και πιο… μακροχρόνια από τις δικτατορίες των πολιτικών ή των στρατιωτικών.

Ο Όσκαρ Λαφοντέν ήταν ανέκαθεν διορατικός κι αν δεν είχε αρρωστήσει και αποσυρθεί ίσως ήταν Καγκελάριος με τους Σοσιαλδημοκράτες. Πώς απαντά στην ερώτηση για το πώς θα μπορούσε η δικτατορία να εξαφανιστεί; Με το πάτημα ενός κουμπιού, τονίζει, που δεν είναι άλλο από την ενεργοποίηση της ΕΚΤ με χρηματοδότηση των χρεοκοπημένων οικονομιών.

Ο κ. Λαφοντέν τονίζει: «Οι Ευρωπαίοι πρωθυπουργοί παραγνωρίζουν δυστυχώς το πρόβλημα. Δεν υπάρχει σωτηρία του ευρώ χωρίς αναδιάταξη του τραπεζικού τομέα. Ο τομέας αυτός είναι υπεύθυνος για την έκρηξη των χρεών τα τελευταία χρόνια. Χωρίς δημόσια οργάνωση των τραπεζών το ευρώ δεν έχει μέλλον».
Και συνεχίζει: «Σίγουρα η Αριστερά θέλει μείωση των χρεών επειδή τα χρέη προκαλούν και περιορισμό της ελευθερίας. Ο καβγάς γίνεται για το ποιος είναι ο σωστός δρόμος γι’ αυτό. Για την Ελλάδα, π.χ., θέλουμε δραστική μείωση των δαπανών για τους εξοπλισμούς, καθώς και καταπολέμηση της φοροδιαφυγής των πλουσίων. Αλλά το ίδιο ισχύει φυσικά για όλη την Ευρώπη. Ο γενικός κανόνας είναι: τα χρέη των κρατών είναι οι περιουσίες των πλούσιων ιδιωτών».

Σωστά όσα λέει αλλά ποιος τον ακούει; Μέχρι να αλλάξει κάτι η Ελλάδα θα τελεί υπό την κατοχή αυτής της απρόσωπης δικτατορίας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. τσωφλι πασατεμπου avatar
    τσωφλι πασατεμπου 24/12/2011 21:24:38

    Παπαρηγα !!

  2. fantomas avatar
    fantomas 24/12/2011 23:02:20

    Δικτατορίες δεν σηκώνει ο λαός !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    http://www.youtube.com/watch?v=3TRbJK7s1uI

  3. ioannis33 avatar
    ioannis33 24/12/2011 23:07:53

    έχω ένα θέμα με τις λύσεις που προτείνει η αριστερά ανά τον κόσμο,το ομολογώ.Η λύση είναι η χρηματοδότηση των οικονομιών από την ΕΚΤ;Και αυτή με τη σειρά της,πού θα το βρει το χρήμα;Δεν είναι κρυμμένο,δεν είναι άπειρο,δεν είναι άυλο.Μας λες επίσης οτι χωρίς δημόσια οργάνωση των τραπεζών,το ευρώ δεν έχει μέλλον.Γιατί ρωταω εγώ,έχει μέλλον η τράπεζα αν κρατικοποιηθεί;πόσες τράπεζες μπορεί να συντηρεί μια χώρα;

    • Μ.Γ avatar
      Μ.Γ @ ioannis33 25/12/2011 11:58:58

      Μα, φυσικα, το περιφημο χρημα και το συνακολουθο "χρεος" ειναι αϋλα και δεν αντιστοιχουν σε καμμια πραγματικη πλουτοπαραγωγικη βαση. Την στιγμη αυτη π.χ, καθε πραγματικο ευρω που εχει στην κατοχη της η ΕΚΤ -που αντιστοιχει σε "πραγματικο", ας πουμε, πλουτο- στηριζει 26 φανταστικα ευρω που αντιστοιχουν σε αναμενομενους τοκους και πανωτοκια ομολογων, "δευτερογενη παραγωγα" και δε συμμαζευεται. Αυτη ειναι η περιφημη "μοχλευση" (leverage) που εχει αποκοψει την χρηματιστηριακη οικονομια της "φουσκας" απο την πραγματικη οικονομια. Γι' αυτο και μιλαμε για "οικονομια καζινο" ή bubble economy. Την στιγμη αυτη, διεθνως, ενα 90% περιπου του χρηματος που κυκλοφορει στον πλανητη δεν αντιστοιχει σε αερα κοπανιστο. Aυτο ειναι το νοημα της ασυδοτης κερδοσκοπιας. Οι διαφοροι ξεπουλημενοι "πολιτικοι", που παριστανουν τους "δημοκρατικα εκλεγμενους ηγετες" -με την καθοριστικη βοηθεια των ιδιωτικων ΜΜΕ που ανηκουν στους τοκογλυφους και που ασκουν την καταλληλη πλυση εγκεφαλου στους ψηφοφορους, διαδιδοντας τα καταλληλα ψεμματα και ασκοντας την καταλληλη τρομοκρατια- ειναι απολυτως υπευθυνοι γι' αυτο τον πλανητικο παραλογισμο.

  4. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 24/12/2011 23:13:51

    Ο Λαφονταίν τά λέγει ξεκάθαρα καί συμφωνώ απολύτως μαζί του.
    Παραθέτω ολόκληρες δύο απαντήσεις του γιά πληρέστερη κατανόηση.

    «Το βασικό είναι η Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα να δώσει κατευθείαν πιστώσεις στα κράτη – υπό όρους φυσικά. Χωρίς τέτοιες πιστώσεις οι τόκοι θα συνεχίσουν να εκτινάζονται στα ύψη και τα χρέη να αυξάνονται ακατάσχετα. Η κυρία Μέρκελ μπλοκάρει ανεύθυνα για ιδεολογικούς λόγους αυτόν τον δρόμο, ο οποίος θεωρείται από όλο και περισσότερους ειδικούς ο μοναδικός σωστός».

    «Ολα σχεδόν τα μέτρα εξυπηρετούν σε πρώτη γραμμή τις τράπεζες, δεδομένου ότι οι αποφάσεις στην Ευρώπη δεν λαμβάνονται από τις κυβερνήσεις αλλά από τις τράπεζες. Οι τραπεζίτες μπορούν πάλι να θριαμβολογούν επειδή στις Βρυξέλλες αποφασίστηκε η απαλλαγή τους από τη συμμετοχή στα επόμενα προγράμματα βοήθειας. Λόγω των επιπτώσεων που θα προκύψουν από τη συνακόλουθη αύξηση των τόκων, απομένει έτσι μία και μοναδική λύση: παροχή δανείων στα κράτη κατευθείαν από την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα. Το πάτημα ενός κουμπιού αρκεί για να καταρρεύσουν αμέσως οι χρηματιστηριακές αγορές και οι οίκοι αξιολόγησης».

    Καμμιά μά καμμιά δεξιά ιδεολογία δέν απαγορεύει τόν Σαμαρά νά έχει τίς ίδιες απόψεις μέ τόν Λαφονταίν. Τουναντίον μάλιστα. Ένας συνειδητός ιδεολόγος τής ελεύθερης οικονομίας είναι υποχρεωμένος νά έχει παρόμοιες απόψεις.

    Τό ξαναλέγω. Θά κρατικοποιήσει τήν Τράπεζα τής Ελλάδος ο Σαμαράς; ή δέν θά τολμήσει; Είναι τό πρώτο βήμα πού πρέπει νά κάνει. Οι γνωρίζοντες καταλαβαίνουν πολύ καλά τί κρύβεται πίσω από μιά τέτοια πράξη.

  5. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 25/12/2011 00:52:45

    Δυστυχως το Λευτεριας λιπασμα οι πρωτοι νεκροι ειναι πιο επικαιρο απο ποτε...

    Στον γυαλινο πυργο των αγορων μονο με φοβο των κεκτημενων (δηλαδη περα απο γιαουρτι να πεσει και καμμια...αδεσποτη) μπορει να αλλαξει η ροτα...

    Οσο ακραιο και αν φαινεται εγω δεν υπηρξα ποτε ακραιος αλλα δεν υπαρχει φως...

    Και αν - ισχυει για ολη την Ευρωπη - καποιος Αντωνης εδω και εκει σηκωσει αναστημα.....απο Γκοτζαμανηδες βριθει ο τοπος....

  6. ΔΗΜΟΣ avatar
    ΔΗΜΟΣ 25/12/2011 08:37:22

    ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΜΙΑ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙ Ο ΛΑΟΣ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ. ΣΩΤΗΡΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

  7. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 25/12/2011 12:22:59

    Τα λέει πολύ σωστά. Η δραστηριοποήση της ΕΚΤ σε συνδυασμό με το κοινό δημοσιονομικό πλαίσιο και την εναρμόνιση των φορολογικών παραμέτρων και πρακτικών, και θα μας έδινε τεράστια ώθηση και θα εκπαραθύρωνε την ΕΚΤ από την Ευρώπη.
    Αλλά, τότε θα ήμασταν ομοσπονδία.
    Μακάρι!

  8. Ηφαιστίωνας avatar
    Ηφαιστίωνας 25/12/2011 14:57:54

    @ioannis33, διαφωνώ. Το χρήμα ΕΙΝΑΙ κρυμμένο. Αυτό αποθήκευε άλλωστε τα τελευταία χρόνια η Μέρκελ για να μπορεί να το παίζει τώρα "αρχηγός" της ΕΕ. Είναι μεθοδική η Γερμανίδα...