#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/03/2011 07:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γιατί διάλεξαν την ονομασία "Αυγή της Οδύσσειας";



Πάρα πολλοί συμπατριώτες μας αναρωτήθηκαν για τη σημασία της ονομασίας Odyssey Dawn (Αυγή της Οδύσσειας), που έδωσαν οι Αμερικάνοι στη στρατιωτική επιχείρηση στη Λιβύη.

Τι σχέση μπορεί να έχει το όνομα αυτό με τις συγκεκριμένες επιχειρήσεις ή με το οτιδήποτε; Συμβολίζει κάτι; Είναι τιμή προς τους Έλληνες; Είναι τιμή προς τον Οδυσσέα; Τον Όμηρο μήπως; Υπάρχει κάποια μυστικιστική ερμηνεία;

Τίποτα απ όλα αυτά. Η εξήγηση είναι πολύ πιο πεζή.

Όπως αναφέρει ο εκπρόσωπος της αμερικανικής στρατιωτικής διοίκησης στην Αφρική (US Africa Command), στην εφημερίδα Washington Post, «ο σκοπός είναι να χρησιμοποιηθεί ένα όνομα που να μην έχει καμία σχέση με τη περιοχή ή με το στόχο των επιχειρήσεων. Έτσι, στη διάρκεια των επιτελικών σχεδιασμών, δεν θα υπάρχει κίνδυνος να διαρρεύσει ο στόχος. Τα δε ονόματα των στρατιωτικών επιχειρήσεων πηγάζουν από ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα του πενταγώνου».

Σύμφωνα με το πρόγραμμα αυτό, οι επιχειρήσεις της AFRICOM μπορούν να ονομάζονται κωδικά με αρχικά γράμματα τα JS-JZ, NS-NZ, και OA-OS. Οι πρόσφατες ασκήσεις και επιχειρήσεις  είχαν ονόματα που ξεκινούσαν με J και N, οπότε η επιχείρηση της Λιβύης θα έπρεπε να έχει το Ο.

Το επιτελείο συσκέφτηκε, και κατέληξε στην ονομασία Odyssey. Από κει και πέρα έπεσαν διάφορες ιδέες στο τραπέζι, ως που επελέγη το Dawn, σαν δεύτερο συνθετικό.

Έτσι απλά.

S.A.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 24/03/2011 08:49:12

    Προς τιμη του ....Μικρού Οδυσσέα δόθηκε η ονομασία!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Κώστας Ροδινός 24/03/2011 10:45:57

      Είμαι διάσημος δηλαδή και στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού;
      Εμένα με προβληματίζει το dawn. Πόσα χρόνια σχεδιάζουν εμπλοκή?

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Κώστας Ροδινός 24/03/2011 11:15:43

      Το ξέρει ο ΔΟΛ;

  2. tasos avatar
    tasos 24/03/2011 09:01:33

    Η οδύσσεια κράτησε 10 χρόνια από τη στιγμή που ξεκίνησε, και τώρα είμαστε στην αρχή, δηλαδή στην "αυγή της οδύσσειας".

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ tasos 24/03/2011 11:04:32

      Πράγματι, και στην πορεία γι' αλλού θα πηγαίνουμε κι άλλα θα βρίσκουμε..

      • TED avatar
        TED @ ΝΙΚΟΛΑΣ 24/03/2011 12:28:35

        Και οι μνηστήρες θα τρώνε και θα πίνουν στην υγειά μας, καραδωκώντας να πάρουν ότι μας απέμεινε.

  3. Ερμηνεια! avatar
    Ερμηνεια! 24/03/2011 11:29:48

    το προγραμμα της Οδυσσειας του ...Οδυσσεως αρχισε οπως γνωριζετε με εναν Δουρειο ιππο! και τελειωσε με εναν καθημαγμενο ολομοναχο υπο συνθηκας κερατα, που επεστρεψε στην Ιθακη του.
    Στην προκειμενη, χρειαστηκε ενας Δουρειος ...Γαιδαρος ονοματι Νικολα που εσπευσε να καλυψει στην κοιλια των ραφαλς τους τομαχοκ και-κυριως-την αμερικανικη επεμβαση για την υποστηριξη ζωτικων συμφεροντων οχι της Αμερικης αλλα των συμπεθερων της Κλιντωνος!
    Χιλαρυ, Κοντολιζα και η οηε πρεσβειρα, Σαρα νομιζω, ανελαβαν με τη βοηθεια του απο ωρα σε ωρα αεργου Νικολακι, την επιθεση στη Λιβυη!
    η αυγη ξεκινησε μια νυχτα με ολογιομο φεγγαρι! ιδια μερα σαν τοτε που ο αλλος "Αικιου ραδικιου", ξεκινουσε τον πολεμο στο Ιρακ, να φερει και κει ...την Δημοκρατια και την ....ειρηνη!
    Γεγονος που τοσο ακαταμαχητα ...υπερασπιστηκε ο αντ' αυτου, Κυρ αντιπροεδρας Αβραμο!
    η αυγη αρχισε, την ...Δυση την βλεπουμε, τον Οδυσσεα ποιος θα τον παιξει;

  4. Κάποιος avatar
    Κάποιος 24/03/2011 12:03:14

    Δεν πιστεύω ότι η ονομασία της επιχείρησης είναι τυχαία, όπως δεν ήταν τυχαίος και o κατ'ευφημισμόν τίτλος "enduring freedom" με τους εκατοντάδες χιλιάδες νεκρούς και εκατομμύρια σακαταμένους αμάχους στο Ιρακ και Αφγανιστάν την τελευταία δεκαετία στο όνομα της δημοκρατίας.

    Μάλλον μια πολυετής οδύσσεια ξεκινάει για τον έλεγχο των πλουτοπαραγωγικών πηγών στην ΝΑ Μεσόγειο και την Μέση Ανατολή.

  5. EtsiMareSei avatar
    EtsiMareSei 24/03/2011 12:40:04

    Τα κερατιάτικα του Οδυσσέα ξέρουμε όμως οτι στην τελική τα πληρώνουν οι διάφοροι θρασύδειλοι μνηστήρες που μαζεύτηκαν εκεί για τα λάφυρα!!Και ας γλεντάνε τώρα στην αρχή όλοι τους..

  6. Enzo avatar
    Enzo 24/03/2011 13:56:13

    για Οδυσσεια δεν μιλαγε και ο γαπ απο το καστελοριζο?

  7. mind trap avatar
    mind trap 24/03/2011 16:20:28

    Ο Οδυσσεάς ήταν ένας και έμεινε στην ιστορία γιατί τελικά, μετά από 10 χρόνια ταλαιπωρίας, βρήκε το δρόμο του γυρισμού.
    Αυτοί θα τον βρούνε ή θα μας μπερδέψουν όλους λίγο πριν χαθούν?

  8. provato avatar
    provato 24/03/2011 16:50:26

    Η ισορροπία-ες του διεθνούς συστήματος γίνονται μέρα με την μέρα όλο και πιο εύθραυστες. Βρισκόμαστε στην αυγή μια Οδύσσειας που θα μας ΄΄δώσει΄΄ ως ανθρωπότητα ένα γενικευμένο πόλεμο με τελική κατάληξη την ΄΄Ιθάκη΄΄ ενός ΄΄υπερεθνικού συστήματος παγκόσμιας οικονομικής διακυβέρνησης΄΄ ;
    Η διευθέτηση του κόσμου υπό την αιγίδα της μονοκρατορίας των ΗΠΑ δοκιμάζεται.
    Η ατμοσφαίρα είναι ηλεκτρισμένη και ρευστή σε πολλά ευαίσθητα μέρη της υφηλίου ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ, ενώ πολλές άλλες περιοχές είναι υποψήφιες για ανάφλεξη. Περιοχές όπου διακυβεύονται μεγάλα και σε αρκετές περιπτώσεις συγκρουόμενα συμφέροντα, η ΄΄διαχείριση΄΄ των οποίων στο εξαιρετικά ρευστό γεωπολιτικό περιβάλλον αυξάνει τις πιθανότητες απρόσμενων ΄΄εμπλοκών΄΄.
    Στο κάδρο που περιγράφεται παραπάνω μπορούμε να προσθέσουμε τους τριγμούς στο οικοδόμημα της ΕΕ, την παγκόσμια οικονομική κρίση που μεταλλάσσεται σε κρίση κρατικού χρέους ενισχύοντας τις τριβές στις διακρατικές σχέσεις , την πολυπολιτισμική φούσκα που απειλεί πολλές κοινωνίες, την αστάθεια σε Ιράκ, Αφγανιστάν που μέρα με την μέρα απειλεί να ΄΄προσελκύσει΄΄ νέα μέλη όπως πχ Ιράν , Πακιστάν , Ινδία, Κίνα. ¨Όλα αυτά είναι ανησυχητικά σημάδια σχετικά με το αρνητικό δυναμικό που έχει συσσωρευτεί και εξακολουθεί να συσσωρεύεται μέρα με τη μέρα πλέον. Χωρίς βέβαια να βγάζω έξω από το παζλ και τα ΄΄δικά μας΄΄ Βαλκάνια...
    Εντύπωσή μου είναι πως η γενικότερη κατάσταση μάλλον βαίνει προς ανεξέλεγκτη, μένει να φανεί κιόλας...

    ΥΓ: Η αυγή της Οδύσσειας ή της αστάθειας; Περισσότερο σε ξεκίνημα μιας σκοτεινής νύχτας μοιάζει. Τελικά δεν διδαχθήκαμε τίποτα από τους δυο μεγάλους πολέμους;

  9. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 24/03/2011 17:51:09

    Η αντίστοιχη Οδύσσεια στο Ιράκ,κράτησε 12 χρόνια.