#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/04/2012 21:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γαλλικές εκλογές: Προβάδισμα Ολάντ με 28,2%



Ποσοστό 28,2%, με καταμετρημένο το 85,16% των ψήφων, συγκεντρώνει ο Σοσιαλιστής Φρανσουά Ολάντ, ο οποίος σύμφωνα με τα αποτελέσματα του γαλλικού υπουργείου Εσωτερικών ηγείται των αντιπάλων του στον πρώτο γύρο των προεδρικών εκλογών.

Ακολουθούν ο Νικολά Σαρκοζί με 27%, η Μαρίν Λεπέν με 18,6%, ο Ζαν-Λικ Μελανσόν με 10,9% και ο Φρανσουά Μπαϊρού με 9,2%.

Στην πρώτη του ομιλία ενώπιον των υποστηρικτών του, μετά την ανακοίνωση των πρώτων αποτελεσμάτων, ο Ολάντ δεσμεύθηκε ότι θα επαναφέρει την Ευρώπη στο δρόμο της ανάπτυξης και της απασχόλησης.

Την πεποίθηση ότι ο ίδιος θα είναι ο νικητής στο β΄ γύρο των προεδρικών εκλογών στις 6 Μαΐου εξέφρασε από την πλευρά του ο Γάλλος πρόεδρος Νικολά Σαρκοζί, καλώντας τους εκλογείς να τον ψηφίσουν «από αγάπη για την πατρίδα».

Η Μαρίν Λεπέν του Εθνικού Μετώπου, η «έκπληξη» του πρώτου γύρου για το ιδιαίτερα υψηλό ποσοστό που συγκέντρωσε, είχε αποσαφηνίσει το περασμένο διάστημα ότι θα υποδείξει στους ψηφοφόρους της «να μη ψηφίσουν 'ούτε Ολάντ, ούτε Σαρκοζί'» στο δεύτερο γύρο των εκλογών.

Να δραστηριοποιηθούν για να ηττηθεί ο Σαρκοζί στο δεύτερο γύρο κάλεσε τους ψηφοφόρους του ο Ζαν-Λικ Μελανσόν, χωρίς ωστόσο να αναφερθεί ονομαστικά στον Φρανσουά Ολάντ. Απευθυνόμενος στους οπαδούς του στην κατάμεστη πλατεία Στάλιγκραντ, ο Ζαν Λικ Μελανσόν τόνισε: «Σας το λέω ξεκάθαρα, είναι θέμα συνείδησης τις ώρες αυτές, έχουμε τα κλειδιά για το τελικό αποτέλεσμα και δεν υπάρχει τίποτα για διαπραγμάτευση. Σας καλώ να κινητοποιηθείτε για τις 6 Μαΐου χωρίς να ζητήσετε κανένα αντάλλαγμα, να κινητοποιηθείτε για να νικηθεί ο Σαρκοζί».

Η προσέλευση στις εκλογές υπολογίζεται ότι έφθασε ή ξεπέρασε το 80% αφού τα ποσοστά συμμετοχής στις πέντε το απόγευμα τοπική ώρα έφθαναν το 70,59% επιβεβαιώνοντας την τάση που είχε διαμορφωθεί από το μεσημέρι με προσέλευση 28,29%.

Τα ποσοστά αυτά καταρρίπτουν τις απαισιόδοξες προβλέψεις που έδιναν υψηλή αποχή της τάξεως 28%. Το 2007 το ποσοστό συμμετοχής στις εκλογές ήταν 83,77%, ενώ το 2002 ήταν 71,6%.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. stef avatar
    stef 22/04/2012 21:25:15

    Αν κερδίσει ο Ολάν και εφαρμόσει όσα επαγγέλεται, οι Γερμανοί θα φύγουν απο το ευρώ. Ετσι λύνεται αυτόματα το δίλλημα μας. Απο εκεί και πέρα το θέμα θα είναι πώς θα εφαρμοστεί στην πράξη το Αγγλικό δίκαιο για τα χρωστούμενα μας. Θα έλθουν στη θέση των Ευρωπαίων οι Αμερικάνοι, οπως ήλθαν στη θέση των Αγγλων κατά τον Εμφύλιο; Θα βρεθεί πολιτική δύναμη να φέρει τους Ρώσσους; Το κοντινό μέλλον θα έχει πολύ ενδιαφέρον

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ stef 22/04/2012 21:29:38

      Αν....

      • franc avatar
        franc @ Strange Attractor 23/04/2012 08:44:59

        Παράξενε, δεν υπάρχει άν. Τα γαλλικά γκάλλοπ δεν τα κάνει ο Μπόμπολας. και όταν μιλάνε για 10 μονάδες διαφορά στό 2ο γύρο, όσες κωλοτούμπες και να κάνει ο Σαρκοζί μάλλον θα την μεγαλώνει αντί να τη μικρύνει. Ηδη υιοθέτησε όλα τα φασιστικά συνθήματα του Λεπέν. Σκέψου να λέει έξω απ' τη Γαλλία οι ξένοι, ένας πρόεδρος που είναι 50% Ούγγρος, 25% Εβραιοέλληνας και 25% αμφιβόλου "καθαρότητας" Γάλλος, με τους μισούς σχεδόν υπουργούς του να έχουν Γαλλική υπηκοότητα εξ αγχιστείας, η με μια Εθνική ομάδα ποδοσφαίρου με το 80% να είναι μαύροι "Γάλλοι" και να έχει το 1/6 του πληθυσμού (10.000.000) ξένους με γαλλική υπηκοότητα...
        Sarcozi c' est fini...
        Σειρά της Μέρκελ τώρα.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ stef 23/04/2012 09:29:17

      Σιγά να μην φύγουν οι Γερμανοί...
      Δεν είναι τόσο χαζοί.

      • voter avatar
        voter @ Ο Θείος 23/04/2012 09:55:06

        Ποιά είναι η γνωμη σας αγαπητέ Θείε ? Την περιμένω με εξαιρετικό ενδιαφέρον.

        • juliet avatar
          juliet @ voter 23/04/2012 10:59:41

          voter Καλημέρα, ασχετο με το θέμα ...ρώτησα για τον κοινό και ''αγαπητό''που ζητά τη ψήφο μας στη Α'Αθηνων και με την απάντηση που πήρα ...αν δεν ήτανε εθνική ανάγκη και αν δεν ήτανε ο Σαμαράς για πρώτη φορά δεν θα πήγαινα όχι να ψηφίσω αλλά να περάσα και απ'έξω.Πείσμωσα και πρέπει να δώσουμε σκληρό αγώνα για να ξεβρωμίσουμε ....Καλή βδομάδα.

          • voter avatar
            voter @ juliet 23/04/2012 13:41:38

            Ακριβώς Juliet! Στο ίδιο πνεύμα είμαι κι εγώ ! Καλη εβδομάδα κι απο εμένα !

  2. Γιώργος1 avatar
    Γιώργος1 22/04/2012 21:34:45

    Εγώ 20% είδα την Λεπέν...

  3. Περαστικός avatar
    Περαστικός 22/04/2012 22:25:57

    Μάλλον θα είναι Σοσιαλιστής όπως τον Παπανδρέου έτσι δυστυχώς λειτουργεί το σύστημα προς το παρόν. Θα τα βρουν με την Μ;eρκελ, of the record!!!

  4. Δραγουμης avatar
    Δραγουμης 22/04/2012 23:03:48

    ας ελπισουμε οτι η αλλαγη ξεκινησε , μια αλλαγη που πρεπει να ερθει και στην Ελλαδα

    απιστευτο το ποσοστο της ακροδεξιας

  5. ioannisk avatar
    ioannisk 22/04/2012 23:06:27

    τι να τα βρούνε ολος ο στοχος τους είναι να φύγει ο Σαρκοζί.
    Ολα τα αριστερά καθαρματα που θελουν να βολευτουν στο δημόσιο εχουν βγει παγανια.
    Η κατασταση στην γαλλια ειναι μια κατασταση που θυμηζει εκλογες 2009 ελλαδος.
    Οι σοσιαλιστές και οι άλλοι αληταράδες αριστεροί ψηφισαν γιατι θέλουν να πέσει η κακιά δεξιά που έκανε μειώσεις.
    όπως και στην Ελλάδα έτσι και εκεί ο Σαρκοζί δεχθηκε μια προσωπικη επίθεση ανευ προηγουμένου.
    Ξέρετε τι λενε τα αληταρια τα ξεπλυενα οι σοσιαλιστές
    Θα αυξήσουν την φορολογία τις κρατικές δαπάνες και θα προσλάβουν χιλιάδες στο δημόσιο. Σας θυμίζει τίποτα αυτό μήπως την Ελλάδα του πασοκ παπανδρέου.
    Επίσης έχετε δει την φάτσα του ολαντ σαν υπαλληλακος ειναι.

    • S.P. avatar
      S.P. @ ioannisk 23/04/2012 07:28:12

      !!!!!!!!!!!!!!

  6. sakis avatar
    sakis 22/04/2012 23:06:43

    Δηλαδή 1 στους 5 Γάλλους που ψήφισαν λεπέν γύρω στα 10.000.000 δηλαδή όσο είναι μια Ελλάδα είναι φασίστες,ναζί και καίνε εβραίους στα κρεματόρια που έχουν σπίτια τους φαντάζομαι σύμφωνα με τους ψευτοριστερούς,ψευτοανθρωπιστές της Ελλάδας και φαντάζομαι στην γαλλία δεν υπάρχει άκρα αριστερά,ούτε ακραίοι ισλαμιστές φονταμενταλιστές παρά μόνο Γάλλοι ακροδεξιοί
    Ε ΡΕ ΔΟΥΛΕΜΑ ΠΟΥ ΠΕΦΤΕΙ

  7. Βαγγέλης, Πειραιάς avatar
    Βαγγέλης, Πειραιάς 22/04/2012 23:35:17

    Η «ρεζέρβα της Γερμανίας» θα ηττηθεί στην Γάλλια. Ο Σαρκοζί που μετέτρεψε την Γαλλική συντηρητική παράταξη, αυτήν την υπερήφανη πολιτική παράταξη σε απλό ακόλουθο της Γερμανίας θα ηττηθεί από τον Γαλλικό λαό.

    Το ότι θα χάσει από τον Ολάντ - έναν μέτριο αλλά αξιοπρεπή υποψήφιο – δείχνει την οργή του γαλλικού εκλογικού σώματος για την πολιτική Σαρκοζί και την άθλια υπεροψία που έχει επιδείξει συστηματικά.

    Η συντριβή της οικονομίας χωρών όπως της Ελλάδας από την Γερμανία, η μετατροπή της ΕΕ σε γερμανική ζώνη επιρροής, και τα αρνητικά αποτέλεσμα για την γαλλική οικονομία της Γερμανικής πολιτικής, έφτασε η ώρα να λάβουν τις απαντήσεις που τους αξίζουν από Υπερήφανους λαούς όπως ο Γαλλικός.

    Σημείωση: ΤΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ξαναεμφανίζεται στην Γαλλία μετά από μακρά απουσία και οι ΦΑΙΟΙ ανεβαίνουν κι άλλο.

    Για να δούμε τι θα πράξει τώρα ο Ελληνικός λαός. Θα ξαναανακαλύψει λέξεις όπως υπερηφάνεια, αξιοπρέπεια, εθνική ανεξαρτησία, πραγματική οικονομία, οικονομική ανάπτυξη, εργασία, αγώνας, προσπάθεια, πίστη στον εαυτό της και τις δυνάμεις της ή θα παραμείνει προσκολλημένη στον ραγιαδισμό του ΠΑΣΟΚ και την υποταγή του πολιτικού της δυναμικού στην γερμανική μπότα και της ελληνικής χρεοκοπημένες τράπεζες.

    Η ώρα έχει έρθει να δείξει ο κάθε λαός από τι είναι φτιαγμένος. Οι γάλλοι αρχίζουν και ξαναβρίσκουν τον χαρακτήρα που τους ανέδειξε νικητές και ηγέτες πλείστες φορές στην Ευρώπη. Οι έλληνες που κάποτε κατέπλησσαν την Ευρώπη τι θα πράξουν;

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ Βαγγέλης, Πειραιάς 23/04/2012 09:38:14

      Δηλαδη ο δεξιος ψηφοφορος της Λε Πεν ακουγοντας τον κομμουνιστη Μελανσον να λεει ουρλιαζοντας ψηφιστε το πασικοειδες μορφωμα Ολαντ {κατι σαν ΓΑΠ μου μοιαζει αυτος } θα παω να ψηφισω Ολαντ ? Καλομελετα κι'ερχεται ενας Σαρκοζυ για αλλη μια 5 ετια και βλεπουμε !Οποιος ξερει τον εθνικισμο των Γαλλων ξερει πολυ καλα οτι ο Ολαντ δεν βγαινει ουτε με σφαιρες !Η ευκαιρια του ηταν να παρει ποσοστο ασφαλειας απο τον Α ! γυρο δεν το πηρε {+ 1,5 % ειναι ενα τιποτα μπροστα στο 19 % της Λε Πεν } εχασε !Εδω ειμαστε και θα το δειτε !

      • Βαγγέλης, Πειραιάς avatar
        Βαγγέλης, Πειραιάς @ Ραβινος 23/04/2012 23:37:51

        Πραγματικά περαστικά για την «αναλύσεις» σου.

        Ούτε καν τις βαθύ χάσμα που χωρίζει την Γκολικής δεξιάς με την φασιστική δεξιά δεν γνωρίζεις. Άλλο Ρεπουμπλικανική δεξιά και άλλο νέο φασίστες.

        Επίσης, το Γαλλικό Σοσιαλιστικό κόμμα δεν έχει και δεν είχε τίποτε κοινό με την μετάλλαξη της Ένωσης Κέντρου που ονομάζεται ΠΑΣΟΚ. Όποιος γνωρίζει γραφή και ανάγνωση και έχει σχέση με τον ορθό λόγο βλέπει εύκολα τις απτές διαφορές.

        ΥΓ: Άκου το ΠΑΣΟΚ σοσιαλιστές! Ούτε καν ως ανέκδοτο.

        ΥΓ2: Κάτι ήξερε ο Σιράκ και δεν τον ήθελε με τίποτε τον Σαρκοζι. Τότε τον βοήθησαν οι μυστικές υπηρεσίες, τώρα όμως και αυτό το χαρτί δεν θα τον σώσει. Οι Γάλλοι δεν απασχολούντα με τις ρεζέρβες της Γερμανίας.

        • Βαγγέλης, Πειραιάς avatar
          Βαγγέλης, Πειραιάς @ Βαγγέλης, Πειραιάς 24/04/2012 00:21:45

          Διορθώσεις:

          …..για τις «αναλύσεις» σου….
          Ούτε καν το βαθύ χάσμα που χωρίζει την Γκολική δεξιά με την φασιστική δεξιά δεν γνωρίζεις.
          Και προσθήκη:
          Έχω γράψει επανειλημμένα πως η ελληνική συντηρητή παράταξη δεν ανέδειξε δυστυχώς ποτέ έναν Charles de Gaulle καθώς και πως ένας Charles de Gaulle δεν θα ανεχόταν ουτε στιγμή ένα σχέδιο όπως το Μνημόνιο 2.
          Να προσθέσω λοιπόν και έναν ακόμη λόγο, ο Charles de Gaulle πολέμησε τους φασίστες και οι οπαδοί του πέθανα με το όπλο στο χέρι πολεμώντας ενάντια στον φασισμό και για την ελευθερία και δημοκρατία στην Γαλλία. Δεν είχαν και δεν έχουν ανάγκη ούτε σχέση με τα φασιστικά κατέλειπα του Β ΠΠ και της αποικιοκρατίας τα οποία συγκροτούν τον πυρήνα του κόμματος του Λεπέν.
          Αποτελεί θλιβερή σελίδα στην ιστορία του Γκολικου κινήματος η ανάδειξη του Σαρκοζι στην ηγεσία του. Αλλά ας είναι καλά οι μυστικές υπηρεσίες. Με αυτές έκανε πάντα πολιτική ο Σαρκοζι. Τώρα όμως αυτά δεν περνάνε. Τις εκλογές δεν μπορεί να τις κλέψει σε μια ανεπτυγμένη χώρα πως η Γαλλία. Μόνο σε χώρες όπως η Ελλάδα συμβαίνουν αυτά, όπως το 2009.

  8. Περαστικός avatar
    Περαστικός 23/04/2012 00:30:57

    Η αριστερά έχει σωστές ιδέες. Το πρόβλημα είναι η ακροδεξιά. Μια Ευρώπη Νταχάου και φιμωμένος λαός όπως με το πασοκ το δήθεν δημοκρατικό. Που "πούλησε" τους συνδικαλιστές τους και θα αρχίσουν οι παρατήσεις ή θα σαμποτάρουν κάτι διαφορετικό από το πα σοκ.
    Μνημόνια: το κοινό πρόγραμμα ΝΔ -ΠΑΣΟΚ
    Οι συνέταιροι του δικομματισμού καθώς και τα σχήματα-δορυφόροι τους, ούτε θέλουν ούτε μπορούν να ασκήσουν φιλολαϊκή πολιτική. Η ύπαρξή τους συνδέεται με τα μεγάλα επιχειρηματικά συμφέροντα, τους τραπεζίτες και τους μεγαλοβιομήχανους. Αν συνεχιστεί η κυριαρχία τους, η Ελλάδα θα γίνει μια τριτοκοσμική χώρα στην Ευρώπη με μισθούς και συντάξεις πείνας, με μεγάλη φτώχεια, με κακή εκπαίδευση για τους πολλούς και ακριβά σχολεία για λίγους, με υποβαθμισμένες δημόσιες υπηρεσίες υγείας και πολυτελείς ιδιωτικές κλινικές για λίγους. Μια χώρα εχθρική στη νέα γενιά, με κατεστραμμένο παραγωγικό ιστό και απαξιωμένο εργατικό δυναμικό,, με το περιβάλλον και τη δημόσια περιουσία στη διάθεση κάθε αετονύχη επενδυτή.

  9. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 23/04/2012 02:37:18

    Είχα αναφέρει αρκετούς μήνες πριν,καθώς και προ ολίγων ημερών,πως ουδείς μπορεί να προεξοφλήσει το αποτέλεσμα των προεδρικών εκλογών στη Γαλλία.Από τα μέχρι τώρα αποτελέσματα εξάγονται τα εξής:
    Πρώτον,ο Σαρκοζί άντεξε.Οι δημοσκοπήσεις έδιναν πολύ μεγαλύτερη διαφορά ανάμεσα στους Ολάντ-Σαρκοζί υπέρ του πρώτου.Τώρα,η διαφορά είναι περίπου δυο μονάδες(ή έστω κάπου εκεί).
    Δεύτερον,το ποσοστό της υποψηφίας του Εθνικού Μετώπου της Λεπέν είναι απροσδόκητα υψηλό.Αγγίζει το 18,5%,ακόμη υψηλότερο από του πατέρα της,δέκα χρόνια νωρίτερα που εισήλθε στο β'γύρο με τον Σιράκ αντίπαλο.Θα διαδραματίσει σημαντικό ρόλο στο εκλογικό αποτέλεσμα του β' γύρου.
    Τρίτον.Αν αθροίσει κανείς το ποσοστό του Μελανσόν(Μέτωπο της Αριστεράς)μαζί με την υποψήφιο των Οικολόγων και τους δυο τροτσκιστές υποψηφίους αγγίζουν,όλοι μαζί,περίπου το 15 με15,5% των ψήφων.Για πρώτη φορά,μετά από κάμποσα χρόνια,η κομμουνιστική,ριζοσπαστική,τροτσκιστική αριστερά(προσθέτοντας και την υποψήφια των Οικολόγων) φτάνει σε τέτοιο σημείο.
    Τέταρτον.Η πτώση του Μπαιρού,του κεντρώου υποψηφίου με κεντροδεξιά ορλεανιστική πολιτική παράδοση.Το Δημοκρατικό Κίνημα είναι συνέχεια της UDF(της πάλαι ποτέ μεγάλης ζισκαρικής παράταξης).Το ποσοστό του 8,5% πρέπει να προβληματίζει το συγκεκριμένο πολιτικό χώρο και δημιουργεί σοβαρούς τριγμούς,με αβέβαιο μέλλον.
    Θα ισχυριστεί κάποιος τι θα γίνει στο β'γύρο,σε δυο εβδομάδες από τώρα.Άγνωστη η κατάληξη είναι η απάντηση.Ουδείς μπορεί να γνωρίζει τη συμπεριφορά των ψηφοφόρων των δυο υποψηφίων Λεπέν και Μπαιρού.Είναι δυο εντελώς διαφορετικοί πολιτικοί χώροι με παντελώς ξεχωριστή πολιτική σκέψη και παράδοση.Οι ψηφοφόροι της αριστεράς θα στηρίξουν τον Ολάντ.Αυτό είναι σίγουρο.Ο Σαρκοζί έχει τρία σημαντικά αγκάθια τα οποία πρέπει να υπερκεράσει για να ελπίζει βάσιμα.Πρώτον στο πολιτικό του λόγο θα πρέπει να ενσωματώσει διακηρύξεις που να ικανοποιούν τους ψηφοφόρους Λεπέν και Μπαϊρού.Δεύτερον,να πείσει τους ψηφοφόρους του Εθνικού Μετώπου πως η Γαλλία θα πάψει να έχει συμπληρωματική παρουσία στη σχέση της με τη Γερμανία και θα επιδιώξει ισότιμη σχέση.Τρίτον και το κυριότερο που πρέπει να προσεχθεί ιδιαίτερα.Είναι οι σχέσεις UMP(Ένωση για το Λαϊκό Κίνημα-Σαρκοζί) και Εθνικού Μετώπου.Υπάρχουν μίση και πάθη από το μακρινό παρελθόν.Η Δεξιά στη Γαλλία χωριζόταν από παλαιά σε τρεις μεγάλες οικογένειες:Στη βοναπαρτιστική-ριζοσπαστική δεξιά,στην ορλεανιστική δεξιά και στην ακραία δεξιά.Η ριζοσπαστική δεξιά μετεξελίχθηκε στη γκωλική παράταξη(μετά το Β'Παγκόσμιο πόλεμο),η ορλεανιστική δεξιά εξελίχθηκε στη κεντροδεξιά,με κεντρώα χροιά,παράταξη του Ντ'Εστέν(από τέλη της δεκαετίας του 1960-αρχές 1970) και η ακραία δεξιά(μετά από πολλές μετατροπές) κατέληξε στο Εθνικό Μέτωπο το 1972 με ιδρυτή τον Ζ.Μ.Λεπέν.Οι δυο πρώτες ενσάρκωσαν το ριζοσπαστικό και φιλελεύθερο τμήμα της κεντροδεξιάς και συνεργάστηκαν με τις επωνυμίες ''Συναγερμός για τη Δημοκρατία''(Γκωλικοί) και ''Ένωση για τη Γαλλική Δημοκρατία''(Ντ'Εστέν).Πα'όλες τις κόντρες και τις υπόγειες διαφωνίες τους πέτυχαν μεγάλες νίκες απέναντι σε σοσιαλιστές υποψηφίους της αριστεράς.Όμως,πάντα,δεν είχαν καμία επαφή με το Εθνικό Μέτωπο τ'οποίο άρχισε να μεγαλουργεί όταν ο Μιτεράν εφάρμοσε την απλή αναλογική τη δεκαετία του 1980 για να ευνοήσει τον Λεπέν,δημιουργώντας προβλήματα στη γκωλική και φιλελεύθερη παράταξη.Το χάσμα μεταξύ γκωλικών-φιλελευθέρων και ακραίας δεξιάς μεγεθύνθηκε και πολλαπλασιάστηκε.Σήμερα,υπάρχει δήλωση του Λεπέν πως ''αφενός είναι υπερήφανος για τη κόρη του αφετέρου ο Σαρκοζί πλέον έχει χάσει''.Αυτό δείχνει πολλά.
    Οι παραπάνω διαπιστώσεις κάνουν τη σύγκρουση του β'γύρου εξαιρετικά ενδιαφέρουσα.Το τελικό αποτέλεσμα είναι αδύνατον να προεξοφληθεί υπέρ του ενός ή του άλλου.Εξάλλου θα ήταν επιπόλαιο και άστοχο.Πάντως,η γαλλική προεδρική αναμέτρηση συγκεντρώνει το παγκόσμιο ενδιαφέρον όπως επίσης και οι αμερικάνικες εκλογές,αρχές Νοεμβρίου,που ακολουθούν.Η έκβαση των αναμετρήσεων αυτών πρόκειται να σημαδέψει τις εξελίξεις που έρχονται διότι το επόμενο χρονικό διάστημα,σε κοινωνικο-οικονομικό επίπεδο,θα είναι ιδιαίτερα κρίσιμο με πιθανόν απρόβλεπτη τροπή.Θα είμαστε εδώ και θα σχολιάσουμε.

    • juliet avatar
      juliet @ Komis Montechristo 23/04/2012 07:39:17

      Kαλημέρα ,Κόμη
      χάρηκα που ξαναμπήκες στο ''στίβο'' ακόμη και με αναλύσεις εμπλεκομένων στα δικά μας.
      Καλή βδομάδα !

      • Komis Montechristo avatar
        Komis Montechristo @ juliet 23/04/2012 09:39:11

        Καλημέρα Juliet.Καλή εβδομάδα και σε σένα.

  10. kas avatar
    kas 23/04/2012 08:10:47

    Η Ζαν Μαρί (αμήν και πότε και το Μέτωπο των Ελλήνων) ξεκίνησε τον επινίκειο λόγο της λέγοντας

    "Πατριώτες της δεξιάς και της αριστεράς"

    γκέγκερ....οι ευαίσθητοι με την απαγορευμένη λεξούλα "ακροδεξιά" ;

    να πάψει η πιπίλα πιά

    μακάρι και στην Ελλάδα να πάψουν τα συστημικά αναχώματα που εγκλωβίζουν τον πατριωτικό κόσμο (ακόμα και η ΧΑ ανάχωμα είναι) και να δημιουργηθεί ένα και μόνο μέτωπο

    αργά ή γρήγορα θα γίνει και θα σαρώσει

    • juliet avatar
      juliet @ kas 23/04/2012 08:34:02

      Η μάνα της Ελληνίδα !μεγαλωμένη στο νότο της Γαλλίας με πολλούς αλλοδαπούς και μάλιστα αραβικό στοιχείο πρέπει να είσαι συσπειρωμένος και με τους ''πατριώτες της δεξιάς και της αριστεράς''.

      • franc avatar
        franc @ juliet 23/04/2012 10:01:44

        Αγαπητή Juliet, όπως τα λές.
        Η εκπρόσωπος της φυλετικής καθαρότητας των Γάλλων είναι μισή Γαλλίδα!... Ο πρόεδρος Σαρκοζί μόνο 25% Γάλλος. Και οι "καθαροί Γάλλοι" κάτω απο το 40% του Γαλλικού Εθνους. Και αυτοί οι "καθαροί" Γάλλοι είναι Βάσκοι, Βρεττάνοι,Φράγγοι, Οξιτανοί, Σαβογιάροι,Γαλλάτε, Σάξονες,Αραβες, Ελληνες, Ιταλοί, Ισπανοί, Πορτογάλλοι και δεν συμμαζεύεται.Και έχει το θράσος η Μαρίν να ζητάει απ' τους "ξένους" Γάλλους να επιλέξουν τη μία απο τις δύο ή τρεις κλπ εθνικότητες που διαθέτουν. Πώς θα επιτευχθεί αυτό? Με μετάγγιση αίματος? Και μετά λέει θα κλείσει η Γαλλία τα σύνορά της όπως πρίν 30 χρόνια. Και θα γίνει κάτι σαν Κούβα της Ευρώπης? Δεν καταλαβαίνει οτι αν κλείσει τα σύνορά της η Γαλλία θα της κλείσουν και οι άλλοι τα δικά τους που με τόσους αγώνες η Γαλλία (και όχι η Γερμανία) κατάφερε να τους τα ανοίξει? Οι φασίστες καλή μου Juliet δεν είναι απλά κακοί άνθρωποι. Είναι πρωτίστως χαζοί. Με χαμηλό IQ. και με μειωμένη ικανότητα κατανόησης σύνθετων εννοιών, εξ ού και η προσήλωσή τους στα δόγματα. Είναι ακριβώς όπως οι οπαδοί της θύρας 13, με τα μυαλά στα κάγκελλα, ικανοί να ποδοπατηθούν μεταξύ τους μέχρι θανάτου μην κατανοώντας ότι δεν χωράνε να περάσουν όλοι μαζί...Αυτό το ”πατριώτες της δεξιάς και της αριστεράς”, έχει μεγάλη πλάκα. Είναι σαν στο ντέρμπυ να φωνάζεις: " συναγωνιστές φίλαθλοι Ολυμπιακού- Παναθηναικού" δεν υπάρχουν νικητές και ηττημένοι...

        • juliet avatar
          juliet @ franc 23/04/2012 12:01:39

          franc,
          οι φασίστες είναι χαζοί ....οι ημίαιμοι ....;Φεύγω.....τρέχω.
          Καλή σου βδομάδα ,με πολλή αγάπη.

          • franc avatar
            franc @ juliet 23/04/2012 14:19:39

            Oι ημίαιμοι είναι υπέροχοι juliet και το ξέρεις πολύ καλά, αφού είσαι απ' αυτούς. Είπαμε : Διγενείς Ακρίτες...

        • kas avatar
          kas @ franc 23/04/2012 13:18:19

          Δεν υπάρχει πιά φυλετική καθαρότητα φρανκ...ή γάλλε :-)

          εκατοντάδες χρόνια τώρα
          ούτε μπορείς να κατατάξεις λαούς με τον φαινότυπο
          όλα τα λευκά έθνη έχουν και μελανούς και ξανθούς και καστανούς και κοκκινομούρες

          αλλά υπάρχει το κοινό ήθος μιας κοινωνίας
          έθος...

          και κοινό έθος λαχώρης και μπαγκλαντές και λάγκος και ταλιμπάν και αλγέρι με το αμάγαλμα όχι μόνο των γάλλων αλλά και όλων των εθνών που αντιστέκονται στην χυλοποίηση δεν μπορεί να υπάρξει

          οι Γάλλοι οι οριτζιναλ είναι...εκ της Μικράς Ασίας
          τους βρίσκεις με τα ονόματα Τρώες-Φρύγες-Βερέκυνθες-Γάλλοι (ευνούχοι ιερείς της Κυβέλης)

          εξ΄ου και το Παρίσι η πόλις του Πάρη
          εξ΄ου και ο φρυγικός σκούφος που φορά ο Πάρης, ο Μίθρας, η Κομμούνα, η Γαλλική Δημοκρατία...μέχρι και ο μπάρμπα Στρούμφ

          οι φρύγες γίνονται Φράγκοι
          και το θέμα είναι ότι υπάρχει σύγχυση με τους Γερμανούς και τους Βρεττόνους που είναι άλλης λογικής

          οι λεγόμενοι Γερμανοί είναι μείξη Σαξώνων-Ούνων κυρίως
          οι δεύτεροι που δέχονται την εισβολή των

          κοιτίδα όλων δε....η μήτρα του Καυκάσου

          • franc avatar
            franc @ kas 23/04/2012 14:27:33

            Επομένως να συμπεράνω οτι συμφωνείς μαζί μου οσον αφορά την εκτίμησή μου για τους φασίστες των οποίων ο ακρογωνιαίος λίθος της ιδεολογίας τους είναι η φυλετική καθαρότητα...

          • kas avatar
            kas @ franc 24/04/2012 08:06:24

            Κοίτα φρανκ

            Φασισμός και κομμουνισμός έχουν πηγή τις διαστρεβλωμένες ανοησίες του Εγελου και τον Γαλλικό Ρομαντισμό.

            Τεράστιος ο Εγελος, ο οποίος όμως δεν κατάλαβε τον Ελληνισμό, ουδείς δεν κατάλαβε τον ίδιο...αλλά επηρέασε τους πάντες και τα πάντα.

            Οταν δε είδε τον Ναπολέοντα παρελαύνοντα, ανέκραξε "ήρθε το τέλος του χρόνου"

            ...τι κόλαφος για τον ίδιο και τις θεωρίες του

            Ο ακρογωνιαίος λίθος του εθνικοκοινωνισμού είναι η φυλετική καθαρότητα, λόγω της μη κατανόησης του όντος. Παρερμηνέυοντας τις εννάδες του Πλωτίνου, θεωρούν ότι το Ον ανακαλύπτει την dark side και έτσι μεθυσμένο πέφτει στην ύλη -την οποία θεωρούν μη ον- για να αποκτήσει τέλεια γνώση. Λάθος τεράστιο γιατί δεν υπάρχει στην πραγματικότητα μη ον. Γι' αυτό και λέγανε οι αρχαίοι ημών "παρ' υπόστασις του μη όντος". Αυτή η παρεξήγηση είναι η αιτία δημιουργίας όλων των ολοκληρωτικών θεωριών.

            Από εκεί και πέρα δεν σημαίνει ότι και οι θεωρίες αυτές δεν έχουν αλήθειες εντός.

            Φυλετική καθαρότητα υπήρχε όταν δεν υπήρχε η μείξις (Εξ΄ου και τα σατουρνάλια τα καρναβάλια, εις ανάμνησιν της κρόνιας επιμειξίας που μπαστάρδεψε τις ράτσες, κάνοντάς τες χειρότερες, ελέω κοσμικού σχεδίου) παλαιότερα.

            Σήμερα...πέρα από κάτι αυθεντικούς κοκκινοτρίχηδες Γαλάτες της αρμορικής και κάτι Μαυρομάλλης-Πρασινομάτηδες Κέλτες της Σκωτίας...είναι δύσκολο να βρεθεί φυλετική καθαρότητα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχουν αλλοιωθεί πλήρως τα χαρακτηριστικά των φυλών (Αν είχαν αλλοιωθεί δεν ήταν κίτρινοι και σχιστομάτηδες οι σίνες, ούτε με πλακουτωστή μύτη και μαύροι οι αραπάδες).

            Κατά τα άλλα...δεν καταλαβαίνω τι σε ενοχλεί, αν σε ενοχλεί κάτι.

          • franc avatar
            franc @ kas 24/04/2012 13:06:15

            Αγαπητε kas ,
            Εμένα δεν με ενοχλεί κάτι. Εγώ έκανα τη διαπίστωση οτι οι φασίστες (όπως και οι κομμουνιστές, οι Ορθόδοξοι, οι Ζεν και εν γένει όλοι οι Δογματικοί) δεν είναι κακοί άνθρωποι, αλλά ηλίθιοι με τα μυαλά στα κάγγελα εξ αιτίας των θεωριών περί φυλετικής καθαρότητας, οι μέν, περι "δίκαιας φύσης" οι δε, περί Αγίου πνεύματος οι άλλοι και περί Βούδα οι παράλλοι κ.ο.κ . Τα γραφόμενά σου αποτελούν μια ακόμα ισχυρή απόδειξη της διαπίστωσής μου και χαίρομαι γι αυτό.

  11. Στέργιος avatar
    Στέργιος 23/04/2012 09:11:27

    Το 34% των Γάλλων ψήφισαν Λε Πεν, Μελανσόν, και κάποιους μικρούς, που διακυρήττουν την ανάγκη η Γαλλία να επιστρέψει στο φράγκο και να φύγει από την ΕΕ αν θέλει να γλυτώσει την επερχόμενη κρίση.

    Το 34% των Γάλλων ψήφισε "αντιμνημονιακά", χωρίς να έχει καν μπει στην κρίση. Εμείς τι θα κάνουμε; Θα υψώσουμε το ανάστημά μας, ή θα μείνουμε ραγιάδες της Μέρκελ μουτζοκλαίγοντας: "τα ευρουλάκια μουουουου, τα ευρουλάκια μουουου", λες και υπάρχει περίπτωση να έχουμε καθόλου ευρουλάκια στην τράπεζα το 2020 που -υποτίθεται ότι- θα βγούμε από την κρίση.

  12. Dimitris avatar
    Dimitris 23/04/2012 10:55:13

    Εσείς όλοι που ακροδεξιά την ανεβάζετε και την κατεβάζετε έχετε ακούσει ποτέ ομιλία της Μαρίν Λεπέν?Σας πληροφορώ ότι θα συμφωνούσατε στα θέματα Ευρώπης περισσότερο με αυτήν παρά με τον αλαζόνα και υπερφίαλο Σαρκοζί.Έχει απογαλακτιστεί από τον χοντροκομμένο πατέρα της έχει δομημένο λόγο και φυσικά καμία σχέση με τη δική μας γραφική ακροδεξιά . όποιος είδε τα ντιμπέιτς της Γαλλικής τηλεόρασης την είδε να μην έχει κανένα πρόβλημα να συμφωνήσει σε θέματα Ευρώπης και οικονομίας με τον Μελανσόν τον αριστερό . ΟΣαρκοζί αυτοκαταστράφηκε με την αλαζονεία του , την προσκόληση του στη Μέρκελ και τις τράπεζες και την μανία του να καταστρέφει ότι καλό έκανε η κυβέρνηση του . Γι' αυτό και αρκετοί νυν υπουργοί της Γαλλικής Κυβέρνησης θα νιώσουν ανακούφιση αν χάσει .

    • franc avatar
      franc @ Dimitris 23/04/2012 14:37:10

      Aγαπητέ Δημήτρη, ¨Εχεις δίκιο. Η Λεπέν δεν έχει κανένα πρόβλημα να συμφωνήσει σε θέματα Ευρώπης και οικονομίας με τον Μελανσόν τον αριστερό. Ούτε με την Παπαρήγα. Σε θέματα Ευρώπης συμφωνούν απόλυτα.
      Εξω απο το Ευρώ, έξω απο την ΕΕ, επαναφορά των συνοριακών ελέγχων, ακόμα και έξω απο το ΝΑΤΟ. Δεν μας είπε όμως η κ. Λεπέν αν θα πάψουν οι Γάλλοι να μας πουλανε Μιράζ, φρεγάτες, πυραύλους μάτζικ κλπ.
      Τότε δεν καταλαβαίνω γιατί κατηγοράμε το ΚΚΕ οτι θα μας κάνει Κούβα.
      Φαντάζομαι η απάντηση είναι οτι αν γίνει και η Γαλλία Κούβα με επικεφαλής την Αριστεροδεξιά Μαρί Λεπεν, δεν θα είμαστε πια μόνοι μας...

      • Dimitris avatar
        Dimitris @ franc 23/04/2012 22:31:37

        Για τις πωλήσεις όπλων αγαπητέ franc μην τρέφεις ψευδαισθήσεις.Εκτός από τους πολιτικούς στην Ελλάδα , στις προηγμένες χώρες της Ευρώπης προτάσουν το εθνικό τους συμφέρον όπου κορυφαία θέση κατέχει η αμυντική βιομηχανία(Γερμανία,Γαλλία,Μ.Βρετανία) όπoυ απασχολούνται χιλιάδες εργαζόμενοι και συνεπώς ψηφοφόροι . Για να μην μιλήσω για τις Η.Π.Α όπου κρίσιμες πολιτείες θεωρούνται αυτές όπoυ βρίσκονται εργοστάσια παραγωγής όπλων.Εμείς σε επίπεδο πολιτικών και στρατιωτικών παραγόντων κάναμε ποτέ το βήμα για μερική έστω απεξάρτηση στην αγορά όπλων από τους μεγάλους?Πόσα και πόσα αξιόλογα ερευνητικά προγράμματα για όπλα ελληνικής κατασκευής σαμποταρίστηκαν και εγκαταλείφθηκαν επειδή δεν υπήρχαν μίζες για πολιτικούς και γαλονάδες?Δεν μας φταίει συνεπώς η κάθε Λεπέν. Κρίμα πάντως για τη γαλλική κεντροδεξιά παράταξη να έχει επικεφαλής έναν αλαζόνα σαλτιμπάγκο που με τη συμπεριφορά του έδιωξε όλους τους ικανούς υπουργούς , επιβάλλοντας έναν πρωθυπουργό "μαριονέτα". Αν στα επόμενα χρόνια δεν εμφανιστεί ένα πραγματικά αξιόλογο άτομο , η κεντροδεξιά θα "καταφέρει" να τρέχει πίσω από τις φούστες της πανέξυπνης δικηγορίνας στις επόμενες εκλογές.