#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/05/2013 12:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Γαλλία: Νόμος του κράτους ο γάμος ομοφυλόφιλων

[caption id="attachment_216242" align="alignnone" width="600" caption="Φωτο: Reuters"][/caption]

Υπογράφηκε από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, Φρανσουά Ολάντ και δημοσιεύεται σήμερα στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης ο νόμος που ανοίγει το δρόμο για το γάμο μεταξύ προσώπων του ίδιου φύλου στη Γαλλία.

Το Συνταγματικό Συμβούλιο είχε επικυρώσει πλήρως την Παρασκευή αυτό το νόμο, έπειτα από τέσσερις μήνες κοινοβουλευτικής μάχης και διαδηλώσεων, ανοίγοντας το δρόμο για να γίνουν οι πρώτοι γάμοι τον Ιούνιο. Η πρώτη τελετή αναμένεται να γίνει στο Μονπελιέ στις 29 Μαΐου και πολλοί φοβούνται ότι θα υπάρχουν βίαιες αντιδράσεις.

reuters.com

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος avatar
    Γιώργος 18/05/2013 13:02:41

    Καλούς απογόνους!

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Γιώργος 18/05/2013 16:37:25

      Έρχονται και οι απόγονοι. Βιολογικοί ή υιοθετημένοι.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Στέργιος 18/05/2013 19:01:05

        Φρίκη.

  2. Δον Κιχώτης avatar
    Δον Κιχώτης 18/05/2013 20:45:57

    Η συνέχεια της παρακμής...

    • Τρολλ avatar
      Τρολλ @ Δον Κιχώτης 19/05/2013 16:43:04

      Τεράστια παρακμή! Πού ξανακούστηκε το κράτος να αναγνωρίζει τη συμβίωση μεταξύ δύο συναινούντων ενηλίκων! Μεσαιωνικά πράγματα!

  3. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 18/05/2013 22:17:18

    Πολυπλευρη κριση στην Ευρωπη!

  4. Γιάννης avatar
    Γιάννης 19/05/2013 00:44:12

    Γιατί αντιδράτε στον γάμο των ομοφυλόφιλων;
    Ας κοιτάξουμε εμείς οι στρέιτ να μειώσουμε τα διαζύγια, που ο ένας στους δύο γάμους χαλάει, να πείσουμε τις νέες γενιές στρέιτ να παντρεύονται αντί να συζούν και να μηδενίσουμε τις 200.000 εκτρώσεις ανά έτος που έχουμε στην Ελλάδα, κι ας αφήσουμε τους γκέι στην ησυχία τους.

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Γιάννης 19/05/2013 09:35:16

      Εμείς τους αφήνουμε, αυτοί μας αφήνουν;

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ Γιώργος 19/05/2013 09:42:04

        Εσύ τους αφήνεις στην ησυχία τους μόνο αν δεν φαίνονται, μόνο αν συμπεριφέρονται σαν πολίτες β' κατηγορίας.

        • Γιώργος avatar
          Γιώργος @ Γιάννης 19/05/2013 13:26:35

          Όταν κάνουν παρελάσεις, ναι, με ενοχλούν, γιατί είναι πέρα για πέρα αντιασθητικές και μειώνουν και εμάς αλλά και τους εαυτούς τους. Τι εννοείς πολίτες β' κατηγορίας;; Κυκλοφορούν κανονικότατα στους δρόμους, μπορούν να δουλέψουν όπου θέλουν, πληρώνουν τους ίδιους φόρους, και ούτω καθεξής. Η αστυνομική τους ταυτότητα δεν γράφει αν είναι γκέι ή όχι, ούτε έχουν ταμπέλες στο κούτελο. Εδώ είναι Ελλάδα και όχι Πακιστάν (προς το παρόν).

          • Τρολλ avatar
            Τρολλ @ Γιώργος 19/05/2013 16:42:17

            Αν κυκλοφορήσουν στον δρόμο με τον σύντροφό τους, κινδυνεύουν να γίνουν περίγελος; Αν κάποιος πεθάνει, κινδυνεύει ο ενδεχομένως για μια ολόκληρη ζωή σύντροφός του να χάσει την περιουσία του συντρόφου του από τα κοράκια - συγγενείς που θα πέσουν πάνω του; Αν ο ένας από τους δύο βρίσκεται στην εντατική, μπορεί ο σύντροφός του να αποφασίσει για την τύχη του; Πληρώνουν τους ίδιους φόρους όπως όλοι οι άλλοι, αλλά στερούνται βασικά κοινωνικά δικαιώματα όπως η αναγνώριση της σύμβωσής τους; Αν ένα παιδί δηλώσει την ομοφυλοφιλία του στο σχολείο (όπως κάθε στρέιτ αγόρι ή κορίτσι, που κυκλοφορεί ελεύθερα με το κορίτσι του/αγόρι της), κινδυνεύει να γυρίσει σπίτι με κανένα μελανιασμένο μάτι (αν όχι χειρότερα); Η απάντηση σε αυτά και άλλα πολλά θα σου λύσει την απορία για το αν είναι πολίτες β΄ κατηγορίας ή όχι.

          • Aρχιμήδης avatar
            Aρχιμήδης @ Τρολλ 20/05/2013 08:13:16

            Θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία, ιδίως όταν προσβάλλει το ένστικτο αυτοσυντήρησης της φυλής.
            Στην Ελλάδα οι στρέιτ άντρες συνήθως κυκλοφορούν δυο-δύο και συχνά έχουν τα χέρια τους στις πλάτες ο ένας του άλλου. Αν όμως επιθυμούν να τα βάλουν και αλλού ξέροντας οτι προκαλούν, θα πρέπει να αναμένουν τις συνέπειες...Η δράση φέρνει αντίδραση. Αν ενας γκει είναι στην εντατική η μάνα του δεν δικαιούται να αποφασίσει για την τύχη του? Ανψηφιστεί ο "γάμος" και δηλώσω 2-3 ως συντρόφους της ζωής μου θα απαλλαγώ απο το φόρο μεταβίβασης?(Κανείς δεν υποχρεούται να έχει μόνο εναν σύντροφο). Η αναγνώριση (από τα κοράκια) της συμβίωσης των γκέυ είναι κοινωνικό δικαίωμα ή κοινωνική δέσμευσή τους προς όφελος του συστήματος και γιατί την επιδιώκουν με τόση μανία όσο καμμία άλλη "ιδιαίτερη" σεξουαλική κάστα? (πχ. πολύγαμοι)

          • Τρολλ avatar
            Τρολλ @ Aρχιμήδης 20/05/2013 11:38:46

            Πρόσεχε λίγο με τη χλωρίνη. Δεν την πίνουμε, τα πατώματα καθαρίζουμε.

          • Στέργιος avatar
            Στέργιος @ Τρολλ 20/05/2013 18:37:13

            Πες τα ρε Τρολλ.

          • billysmart avatar
            billysmart @ Τρολλ 20/05/2013 20:01:20

            τρολλ...απαντησε πρωτα γιατι δεν θελεις να γινει ο γιος σου γκευ και μετα πεταξε τις ελευθεροσυνες σου...το κομπλεξ ειναι δικο σου που δεν ξερεις γιατι θελεις η δεν θελεις την ομοφυλοφιλια...απαντησε ...την θελεις ,την αποζητας...την αποδεχεσαι απλα...και ασε τις εξυπναδες...την επιθυμεις για τον γιο σου...αν οχι γιατι οχι...

          • Τρολλ avatar
            Τρολλ @ Aρχιμήδης 20/05/2013 20:37:03

            Μα τι απάντηση περιμένεις όταν μιλάς για το ένστικτο αυτοσυντήρησης της φυλής;;;; Όταν μιλάς για πολυγαμία;;;;;;;;;;; Ποιος λέει ότι η ομοφυλοφιλία είναι ανώμαλη; Εσύ; Η Λουκά; Ο Άνθιμος; Τα συγχαρητήριά μου για τις ιατρικές σου γνώσεις που ξεπέρασαν και αυτά ακόμα τα πορίσματα της ιατρικής επιστήμης! Στα δικά σου "ακράδαντα" επιχειρήματα που είναι λίγο πιο πάνω από το νηπιαγωγείο "τα ζαβολάκια", λυπάμαι, αλλά το μόνο που έχω να αντιπαραθέσω είναι η χλωρίνη...

          • billi smart avatar
            billi smart @ Τρολλ 21/05/2013 09:01:24

            ειδες που το ξεκαθαρισες μια χαρα...δεν ειναι λοιπον ανωμαλο ,ειναι ιδιαιτερο...σεβαστο....και ασε τους ανθιμους και τα λοιπα...εγω δεν ειπα επιχειρηματα...ρωτησα κατι απλα...τα "παιδικα"ερωτηματα πονανε παντα....

  5. Aρχιμήδης avatar
    Aρχιμήδης 19/05/2013 10:10:38

    Εδώ οι πολιτικοί πουλάνε τη μάνα τους για την ψήφο. Δεν θα πουλήσουν το γάμο στους γκέυ? Σε λίγο θα τον πουλήσουν σε κάθε τύπο σεξουαλικής συνεύρεσης αφού όλες γάμο περιέχουν...

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Aρχιμήδης 19/05/2013 14:34:30

      Άρα, για να αποτραπεί αυτό, αρκεί να πάρουν χαμπάρι ότι κάθε ψηφαλάκι που τσιμπάνε από εκεί, διώχνει πολλαπλάσια.

  6. billi smart avatar
    billi smart 20/05/2013 07:11:46

    αντε και στα δικα σας οι ελευθερες !!!!

  7. billi smart avatar
    billi smart 20/05/2013 07:15:07

    γι'αυτους τους λογους δεν θελεις να γινει ο γιος σου γκεουλας...επειδη θα υποφερει απο την σταση των αλλων...η επειδη ειναι ανωμαλο ???

    • Τρολλ avatar
      Τρολλ @ billi smart 20/05/2013 17:04:59

      Το μόνο που θα με στενοχωρούσε αν η κόρη μου ή ο γιος μου ήταν ομοφυλόφιλος θα ήταν ότι θα είχε να αντιμετωπίσει από πολύ μικρή ηλικία κάτι ξύπνιους σαν και του λόγου σου, που η μοναδική τους αναφορά ως προς το τι είναι αφύσικο και τι φυσιολογικό είναι η Ελένη Λουκά.

    • Ηλίας Κοντάκος avatar
      Ηλίας Κοντάκος @ billi smart 21/05/2013 09:59:49

      Και νομίζω ότι σου απάντησα ευθαρσώς. Αν με το "γκέουλας" θεωρείς ότι δεν έδειξες ποια είναι η πραγματική σου άποψη ως προς το αν η ομοφυλοφιλία είναι ανώμαλη ή ομαλή και ως προς το αν στην ουσία έχεις ταυτιστεί με την επιχειρηματολογία τύπου Άνθιμου, τότε ή μας δουλεύεις ή έχεις περιπέσει σε σύγχυση.

  8. Αρχιμήδης avatar
    Αρχιμήδης 20/05/2013 18:02:26

    Τώρα μας έπεισες με ακράδαντο επιχείρημα!...