#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/12/2011 07:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βόρεια Κορέα: η τελευταία απομονωμένη χώρα



Η περίπτωση της Βόρειας Κορέας είναι ιδιάζουσα.

Διπλωματικά απομονωμένη, οικονομικά εξαθλιωμένη, με μια κατασταλτική κυβερνητική πολιτική, και συνεχείς παραβιάσεις των ανθρωπίνων δικαιωμάτων… αυτή είναι η χώρα που αφήνει πίσω του ο άρτι θανών «λατρεμένος» ηγέτης της Kim Jong Il.

Και βέβαια, να μη ξεχνάμε πως η χώρα αποτελεί και πυρηνική στρατιωτική δύναμη!

Ο Kim Jong Il μεγάλωσε στη χρυσή εποχή των δεκαετιών 1960-70, όταν η Βόρεια Κορέα ανθούσε οικονομικά, και εκβιομηχανίζονταν με ραγδαίους ρυθμούς.

Ξεκίνησε την σταδιοδρομία του  ως στέλεχος του κόμματος στον τομέα της προπαγάνδας, και το 1974 χρίστηκε επίσημα ως διάδοχος του πατέρα του, κάτι που αποτέλεσε τότε την πρώτη κληρονομική διαδοχή στην ιστορία του κομμουνισμού.

Βέβαια, παρά τις τότε οικονομικές της επιτυχίες, η χώρα έτεινε αργά αλλά σταθερά προς τον απομονωτισμό  και την φτώχεια, μια πορεία που αυξήθηκε με ταχείς ρυθμούς μετά την πτώση της ΕΣΣΔ, οπότε και όλες οι χρηματοδοτήσεις προς την Β. Κορέα στέρεψαν.

Έτσι, η χώρα βούτηξε με το κεφάλι στην πλήρη εξαθλίωση, γνωρίζοντας ακόμη και λιμούς, που είχαν ως αποτέλεσμα τον θάνατο ενός εκατομμυρίου ανθρώπων μεταξύ 1995-1999.

Παρόλα αυτά, ο «λατρεμένος πατερούλης» μπόρεσε και έκανε τη χώρα του πυρηνική, άσχετα αν η ίδια είχε συμφωνήσει να μη το αποπειραθεί ποτέ.

Σήμερα, ολόκληρη η χώρα  είναι βουτηγμένη στο πένθος, με εκατομμύρια πολιτών να κλαίνε «με μαύρο δάκρυ» για τον χαμό του ηγέτη τους.

Περιέργως όμως, σήμερα  το πρωί, πολλοί είναι αυτοί που ανησύχησαν, αφού η Β. Κορέα προχώρησε σε δοκιμή πυρηνικού πυραύλου μεσαίου βεληνεκούς στη θαλάσσια περιοχή ανατολικά των ακτογραμμών της.

Η συγκεκριμένη ενέργεια αποκτά διττή σημασία, αφού έρχεται λίγες μόλις ώρες μετά τον θάνατο του ηγέτη της χώρας.

Σύμφωνα όμως με πηγές της Νοτίου Κορέας, η δοκιμή ήταν μάλλον  προγραμματισμένη, και δεν είχε σχέση με τον θάνατο του Kim Jong Il.

Παρόλα αυτά, η Ν. Κορέα έθεσε σε πλήρη ετοιμότητα τις ένοπλες δυνάμεις της.

Πηγές: The Guardian, AP

Απόδοση: S.A.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. astrokritis avatar
    astrokritis 20/12/2011 08:01:51

    .. από μπουτάκι σκίζουν , όμως , οι ''συντρόφισσες'' ... Έτσι ... έτσι ... ;-) ...

  2. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 20/12/2011 09:42:26

    Αδερφέ μου ," by far" οι πιό άσχημες γυναίκες του πλανήτη! Σκέψου να σε κλωτσάνε κι'ολας με τις μαύρες μπότες και να σου απαγγέλουν ρητά του Μεγάλου Πατερούλη! (και τα βίτσια ΄εχουν τα όριά τους!)

    • astrokritis avatar
      astrokritis @ ΣΤΕΛΙΟΣ 20/12/2011 10:23:42

      .. χαχαχαχ ! .. όχι , ομολογώ πως τέτοια βίτσια δεν τα 'χω ... Να μου λείπει το βύσσινο !! .. χαχαχ ! ..

  3. Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
    Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 20/12/2011 10:03:05

    Οπως διάβασα στο τουίτερ, "ο γιος του πρέπει να αποδείξει ότι ειναι πιο παρανοϊκός από τον πατέρα του...Μεγάλη η πίεση"

    Το παρανοϊκό καθεστώς (για την ιστορία) έχει.....αποκυρήξει τον κομμουνισμό!
    Η επίσηση ιδεολογία του είναι το "Ζου Τσε" (αυτάρκεια) που επινόησε ο "Μεγάλος Ηγέτης"

    Βέβαια εδώ και στο εξωτερικό, οι διάφοροι ΣΚΑΙ κλπ πασχίζουν να ταυτίσουν τον κομμουνισμό με τέτοιες παράνοιες (που η ύπαρξή τους τους βολεύει...)

    • anetos avatar
      anetos @ Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ 20/12/2011 13:06:09

      "έχει…..αποκυρήξει τον κομμουνισμό!" δεν του φαινεται ομως ...

  4. anonymous avatar
    anonymous 20/12/2011 10:52:40

    Η αλήθεια είναι ότι τουλάχιστον τα τρόφιμα τα παράγουν μόνοι τους. Είχαν κάνει εισαγωγή ράτσα κουνελιών κρεατοπαραγωγής από το Βέλγιο με απόδοση 5-7 κιλά ανά κουνέλι. Συνεργάζεται και με την Κίνα και λήγει το θέμα.
    Τα ίδια πάνω κάτω ισχύουν και για την Κούβα. Μόνο που η Κούβα έχει ανοιχτεί στον τουρισμό.

    Είμαι πολύ επιφυλακτικός μπροστά σε τέτοια άρθρα δαιμονοποίησης.

    Κι εμείς που δεν είμαστε απομονωμένοι τα είδαμε τα καζάντια μας.

  5. Γεώργιος avatar
    Γεώργιος 20/12/2011 11:22:03

    Δεν έχω πειστεί πως ντε και καλά το καθεστώς της Βόρειας Κορέας είναι εξαθλιωμένο. Και αυτό συμβαίνει γιατί δεν πήγε εκεί μια αποστολή δημοσιογράφων να μελετήσει επί τόπου την κατάσταση. Γιατί δε μιλάμε για εξαθλίωση σε χώρες πράγματι τέτοιες -είναι πολλές σήμερα-αλλά μας έπιασε ο πόνος -ο αμερικάνικος -για τη Βόρεια Κορέα. Εγώ πιστεύω πως σε πολλούς τομείς υπερτερούν από πολλές χώρες σε τομείς όπως η παιδεία, ο μαζικός αθλητισμός, η κουλτούρα, η κοινωνική εξασφάλιση, κλπ. Όπως πάμε σε δυο χρόνια θα μας κοροιδεύουν και οι Αλβανοί.

  6. Kάποιος avatar
    Kάποιος 20/12/2011 12:04:34

    Το γεγονός ότι μια "οπισθοδρομική και εξαθλιωμένη" χώρα 20.οοο.οοο κατοίκων βρίσκεται στο στόχαστρο μιας "προοδευτικής και πλούσιας" παγκόσμιας υπερδύναμης 300.000.000 κατοίκων, λέει από μόνο του πολλά.

    Το χειρότερο πάντως που ακόμα δεν έχουν προσάψει ανοιχτά στην Β.Κορέα είναι ότι δεν είναι μέλος της Παγκόσμιας Τράπεζας και φυσικά ότι αρνείται επίμονα να εκδημοκρατιστεί όπως το Ιράκ, το Αφγανιστάν, η Λιβύη και άλλες χώρες που ζουν πλέον στο δυτικό καπιταλιστικό παράδεισο.

    Όσον αφορά τον αρθρογράφο της Guardian που έχει συγκλονιστεί από τα εκατοντάδες χιλιάδες θύματα του λιμού στην Β.Κορέα πριν 15 χρόνια, καλό θα είναι να χύσει και κανά δάκρυ για τα εκατομμύρια νεκρών και σακατεμένων αμάχων ανά την υφήλιο τα τελευταία 15 χρόνια από τις προοδευτικές δημοκρατικές δυνάμεις των ΗΠΑ και του ΝΑΤΟ στην προσπάθεια τους να αναβαθμίσουν πολιτικά και πολιτιστικά οπισθοδρομικούς και εξαθλιωμένους λαούς.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Kάποιος 20/12/2011 12:14:22

      Ώρες ώρες μου θυμίζεις το ΕΚΚΕ (νομίζω) που θεωρούσε την απομονωμένη Αλβανία του Ενβέρ, ως τον μοναδικό επίγειο παράδεισο.
      Μη ξεχνάς ότι η Β. Κορέα διαθέτει πυρηνικά, και είναι στο χέρι κάποιου τρελαμένου να τα χρησιμοποιήσει. Και όταν λέω τρελαμένος το εννοώ. Έλεγαν πχ επίσημα, ότι ο μακαρίτης πλέον Κιμ δεν χρειάζονταν να πηγαίνει ποτέ στην τουαλέτα διότι ήταν ημίθεος!
      Κατά τα άλλα (δυτικές πολεμοκάπηλες υποκρισίες κλπ) συμφωνώ πλήρως μαζί σου.

      • Kάποιος avatar
        Kάποιος @ Strange Attractor 20/12/2011 12:33:06

        Πουθενά δεν έγραψα ότι θεωρώ την Β.Κορέα επίγειο παράδεισο, ούτε τον μακαρίτη Κιμ ισόθεο.

        Οσον αφορά τους τρελαμένους ηγέτες της Β.Κορέας τους φοβάμαι λιγότερο από τους ορθολογιστές, δημοκράτες ηγέτες των ΗΠΑ που διαχρονικά και χωρίς δισταγμό εξαπολύουν πυρηνικά,τόμαχωκ,κρούζ,βόμβες διασποράς,και ραδιενεργά πυρομαχικά σε αμάχους.

        Μεταξύ του θεωρητικού και του υπαρκτού κινδύνου θεωρώ πιο επίφοβο τον δεύτερο.

        Επίσης κανένας βορειοκορεάτης δεν ήρθε ποτέ στην Ελλάδα για να μας καθορίσει την εσωτερική και εξωτερική μας πολιτική, το στρατιωτικό μας δόγμα και την οικονομία μας.

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Kάποιος 20/12/2011 13:17:33

          Αυτή είναι η φύση της ανθρώπινης ιστορίας σε έναν ανοιχτό κόσμο. Οι κατακτήσεις για χάρην συμφερόντων.
          Και οι Έλληνες (όταν μπορούσαν) αυτό έκαναν (βλ. Μ.Αλέξανδρο) και οι Ρωμαίοι κλπ.
          Δεν μπορούμε να ζούμε όλοι απομονωμένοι.

          • Kάποιος avatar
            Kάποιος @ Strange Attractor 20/12/2011 14:12:48

            Η ιστορία δεν έχει κάποια συγκεκριμένη "φύση".Ο τρόπος που αυτή καταγράφεται και διδάσκεται εξαρτάται από την σκοπιά του εκάστοτε ιστορικού-ερευνητή.

            Επίσης δεν υπάρχει συγκεκριμένη ανθρώπινη φύση.Η ανθρώπινη συμπεριφορά δεν καθορίζεται αποκλειστικά από γενετικούς παράγοντες αλλά και από κοινωνικούς.
            Ακόμα και τα πιο βίαια ανθρώπινα ένστικτα μέσω της διαπαιδαγώγησης και της ένταξης σ'ένα ειρηνικό και εύρυθμο κοινωνικό σύνολο μπορεί να μετασχηματιστούν σε πιο δημιουργικές και ανώδυνες εκτονώσεις.

          • Agni avatar
            Agni @ Strange Attractor 20/12/2011 14:13:32

            Αγαπητέ μου συγνώμη αλλα θα διαφωνήσω,δεν θα συγκρίνω τον Μ Αλέξανδρο οπου τα "κινητρα",της εκστρατείας του χάνονται πίσω βαθειά στο μύθο στις ίδιες τις απαρχές του λεγόμενης "ινδοευρωπαικής" γλώσσας και αρχετύπων,σε πράγματα δηλαδή που ούτε καν μπορούμε να συλλάβουμε,με τη νεοσυντηριτική ηλιθιότητα και τον ωφελιμισμό..Οι αναχρονιστικές προβολές του Μαρξ και άλλων που υποτίθεται οτι τον ανέτρεψαν,απλώς υπερασπιζόμενοι την "αστική τάξη" στο δικό του θεωρητικό πλαίσιο,βαλανε ένα αδιαπέραστο τειχος ανάμεσα σε εμάς και την ιστορία μας..Ποτε δεν θα υπάρξει Μπους ο Μέγας,οπως Αλέξανδρος.

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ Agni 20/12/2011 16:39:28

            Αν τον Β`ΠΠ τον κέρδιζε ο Χίτλερ, θα ήταν ο Μέγας Αδόλφος για τους μετέπειτα Γερμανούς, και εσύ (όπως και όλος ο κόσμος) θα τον είχες εικόνισμα στο σχολείο και στις δημ. υπηρεσίες σου....
            Δυστυχώς ετσι είναι.

  7. Agni avatar
    Agni 20/12/2011 17:42:58

    Βασικά το πιθανότερο είναι να μην υπήρχα καν εφόσον δεν ανταποκρίνομαι στο υπεράρειο πρότυπο :P Πολύ δυνατή απάντηση,γιατί συνδυάζει δυο αφηγήσεις "την ιστορία τη γράφουν οι νικητές",αποτη μια αλλα και το γεγονός οτι ο Χίτλερ καπηλευτηκε,διαστρέβλωσε και εκφύλισε το μυθο προσπαθώντας να τον ανακατασκευάσει με βιολογιστικές αηδίες,φετιχισμό και αρχαικό κίτς..Ναι ίσως να ήταν έτσι,δεδομένου οτι η Γερμανία είναι και δεν είναι δύση..Αλλα γιατί δενθεωρείται μέγας ο Μπούς αλλα ένας τρελός,εγκληματίας πολέμου η καρικατούρα στην καλύτερη περίπτωση,εφόσον πρόσφερε θέαμα και καταστροφή που ήταν το ζητούμενο?είναι θέμα της δυτικής ανοιχτής κοινωνίας??Δεν νομίζω,η προσωπολατρεία καλά κραττεί..Οπότε κάτι άλλο πιο περίεργο συμβαίνει..

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Agni 20/12/2011 17:48:35

      Ο Μπους δεν έφτιαξε αυτοκρατορία. Είναι απλά ένας ακόμη στη σειρά όσων την συντηρούν από το 1945 και εντεύθεν.
      Η αμερικανική αυτοκρατορία έγινε σαν συνάρτηση πολλών παραγόντων, και οι εκάστοτε μετέπειτα πρόεδροί της απλά την συντηρούν.
      Μέγας ιστορικά θεωρείται κάποιος ό οποίος ξεκίνησε μια εκστρατεία διεύρυνσης επέκτασης κλπ της χώρας του για οικονομικά, γεωπολιτικά κλπ συμφέροντα, βλ. Αλέξανδρος, Ναπολέων, κ.ά.
      Άρα ο Μπους (ή ο Κλίντον, ή ο Ομπάμα) όσες χιλιάδες και να σκοτώσει δεν θα θεωρείται Μέγας ούτε από τους πιο φανατικούς Αμερικανούς ρέντνεκς.
      Μην τα μπερδεύεις.

      • Agni avatar
        Agni @ Strange Attractor 20/12/2011 18:50:50

        Οντως,απόλυτο δίκιο,μόνο μετα την ολική κατάρρευση,αρχίζει η αποκαθήλωση,η απώθηση,οι τιμωρίες των "εξιλαστήριων θυμάτων",προς ικανοποίηση του ενοχικού των μαζών και ο στιγματισμός του παλαιού..Και πάλι επιμένω όμως οτι αυτή ήταν/είναι η συνεχώς αυτοαναιρούμενη νεωτερικότητα,ο Αλέξανδρος ένιωθε κάτι σαν φυσικός διάδοχος,του περσικού στέμματος μέσα απο μυθολογικές γενεαλογίες,γεγονός που σφραγίζεται με το σμίξιμο με τη Ρωξάνη,οπότε μιλάμε για ένα εντελώς διαφορετικό και παντελώς άγνωστο σε εμάς αξιακό η και γλωσσολογικό ακόμα σύστημα...Απο την άλλη δεν βλέπουμε όμως και μια μυθική έλξη προς την Ιερουσαλήμ τόσο απο τους σταυροφόρους όσο και απο τους νεο-ευαγγελιστές,που ξερούμε όμως οτι είναι μια στάχτη στα μάτια για οικονομικά συμφέροντα?οπότε επιβεβαιώνεσαι και πάλι..

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ Agni 20/12/2011 19:01:16

          Έχεις μια πολύ σύνθετη σκέψη, κι αυτό είναι και καλό αλλά και κακό.
          Πολλές φορές, πολλά πράγματα είναι άσπρο και μαύρο.
          Λίγη ξερή λογική χρειάζεται. ΄'Οχι ιδιαίτερα σύνθετες αναλύσεις.

  8. Νικηφoρος Φωκας avatar
    Νικηφoρος Φωκας 20/12/2011 18:48:05

    Nα τα βλεπουν οι δικοι μας οι κοκκινοι χαχολοι, μιλαμε για ενα ΠΛΕΡΙΟ καθεστως ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ φρικης.. καταναγκαστικα εργα - ομαδικες εκτελεσεις - εκτοπισεις και αφανταστη τρομοκρατια (βασικα χαραντηριστικα μαρξιστικης δικτατοριας) και πανω που ψοφαει ο κοκκινος αρχιφασιστας δικτατορας και λεει καποιος μηπως και φυγει η χολερα του κομμουνισμου απο την ατυχη χωρα, ΤΣΟΥΠ σε ξεραινουν με την αριστερη 'δημοκρατια' τους ανακοινωνοντας οτι αναλαμβανει ισοβιος μαρξιστο-δικτατορας ο ... ΤΡΙΤΟΣ ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥ ΑΡΧΙΦΑΣΙΣΤΑ για τα επομενα 60-70 χρονια... (μαρξιστικο Βασιλικο σοι) Αυτα ονειρευονται οι διαφοροι ντοπιοι κομμουνιστες.... αυτη ειναι η 'προοδευτικια διακυβερνηση' που ουρλιαζουν οι Παματζηδες και οι ερυθροι φελλοι στα περιξ.. τετοιου ειδους αλλαγη θελουν και υπαρχουν ηλιθιοι που τους ανεχονται.... ΡΕ ΚΑΝΕΛΛΗ ΚΑΝΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΑΞΕΙΔΙ ΣΤΑ ΣΥΝΤΡΟΦΙΑ ΣΟΥ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΑΙΝΤΕ ΤΟΛΜΑ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΝΑΛΙ ΕΚΕΙ ΝΑ ΠΕΙΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΚΡΑΤΟ ΕΡΥΘΡΟ ΦΑΣΙΣΜΟ που ζουνε οι δυστυχοι βορειοκορεατες , ναι γλυκεια μου ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΔΕΡΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΩΣ ΚΛΑΙΝΕ ΚΙΟΛΑΣ..... ε ρε ξεφτιλες.. Ε ΡΕ ΞΕΦΤΙΛΕΣ...

  9. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 20/12/2011 19:41:18

    ΣΤΟΥΣ ΒΑΘΥΣΤΟΧΑΣΤΟΥΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥΣ ΑΝΑΛΥΤΕΣ ΤΟΥ "ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ",
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΗ ΣΚΕΨΗ,
    ΔΙΟΤΙ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΑ ΔΕΝ ΖΟΥΝ ΕΚΕΙ.
    Α,ΡΕ ΟΡΓΟΥΕΛ ,ΘΑ ΤΡΙΖΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΑ ΚΟΚΚΑΛΑ ΣΟΥ.

    • Agni avatar
      Agni @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 20/12/2011 20:15:14

      Κοίτα να δεις,να μιλήσουν για δημοκρατία λαοί που δεν έχουν μονοφωνία στα ΜΜΕ,ούτε ανέχονται το θέατρο του παραλόγου και της ξεφτίλας που συμβαίνει..Μας φυτέυουν εδώ και 2 χρόνια δικτάτορες,περνούν νόμους που ποινικοποιούν το φρόνημα, και εμείς απλά συνεχίζουμε τη ζωούλα μας και λεμε τι ωραία ήρθε ο άνθρωπος που ξέρει(!!)χωρίς εκλογές(!!) να μας σώσει και να λεμε αχ τι αυταρχικοί που είναι εκεί,και ηδονιζόμαστε όταν πηγαίνουν στο νοσοκομείο η συλλαμβάνοναι αυτοί οι αλήτες(με τις..μαγκούρες!!) απο τα "ΒΠ" στο σύνταγμα.Αυτη τη στιγμή σε όλο τον κόσμο μόνο οι Σκανδιναυοί,οι Ελβετοί,οι Βραζιλιάνοι οι Αργεντίνοι και ελάχιστοι άλλοι έχουν δικαίωμα να μιλούν για αυταρχικά καθεστώτα,οι άλλοι ΜΟΚΟ όσο ανέχονται και επαινούν παραλογισμούς και φασιστικές πρακτικές στην ίδια την πατρίδα τους,και πες οτι έστω αυτός ο τρελός πίστευε σε μια ανεξαρτησία ο ΓΑΠ γιατί να είναι αυταρχικός?για το τίποτα?..

  10. Μακης avatar
    Μακης 20/12/2011 22:15:13

    Εγω λεω οτι το καθεστως Β.Κορεας χρησιμοποιουν οι ΗΠΑ για να πουλανε οπλα στην περιοχη.