#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/03/2012 09:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βρε, βρέ! Υπάρχει διαφθορά στη Γερμανία;

250 δις ευρώ κοστίζει η Γερμανική διαφθορά!



Αδιανόητο! Ασύλληπτο! Πρωτάκουστο! Τι πράγματα είναι αυτά; Οι θεματοφύλακες της προτεσταντικής ηθικής, είναι  ...διεφθαρμένοι;

Σύμφωνα με τους υπολογισμούς του Οικονομολόγου Φρίντριχ  Σνάϊντερ του Πανεπιστημίου του Leeds, η Γερμανία βρίσκεται μεν στην 14η θέση των λιγότερων διεφθαρμένων χωρών του κόσμου, αλλά η διαφθορά αναμένεται να κοστίσει φέτος στη γερμανική οικονομία 250 δισεκατομμύρια ευρώ!!!

Για την αντιμετώπιση της διαφθοράς ο Γερμανός καθηγητής προτείνει μέτρα, περίπου σαν και αυτά που εισηγείται στην Ελλάδα η τρόϊκα! Δηλαδή,

- να επιταχυνθούν οι δικαστικές διαδικασίες--ώστε όλοι να καταλάβουν ότι η διαφθορά έχει συνέπειες

-- να επιβάλλονται ποινές φυλάκισης αντί για πρόστιμα, επειδή κάτι τέτοιο μπορεί να λειτουργήσει αποτρεπτικά.

- οι εταιρείες που εμπλέκονται σε υποθέσεις διαφθοράς θα πρέπει να αποκλείονται από τους δημόσιους μειοδοτικούς διαγωνισμούς για χρονικό διάστημα έως και πέντε ετών."

Εδώ ανακύπτει και ένα άλλο θέμα: δηλαδή και στη Γερμανία η δικαιοσύνη, λειτουργεί περίπου όπως η Ελληνική;

Ε, ρε Ραϊχενμπάχ που τους χρειάζεται!

 

Όμως, στη Γερμανία, εκτός από τη διαφθορά, υπάρχει και ....παραοικονομία! Ναι, καλά το διαβάσατε! Οι οργανωμένοι και πειθαρχημένοι Γερμανοί, ασκούνται και στην ...παραοικονομία. Και εγώ που νόμιζα πως αυτός είναι γνώρισμα μόνο των PIGS!

Βέβαια, η Μέρκελ σημειώνει πρόοδο, αφού η παραοικονομία, για πρώτη φορά από το 1995, έπεσε το 2010 κάτω από το 14% του ΑΕΠ.

Ο καθηγητής Σνάιντερ υπολογίζει ότι για το 2011 η παραοικονομία εκπροσωπούσε το 13,54% του ΑΕΠ (344,3 δισ. ευρώ) και ότι φέτος θα πέσει λίγο ακόμη, στο 13,34% (342,4 δισ. ευρώ)!

 

Στη Γερμανία, όμως, της Μέρκελ, του Ρέσλελ, του Σόϊμπλε και της Bild, καταγράφεται και κάτι άλλο κακό και απαράδεκτο: Μαύρη εργασία!

Το ....παρήγορο είναι οτι και στον τομέα αυτό σημειώνεται ...πρόοδος:

Η μαύρη εργασία έχει  περιοριστεί ελαφρά, από 7,9 εκατομμύρια εργαζόμενους το 2010 στα 7,8 εκατομμύρια το 2011 και αναμένεται να φτάσει τα 7,7 εκατομμύρια το 2012.

Εδώ ισχύει το δάσκαλε που δίδασκες...

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. S.P. avatar
    S.P. 17/03/2012 09:55:55

    Παντού υπάρχει ένα είδος διαφθοράς, αλλά όχι αυτό που συμβαίνει στην Ελλάδα, στην Κολομβία κ.λ.π.
    Εξ' όσων γνωρίζω Έλληνες και Τούρκοιένεργοι παίρνουν επιδόματα (κυρίως για τα τέκνα τους) και εργάζονται όποτε μπορούν και στην μαύρη εργασία. Απ' αυτούς μάλλον εκπαιδεύονται και οι Γερμανοί.
    Όμως ο Wulf έχασε την θέση του για ασήμαντα πράγματα, ενώ ο ΈΛλην ομόλογός του, δανειστής της οικογενείας Παπανδρέου - κατά δήλωση του - επροτάθη (ιδέα του κ. Μολυβιάτη) από τον Καραμανλή και έγινε Πρόεδρος.

  2. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 17/03/2012 11:13:58

    Βρε βρε βρε καλώς τα έντιμα τα γερμανά! Που μας έχουν σηκώσει το δάχτυλο και το κουνάνε. Τελικά εκτός από φονιάδες των λαών της Ευρώπης είναι και από τα πρώτα λαμόγια σε ποσό διαφθοράς. Σας έχει φάει η ζήλια για το ποιον τόπο μας χάρισε ο Μεγαλοδύναμος και θέλετε να μας τον πάρετε με κάθε τρόπο. Τα τρία μουυυυ θα πάρετε... Άντε γεια καλόπαιδα που δεν έχετε ένα θετικό ως ανθρώπινος λαός αλλά είστε καλά ρομπότ (ή ζόμπι) τουλάχιστον. Αυτό σας το αναγνωρίζω...

  3. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 17/03/2012 11:16:20

    Τώρα είδα πως έχουν και μαύρη εργασία 8 εκατ. ανθρώπους και 340 δις μαύρο χρήμα. Και προσφάτως παραιτηθέντα Πρόεδρο του κράτους τους λόγω ηθικής. Έτσι, έτσι...

  4. tak avatar
    tak 17/03/2012 12:13:22

    Βρε τι τα θέλετε και τι τα γυρεύετε! Οι Αλαμανοί πρώτοι ήταν πάντα στο πλιάτσικο... Είτε σαν Γότθοι είτε σαν Αλαμανοί... Είτε λέγανε τον αρχηγό τους Αλάριχο οι Βυζαντινοί είτε τον έλεγαν Ούλριχ οι ίδιοι... Πλιάτσικο, διαρπαγές, φόνοι, λεηλασίες, φωτιές! Πολιτισμένα πράγματα δηλαδή...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ tak 17/03/2012 12:35:55

      Εννοείτε αδερφέ. Το θέμα είναι που μας έχουν πρήξει τόσα χρόνια ώστε να μας περάσουν κόμπλεξ κατωτερότητας απέναντί τους. Δε μασάμε ρε! Οι Έλληνες είναι από την καλύτερη φύτρα.

      Προς πολιτισμένους δυτικούς: Προσπαθείτε να μας χαλάσετε από ζήλια και φθόνο εδώ και γενιές με τη δύναμη της εξουσίας που δίνει το χρήμα σας αλλά αντέχουμε. Θέλετε να μας κάνετε ίδιους με τα μούτρα σας. Δε θα πετύχει το σχέδιο σας. Υπήρχαμε πριν έρθετε και θα μείνουμε μέχρι τέλους...

      • tasos1 avatar
        tasos1 @ Γεώργιος Τ. 17/03/2012 12:41:52

        Φέρτε πίσω τα κλεμμένα ρε... Και τις σιδηροτροχιές που ξηλώσατε από Καλαμπάκα προς Γρεβενά και αλλαχού!

      • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
        Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Γεώργιος Τ. 17/03/2012 16:03:46

        Πες τα ρε Γιώργο..

  5. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 17/03/2012 16:05:56

    Με την μόνη διαφορά ότι στην "διαφθορά" είναι πάντοτε από πάνω........
    Ας αλλάξουμε στάση..........απέναντι τους επιτέλους!

  6. Θύμιος avatar
    Θύμιος 17/03/2012 20:00:14

    "ο φίλος του, ο κατάσκοπος"

  7. Δημήτρης Σκαμπαρδώνης avatar
    Δημήτρης Σκαμπαρδώνης 17/03/2012 20:43:30

    Ωρα είναι να μας πεί η μέρκελ οτι μαζί τα φάγαμε καί να θέλει κανένα καινούργιο μνημόνιο

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Δημήτρης Σκαμπαρδώνης 17/03/2012 20:53:21

      Αυτό είναι ποινικό αδίκημα..λογοκλοπή! η Ελλάδα την έχει ''καβατζώσει'' τη ρήση Πάγκαλου με ΠΟΠ, ISO 2011 κλπ....

  8. Δημήτρης Σκαμπαρδώνης avatar
    Δημήτρης Σκαμπαρδώνης 17/03/2012 21:18:28

    ΕΥΑ καλησπέρα .Εχεις δίκιο,αυτό πού είπε ο πάγκαλος,είναι μοναδικό!!!!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Δημήτρης Σκαμπαρδώνης 17/03/2012 21:53:34

      Αχ ο καλός μου..κι αυτός μοναδικός είναι...

  9. voter avatar
    voter 18/03/2012 00:07:27

    Διαφθορα , μαυρη εργασία στην Γερμανία ...απιστευτο !

    Σαν κι εμας δηλαδη ! Φαντάσου τι ουρές θα έχουν στις εφορίες τους και τι συνωστισμός θα επικρατεί στα δημόσια νοσοκομεία τους !

  10. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 18/03/2012 00:52:27

    Διαφθορά και παραοικονομία υπάρχει παντού.
    Το ζήτημα είναι κατά πόσο αυτές είναι κυρίαρχα χαρακηρστικά και κατά πόσο διαλύουν την παραγωγική ικανότητα της χώρας.
    Στην Ελλάδα είναι κυρίαρχες. Το ζούμε και το βιώνουμε καθημερινά.
    Ας φροντίσουμε τα δικά μας και μην αναζητούμε προφάσεις και χαζοχαρούμενες δικαιλογίες.
    Το ποσοστό του 14% της παραοικονομίας είναι στο φυσικό όριο.
    Πρέπει δε να υπάρχει.

    • Lampros avatar
      Lampros @ Μανιάτης 18/03/2012 10:26:03

      *Διαφθορά και παραοικονομία υπάρχει παντού. Το ζήτημα είναι κατά πόσο αυτές είναι κυρίαρχα χαρακηρστικά και κατά πόσο διαλύουν την παραγωγική ικανότητα της χώρας.*

      Το ζήτημα είναι κατά πόσο η «παραγωγική ικανότητα της χώρας» βασίζεται στο ότι έχουν πηδήσει την υπόλοιπη Ευρώπη στον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο, και μετά τους χαρίστηκαν οι ζημιές γιατί οι Αμερικανοί ήθελαν την Δυτική Γερμανία σύμμαχο ενάντια στην Ανατολική Ευρώπη/ΕΣΣΔ.

      Το ζήτημα είναι κατά πόσο η «παραγωγική ικανότητα της χώρας» στηρίζεται στο ότι έχουν καβατζώσει τις πολιτικές και οικονομικές αποφάσεις στην Ε.Ε, προς οφελός τους.

      Το ζήτημα είναι κατά πόσο η «παραγωγική ικανότητα της χώρας» στηρίζεται στις γερές μπάζες που έκαναν με αποικίες (Βρετανία, Γαλλία, Βέλγιο, Ολλανδία κλπ) και νεο-αποικίες (όλες οι παραπάνω, ΗΠΑ, κλπ), που ξεζουμίζουν και ξεζούμιξαν δηλαδή τον κοσμάκη.

  11. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 18/03/2012 12:37:46

    Μπράβο μυαλό..!
    Αφού το χωράφι του πλούσιου γείτονα, έχει λίγη αγριάδα, καλό είναι και το δικό μας, που έχει και μερικά στάχυα, ανάμεσα στην αγριάδα.
    Μήπως, με αυτό το μυαλό ψοφήσουμε, πολύ σύντομα;
    Τι εύστοχος τίτλος: "Οι Τεμπέληδες της Εύφορης Κοιλάδας" !
    Και, αν κρίνω από τα σχόλια, δεν πρόκειται να αλλάξουμε ποτέ...
    Θα μου πείτε, "κανείς δεν είπε ότι είναι καλό". Ναι, αλλά ενώ στο μυαλό των πολλών, πήγε το πικρόχολο σχόλιο "για τους προκομμένους", στο δικό μου (και του Μανιάτη, παραπάνω) πήγε ότι "αυτοί έχουν, δικαιωματικά, την πολυτέλεια αντοχής ενός ποσοστού διαφθοράς, εμείς όχι".
    Τελικά σκοπός όλης της ζωής μας δεν είναι να δημιουργούμε συνθήκες ασφαλούς αντοχής ενός ποσοστού χαλαρότητας για το μέλλον μας; Έ, οι Έλληνες το βλέπουμε αλλοιώς: Προτάσσουμε την χαλαρότητα και, όταν έρθει το ζόρι, βλέπουμε...

  12. ΚΩΣΤΑΣ ΙΩΑΝΝΙΤΗΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ ΙΩΑΝΝΙΤΗΣ 18/03/2012 19:45:26

    Στην οικονομία της αγοράς -πολύ δε περισσότερο όταν αυτή είναι παντοδύναμη- η διαφθορά είναι κυρίαρχο συστατικό στοιχείο και μάλιστα νόμιμο(SIEMENS)
    Ο νόμος του ισχυρού κυβερνάει.
    Πως προτείνει ο γερμανός να καλυφθούν τα 250 δις.
    Από τον λαό θα αναζητηθούν.
    Δεν φτάνει που τον κλέβουν,του ζητάνε και τα ρέστα από πάνω.
    Σας θυμίζει τίποτε ;