11/04/2011 15:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Βρετανία και Ολλανδία θα μηνύσουν την Ισλανδία

Η Βρετανία και η Ολλανδία σκοπεύουν να μηνύσουν την Ισλανδία προκειμένου να τους επιστραφούν τα 5 δισεκατομμύρια δολάρια που έχασαν όταν κατέρρευσε το τραπεζικό σύστημα της χώρας, μετά το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος που έγινε το Σάββατο στη χώρα. Η βρετανική και η ολλανδική κυβέρνηση ανακοίνωσαν ότι είναι απογοητευμένες από το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος, σύμφωνα με το οποίο το 60% των Ισλανδών τίθεται κατά μίας συμφωνίας για την καταβολή αποζημιώσεων στις δύο χώρες. Πρόκειται για τη δεύτερη φορά που οι Ισλανδοί απορρίπτουν το σχέδιο αποπληρωμής.
Σύμφωνα με τη βρετανική εφημερίδα Independent, η αρνητική ψήφος των Ισλανδών θα δημιουργήσει ένταση στις σχέσεις με τη Βρετανία και την Ολλανδία και θα αυξήσει τις πιθανότητες μία από τις δύο χώρες να ασκήσει βέτο στην ένταξη της Ισλανδίας στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Σταύρος avatar
    Σταύρος 11/04/2011 15:25:24

    Να πάρουν φόρα να τους πείτε, από τα Duτch Mountens, και να πάνε να ...ασκήσουν βέτο στην είσοδο της Ισλανδίας στην ΕΕ.
    Μετά πείτε τους το ...άλλο με τον Τοτό!!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Σταύρος 11/04/2011 15:50:43

      +1000

  2. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 11/04/2011 15:34:01

    Τώρα; Πιάσε το λαγό και πάρ' του τα τσαρούχια!

  3. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 11/04/2011 15:35:29

    Μη σώσει και μπει στην Ε.Ε. Μυλόπετρα να βάλει στο λαιμό της;
    Όσο για τους Βρετανούς, είναι by far που λέει και η διαφήμιση με την κατσίκα, οι μεγαλύτεροι υποκριτές. Πώς δικαιολογείται αλλιώς να εγκρίνει το βρετανικό δημόσιο μια γιγαντιαία σύνταξη (£16.9 εκατ/ια) στον πρώην CEO της Royal Bank of Scotland, ενώ ήδη ήταν γνωστό ότι έφερε την τράπεζα στην χρεοκοπία! Δηλαδή είχε ξεσπάσει το σκάνδαλο, ξέραν ακόμη και οι απλοί πολίτες τον ένοχο, ο οποίος συνέχιζε να παίρνει μπόνους και να ζεί πλουσιοπάροχα, παρά ταύτα οι έμπιστοι του Gordon Brown του εξασφάλισαν τα γηρατειά των δισεγγόνων του. Αυτοί οι Βρετανοί θα κινηθούν εναντίον της Ισλανδίας; Πάντα κάποιος άλλος θα πληρώνει τα σπασμένα των τζογαδόρων;

  4. EtsiMareSei avatar
    EtsiMareSei 11/04/2011 15:53:29

    Έτσι έχουν μάθει οι άγγλοι να φέρονται και έτσι πράτουν.
    Τους περνάνε όλους για ιθαγενείς που τους χρωστάνε πάντα στο σύνολο τους οι άλλοι λαοί.
    Ο καταμερισμός ευθυνών πάει περίπατο και εδώ κατά την γνωστή ρήση "μαζι τα φάγανε και οι ισλανδοί"..Τραγέλαφος!?

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ EtsiMareSei 11/04/2011 15:58:49

      Κάτι μασέλες αυτοί οι Ισλανδοί..

      • EtsiMareSei avatar
        EtsiMareSei @ ΝΙΚΟΛΑΣ 11/04/2011 16:16:54

        Ναι ,άκου δηλαδή πράγματα,να πάνε να παίξουν τέτοιο παιχνίδι στους υποτελείς..συγνώμη κοσμογυρισμένους άγγλους ήθελα να πώ!
        Που η "περισπούδαστη" κυβέρνηση τους τους προστατεύει απο κάθε λογής βαρβάρους όλου του κόσμου..
        Μα τέτοιο κακό να τους βρεί πια..πάει χάλασε ο κόσμος,τι να πείς!

  5. Enzo avatar
    Enzo 11/04/2011 15:53:56

    τελικα ειναι πολυ απλο να "ριξεις χιονι".
    και αμα δεν μπουνε στην ΕΕ....χεστηκε η φοραδα στ'αλων΄

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 11/04/2011 15:54:07

    Η Βρετανία, θ' ασκήσει ...βέτο για την είσοδο της Ισλανδίας στην ΕΕ;
    Έλα νινί στον τόπο σου!
    Πόσο είναι η Βρετανία μέσα στην ΕΕ;
    Όσο πατάει η γάτα;

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Ο Θείος 11/04/2011 15:57:06

      Τί σου είναι η βρετανική αγορά/κυβέρνηση... κάτι τραγουδούσε ο Ζαγοραίος για τις παλιές π..

  7. SAGINI avatar
    SAGINI 11/04/2011 15:54:13

    εδω,ποτε θα γινει δημοψηφισμα???

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ SAGINI 11/04/2011 15:56:53

      Αμφιβάλλουμε για το αποτέλεσμα; Θα τους πάρουμε και τα σώβρακα και θα τρέχουν πηδώντας κάγκελλα με τον κώκο έξω, σαν τον συμπαθέστατο Μήτρογλου!

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ SAGINI 11/04/2011 15:58:06

      Στην Ελλάδα, εθιμικώ δικαίω, απαγορεύεται το δημοψήφισμα

      • man8os avatar
        man8os @ ΝΙΚΟΛΑΣ 11/04/2011 16:34:52

        ++++

    • EtsiMareSei avatar
      EtsiMareSei @ SAGINI 11/04/2011 16:10:35

      Εδω έχουμε εφεύρει το υποκατάστατο του δημοψηφίσματος που διενεργεί η κυβέρνηση κατά καιρούς.. και ακούει στο όνομα Παγκαλοψήφισμα!!
      Εκφράζει ο παραπάνω, λόγω επιφοίτησης ή γλωσσολαλιάς, την λαϊκή αδιαπραγμάτευτη ετυμηγορία του "μαζί τα φάγαμε".
      Είναι ένα απ'τα δυνατά χαρτιά της κυβέρνησης σήμερα..

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ EtsiMareSei 11/04/2011 16:42:08

        Ο Πάγκαλος ξαναχτύπησε.... Εναντίον Κερατέας και Μ.Θεοδωράκη
        h__p://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1954377

        • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
          ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 11/04/2011 21:47:11

          ναι ναι το ακουσα !!!
          ειπε... "δε σχολιαζω λογια ενος 86 χρονου !!!" χαχχααα
          μιλησε ο 73 χρονος τζοβενος την λογικης...

          ΠΠ

          • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
            ΝΙΚΟΛΑΣ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 12/04/2011 12:30:57

            Προφανώς ο Θόδωρας βλέπει ότι έχει πολύ δρόμο ακόμη να διανύσει.