#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/10/2011 08:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αυτό ήταν τελικά το πνεύμα της «αραβικής άνοιξης»;



Ιδού τι εστί πογκρόμ: «Το νοσοκομείο των Κοπτών έκανε τα αδύνατα δυνατά για να αντιμετωπίσει την ξαφνική εισροή τραυματιών…», γράφει στο μπλογκ της η αυτόπτης μάρτυς των γεγονότων του Καίρου, δημοσιογράφος Sarah Carr. Αναφέρεται στα θανατηφόρα επεισόδια της προηγούμενης Κυριακής, όταν Μουσουλμάνοι,  αλλά και στρατός, επιτέθηκαν εναντίον των άμαχων Χριστιανών.

Και συνεχίζει: «Τα πατώματα κολλούσαν από το αίμα, χωρίς να υπάρχει καν χώρος να κινηθεί κανείς, λόγω των πολλών τραυματιών».

Μόνο σε μια αίθουσα του νεκροτομείου, η Carr μέτρησε 12 πτώματα ανθρώπων που σκοτώθηκαν όταν έπεσαν επάνω τους τα τεθωρακισμένα του στρατού.

Ένα από τα θύματα ήταν ένας άνδρας, «το πρόσωπο του οποίου παραμορφώθηκε, παίρνοντας μια απίθανη έκφραση… Ένας ιερέας μου έδειξε τα υπολείμματα από το κρανία και τον εγκέφαλο ενός άλλου. Τον είχαν λιώσει…».

Αυτό που συνέβη την περασμένη Κυριακή στο Κάιρο, ήταν μια εν ψυχρώ σφαγή. Οι κρατικές δυνάμεις ασφαλείας επέδραμαν εναντίον των Κοπτών Χριστιανών, την ώρα που αυτοί διαδήλωναν ειρηνικά μπροστά από το κτίριο της κρατικής τηλεόρασης. Διαμαρτύρονταν για τον πρόσφατο εμπρησμό του Ναού του Αγίου Γεωργίου, στο χωριό El-Marinab.

Οι υπεύθυνοι του σταθμού, πιστοί στη στρατιωτική χούντα που κυβερνά, έκαναν έκκληση στους «έντιμους Αιγύπτιους» να βοηθήσουν τον στρατό να καταστείλει τους διαδηλωτές.

«Λίγο μετά, νεαροί οπλισμένοι με ξύλα, πέτρες, σπαθιά, αλλά και βόμβες μολότοφ, άρχισαν να τριγυρνούν στο κέντρο της πρωτεύουσας, και να επιτίθενται αδιάκριτα εναντίον των Χριστιανών», αναφέρει το ΑΡ. Οι δυνάμεις ασφαλείας δεν επενέβησαν, ενώ σύντομα ανέβηκαν και τα πρώτα ανατριχιαστικά βίντεο στο διαδίκτυο.



Λίγους μήνες πριν, την εποχή των διαδηλώσεων της πλατείας Tahrir, ο αιγυπτιακός στρατός δέχθηκε επαίνους από παντού, επειδή δεν κατέστειλε δια της βίας τις διαδηλώσεις, και δεν κράτησε  τον Μουμπάρακ στην εξουσία. Ο Αμερικανός υπουργός Άμυνας Robert Gates είχε δηλώσει μάλιστα, πως ο αιγυπτιακός στρατός «λειτούργησε υποδειγματικά», και «συνέβαλε στην εξέλιξη της δημοκρατίας».

Εξίσου δημοφιλής ήταν και η άποψη ότι η εξέγερση θα έφερνε μια νέα εποχή δια-θρησκευτικής αλληλεγγύης. Όπως είχε αναφέρει το BBC τον περασμένο Φεβρουάριο, «οι θρησκευτικές εντάσεις της Αιγύπτου παραμερίστηκαν, αφού οι Μουσουλμάνοι ενώθηκαν με τους Χριστιανούς στις διαμαρτυρίες εναντίον του καθεστώτος».

Το πνεύμα όμως της πλατείας Tahrir δεν έφερε ούτε την δημοκρατία, ούτε την ανοχή προς την αρχαία και καταταλαιπωρημένη χριστιανική μειονότητα της Αιγύπτου.

Ένας διάσημος φιλελεύθερος μεταρρυθμιστής της χώρας, ο Ayman Nour, είπε πως «αυτή η τελευταία αιματοχυσία ακύρωσε κάθε καλή εντύπωση που είχε δημιουργηθεί την περασμένη άνοιξη για τις ένοπλες δυνάμεις της Αιγύπτου».

Το ανώτατο συμβούλιο όμως των ενόπλων δυνάμεων, μάλλον δεν πολυσκοτίζεται.

Στους 8 μήνες που μεσολάβησαν από την ανατροπή του Μουμπάρακ, ο στρατός έχει δικάσει και καταδικάσει περίπου 12.000 πολίτες, σε στρατοδικεία, πολλές φορές χρησιμοποιώντας βασανιστήρια για να αποσπάσει ομολογίες.

Η κατάσταση έκτακτης ανάγκης που ισχύει, επιτρέπει τη σύλληψη και τη κράτηση χωρίς να υπάρχουν κατηγορίες, και μάλιστα η νομοθεσία έχει επεκταθεί, έτσι ώστε να καλύπτει «αδικήματα» όπως είναι η διάχυση φημών, και η παρακώλυση της κυκλοφορίας. Και όπως κάποτε ο Μουμπάρακ, έτσι και οι σημερινοί στρατηγοί που κυβερνούν, ισχυρίζονται ότι το μόνο που αποτρέπει το κοινωνικό χάος στη χώρα, είναι η καταστολή.

Όσον αφορά στους Κόπτες, η κατάσταση τους όλο και χειροτερεύει. Η βία εναντίον τους έχει θεριέψει, στην μετά Μουμπάρακ εποχή. Ήδη έχουν παραδοθεί στη πυρά, οικίες, καταστήματα, και ναοί, σύμφωνα με το πρακτορείο France 24.

Με τους φανατικούς Ισλαμιστές να κερδίζουν όλο και περισσότερη επιρροή, τα εγκλήματα μίσους που συστηματικά διαπράττονται εναντίον των Χριστιανών, παραμένουν ατιμώρητα.

Οι Κόπτες, που αποτελούν το 10% του συνολικού πληθυσμού, υφίστανται συνεχείς ταπεινώσεις.



Λίγο πριν ο όχλος κάψει τον Ναό του Αγίου Γεωργίου, κάποιοι είχαν απαιτήσει να απομακρυνθούν όλοι οι σταυροί και οι καμπάνες. Όταν οι Χριστιανοί ενέδωσαν, οι Μουσουλμάνοι απαίτησαν να αφαιρεθεί και ο τρούλος. Για αρκετές εβδομάδες, οι Κόπτες του El-Marinab ήταν κυριολεκτικά πολιορκημένοι, και τους απαγορεύονταν να βγουν από τα σπίτια τους, ακόμη και προς αναζήτηση τροφής, αν δεν συμφωνούσαν στον πλήρη ακρωτηριασμό του συγκεκριμένου Ναού, που είχε ηλικία εκατό και πλέον χρόνια.

Τελικά, την 30/9, Μουσουλμάνοι τραμπούκοι έβαλαν φωτιά στον Ναό, και γκρέμισαν τον τρούλο του. Και σαν να μην έφτανε αυτό, πυρπόλησαν επίσης ένα μαγαζί και τέσσερις κατοικίες που ανήκαν σε Κόπτες.

Πολλοί Κόπτες αποφασίζουν να εγκαταλείψουν την Αίγυπτο, προκειμένου να αποφύγουν την συνεχώς κλιμακούμενη δίωξή τους. Η αιγυπτιακή ένωση των οργανώσεων ανθρωπίνων δικαιωμάτων, υπολογίζει πως από τον περασμένο Μάρτιο, έχουν φύγει από τη χώρα περισσότεροι από 90.000 Χριστιανοί. Με αυτό το ρυθμό φυγής, πιστεύεται πως μέσα σε δέκα χρόνια, δεν θα υπάρχουν καθόλου Κόπτες στην Αίγυπτο.

Αν κρίνουμε όμως από τα γεγονότα της περασμένης Κυριακής, οι Κόπτες μάλλον θα εξαφανιστούν πολύ πιο σύντομα…

 

Του Jeff Jacoby

 

The Boston Globe

http://www.bostonglobe.com/opinion/editorials/2011/10/11/egypt-new-pogrom/qbuPzFeBTpKxsHpcMgEGpJ/story.html

Απόδοση:S.A.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 13/10/2011 09:05:33

    Μια χαρά απελευθέρωση...
    Κι ο Αλαβάνος ήθελε να γίνει η πλατεία Συντάγματος η νέα Ταχρίρ.

    Οι ΗΠΑ φρόντισαν και σε αυτήν τη χώρα να επικρατήσει ελεύθερα ο ισλαμοφασισμός, και τώρα οι Χριστιανοί υφίστανται πογκρόμ όπως και οι Έλληνες της Πόλης από το 1955 και μετά....

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 13/10/2011 20:37:14

      Και όπως σύντομα οι Έλληνες εντός της ελληνικής επικρατείας, άν δεν εκδιωχθούν οι λαθρομετανάστες σύντομα.

  2. Ignoramus avatar
    Ignoramus 13/10/2011 09:25:54

    ολα τα μμε το πνιξανε το θεμα αυτο που απτετε της εξαφανισης του χριστιανικου στοιχειου. ευγε στο ανντινουζ.

  3. Dark Angel avatar
    Dark Angel 13/10/2011 09:42:23

    Περίμενε κανείς τίποτε καλύτερο από ισλαμιστές;
    Εκείνο το Παρατηρητήριο του Ελσίνκι, ο Δημητράς και οι άλλες χαριτόβρυτες προοδευτικές "κυρίες" των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, που εξαφανίστηκαν άραγε;
    Τς,τς,τς,τς,τς....

  4. A.M. avatar
    A.M. 13/10/2011 09:50:48

    Όταν πριν λίγους μήνες και απ την πρώτη στιγμή της «αραβικής άνοιξης» σας έγραφα για το θλιβερό μέλλον που θα ζούσε ο Αιγυπτιακός λαός πολλοί απ' τους αντινιουζίτες χαιρόσασταν επειδή έπεσε ο Μουμπάρακ.

    Η «αραβική άνοιξη» δεν υπήρξε ποτέ!
    Ένας αραβικός μεσαίωνας οργανώθηκε καλά και ήδη βλέπουμε τα πρώτα του θύματα.

    Σε λίγους μήνες περιμένετε να δείτε - για πρώτη φορά! - και ... Λίβυους λαθρομετανάστες!

    Και το ξαναγράφω:
    Η ζωή στην Αίγυπτο, στην Λιβύη, στην Συρία κλπ θα αποδειχτεί ΧΊΛΙΕΣ ΦΟΡΈΣ καλύτερη πριν την αραβική «άνοιξη» απ' ότι μετά απ' αυτήν.
    Οι λαοί θα ΥΠΟΦΈΡΟΥΝ! χίλιες φορές περισσότερο απ' ότι πριν.

    Η Νέα Τάξη για να εδραιωθεί θα διαλύσει το σύμπαν πρώτα.
    Και ξέρετε γιατί λέγετε «Νέα» Τάξη;
    Επειδή Τάξη υπήρχε και πριν αλλά δεν εξυπηρετούσε τα σχέδια των νεοταξιτών.
    Και για να δημιουργήσεις μια Νέα Τάξη πρέπει πρώτα να καταστρέψεις την ήδη υπάρχουσα Τάξη.
    Και την καταστρέφεις δημιουργώντας χάος, πανικό, ανασφάλεια, πόλεμο, πείνα, θανάτους, αρρώστιες κλπ.

    Η «αραβική άνοιξη», οι κατά παραγγελίαν και με ταμπελίτσα «επαναστάτες» που ονομάζοντα αγανακτισμένοι, οι πράσινοι, οι οικολόγοι και όλο αυτά τα μορφώματα είναι ΤΑ ΜΈΣΑ των νεοταξιτών δια των οποίων γκρεμίζουν την ΉΔΗ υπάρχουσα Τάξη για να βάλουν στην θέση της την δική τους Νέα Τάξη, που προφανώς εξυπηρετεί τα σχέδιά τους για παγκόσμια κυριαρχία.

    «Καλή» συνέχεια..
    ... και καλά ξυπνητούρια!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ A.M. 13/10/2011 09:58:26

      Σε εμάς ελάχιστοι Κόπτες έρχονται, δυστυχώς. Γιατί οι άνθρωποι είναι νοικοκύρηδες, ψάχνουν κάτι καλύτερο. Μεταναστεύουν κυρίως στον Καναδά. Αντ' αυτών, μας έρχονται ισλαμικά σκουπίδια, και την τονίζω τη λέξη. Μόνο. Εκμεταλλευόμενα τη διάχυτη ανομία και τον νταβατζηλίκι που τους προσφέρουν - με το αζημίωτο - οι αριστεράντζες που μας έχουν καθήσει στο σβέρκο εδώ και δεκαετίες και καταστρέφουν τη χώρα.

    • Dora avatar
      Dora @ A.M. 13/10/2011 15:44:37

      Α.Μ,
      Κι εγω αυτα τα ελεγα αλλα δεν εβρισκα κατανοηση,εδω. Οταν ρωτουσα πως στην ευχη μπορει να συνδιαστει η δημοκρατια με το ισλαμ,αφου αυτο το τελευταιο ειναι εκ φυσεως αντιθετο με καθε εννοια δημοκρατιας οπως εμεις στην Δυση την εννοουμε,μου ελεγαν αλλο θρησκεια κι αλλο πολιτικη και να τι εγινε καποτε και με τον καθολικισμο κλπ,κι ολ'αυτα επειδη εχουν ολοτελη αγνοια, οτι το ισλαμ δεν ειναι θρησκεια, αλλα πολιτικοοικονομικο συστημα με θρησκευτικο μανδυα!!!!

      Η αφελεια του δυτ.κοσμου σε σχεση με το ισλαμ οφειλεται στην παντελη του αγνοια σχετικα με την φυση αυτου του τελευταιου!
      Ολη μερα να το φωναζεις δεν θα το καταλαβουν,οι περισσοτεροι,γιατι η γνωση τους περιοριζεται μονο σ'αυτο που μεταδιδουν τα ΜΜΕ! Υπαρχει μια απιστευτη πνευματικη οκνηρια στις μερες μας,που ερχεται σε πληρη αντιθεση με τα σημερινα μεσα ερευνας και μαθησης, που βρισκονται στην διαθεση του ανθρωπου.
      Οι χριστιανοι ομως που ζουν εκει σε κεινες τις χωρες το ηξεραν απο παντα.Τους ειδατε ποτε σαν καλεσμενους να δωσουν οι ιδιοι την μαρτυρια τους σχετικα με την δικη τους θεση,ως μειονοτητα σε ισλαμικα κρατη? ΠΟΤΕ! Τους μονους που δινουν ελευθερο λογο ειναι οι ιδιοι οι θυτες οι οποιοι βεβαιως το μονο πραγμα που λενε ειναι,ποσο "ειρηνικο" ειναι το ισλαμ,χωρις ποτε να ανακλιθουν να το στηριξουν αυτο με επιχειρηματα πραγματικα!!!!!

  5. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 13/10/2011 09:53:47

    Γιατί εκπλήσσεστε; Τώρα μάθατε τι περνούν οι Κόπτες στην Αίγυπτο; Περιμένατε κάτι καλύτερο από τη θρησκεία του μίσους;
    Αναμένουμε τώρα τις γνωστές αριστεράντζες του Πανεπιστημίου της Πιονγκ Γιανγκ, που παρεπιδημούν και εδώ και μιλούσαν για "αραβική άνοιξη" να μας εξηγήσουν εμβριθώς ότι ο σφαγιασμός των Κοπτών ήταν απλά μία κάποια σύμπτωσις.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ΒΙΣ 13/10/2011 11:11:09

      Θα πρεπει να γινει προσπαθεια να ελθουν Κοπτες στην Ελλαδα.
      Ειναι πολυ πιο χρησιμοι και συνεργασιμοι απο Αφγανους ,Πακιστανους και το λοιπο ισλαμικο λεφουσι.

      • anonymous avatar
        anonymous @ ψυχραιμια 13/10/2011 11:47:27

        Η Ελλάδα δε χρειάζεται άλλους ξένους. Και οι ανατολικοί Χριστιανοί είναι και μάλιστα ορθόδοξοι αλλά δε μας ταιριάζουν.
        Ειδικά τώρα μετά την κρίση που θα χάσουν τις δουλειές τους πολλοί Έλληνες θα επιστρέψουν οι δικοί μας σε δουλειές που κάνουν τώρα οι ξένοι.

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ anonymous 13/10/2011 12:10:03

          Μία διευκρίνιση: Είναι ανατολικοί Χριστιανοί, αλλά όχι ορθόδοξοι. Είναι όμως πολύ κοντά μας πολιτισμικά.
          Προσωπικά, θα προτιμούσα να δω Κόπτες εδώ αντί Πακιστανών, ούτε συζήτηση. Με τη διαφορά ότι, όπως είπα πιο πάνω, οι Κόπτες είναι νοικοκυραίοι και όχι πλέμπα όπως οι Πάκηδες. Επι πλέον, αυτό που γράφει ο Ψυχραιμία προϋποθέτει κράτος με μεταναστευτική πολιτική σοβαρή. Ποια μεταναστευτική πολιτική όταν 200 περνούν κατά μέσον όρο τα σύνορα καθημερινά και οι συριζοδικηγόροι τους εξασφαλίζουν χαρτιά;

          Το γνωρίζετε πάντως ότι ο Βασιλόπουλος (Σούπερ Μάρκετ) κάνει συμβάσεις 4μηνες με Έλληνες και 6μηνες με αλλοδαπούς, για να τους διευκολύνει να βγάλουν άδεια παραμονής; Σας το λέω υπεύθυνα.

          • Dora avatar
            Dora @ ΒΙΣ 13/10/2011 16:02:37

            ΒΙΣ, ο anonymus ειπε οτι η Ελλαδα δεν χρειαζεται "αλλους" ξενους! Προσεξετο αυτο.Δεν ειπε οτι η Ελλαδα δεν χρειαζεται ξενους και να φυγουν ολοι απο δω,στην κατασταση που βρισκομαστε κλπ,που θα ηταν μια υγιης και αναμενομενη προσεγγιση!
            Ειπε ΑΛΛΟΥΣ ξενους,και διευκρινιζει οτι σ'αυτο το ΑΛΛΟΙ εννοει ΜΟΝΟ τους ανατολικους χριστιανους!!!!
            Οι ισλαμιστες ΔΕΝ ειναι προβλημα γι'αυτον φαινεται!
            Εξ'ονυχος τον λεοντα,φιλε μου ΒΙΣ....

    • Dora avatar
      Dora @ ΒΙΣ 13/10/2011 15:51:51

      ΒΙΣ, η να μας πει ο Στεργιος,που καποτε παθιασμενα εδω "ετσιριζε" οτι το ισλαμ σεβεται τις αλλες θρησκειες κι οτι οι διωγμοι των χριστιανων στις χωρες του ισλαμ οφειλονται στο οτι οι πρωτοι θεωρουν τους εαυτους τους ανωτερους και την κουλτουρα τους ανωτερη απ' αυτην των "συνανθρωπων" τους μουσουλμανων κι ετσι αναγκαζονται αυτοι οι τελευταιοι να τους ...φερθουν οπως τους φερονται!!!!!!!!!!!!
      Υπαρχει ντροπη????!!!! Οχι δεν υπαρχει!!!!!!!

      • Dora avatar
        Dora @ Dora 13/10/2011 15:55:44

        Και...που ειναι εκεινος ο μαυριδερος και φαλακρος αιγυπτιος που το παιζει αντιπροσωπος των μουσλιμ στην Ελλαδα,με την μουμιοποιημενη αλλαξοπιστη ελληνιδα συζυγο,να μας πει ποοοοοοσο ειρηνικο ειναι το ισλαμ,για να παμε να κοιμηθουμε ησυχα παλι????

  6. anonymous avatar
    anonymous 13/10/2011 11:49:38

    Έχει να γίνει της Βοσνίας. Παλιά ήταν μισοί μισοί στην Αίγυπτο. Οι εξωφρενικοί ρυθμοί γεννήσεων των Μουσουλμάνων δημιούργησαν αυτή την κατάσταση. Το καλύτερο που έχει να γίνει είναι να μαζευτούν οι Χριστιανοί σε ένα μέρος και να αποσχιστούν.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ anonymous 13/10/2011 14:06:15

      Ἀνησυχῶ καί θλίβομαι μέ αὐτά πού συμβαίνουν στήν Αἲγυπτο. Ἀνησυχῶ ὃμως περισσότερο μήν ἀρχίσουν καί γίνονται ἐδῶ στήν πατρίδα μας γεγονότα τέτοιας ἒκτασης μέ θύτες τούς μουσουλμάνους καί θύματα ἐμᾶς τούς χριστιανούς.Καί θά τούς καλύπτουν,θάτούς ἐνθαρρύνουν ὃλοι οἱ ἀριστεροί ἀπάτριδες, μισέλληνες καί πουλημένοι.

      • Ανδρεας avatar
        Ανδρεας @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 13/10/2011 15:45:04

        Κατι τετοιο να γνωριζετε οτι ειναι αναποφευκτο. Θα συμβει πολυ συντομα και με την εμμεση ενθαρρυνση των ΜΜΕ και της εκαστοτε κυβερνησεως. Τα πραγματα δεν εχουν φτασει στον πατω οπως ετσι εχει οριστει απο το μεγαλεπιβολο σχεδιο της Νεας Ταξεως. Μονο ενα πραγμα μας μενει, να μεινουμε ενωμενοι, να υποστηριζουμε τον διπλανο μας και να μη κοιταμε το προσωπικο μας ωφελος μονο. Αυτος ειναι ο λογος που οι Εβραιοι εχουν παει μπροστα, οπου και να εχουν παει ανα τον κοσμο. Εμεις κοιταμε μονο πως θα πατησουμε επι πτωματων για να ανεβουμε - οχι πως θα βοηθησουμε για να μπορεσουν να μας βοηθησουν αργοτερα η το αντιστροφο - ηρθε η ωρα να αλλαξουμε τροπο σκεψης και κρισης πιστευω. Θελουν να μας υποταξουν με τον πιο δολιο και βρωμικο τροπο. Διαιρει και βασιλευε, δουριος ιππος και ολα αυτα μεσω εξαθλιωσης του βιωτικου επιπεδου, της παιδειας, των αξιων, της οικογενειας, του συστηματος υγειας. Θελουν να μας τρομοκρατισουν στη Γη που οι προγωνοι μας εχυσαν αιμα για να την ελευθερωσουν. Ηρθε η στιγμη της αφυπνισης - οχι μονο για εμας αλλα και για το μελλον των παιδιων μας. Αν θελετε να ειναι σκλαβοι για παντα μεινετε αδρανεις. Αν οχι αρχιστε σημερα την αλλαγη-βγαλτε απο τη πορεια το τρενο που μας οδηγει στο γκρεμο και ραγες εχουν στρωθει απο χερια ξενα, βαμμενα κοκκινα

        Ανδρεας 25

      • Dora avatar
        Dora @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 13/10/2011 16:23:17

        KΥΘΗΡΙΕ,
        Αρχισαν ηδη,δεν το πηρες χαμπαρι? Ολοι αυτοι οι βιασμοι κλοπες και φονοι που γινονται απ' τους εισβολης στην χωρα μας τι νομιζεις οτι ειναι? Ετσι καλουνται απ' τα ιδια τους ιερα βιβλια να κανουν. Θεωρουν οτι οι αλλοπιστοι η απιστοι ειναι κατωτεροι απ' αυτους κι οτι τα υπαρχοντα τους ανηκουν στους πιστους του Μωαμεθ. Αυτο γινεται η αμεσα(εγκληματικοτητα) η εμμεσα,μεταναστευοντας νομιμα(η παρανομα) κανοντας χρηση ολων των κοινωνικων αποδοχων στο επακρο,προσφεροντας οσο το δυνατον λιγοτερο και φερνοντας δημογραφικη αλλαγη(υπεργεννητικοτητα,συζυγους απο χωρα προελευσης αποκλειστικα,εξισλαμιζοντας συζυγους απο την χωρα εγκαταστασης).
        Αυτους τους τελευταιους τους ονομαζουμε φιλησυχους και μετριοπαθεις.Ο σκοπος ομως,παραμενει ο ιδιοs:Επιβολη των νομων του ισλαμ σε ΟΛΟΥΣ! Διαφερει μονον ο τροπος.

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Dora 13/10/2011 23:30:17

          Ἀνδρέα καί Dora,συμφωνῶ ἀπολύτως μαζί σας.

    • Dora avatar
      Dora @ anonymous 13/10/2011 16:11:17

      Το ισλαμ και η σχεση του με τους αλλους ειναι το προβλημα αγαπητε Ανωνυμε,γιατι φοβασαι να το πεις?
      Αν ξαφνικα δηλαδη η Εδεσα αρχιζει να γενναει περισσοτερα παιδια,λες να κινδυνεψει απο σφαγη ο πληθυσμος της Βεροιας????
      Οχι,να μην αποσχιστουν οι χριστιανοι.Η Αιγυπτος ειναι η πατριδα τους.
      Αποσχιστηκε και το Σουδαν.Ποσοι απο σας εχεται διαβασει για το τι γινεται εκει? Διαβαζα τις προαλλες οτι οι μουσουλμανοι τους επιτιθενται συνεχεια κι ο δυτικος κοσμος κανει πως δεν βλεπει.Ποιος εζησε ποτε ησυχα με μουσουλμανους στα συνορα του? Φερε μου ενα παραδειγμα.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Dora 13/10/2011 21:07:38

        h__p://www.antinews.gr/2011/07/12/112036/
        h__p://www.antinews.gr/2011/07/10/111761/

  7. Στρυμών avatar
    Στρυμών 13/10/2011 18:30:59

    Δυστυχώς το ισλάμ έχει το κακό στη γέννησή του , στη δομή του και δεν μπορεί να μετξελιχθεί.
    Δεν έχει να επιδείξει τίποτε απολύτος στον παγκόσμιο πολιτισμό , σε κανέναν τομέα του .
    Αν δεν υπήρχαν τα πετρέλαια , θα ζούσαν ακόμη στο μεσαίωνα.
    Ένα τείχος έπρεπε να υπάρχει , αυτό που θα χωρίζει το δυτικό κόσμο από το ισλάμ.

  8. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 13/10/2011 21:02:44

    Αραβική άνοιξη...Μάλλον σε καύσωνα το βλέπω, που τσουρουφλίζει πάντες τους μη μουσουλμάνους. Όλα τα αποβράσματα της περιοχής πήραν ισχύ στα χέρια του κι αισθάνονται παντοδύναμοι.Ακόμα και δικτάτορες τύπου Μουμπάρακ φαντάζουν ως πρότυπα ανεκτικότητας μπροστά τους! Ας πρόσεχε ο Ομπάμιας που άφησε ακάλυπτους τους συμμάχους του στη Μ.Ανατολή. θελε λέει δημοκρατία. Ο Άραβας ξέρει από δημοκρατία, όσο ο μέσος Εσκιμώος ξέρει σανσκριτικά...Ισλάμ και δημοκρατία είναι ασύμβατες έννοιες. Τα πρώτα κράτη που θα γευτούν τις...μυρωδιες της άνοιξης είναι το Ισραήλ , η Κύπρος κι εμείς. Και για τον Μπίμπι είμαι βέβαιος ότι θα στείλει μυριάδες από δαύτους να συναντήσουν τον Δημιουργό, εμείς τί κάνουμε είναι το ερώτημα...

  9. rita avatar
    rita 13/10/2011 23:58:32

    ιδου ο νεομεαιωνας των θρησκευτικων πολεμων

  10. rita avatar
    rita 14/10/2011 00:08:12

    με τους μεαιωνικους μεταπολιτες του

  11. ΚΜ avatar
    ΚΜ 14/10/2011 00:14:22

    Αρκεί να τους ξαναστείλουμε στις μανάδες τους ακτοπλοϊκώς. Ούτε αίματα ούτε τίποτα. Άν δεν το κάνουμε όμως, θα μας στείλουν αυτοί στον Άλλο Κόσμο, μόλις αποκτήσουν κρίσιμη μάζα.

  12. anonymous avatar
    anonymous 14/10/2011 00:21:19

    Σε παρακολουθώ εδώ και καιρό και προφανώς είσαι φανατική. Εννοώ ότι δε χρειαζόμαστε ούτε κόπτες ούτε ανατολικούς ούτε πάκηδες ούτε κανέναν.
    Χρησιμοποίησα τους ανατολικούς διότι οι περισσότεροι είναι χριστιανοί ορθόδοξοι. Ακόμη και με αυτούς είχαμε προβλήματα.

  13. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 14/10/2011 00:26:59