#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/02/2011 20:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αυτομόλησαν δύο λίβυοι πιλότοι, ενώ πολεμικά αεροσκάφη βομβαρδίζουν διαδηλωτές στην Τρίπολη



(ανανεωμένο)Δύο μονοθέσια μαχητικά αεροσκάφη τύπου Mirage της Λιβύης, προσγειώθηκαν σήμερα το απόγευμα στο διεθνές αεροδρόμιο της Μάλτας. Οι δύο λίβυοι κυβερνήτες των μαχητικών ζήτησαν πολιτικό άσυλο από τις αρχές τις Μάλτας, σύμφωνα με το πρακτορείο AP.

Τα δύο Mirage, προσγειωθήκαν στο αεροδρόμιο της Μάλτας, λίγο μετά αφότου είχαν προσγειωθεί  δύο πολιτικά ελικόπτερα στα οποία επέβαιναν  επτά Γάλλοι πολίτες.

Οι δύο λίβυοι πιλότοι, συνταγματάρχες, έλαβαν άδεια προσγείωσης μετά από το αίτημα τους για πολιτικό άσυλο, σύμφωνα με  πηγή του στρατού.

Τα μαχητικά είχαν απογειωθεί από μία βάση κοντά στην Τρίπολη και πραγματοποίησαν χαμηλή πτήση για να μην γίνουν αντιληπτά από τα ραντάρ.

Σύμφωνα με πληροφορίες, οι δύο πιλότοι αυτομόλησαν, καθώς δεν επιθυμούσαν να εκτελέσουν τις εντολές του Καντάφι, για επιθέσεις κατά των διαδηλωτών.

Πριν από λίγο το δίκτυο Αλ Τζαζίρα μετέδωσε, πως λιβυκά πολεμικά αεροσκάφη βομβαρδίζουν περιοχές στην Τρίπολη, σύμφωνα με αυτόπτες μάρτυρες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Posidonas avatar
    Posidonas 21/02/2011 18:20:35

    Μας αφηνει χρονους κι αυτος ο σοσιαλιστης. Πως ειναι δυνατον ολοι αυτοι να ειναι σοσιαλιστες, ενω κυβερνουν με φωτια και τσεκουρι δενμπορω να το κατακλαβω. Ελπιζω και ο δικος μας σοσιαλιστης να μη ζηλεψει την δοξα του τους.

  2. parsifal avatar
    parsifal 21/02/2011 18:24:08

    Mάλλον επανέρχεται η μόδα του 70 - 80, οταν ¨διαφωνούντες" - κοινώς λιποτάκτες, ριψάσπιδες στρατιωτικοί, ασχέτως τί είναι το καθεστώς- χειριστές προσγείωναν τα αγνωστα Mig 23 και 25 στην Δύση και στην Ιαπωνία. Μόνο που το Mirage δεν ενδιαφέρει τις δυτικές υπηρεσίες, τσάμπα κόπος ... τα λεφτά θα είναι πολύ λίγα, αντε λίγο δημοσιότητα και κανά πολιτικό ασυλο !

    • χωρις ονομα avatar
      χωρις ονομα @ parsifal 22/02/2011 00:01:26

      βασει της δικιας σου αποψης περι ''¨διαφωνούντες” – κοινώς λιποτάκτες, ριψάσπιδες στρατιωτικοί΄'' ο Παππας και οι ναυτες του βελος ηταν το ιδιο ε?
      (για να μην αναφερω και αλλους στρατιωτικους)

  3. juliet avatar
    juliet 21/02/2011 20:16:09

    τα λεφτά έχουν φύγει ασυνόδευτα,τα mirage μεταφέρουν τις φαμίλιες .Λέτε να θέλει να πάει και ο δικός μας ο παπατζής και να χάσει τη Μάλτα και ξαναγύρισει να μας πει Μάλτα γιοκ;;;;

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/02/2011 20:52:58

    καποιον κουβαλησαν.... οι δικοι μας οι αντιπαραγωγικοι... θα τους ριξουν στο Αιγαιο... απ τα 30.000 ποδια.

    ΠΠ

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/02/2011 21:20:57

    εγώ περιμένω να δω τι θα κάνει το σποτ LNG... Να δω που θα κρυφτεί η Μπιρμπίλη και το αφεντικό της έτσι και τσιμπήσει...

  6. LOKROS avatar
    LOKROS 21/02/2011 21:22:24

    Εδώ στην χωρα μας πρότειναν ?
    Την ανακήρυξη του δικτάτορα Μουαμάρ Καντάφι, σε επίτιμο διδάκτορα της Σχολής Ανθρωπιστικών Επιστημών και Πολιτισμικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου στην Καλαμάτα, με επιστολή τους προς τον πρύτανη του Ιδρύματος????? Αυτό και είναι από τα... άγραφα.

    • Orestios avatar
      Orestios @ LOKROS 21/02/2011 21:35:03

      Ορίστε??????????????????????????????

      • LOKROS avatar
        LOKROS @ Orestios 21/02/2011 21:52:12

        Εδώ ο Μουάμαρ Καντάφι έχει βραβεύσει ηγέτες σαν τον Ερντογάν με το βραβείο «Καντάφι- Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων» Ποιος βράβευσε ποιόν? άκουσον άκουσον για τα ανθρώπινα δικαιώματα! Φαίνεται οι λέξεις έχουν χάσει την σημασία τους.

        • Orestios avatar
          Orestios @ LOKROS 21/02/2011 21:55:56

          Πανεπιστημιακοί. Δεν περίμενα τίποτε καλύτερο.
          Εδώ έχουμε πανεπιστημιακούς που διακινούν λαθρομετανάστες.

    • anonymous avatar
      anonymous @ LOKROS 21/02/2011 22:14:04

      Ο τίτλος του επίτιμου διδάκτορα έχει εξευτελιστεί στην Ελλάδα. Ακούστε περιστατικό. Υπάρχει καθηγητής του εξωτερικού που του έστειλαν Έλληνες φοιτητές για διδακτορικά. Δεν παρέδωσε κανένα. Έκανε τόσο αλλοπρόσαλλη εποπτεία που τα παιδιά δεν τελείωσαν. Αυτό σε τόση μεγάλη συχνότητα δεν έχει ξαναγίνει. Οι συνέπεια είναι ότι πλέον ένας τομέας δεν έχει άτομα να επιλέξει για λέκτορες.
      Ε αυτό τον άνθρωπο τον έκαναν επίτιμο διδάκτορα σε εκείνο το πανεπιστήμιο του οποίου τους φοιτητές κατέστρεψε.

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ LOKROS 22/02/2011 00:18:28

      Κι ο Τσαουσέσκου με την κυρά του ήταν επίτιμα μέλη ακαδημιών και δε συμμαζεύεται. Με τη λεπτομέρεια, ότι η σύζυγος του είχε βγάλει μόνο το δημοτικό - αν δεν απατώμαι..

  7. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 21/02/2011 21:29:10

    Το stratfor γράφει ότι ο Καντάφι διέταξε την αεροπορία να βομβαρδίσει στρατιωτικές μονάδες. Μάλλον έχουν στασιάσει στρατιωτικές μονάδες, αν ληφθούν υπόψη και τα χθεσινά γεγονότα της Βεγγάζης.

  8. δημης avatar
    δημης 21/02/2011 21:33:19

    ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΑΝΔΡΕΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΔΕΛΦΟΥΣ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ....

    • Orestios avatar
      Orestios @ δημης 21/02/2011 23:26:08

      χο χο χο
      Ζήτω ο σοσιαλισμός και η σοσιαλιστική Λιβύη.

  9. drider avatar
    drider 21/02/2011 21:33:24

    Δυστυχώς η αιματοχυσία στη Λιβύη θα είναι μεγάλη, και σε αντίθεση με τα άλλα καθεστώτα της Β. Αφρικής, ο Καντάφι δεν πρόκειται να "πέσει"...

  10. Στέργιος avatar
    Στέργιος 21/02/2011 21:33:47

    Ευτυχώς που η αεροπορία τής Λιβύης στελεχώνεται από Λίβυους!
    Οι δύο ηρωικοί και ανθρωπιστές πιλότοι προτίμησαν να λιποτακτήσουν (και όχι να αυτομολήσουν, αφού δεν προσχώρησαν σε κάποιο αντίπαλο στρατόπεδο) παρά να σκοτώσουν εκατοντάδες, ή και χιλιάδες συνανθρώπους τους.

    Φαντάζεστε στη θέση τους να ήταν Αμερικανοί; Θα σκότωναν, μασώντας τσίχλα, και μετά, όταν θα γύριζαν στη βάση θα έλεγαν: "I just did my job and I am proud of it".

    Φαντάζεστε στη θέση τους να ήταν Γερμανοί; Θα σκότωναν ακόμη περισσότερους από αυτούς για τους οποίους τους έστειλαν, θα πήγαιναν και στα γύρω χωριά να σκοτώσουν κι άλλους, και μετά θα γύριζαν στη βάση και θα άκουγαν κλασική μουσική για να χαλαρώσουν, όντας περήφανοι για το πόσο παραγωγικοί υπήρξαν.

    • ΛίγκαΤουΒορρά avatar
      ΛίγκαΤουΒορρά @ Στέργιος 21/02/2011 22:54:32

      Έτσι επακριβώς το βλέπω κι εγώ... Δε μπορώ να καταλάβω μερικούς παραπάνω που τους κατηγορούν κιόλας....

      Όσο για τους Αμερικάνους... Εχθές, στο συγκλονιστικό βίντεο απ΄το Μπαχρέιν στο οποίο ανοίγουν πυρ σε διαδηλωτές, ένα αμερικανάκι έγραψε «Noobs, they're Camping" εννοόντας τα σώματα ασφαλείας, περιπλέκοντας το παιχνίδι «Call of Duty»... Συν τοις άλλοις, το σχόλιο ήταν πρώτο σε θετικές ψήφους... Έχει γίνει τρομερή ζημιά που δεν την έχουμε ακόμη αντιληφθεί απ΄τα βιντεοπαιχνίδια και τον τρόπο ζωής του Holywood που μας παρουσιάζουν...

      Εν κατακλείδι, δεν μπορώ με τίποτα, μα με τίποτα Έλληνας πιλότος ν΄ανοίγει πυρ σε συνέλληνες. Απλά, δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Μερικά καθίκια ΕΠΟΠ, ίσως... Και πάλι δύσκολα.

      • anonymous avatar
        anonymous @ ΛίγκαΤουΒορρά 21/02/2011 23:08:59

        Υπό τις παρούσες συνθήκες κανένας σε καμιά δυτική χώρα δε θα άνοιγε πυρ σε άμαχους διαδηλωτές. Νεκροί από συγκρούσεις μπορεί να υπάρξουν. Αλλά νεκροί από τέτοιας μορφής κτηνωδία όχι.

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ anonymous 21/02/2011 23:56:46

          Σωστό και εξακολουθώ να πιστεύω ότι στις δυτικές χώρες η αξία της ανθρώπινης ζωής είναι πολύ υψηλότερη σε σχέση με τον ισλαμικό κόσμο.
          Η σύγκριση που κάνει ο Σέργιος είναι εντελώς άτοπη. Δηλαδή ευχαρίστως οι Αμερικανοί και Γερμανοί πιλότοι θα βομβάρδιζαν συμπολίτες τους;;;;

  11. juliet avatar
    juliet 21/02/2011 21:49:04

    μη είσαι σκληρός,παντου υπάρχουν πατριώτες τι και αν είναι Γερμανοί ,Λίβυοι το να σκοτώνει τον αδελφό σου γιατί ζητά ψωμί είναι κτηνωδία....και πιστεύω πάντα σε όλα τα χρώματα της ανθρωπότητας υπάρχουν ΑΝΘΡΩΠΟΙ και ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ juliet 21/02/2011 21:58:40

      Βασικά σε όλα τα χρώματα της ανθρωπότητας υπάρχουν "άνθρωποι" και "ζώα".
      Ανθρώπινα όντα που αρνούνται να εκτελέσουν συνανθρώπους τους ανήκουν στην πρώτη κατηγορία, τα άλλα που στο όνομα πολιτικών,θρησκευτικών,οικονομικών σκοπιμοτήτων το πράττουν, ανήκουν στα "ζώα" (σε εισαγωγικά, γιατί τρέφω σεβασμό στο ζωικό βασίλειο).

  12. Enzo avatar
    Enzo 21/02/2011 21:58:51

    αυτοι κανουν και επανασταση εναντιον του ισλαμ, αυτης της τοσο καταπιεστικης θρησκειας. εναντιον του ισλαμ και των μουλαδων τους. ελευθερια θελουν οι ανθρωποι.

    • kastroHEL avatar
      kastroHEL @ Enzo 21/02/2011 22:29:30

      o kantafi ειναι εναντιον το φανατικων πιστεψε με...

  13. anonymous avatar
    anonymous 21/02/2011 22:15:40

    Αφού οι ηγέτες τους είναι τόσο ανθρωπιστές γιατί εμείς θα πρέπει να φερόμαστε στους λάθρο με το γάντι;

  14. juliet avatar
    juliet 21/02/2011 22:39:53

    γιατί είμαστε μεγαλόψυχοι και έχουμε υπουργό αρμόδια μεταναστευτικής πολιτικής την κα Νταλάρα.... χα

  15. parsifal avatar
    parsifal 21/02/2011 23:19:39

    Οι χειρισταί των Helldivers που εγκαινίασαν τα κάνιστρα ναπάλμ στον Γράμμο το 49 ηταν ζώα η ανθρωποι ? Χτύπησαν στασιάσαντες κατά του νόμιμου Κράτους, η μήπως αυτοί δεν ηταν "συνέλληνες" ? (συγγνώμη ηταν "εαμοβούλγαροι" !)
    Ο αξιωματικός υπακούει σε διαταγές, αλοιώς το πάμε σε σοβιέτ εργατών - στρατιωτών - αγροτών... Ποιός αποφασίζει για το δίκαιο η το αδικο ? Ο "λαός", ο ΟΗΕ, τα συμφέροντα που επιθυμούν αναθεώρηση των πάντων στην Μεσόγειο και την Μ. Ανατολή ?

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ parsifal 22/02/2011 01:11:43

      Τι συγκρίσεις είναι αυτές; Για τον Καντάφι μιλάμε. Ο Καντάφι ισοδυναμεί, αν υπάρχει τέτοια σύγκριση, με τον Ζαχαριάδη στην εξουσία εκείνη την εποχή στην Ελλάδα. Τι είναι αυτό που νομιμοποιεί τον Καντάφι 40 χρόνια στην εξουσία; Το πραξικόπημα και το αρχικό "σοσιαλιστικό" τριτοκοσμικό του παραλήρημα; Οι τρομοκρατικές ενέργειες που υπέθαλψε και οι θάνατοι αθώων αμάχων επιβατών αεροπλάνων; Ή το πετρέλαιο και τα συμβόλαια με τις δυτικές εταιρείες που υπέγραψε μετά και η τράπουλα των συμβολαίων που μοίραζε η οικογενειακή του μαφία, χωρίς φυσικά να ξεχάσει την προσφιλή του μέθοδο των εκβιασμών; Αυτός ο διεστραμμένος καραγκιόζης μιλούσε για κτηνώδη αποικιοκρατία των Ιταλών και με το δέλεαρ του πετρελαίου ανάγκασε τους Ιταλούς να του δώσουν και "αποζημίωση". Και αυτός κατέσφαξε με μισθοφόρους αφρικανούς δολοφόνους τους πολίτες της τζαμαχιρίας του. Μα η αποικιοκρατία σε αυτές τις χώρες σε λίγο θα αρχίσει να θεωρείται διάλειμμα ανθρωπισμού με αυτά που υφίστανται οι λαοί αυτοί από τους δικτάτορές τους.

    • anonymous avatar
      anonymous @ parsifal 22/02/2011 13:31:08

      Για το θέμα που θέτεις έχουν υπάρξει επίσημες δηλώσεις από τους αριστερούς ότι το 35%+ αυτών που μας πολεμούσαν ήταν Βούλγαροι. Το αντάλλαγμα ήταν η Μακεδονία.
      Ο πόλεμος δεν ήταν εμφύλιος, ήταν αμυντικός, εθνικός κι εν μέρει εθνικοαπελευθερωτικός.

  16. stroumfaki avatar
    stroumfaki 21/02/2011 23:44:33

    Πάντως ένα πράγμα να ξέρεται..... ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΣΕ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΦΩΤΙΑ......

  17. Κεφαλλονίτης avatar
    Κεφαλλονίτης 22/02/2011 00:12:26

    Στη πατρίδα μου λένε « όπου ακούς πολλά κεράσια βάσταγε μικρό καλάθι ».
    Και « ο καιρός θα δείξει ».
    Πολύ εύκολα και επιπόλαια τα βλέπετε μερικοί.
    ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ.

  18. Στέργιος avatar
    Στέργιος 22/02/2011 01:17:30

    Οι Γερμανοί έχουν αποδείξει ότι με περισσή χαρά οδηγούν τους συμπολίτες τους στα κρεματόρια. Οι πρώτοι Εβραίοι, Τσιγγάνοι, ΑΜΕΑ, σοσιαλιστές αντιστασιακοί και ομοφυλόφιλοι που εκτελέστηκαν στα Άουσβιτς και στις Τρεμπλίνκες ήταν Γερμανοί.

    Οι Αμερικάνοι δεν έχουν τη σκληράδα των Γερμανών, αλλά έχουν ένα αίσθημα κακώς εννοούμενου επαγγελματισμού. Η Αμερική είναι η χώρα που χωρίς κανέναν ενδοιασμό έσκαγε ατομικές βόμβες δίπλα σε πόλεις ή στρατιωτικές βάσεις για να μελετήσει την επίδραση τής ραδιενέργειας πάνω στον άνθρωπο, η χώρα που ανά πάσα στιγμή έχει μπαγλαρωμένο στις φυλακές της το 1% τού πληθυσμού της (με διαφορά το μεγαλύτερο ποσοστό παγκοσμίως), και η χώρα που με ενθουσιασμό εκτελεί τους θανατοποινίτες παρά το ότι έρευνες έχουν αποδείξει ότι έως και το 100% αυτών που καταλήγουν στην καρέκλα μπορεί να είναι αθώοι. Η έρευνα αυτή έγινε στο Ιλινόι και στάθηκε αφορμή ο κυβερνήτης τής πολιτείας να παγώσει τις εκτελέσεις θανατοποινιτών επ'αόριστον (δηλαδή, μέχρι να βγει ρεπουμπλικάνος κυβερνήτης), προκαλώντας τη μήνι τής συντριπτικής πλειοψηφίας των Αμερικανών.

    Άρα ναι, δεν νομίζω ότι οι "πολιτισμένοι" έχουν οποιονδήποτε ενδοιασμό να βομβαρδίσουν τους συμπολίτες τους αν χρειαστεί.

  19. juliet avatar
    juliet 22/02/2011 08:19:12

    δε σε παρεξηγώ,οταν ο Τρίτσης τους είπε γειά ,εσείς ξεχάσατε τι του έκανε η σοσιαλιστική παρέα,εμείς στη πρωτεύουσα οχι.Οταν αγαπητέ, στη πατρίδα σου υπήρχε μη Κεφαλλονίτης ήτανε εμιγκρες, οι Αλβανοί που δουλεύανε για ένα κομμάτι ψωμί,στηναρχή, ήτανε φίλοι.Ολα είναι εύκολα οταν είμαστε ΜΟΝΙΑΣΜΕΝΟΙ.Και ο καιρός έδειξε και δείχνει οτι τη πατρίδα την περικυκλώνουν δοσίλογοι,αγαπητέ Κεφαλλονίτη....

  20. juliet avatar
    juliet 22/02/2011 08:20:21

    δε σε παρεξηγώ,οταν ο Τρίτσης τους είπε γειά ,εσείς ξεχάσατε τι του έκανε η σοσιαλιστική παρέα,εμείς στη πρωτεύουσα οχι.Οταν αγαπητέ, στη πατρίδα σου υπήρχε μη Κεφαλλονίτης ήτανε εμιγκρες, οι Αλβανοί που δουλεύανε για ένα κομμάτι ψωμί,στηναρχή, ήτανε αδέλφια.Ολα είναι εύκολα οταν είμαστε ΜΟΝΙΑΣΜΕΝΟΙ.Και ο καιρός έδειξε και δείχνει οτι τη πατρίδα την περικυκλώνουν δοσίλογοι,αγαπητέ Κεφαλλονίτη....

  21. Νίκος Παπαδημητρίου avatar
    Νίκος Παπαδημητρίου 22/02/2011 13:08:49

    θυμάμαι είχα διαβάσει σε αριστερίστικο περιοδικό (αναρχικό νομίζω ήταν) μια ''μαρτυρία'' ''συντρόφου'' που είχε επισκεφθεί τη Λιβύη.Ελεγε πως κυκλοφορούσε ελεύθερος και πως οι κάτοικοι είχαν δικά τους συμβούλια και πως ο Καντάφι κ το κράτος δεν ανακατευόταν πουθενά, παρά είχε μόνο το ρόλο εγγυητή των ελευθεριών των εργατικών συμβουλίων. Ο γτράφων φαινίοταν λογικός τύπος και σε έπειθε, το μόνο που δεν σε άφηνε να τον πιστέψεις 100%, ήταν η ανθρώπινη φύση (και δη του Καντάφι).

    Η απελπισία κάποιων να πιστέψουν στην ύπαρξη επιγείων παραδείσων πρέπει να φέρει βαριές ευθύνες για τέτοια αποτελέσματα παραληρήματος.