26/07/2009 23:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αυστηρή προειδοποίηση προς το Ιράν από τις ΗΠΑ

Η Υπουργός εξωτερικών των ΗΠΑ Χίλαρι Κλίντον, προειδοποίησε ευθέως το Ιράν αναφορικά με το πυρηνικό πρόγραμμα που έχει στα σκαριά. Η Υπουργός εμφανίστηκε σήμερα στην ειδησεογραφική τηλεοπτική εκπομπή "Meet the Press" του δικτύου NBC όπου χωρίς να μασήσει τα λόγια της ή να μιλήσει απλά για «προστασία» των άλλων χωρών της περιοχής από ένα πυρηνικό Ιράν, προειδοποίησε ξεκάθαρα το Ιράν λέγοντας πως «οποιαδήποτε προσπάθεια ανάπτυξης πυρηνικού προγράμματος είναι μάταιη.» Όπως ανέφερε η κα Κλίντον, «πιστεύουμε πως είναι απαράδεκτο για το Ιράν να διαθέτει πυρηνικό οπλοστάσιο. αυτό που θέλουμε να στείλουμε ως μήνυμα σε αυτούς που αποφασίζουν είναι πως πρέπει να ξέρουν πως η επιδίωξη απόκτησης πυρηνικών όπλων με σκοπό την προβολή  δύναμης ή την πρόκληση είναι μάταιη προσπάθεια και δεν θα το επιτρέψουμε να συμβεί.»

 Πηγή: Politico

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Χι avatar
    Χι 27/07/2009 00:02:17

    Γιατί είναι απαράδεκτο για το Ιράν να έχει πυρηνικά και παραδεκτό για το Ισραήλ, που κάνει εθνοκάθαρση;

  2. Αγγούρι avatar
    Αγγούρι 27/07/2009 09:16:12

    Ομπάμα δέν πανηγυρίζατε όλοι λές και πήραμε το χρυσό?
    Φάτε τον, ο δημοφιλής αράπης βγήκε χειρότερος απο τον Μπούς.

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/07/2009 10:47:27

    Προσωπικά, θεωρώ το πυρηνικό Ισραήλ (αν είναι πυρηνικό) λιγότερο επικίνδυνο για τα καλοκαιρινά μου μπάνια, από πυρηνικό Ιράν. Και επειδή είμαι και λίγο αθαιροβάμων, θυμάμαι τους Πέρσες να πρήζουν την ζωή αυτών που κατοικούσαν στην Ελλάδα, από το 600 πΧ μέχρι το 600 μΧ (όταν ο Ηράκλειος ήταν; συμμάχησε με τους ...Τούρκους εναντίων τους). Των ρόλων των Περσών τον πήραν οι Άραβες, και των Αράβων οι Τούρκοι. Με αυτό το σκεπτικό και την απλοϊκή μου θεώρηση των πραγμάτων, με συγκινεί μία υποθετική λίμνη Τεχεράνη (άσε πια λίμνη Άγκυρα) από αυτές τις λίμνες που την νύχτα είναι μπλέ φωσφοριζέ. Βέβαια, μπορεί το Υπεξ να θεωρεί ότι οι Ιρανοί είναι φίλοι μας στην αντιπαράθεσή μας με τους Τούρκους και οι Ισραηλινοί εχθροί μας. Τρίχες. Μάλλον βολεύει κάτι εμπόρους πετρελαιοειδών να έχουν συμβολαιάκια με το Ιραν απ' ευθείας... ξέρω, ξέρω, η προστασία του Έλληνα καταναλωτή.

  4. ατακτος avatar
    ατακτος 27/07/2009 11:46:21

    archaeopteryx -πάλι μας λες αλήθειες που θα ¨”εκνευρίσουν” τους εδώ “επαναστάτες”

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 27/07/2009 11:57:44

    άτακτε, καμμιά φορά αναρωτιέμαι, οι εδώ επαναστάτες είναι επαναστάτες; πράκτορες; ή απλά παραμυθιασμένοι;

  6. ataktos avatar
    ataktos 27/07/2009 12:10:49

    Είναι μάλλον ποιο απλό είμαστε περισσότερο ανατολίτες παρά δυτική στην συμπεριφορά μας και σκέψη την δύση την αγαπάμε για το χρήμα …

  7. ataktos avatar
    ataktos 27/07/2009 13:16:21

    Πάντως στο ήθος της και διάγγελμα μοιάζει να αντιγράφει την Ντορουλα μας ….
    Καλά για τα πανωτό.. της τα είδε όλοι η οικούμενοι …

  8. ataktos avatar
    ataktos 27/07/2009 13:18:27

    Πάντως στο ήθος της και διάγγελμα μοιάζει να αντιγράφει την Ντορουλα μας ….
    Καλά για τα πανω..φόρεμα της τα είδε όλοι η οικούμενοι …

  9. Στέργιος avatar
    Στέργιος 01/08/2009 22:31:19

    @ archaeopteryx

    Τι αταβιστικό σχόλιο είναι αυτό;
    Όλοι κατά του Ιράν για να εκδικηθούμε για τις Θερμοπύλες;

    Πω πω πείσμα!

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Στέργιος 01/08/2009 22:40:24

      οι φιλο-περίεργες απόψεις είναι συνέχεια της διαφήμισης στην ΥΕΝΕΔ για τον φίλο μας το γουρουνάκι και τον φίλο μας το κουνελάκι. Μοσχάρι ήθελε ο κόσμος, αλλά η χούντα προσπάθούσε να μειώσει τις εισαγωγές (νομίζω, ήμουν πολύ μικρός, αλλά η διαφήμιση μου έμεινε και όποτε χύνουμε δάκρυα για περίεργους, την θυμάμαι). Έτσι λοιπόν, στο "οι φίλοι μας οι Ιρανοί" ενστικτωδώς σκέφτομαι "nuke the whales".

      Φίλε άτακτε, δεν αισθάνομαι καθόλου μα καθόλου ανατολίτης (όχι ότι ξέρω τι είναι "ανατολίτης"...)

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Στέργιος 01/08/2009 23:08:37

      και, εν πάσει περιπτώσει, η αταβιστική μου αντίδραση είναι εξίσου ανόητη με την αντι Ισραηλινή ή φιλο παλαιστινιακή αντίδραση του 99,9% των ελλήνων. Δεν κατάλαβα... αρχαιοπτέρυξ με λένε... όχι σελιμ γιαβούζ σαλά ε ντιν.

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ archaeopteryx 02/08/2009 00:12:48

        Είναι θέμα αρχών.

        Ή καμμία χώρα δεν θα έχει πυρηνικά, ή θα έχει όποια μπορεί να φτιάξει.

        Τα γνωστά δύο μέτρα και δύο σταθμά με τα οποία η Αμερική κυβερνά τον κόσμο είναι αηδιαστικά.

        Εγώ που δεν είμαι αρχαιοπτέρυξ νιώθω ότι απειλούμαι περισσότερο από ένα αμερικανοφίλητο πυρηνικό Ισραήλ που έχει τακιμιάσει με την Τουρκία, παρά από το Ιράν.

        Στο κάτω κάτω, ΗΠΑ, Τουρκία και Ισραήλ έχουν ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΕΙΣ επιτεθεί απρόκλητα σε ένα σωρό χώρες και έχουν επιδοθεί σε επεκτατικούς πολέμους, κατοχές, κλπ, ενώ το Ιράν ΠΟΤΕ!

        Μόνο εναντίον τού Ιράκ πολέμησε το Ιράν, κι αυτό για αμυντικούς σκοπούς μετά από επίθεση τού Σαντάμ Χουσεΐν, που τον είχε βάλει η Ουάσινγκτον να ρίξει την ισλαμική επανάσταση στους γείτονές του.

        Γιατί τι είναι πιο πιθανό να σε ενοχλήσει στα καλοκαιρινά σου μπάνια, archaeopteryx; Το αμερικάνικο πολεμικό πλοίο, το τούρκικο F-16 και το ισραηλινό υποβρύχιο, ή το Ιράν;

        Κάνω λάθος;

  10. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 01/08/2009 22:49:43

    Απ'ότι φαίνεται το Ιράν δεν μασάει και η σκ.. εε η υπουργός εκνευρίστηκε.

  11. Orestios avatar
    Orestios 01/08/2009 23:17:51

    Μα είναι δυνατόν η Νέα Αυτοκρατορία να φοβάται τόσο πολύ μια Παλιά Αυτοκρατορία?