#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/12/2010 16:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αυξάνουν οι φωνές στην Αμερική, που ζητούν ... «εξουδετέρωση» του Assange





Απ`ότι φαίνεται, η «γλυκιά» Sarah Palin, το σύμβολο του κινήματος Tea Party, προτρέπει την αμερικανική κυβέρνηση να δολοφονήσει τον ιδρυτή της wikileaks Julian Assange, με αφορμή την τελευταία διαρροή των εμπιστευτικών εγγράφων του State Department. Και αυτή η προτροπή κάθε άλλο παρά με τις ιδέες και τη φιλοσοφία του Tea Party δεν ταιριάζει.

Η «δημοφιλής» πολιτικός κατηγορεί τον Assange για προδοσία, και ζητάει από το αμερικανικό κράτος να χρησιμοποιήσει οποιοδήποτε μέσο έχει στη διάθεσή του, ώστε ο «προδότης» αυτός να κυνηγηθεί σαν ένας ακόμη τρομοκράτης της Αλ Κάϊντα.

Η Palin επίσης διαφημίζει μέσω της σελίδας της στο Facebook, το λίνκ που παρουσιάζει τις θέσεις του συντηρητικού δημοσιογράφου William Kristol, ο οποίος ζητάει επιμόνως από την CIA να «εξουδετερώσει» τον Assange πάση θυσία.

Παρόλα αυτά, ο Assange, δεν έχει ακόμη κατηγορηθεί επίσημα για κάποιο κακούργημα που να συνδέεται με τις περίφημες διαρροές. Και εν πάση περιπτώσει, οι ΗΠΑ δεν μπορούν, ακόμη και αν το θέλουν, να τον κατηγορήσουν για «προδοσία», αφού όπως ίσως ακόμη και η ίδια Sarah Palin να το γνωρίζει, ο Assange είναι Αυστραλός υπήκοος, και η έννοια της προδοσίας υφίσταται μόνο όταν ένας πολίτης στραφεί εναντίον της ίδιας του της χώρας !

Πάντως το σύνθημα «θάνατος στον Assange» μοιάζει να κυριαρχεί τελευταία στις τάξεις των συντηρητικών, αφού και ο γνωστός Αμερικανός σχολιαστής και συγγραφέας Bill O'Reilly ζητάει επιμόνως να δικαστεί και μάλιστα να εφαρμοστεί η θανατική ποινή! Τουλάχιστον αυτός ζητάει να τηρηθούν τα προσχήματα. Η Palin όμως και κάποιοι άλλοι, επιμένουν για «εξωδικαστικές» μεθόδους…

Christian Science Monitor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προφήτης avatar
    Προφήτης 01/12/2010 16:26:15

    Ωραίες εποχές!
    Να ξέρεις με ποιον είσαι και ποιος είναι απέναντι.
    Όχι αυτό το γαμ...νο πολιτικό τουρλουμπούκι της τελευταίας 15ετίας.

    Λοιπόν.
    Οι φασίστες με τους φασίστες.
    Οι άλλοι απέναντι. Θάνατος στην Παλίν.

    Ω, ρε, ξέχασα, ο αρχαίος είναι Ρεπ. Αρχαίε γουστάρεις την "Αλασκανή";

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ Προφήτης 01/12/2010 16:34:23

      Θάνατος!θάνατος!....Μήν κολώνεις,μην κολώνεις!!
      Προλαβαίνει ο Αρχαίος να διαβεί τόν Ρουβίκωνα.....

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Προφήτης 01/12/2010 16:39:55

      Πρόσεχε τι λες για το milf μην σε περιλάβει ο Strange που ναι αδυναμία του...

      • Μαύρος Ιάκωβος avatar
        Μαύρος Ιάκωβος @ tsilivithras 01/12/2010 16:43:16

        Milf ή mature;Ή μήπως gilf;

        • tsilivithras avatar
          tsilivithras @ Μαύρος Ιάκωβος 01/12/2010 16:47:29

          Ωωω εσύ είσαι επικίνδυνος ρε...!

          gilf????

        • Προφήτης avatar
          Προφήτης @ Μαύρος Ιάκωβος 01/12/2010 16:47:56

          Να βρει καλύτερη.Έχουν γυρίσει 1500 πορνό με σωσίες της.

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ Προφήτης 01/12/2010 17:51:18

            μαθαίνουμε και τα χόμπυ σου... πόση ώρα κράτησε το καθένα;

            αυτοί γυρίζουν πορνό με σωσίες, εμείς είχαμε the real thing.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ tsilivithras 01/12/2010 16:47:50

        Το απόλυτο όνειρο!!!!
        Αχχχχ η Σάρα.....

  2. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 01/12/2010 16:42:35

    Αυτά είναι μετά κρίνουν και την ποιότητα της δημοκρατίας κάθε χώρας, δεν ξέρω βασίζουμε τι λέτε αλλά βαδίζουμε σε ζόρικα χρόνια ίσως και όλεθρο.

  3. undercover gpr avatar
    undercover gpr 01/12/2010 16:46:01

    Αυτοί είναι υπέρ τις φιλελεύθερης ιδεολογίας και της ιδιωτικής πρωτοβουλίας ?
    χαχαχαχχα
    να τους χαίρεσαι Αρχαίε.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ undercover gpr 01/12/2010 17:47:42

      μην μπερεύεις σώβρακα και γραβάτες...

      Ο έντονα καλλιεργημένος αντιαμερικανισμός είναι αποτέλεσμα 20-30 χρόνων σοβιετικής και 20-25 χρόνων Γερμανικής προπαγάνδας. Δεν ξεχνάω ούτε την 21η Απριλίου , ούτε την Κύπρο, ούτε τον Ασπίδα, ούτε τον ρόλο του Αντρέα, και πάντα ακολουθώ την συμβουλή του παγωτατζή: follow the money. Κάνε το ίδιο και θα δεις ποιός κυβερνά αυτόν τον τόπο από το 1990 και μετά, και ποιός ήταν σύμμαχος των Τούρκων από το 1890, και ποιός ηταν ο σύμμαχος των Βουλγάρων από το 1910-194κάτι.

  4. tsilivithras avatar
    tsilivithras 01/12/2010 16:49:06

    Μην μιλάς έτσι για τον έρωτά του...

    πληγώνεται...

  5. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 01/12/2010 16:49:39

    Ηλιακά δεν προσεγγίζει αυτή την κατάσταση αλλά έχει εγγόνια νομίζω....Πάντα η γριά κότα έχει το ζουμί

  6. παγωτατζής avatar
    παγωτατζής 01/12/2010 16:50:49

    Σιγά Strange μήν ξεφυσάς έτσι,...κρύωσα!!!

  7. παγωτατζής avatar
    παγωτατζής 01/12/2010 16:52:20

    Ναι, όταν είναι για σούπα...

  8. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 01/12/2010 17:38:54

    και να φανταστείτε ότι αυτή η κυρία προαλείφεται για υποψήφιος πρόεδρος των ΗΠΑ.....

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ δαιμονάκι 01/12/2010 17:49:55

      εσένα παληκάρι μου από όσο καταλαβαίνω, και εμένα δεν μας πεφτει λόγος, εμάς μας πέφτει λόγος για τον βραβευμένο φιλαλήθη σκεπτόμενο του Ροντέν.

  9. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/12/2010 17:42:10

    Προφήτη, μην είσαι αφελής. Αν ο Σκαϊ δείχνει τα πλοία να φεύγουν από την Σαλαμίνα για Ιμια, όλοι τραβάμε τα μαλιά μας με την ηλιθιότητα. Αν με τσακώσεις να φωτογραφίζω τις θεσεις μας ή τα σχέδια μας στο τάδε μέρος, ή αν απο την δουλειά μου μάθω πράγματα και τα αναρτήσω, τι θα έλεγες, "δεν πειράζει άστο το παιδί;".

    Δεν ξέρω την αλήθεια για τον τύπο και τι να πω. Αν είναι αυτό που λένε ότι είναι, θα τον καθάριζα διακριτικά αφού του έβγαζα από μέσα ότι ξέρει για τις πηγές του, και θα έλεγα ότι ακόμα ψάχνω να τον βρω. Τόσο απλά. Είναι σε εμπόλεμη κατάσταση οι τύποι, είτε σου αρέσει ο πόλεμός τους είτε όχι, είτε τους πας είτε όχι.

    Όπως προφητικά εχεις πει, ο κινηματογράφος έχει κανει την προπαγάνδα του, και μόνο η ψύχραιμη σκέψη με εμποδίζει να πω waste the mo-er fu-er, και φυσικά η άγνοια του τι ακριβώς γίνεται, και δεν με πολυαφορά. Δεν είδα τίποτα στα ληκς που να μην έχω διαβάσει σε συνδέσμους του realclearpolitics.com. Τι νομίζετε... ότι δεν έχει μπλογκς εκεί χαχαχά απλά μπαίνω με άλλο ψευδώνυμο. Εκεί να δεις φρούτα και αδερφές... Θα φτιαχνόσουν

    Δεν ξέρω πολλά για την Πάλιν... Νομίζω ότι πρεσβεύει εκεί αυτά που πρεσβεύεις εδώ, αλλά προφανώς δεν είναι ...αντιαμερικάνα, σε αντίθεση με κάτι νεοταξικές φρουτοσαλάτες που είναι στην Κυβέρνηση σήμερα. (πως σου φάνηκε αυτό, χαχάα)

    • tiramola avatar
      tiramola @ archaeopteryx 01/12/2010 18:00:12

      Πάντως Αρχαίε άσχετα με το τι τελικά επιδιώκει ο τύπος ή αν απλώς είναι αναρχικός όπως ο Κρόουλι τον χαρακτηρίζει, η ουσία είναι ότι η υπερδύναμη γνωρίζει μία από τις μεγαλύτερες διπλωματικές ήττες των τελευταίων δεκαετιών.
      Βράζουν ο Σαρκοζί, ο Ερντογάν, ο Μπερλουσκόνι και έπεται συνέχεια...

      • παγωτατζής avatar
        παγωτατζής @ tiramola 01/12/2010 18:05:36

        Λές;; εγώ λέω ότι βράζουν όσο βράζεις και σύ , με τα κατορθώματα τού βραβευμένου "μας".....

    • tiramola avatar
      tiramola @ archaeopteryx 01/12/2010 18:12:46

      Κάποιος μας είπε ότι ο Εντογάν έχει 8 λογαριασμούς στην Ελβετία, για τα 4 παιδιά του ακούγεται ότι σπουδάζουν στην Αμερική με λεφτά Τούρκου επιχειρηματία, ο Σαρκοζί που είναι "γυμνός βασιλιάς, η σέξι Ουκρανή νοσοκόμα του Καντάφι, η ροπή του Μπερλουσκόνι για αμαρτωλά πάρτι κλπ, αγγίζουν τα όρια του γελοίου όταν αυτά εμφανίζονται σαν ανταποκρίσεις των κατά τόπους σταθμαρχών.
      θα δούμε τη συνέχεια αν υπάρξει και αν αυτά ήταν μόνο για την προκαταβολή που έλαβε ο Ασαντζ από El Pais, New York Times και Spiegel....

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ tiramola 01/12/2010 18:23:46

        Η ζημιά (αν είναι, δεν ξέρω) είναι ότι χαλάει το πρωτόκολο όποιας εχεμύθειας.

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ tiramola 01/12/2010 18:34:37

        αρχαίε, τον νου σου! Από τότε που υπαινίχθηκες ότι ο ΓΑΠ είναι η "αισθησιακή ξανθιά" του Καντάφι ο λαστιχένιος έγινε απ το κακό του θηλιά να σε πνίξει...χα-χα-χα

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ archaeopteryx 01/12/2010 21:57:42

      Αρχαίε, μπερδεύεις σταθερά ορισμένα, συγκεκριμένα, πολιτικά ζητήματα.

      Η Αμερική (όπως και η Ρώμη, όπως και κ.α.δ.) έγινε αυτοκρατορία αυθαίρετα.
      Και έτσι δημιουργούνται οι αυτοκρατορίες
      ΔΕΝ ΡΩΤΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑΝ.
      Με ισχύ και βία επιβάλουν τη θέλησή τους.

      Δεν με ρώτησαν. Δεν ρώτησαν ΟΛΗ την υπόλοιπη Υφήλιο.
      Δεν ρώτησαν τον Ασσαντζ ή την Ούλρικε Μάινχοφ ή τον Πούτιν.

      Από τη στιγμή που οι αυτοκρατορίες επιβάλουν ρυθμίσεις για τον κόσμο που ωφελούν τα συμφέροντά τους, το άτομο που ΔΕΝ είναι υπήκοος τους έχει δύο βασικές επιλογές :
      1. Να είναι με την Αυτοκρατορία, είτε από προσωπικό συμφέρον είτε από κοσμοαντίληψη.
      2. Να είναι εναντίον της.

      Όταν είναι εναντίον της, μπορεί να εκδηλώνει την αντίθεση αυτή με μύριους τρόπους.
      Η αντίθεση αυτή είναι ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΘΕΣΗ & ΣΤΑΣΗ.

      Συνεπώς, πριν μιλήσεις για "αφέλεια", καλό είναι να σταθμίζεις, ΠΟΛΙΤΙΚΑ πάντα, τα κριτήρια αντίθεσης.

      Πάμε στην ουσία του θέματος.
      Πρώτον, την γεωστρατηγική. Τι δουλειά έχει η Αμερική στην Ανατολική Μεσόγειο; Ή στο Αφγανιστάν; Ή στην Κιργιζία;
      Είναι δίπλα στο Οχάϊο και θίγεται σε κάτι;
      Όχι. Άρα, αμέσως, έχουμε ζήτημα νομιμοποίησης. Το «ξεπερνάμε», αφού είπαμε η αυτοκρατορία δεν ρωτά

      Δεύτερον, οι πολιτικοί χειρισμοί. Κατασκοπεύουν, ομολογημένα, όλες τα πολιτικές ηγεσίες του κόσμου. Και στέλνουν ραβασάκια με τα χαΐρια καθενός.

      Και αυτά τα ραβασάκια βγαίνουν στη φόρα.
      Τι γίνεται;

      Θα σκοτώσουμε αυτόν που τα έβγαλε;
      Θα βγάλουμε και τα υπόλοιπα;
      Αντικειμενικά, η Οικουμένη είναι ανάστατη. Ο Ερντογάν έχει πάθει εγκεφαλικά.

      Πολύ παλιά είχα γράψει ότι για τα πάντα στην πολιτική, ισχύει το qui bono – ποιος ωφελείται;

      Συνέχισε εσύ.

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ Προφήτης 01/12/2010 22:55:51

        Νομίζω ότι κάνουμε σαν να γεννηθήκαμε χθές, σαν να μην ξέρουμε πώς παίζεται το παιχνίδι της ισχύος, σαν μην έχουμε διαβάσει Θουκυδίδη.

        Δηλαδή τι, περίμενες τις διαρροές για να μάθεις ότι υπάρχει κατασκοπία, αναφορές, εκτιμήσεις; Δηλαδή οι πρεσβείες της Ρωσίας, της Κίνας, της Γερμανίας, της Αγγλίας ή της Ελλάδας δεν κάνουν το ίδιο στα μέτρα των επιδιώξεών τους και των δυνατοτήτων τους; Πόσο μάλλον οι ΗΠΑ που όπως λες είναι "αυτοκρατορία". Που κατά τη γνώμη μου είναι λάθος όρος. Αυτοκρατορία είχαν οι Βρετανοί και οι Ρώσοι - οι τελευταίες αυτοκρατορίες. Οι ΗΠΑ ασκούν "ηγεμονία", όπως λέμε ηγεμονία των Αθηναίων, ή των Θηβαίων.

        Δεν το λέω με κυνική, ή αμοραλιστική διάθεση. Αλλά σαν ενήλικοι πρέπει να βλέπουμε καταπρόσωπο την κατάσταση των πραγμάτων. Δες τον μύθο που περιέβαλε τον Αλιέντε. Τον ανέτρεψαν οι Αμερικανοί, θεωρήθηκε ήρωας, μέχρι που βγήκαν τα αρχεία της KGB και απεδείχθη ότι την προεκλογική του εκστρατεία την είχε χρηματοδοτήσει πλουσιοπάροχα η KGB και μάλιστα είχε δώσει και παχυλό δωράκι στον ίδιον - σε δολάρια φυσικά.

        • Προφήτης avatar
          Προφήτης @ Professor Moriarty 02/12/2010 00:20:32

          Δεν διαφωνώ με όσα λες. Γνωστά. Εδώ εξετάζουμε ποια θέση παίρνεις όταν προκύπτει συγκεκριμένο ζήτημα. Και με ποια κριτήρια.
          Εγώ, που θέλω να περιοριστεί η επιρροή της Αμερικανικής Αυτοκρατορίας στον κόσμο, λέω ότι
          1) καλώς αποκαλύφθηκαν
          2) καλώς δημοσιεύτηκαν
          3) να δημοσιευτούν και άλλα
          4) πρέπει να βρεθούν μέθοδοι να προστατεύονται όσοι τα κοινοποιούν
          5) ό,τι μάς κάνει να αντιλαμβανόμαστε καλύτερα τον τρόπο λειτουργίας της αυτοκρατορίας ευπρόσδεκτο.
          Εσύ;

          Οι Αμερικανοί, από την επικράτηση στον Β’ ΠΠ και τη Συνθήκη του Μπρέτον Γουντς είναι αυτοκρατορία. (Και η ΕΣΣΔ ήταν).
          Με εκατοντάδες βάσεις και εκατοντάδες χιλιάδες στρατό διασκορπισμένους στην Υφήλιο σε ρόλο χωροφύλακα των συμφερόντων τους.

          Θα μπορούσες να ρωτήσεις σχετικά τους Γερμανούς, που μέχρι το 1992 καθημερινά μποτιλιάρονταν 2-3 ώρες σε ουρές 10 χλμ στις αούτομπαν, από αμερικανικά τανκς που κάνοντας ασκήσεις έκλειναν το δρόμο σε ώρα αιχμής. Ήταν ένα τρόπος να θυμίζουν ποιοι είναι οι κυρίαρχοι.

          Πιο φιλικοί ίσως. Πιο δημοκρατικοί. Αναλόγως με την οπτική καθενός. Αλλά αυτοκράτορες. Και μην ξεχνάς ότι οι ΗΠΑ σε μεγάλο βαθμό ασκούν τον ιμπεριαλισμό (ο όρος χρησιμοποιείται πραγματιστικά όχι παλαιοκομμουνιστικά, όλες οι αυτοκρατορίες ασκούν ιμπεριαλισμό) πολιτισμικά. Κινηματογράφος, μουσική, τέχνη, τώρα σειρές TV. Η ΣΙΑ χρηματοδοτούσε τη δεκαετία του 50 «ατίθασους» μπήτνικς και ζωγράφους αφηρημένης τέχνης για να δημιουργούν ασαφή εικόνα του κόσμου.

          Οι Αθηναίοι από τα γεωπολιτικά δεδομένα της εποχής, με την μικρο-πολυ-διάσπαση του Ελλαδικού χώρου, ασκούσαν "ηγεμονία", δεν μπορούσαν να ασκήσουν "αυτοκρατορική" πολιτική. Ενδεχομένως να το κατάφερναν αν πετύχαιναν στη Σικελία, μια "αυτοκρατορική" κίνηση.
          Και να μην είχε υπάρξει η Ρώμη.

          Αλλά όταν ο Ελλαδικός χώρος ενοποιήθηκε υπό τον Αλέξανδρο έγινε αυτοκρατορία, με χαρακτηριστικά παρόμοια των σημερινών αμερικανικών.
          Η Ηγεμονία των Αθηνών και ο Πελοποννησιακός Πόλεμος είναι το πρώτο ανάγνωσμα των στελεχών του ΝΑΤΟ.
          Αλλά μην επεκταθούμε στο θέμα, θα ξημερώσουμε.

          • Professor Moriarty avatar
            Professor Moriarty @ Προφήτης 02/12/2010 02:26:42

            Όχι μόνο θα ξημερώσουμε, αλλά θα συζητάμε μερόνυχτα, αν και στο τέλος πιστεύω ότι θα καταλάβεις ότι βλέπουμε το ίδιο πράγμα, αλλά το περιγράφουμε από διαφορετική οπτική γωνία.

            ΥΓ. Οι Αθηναίοι ασκούσαν ηγεμονία και ιμπεριαλιστική πολιτική και το έλεγαν ανοιχτά: "την τε των πέλας αυτοί επελθόντες ου χαλεπώς εν τη αλλοτρία τους περι των οικείων αμυνομένους μαχόμενοι, τα πλείω κρατούμεν.." λέει ο Περικλής.

            Βάζω όμως τελεία. Θα δοθεί υποθέτω άλλη ευκαιρία για αναλυτικότερη συζήτηση των θεμάτων που τέθηκαν.

          • Professor Moriarty avatar
            Professor Moriarty @ Προφήτης 02/12/2010 02:47:18

            Μπαίνω στον πειρασμό να συμπληρώσω ότι και η αρχαία Αθήνα ασκούσε "πολιτιστικό ιμπεριαλισμό": "ξυνελών τε λέγω την τε πάσαν πόλιν της Ελλάδος παίδευσιν" λέει ο Περικλής. Και αργότερα ο Ισοκράτης λέει ότι αυτό επεκτάθηκε σε όλη την ανατολική μεσόγειο στο περίφημο (και παρεξηγημένο): «τοσούτον δε απολέλοιπεν η πόλις ημών περί το φρονείν και λέγειν τους άλλους ανθρώπους, ώσθ΄ οι ταύτης μαθηταί των άλλων διδάσκαλοι γεγόνασιν, και το των Ελλήνων όνομα πεποίηκε μηκέτι του γένους αλλά της διανοίας δοκείν είναι, και μάλλον Έλληνας καλείσθαι τους της παιδεύσεως της ημετέρας ή τους της κοινής φύσεως μετέχοντας»

            Το θέμα είναι το "πνεύμα" της πολιτιστικής επιρροής (εξαγώγιμο προϊόν) που προέρχεται από την Αμερική. Εκεί χωρεί πολλή συζήτηση. Θα το έλεγα εύκολα ότι σήμερα είναι bullshits, αν στην Ευρώπη δεν έβλεπα χειρότερα sub-bullshits. Όσο για την Ασία και την Αφρική, η μόνη ανερχόμενη κουλτούρα είναι ο ισλαμισμός.... Φυσικά σε αυτό έχει μεγάλη ευθύνη και η κουλτούρα που εξήγαγε τόσα χρόνια η Δύση. Αλλά ... ές αύριον.

          • Προφήτης avatar
            Προφήτης @ Προφήτης 02/12/2010 03:16:28

            Μακάρι η Αμερική να ασκούσε την πολιτισμική επιρροή με την ποιότητα της Αθηναϊκής Δημοκρατίας.

            Αυτά και τέρμα: το βασικό πρόβλημα είναι η πολιτιστική εξαχρείωση που εκπορεύεται από την υπερδύναμη. Κι αυτή οφείλεται στα σκουπίδια κυρίως της αυτοκρατορικής εποχής.

            Δες ταινίες μέχρι το 1934, μέχρι τον περίφημο "Νόμο".
            Και πάλι δες ταινίες του 50. Υπάρχει ακόμα η ανθρώπινη διάσταση.

            Μετά οι ΗΠΑ αναλαμβάνουν πλήρως αυτοκρατορικό ρόλο και η κοινωνία, άρα και η τέχνη, ακολουθεί.
            Στην τελευταία σου παράγραφο τα λες όλα.

          • Προφήτης avatar
            Προφήτης @ Προφήτης 02/12/2010 03:17:05

            Τέρμα για σήμερα

          • Professor Moriarty avatar
            Professor Moriarty @ Προφήτης 02/12/2010 10:47:16

            Ναι, έτσι είναι. Μόνο που το φαινόμενο είναι γενικότερο. Μετά την δεκαετία '30, ούτε η Ευρώπη ανέπτυξε κάτι πολιτιστικά πρωτότυπο. Είναι κάτι που πάει πολύ βαθύτερα..

            "The age demanded an image
            Of its accelerated grimace,
            Something for the modern stage,
            Not, at any rate, an Attic grace.."

            Ezra Pound

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Προφήτης 02/12/2010 11:19:59

        Α... Προφήτη... η βάση στο Κυργκυζστάν. Λίγες μέρες πορεία από την Αλεξάνδρεια Εσχάτη: h++p://archaeopteryxgr.blogspot.com/2010/06/blog-post_22.html
        Αν ήθελα να σε τσιγκλίσω, θα σε ρωτούσα τι δουλεία είχε ο Αλέξανδρος στο ...Κυργκυζσταν. Αλλά αυτό το έκανε για να ανοίξει τον δρομο του ...μεταξιού. Τα Αμερικανάκια απλά τον ...φυλάνε (τον δρόμο του μεταξιού)

        Πως το είπες; Εγκεφαλικά ο Ερντογάν; Τι, επειδή έχει λεφτά έξω; έλα μωρέ... θέατρο.

        • Προφήτης avatar
          Προφήτης @ archaeopteryx 02/12/2010 11:40:09

          Έκανες φοβερή δουλειά με το Google στην Κιργιζία, σε "ξεκοκκάλισα". Πάντως όλα τα -σταν εκεί είναι failed states.

          Όποιος είναι τόσο μάγκας να πάει καβαλάρης από τη Θεσσαλονίκη στην Άλμα Άτα πολεμώντας τού αξίζει να την κατέχει.

          Τα Αμερικανάκια δεν είναι ούτε μια τρίχα απ' τα @@ του Αλεξ. Κι εμείς οι νεοέλληνες βέβαια.

  10. neotera avatar
    neotera 01/12/2010 18:03:40

    Σωστά λένε. Ενα πράμα με τον Μπιν Λάντεν είναι κι αυτός. Δημιούργημα της ΣΙΑ !

  11. δαιμονάκι avatar
    δαιμονάκι 01/12/2010 20:31:27

    @ archaeopteryx....οι ενέργειες και οι πολιτικές του εκάστοτε προέδρου των ΗΠΑ επηρεάζουν ολόκληρο τον κόσμο - όχι μόνο τις ΗΠΑ.
    Αν λοιπόν είναι να γίνει πρόεδρος των ΗΠΑ κάποιο άτομο που μπροστά του ο Μπους Junior θα είναι "παπαδοπαίδι" ή "παιδί του κατηχητικού" ασφαλώς και μας αφορά.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ δαιμονάκι 01/12/2010 20:53:55

      Δεν σε αφορά.
      Αν δεν σου αρέσει, άντε κάνε μία πορεία στην Πρεσβεία
      Τόσα χρόνια από αυτό ζεις.
      Κοίτα τι ψηφίζεις στην χώρα σου, και γιατί, και που σε έχει φέρει.