#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/08/2011 16:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ασκήσεις μαζικής υστερίας και ελέγχου τού πλήθους



Ασκήσεις μαζικής υστερίας και ελέγχου τού πλήθους μέσω της δημιουργίας κλίματος φόβου. Η μετάλλαξη τής πάλαι ποτέ χώρας των ελευθέρων σε οργουελική κόλαση ολοκληρώνεται.

Η Αϊρίν δεν θα είναι καν τυφώνας όταν θα φτάσει στη Νέα Υόρκη, παρά μια τροπική καταιγίδα με πολλή βροχή και αέρα. Οι θάνατοι σημειώθηκαν στις Μπαχάμες και στις νότιες πολιτείες των ΗΠΑ, όπου η Αϊρίν ήταν ακόμη τυφώνας.

Το μόνο που θα πάθει η Νέα Υόρκη από την Αϊρίν θα είναι να καθαρίσει επιτέλους από την απίστευτη βρομιά της. Όλη η πόλη μυρίζει σκουπίδια, εμετό, κάτουρα κι αποσυντιθέμενα τρόφιμα, ενώ είναι γεμάτη μουτζούρα. Γιατί; Γιατί η πόλη που ελέγχει τον παγκόσμιο πλούτο δημιουργώντας κάθε μέρα τρισεκατομμύρια πλασματικών δολαρίων στο χρηματιστήριό της, δεν έχει λεφτά για την αποκομιδή των σκουπιδιών. Ίσως το Λάγκος τής Νιγηρίας και η Καλκούτα τής Ινδίας να είναι πιο βρόμικες από τη Νέα Υόρκη. Δεν υπάρχει άλλη πλούσια πόλη με τόση απίστευτη βρομιά και δυσωδία.

Η Νέα Ορλεάνη δεν έπαθε τίποτα από την Κατρίνα, που ήταν τυφώνας κατηγορίας 5. Θυμάμαι ρεπορτάζ από την επομένη μέρα τού τυφώνα που έδειχνε μια Νέα Ορλεάνη ηλιόλουστη και άθικτη – για κάποιες ώρες μόνο, δυστυχώς.

Η καταστροφή τής Νέας Ορλεάνης συνέβη όταν τα απαρχαιωμένα συστήματα που χρησιμοποιούσαν οι αρχές για να προστατεύουν την πόλη από τον Μισισιπή κατέρρευσαν, λόγω παλαιότητας και κακής συντήρησης. Για αυτό που έπαθε η Νέα Ορλεάνη φταίει το αμερικανικό κράτος που δαπανά τρισεκατομμύρια για να σκοτώνει αθώους Ιρακινούς και Αφγανούς, αλλά τσιγκουνεύεται το κάθε σέντς που δίνει για την προστασία των Αμερικανών πολιτών.

Εγώ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 28/08/2011 17:17:14

    Πόσο δίκαιο έχεις. Αρκεί να σκεφθεί κανείς τις νέες γενιές, οι οποίοι συνήθισαν να θεωρούν πραγματικότητα την εικονική και την πραγματική εικονική.
    Τελειώνουν το σχολείο και κλείνονται στον ιντερνετικό τους κόσμο. Εκεί ζούν διαλέγοντας το προσεκτικά όμορφο περιτύλιγμα της άοκνης απάθειας. Εκεί μαθαίνουν και τον νέο τρόπο μη σκέψης και μη αντίδρασης.
    Οι μοντέρνοι σκλάβοι.

  2. The Saint avatar
    The Saint 28/08/2011 18:42:42

    Διάβασα τον τίτλο, και λέω: "Ωραία, ένα θέμα βούτυρο στο ψωμί μου..." Συνομωσιολόγος γαρ...
    Οποία απογοήτευση...
    Περίμενα μιά εμπεριστατωμένη ανάλυση, κάποια στοιχεία που να επιβεβαιώνουν τον τίτλο σε σε συνδιασμό με το θέμα, αλλά....
    Μονο περιγραφή γιά τη βρώμα της Νέας Υόρκης, και γιά τα λεφτά που δεν δίνουν οι Αμερικανοί γιά την προστασία των πολιτών....
    Υπερβολικός ΚΑΙ ο τίτλος, ΚΑΙ η πρώτη παράγραφος που παραπέμπουν αλλού.
    Αγαπητέ "Εγω" sorry αλλά... δεν...

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ The Saint 28/08/2011 22:55:20

      Το ότι πίσω από το σκηνικό είναι η FEMA, σου κάνει?

    • Εγώ avatar
      Εγώ @ The Saint 28/08/2011 23:22:14

      Αγαπητέ Άγιε,

      Η Αϊρίν πέρασε κι έφυγε, και ούτε που την κατάλαβαν οι Νεοϋορκέζοι. Ήταν απλώς μια ξεγυρισμένη καταιγίδα και τίποτε άλλο.

      Οι προβλέψεις έλεγαν ακριβώς αυτό. Ότι, δηλαδή, ο τυφώνας Αϊρίν θα διαλυόταν και θα υποβαθμιζόταν σε τροπική καταιγίδα λίγο πριν φτάσει στη Νέα Υόρκη.

      Αλλά το σύστημα στην Αμερική προτίμησε να επενδύσει στη μαζική υστερία και στον έλεγχο τού πλήθους.

      Αυτό έγραψα.

    • Prometheus avatar
      Prometheus @ The Saint 29/08/2011 00:56:52

      μετριοτητες ... +1000 στον Αγιο

    • lampros avatar
      lampros @ The Saint 29/08/2011 02:09:47

      Το μόνο που θα πάθει η Νέα Υόρκη από την Αϊρίν θα είναι να καθαρίσει επιτέλους από την απίστευτη βρομιά της. Όλη η πόλη μυρίζει σκουπίδια, εμετό, κάτουρα κι αποσυντιθέμενα τρόφιμα, ενώ είναι γεμάτη μουτζούρα. Γιατί; Γιατί η πόλη που ελέγχει τον παγκόσμιο πλούτο δημιουργώντας κάθε μέρα τρισεκατομμύρια πλασματικών δολαρίων στο χρηματιστήριό της, δεν έχει λεφτά για την αποκομιδή των σκουπιδιών. Ίσως το Λάγκος τής Νιγηρίας και η Καλκούτα τής Ινδίας να είναι πιο βρόμικες από τη Νέα Υόρκη. Δεν υπάρχει άλλη πλούσια πόλη με τόση απίστευτη βρομιά και δυσωδία.

      Σιγά ρε παίδες, τι παπάντζες ακούμε;

      Προ μηνός ήμουν στην ΝΥ για δέκα μέρες. Κυρίως στο Μανχάταν και λίγο Κουήνς. Που την είδε την «απίστευτη βρωμιά και δυσωδία» ο αρθρογράφος; Δουλευόμαστε; Καμμιά βόλτα στην Αθήνα έχει κάνει; Μακάρι να είχαμε και εμείς τέτοια ...βρωμιά.

      • Εγώ avatar
        Εγώ @ lampros 29/08/2011 12:06:48

        Λάμπρο,

        Τι μήνα πήγες στη Νέα Υόρκη; Ιανουάριο και Φεβρουάριο;
        Γιατί μόνο τότε δεν βρωμάει η πόλη, λόγω κρύου.
        Η Αθήνα είναι Ζυρίχη μπροστά στη Νέα Υόρκη.

  3. gloup avatar
    gloup 28/08/2011 19:25:26

    “Εγω”σωστά τα λες και λίγα λες. Η χώρα του Χόλυγουντ δεν έχει πιά εικόνα

  4. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 28/08/2011 19:41:11

    καιρός είναι να πάρουν κανένα νεο νεοφιλελεύθερο μέτρο

  5. jkr avatar
    jkr 28/08/2011 23:53:21

    Και μεις το παίζουμε 1ο-2ο θέμα!
    Πολύ εύστοχη ανάλυση...η προετοιμασία των μαζών συνεχίζεται.

  6. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 29/08/2011 00:08:46

    Εχει χαθεί και ο Ευαγγελάτος από τις τηλεοράσεις,ήταν ικανός να πεί ότι ο τυφώνας έρχεται προς τα μέρη μας και να τρέξουμε σε καταφύγια.Αν δείτε το site του είναι μέσα στον πανικό για το θέμα.Πάντα ψύχραιμος ο άτιμος.....

  7. Prometheus avatar
    Prometheus 29/08/2011 00:55:32

    πως φαινεται οτι δεν εχεις πατησει το ποδι σου στη ΝΥ ... και αμφιβαλλω κατα ποσο ξερεις και τι γραφεις στο κειμενο σου ... ελεος και τι σχεση μπορει να εχουν αυτα με τον τιτλο ? δεν θα επρεπε να το αναπτυξουμε λιγο το θεματακι ?

    • Dee Jay Stelios avatar
      Dee Jay Stelios @ Prometheus 29/08/2011 01:49:35

      Εσύ που γνωρίζεις τα πάντα,υπήρχε λόγος για τέτοια υστερία?Τις αμφιβολίες κράτατες για τον εαυτό σου πανέξυπνε.Και να είσαι πιό ευγενικός,δεν υπάρχει λόγος να επιτίθεσαι,δεν σου θίξαμε το σοϊ....

      • lampros avatar
        lampros @ Dee Jay Stelios 29/08/2011 02:11:49

        Εσύ που γνωρίζεις τα πάντα,υπήρχε λόγος για τέτοια υστερία?

        Μπά, τι λόγος να υπάρχει, ένας απλός τυφωνάκος ήτανε, με ανέμους μόλις 140 χιλιομέτρων την ώρα που έχει πάρει σβάρνα αμάξια, σπίτια κλπ και έχει καμμιά δεκαριά και βάλε νεκρούς ήδη...

        • Dee Jay Stelios avatar
          Dee Jay Stelios @ lampros 29/08/2011 12:51:01

          Eγώ είδα και πολλούς που δεν πέσανε στην παγίδα και μείνανε στην Νέα Υόρκη,δεν άδειασε όλη η πόλη.Δεν αμφισβήτησα το μέγεθος του προβλήματος,ούτε το ότι είχε θύματα.Και σαφώς δεν χαίρεται κανείς με αυτό.Τα εντονα φυσικά φαινόμενα πάντα δημιουργούν προβλήματα,το πως το χειρίζονται οι αμερικάνοι είναι το θέμα και έχει φανεί από τις ταινίες καταστροφής.Πανικός και φόβος.Διάβασε από κάτω και την απάντηση του Απορία,τα λέει όλα και συμφωνώ απόλυτα.Αϊντε τρέχα να κρυφτείς μην έρθει και από δω και σε βρει απροετοίμαστο....

  8. Απορία avatar
    Απορία 29/08/2011 02:01:35

    Το θεματάκι είναι μια χαρά, καλογραμμένο, σύντομο και εύπεπτο.

    Εαν βέβαια μερικοί θέλουν αναπτύξεις περί συνωμοσιών, αδελφοτήτων, μασώνων, μπιλντεμπέργκιων και εξωγήινων θα απογοητευθούν.

    Το μήνυμα είναι σαφές:
    ενώ οι άπαντες γνώριζαν ότι ο τυφώνας δεν θα είναι ισχυρός για να προκαλέσει σοβαρές καταστροφές τα εκεί ΜΜΕ και οι δημόσιοι παράγοντες φόβισαν τον κόσμο με μοναδικό στόχο να κάνουν μια "ωραία" άσκηση ελέγχου του κόσμου μέσω πανικού και δυνάμεων περιφρούρησης και καταστολής.

    Επίσης είναι σαφής και η θέση ότι οι ΗΠΑ παρόλα τα χρήματα που διαθέτει για πολέμους και παρόλους τους χιλιάδες εκατομμυριούχους της δεν έχει κονδύλια για την καθαριότητα και την συντήρηση των υποδομών των πόλεων της.