#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/03/2011 19:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Από τον άλλο μήνα, απαγορεύεται η μπούρκα στη Γαλλία




 

Η απαγόρευση της ισλαμικής μπούρκα αρχίζει να ισχύει στη Γαλλία από τον επόμενο μήνα.

Στο εξής, θα αποτελεί ποινικό αδίκημα για οποιαδήποτε γυναίκα, το να  κυκλοφορεί σε δημόσιους χώρους με το πρόσωπό της καλυμμένο. Η απαγόρευση αυτή θα ισχύει όχι μόνο σε δημόσια κτίρια, εμπορικά καταστήματα, πάρκα κλπ αλλά και στους δρόμους και τα πεζοδρόμια.

Οι παραβάτες θα έχουν την επιλογή είτε να μεταβαίνουν στο πλησιέστερο αστυνομικό τμήμα για να βγάλουν το πέπλο, ή θα τιμωρούνται με πρόστιμο $200. Παράλληλα, θα μπορούν να υποχρεώνονται να παρακολουθήσουν μαθήματα πολιτικής αγωγής.

Από τη παραπάνω απαγόρευση, που για να μη θεωρηθεί ότι στοχοποιεί τις Μουσουλμάνες αναφέρεται γενικώς ως «απαγόρευση κάλυψης του προσώπου», εξαιρούνται οι δικυκλιστές, οι ξιφομάχοι, και κάποιες άλλες κατηγορίες.

Η απαγόρευση αυτή αποτελεί προσωπική επιδίωξη του προέδρου Σαρκοζί, ο οποίος παρά τις πολλές αντιδράσεις απέναντι στο νέο νόμο, προχώρησε στη ψήφισή του, θέλοντας να προσεταιρισθεί τις ψήφους των ακροδεξιών της Γαλλίας εν όψει των επόμενων εκλογών.

Χθες, και στη διάρκεια ομιλίας του, αναφέρθηκε στη μεγάλη «χριστιανική παράδοση» της Γαλλίας, λέγοντας ότι δεν θέλει να δει ούτε μουσουλμανικά φαγητά στα σχολεία, ούτε μιναρέδες στις πόλεις.

Και καθώς τα αντί-ισλαμικά συναισθήματα κερδίζουν έδαφος  στη Γαλλία, οι

αρχές προειδοποίησαν ότι δεν πρόκειται να ανεχθούν τις γιορτές και τα πάρτυ «χοιρινού και κρασιού», που κάποιες ακροδεξιές ομάδες προγραμματίζουν να διοργανώσουν κοντά σε μουσουλμανικά τεμένη.

 

The Guardian

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 04/03/2011 19:54:01

    ααα ωραια.. θα ερθουν ολες εδω !!! ειμαστε ανοιχτοι και σας περιμενουμε.
    στα μεμετικα και ολες οι πινακιδες στους δρομους μη τον χασετε...

    ΜΚΟ- Μπουργκα Και Οραμα

    ΠΠ

  2. ΚΜ avatar
    ΚΜ 04/03/2011 20:00:26

    Ο εν λόγω νόμος πιάνει και τις κουκούλες, περί ων κόπτωνται οι προοδευτικοί μας.

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ ΚΜ 04/03/2011 21:03:23

      οτιδήποτε αφήνει ακάλυπτα μόνο τα μάτια απο ότι κατάλαβα.

  3. Aggelos avatar
    Aggelos 04/03/2011 20:07:57

    "αναφέρεται γενικώς ως «απαγόρευση κάλυψης του προσώπου», εξαιρούνται οι δικυκλιστές, οι ξιφομάχοι, και κάποιες άλλες κατηγορίες."

    αυτο ειναι και θεμα σαφαλειας,,και εδω επισημα απαγορευτεται η καλυψη προσωπου..

    ετσι πρεπει να ειναι..

  4. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 04/03/2011 21:06:17

    Πάντως αυτοί που έχουν βαλθεί να κάνουν την μισή και πλέον Ευρώπη μουσουλμανική για να πλακώνεται (εσωτερικά σε κάθε χώρα) με την υπόλοιπη μισή την έχουν βρεί την φόρμουλα να παρακάμπουν τα πάντα, απλά επικαλούμενοι τα θολά όρια των ανθρωπίνων δικαιωμάτων.

  5. Kostas D avatar
    Kostas D 04/03/2011 22:11:56

    Να απαγορευτει το χτισιμο μιναρεδων κτλ οκ...
    ΑΛΛΑ η μπουρκα ρε παιδια ελεος.... αυτο ειναι πολιτιστικο τους στοιχειο...
    Το να εχει μιναρεδες και γιορτες το καταλαβαινω, αλλα η μπουρκα δεν ενοχλει καποιον προσωπικα τι αηδιες πανε και κανουν στη γαλλια...
    Και μαλιστα αυτη την περιοδο με το ηδη μπαρουτιασμενο κλιμα απο μουσουλμανικης πλευρας

    Απο την αλλη αυτο ελοχευει και αλλους κινδυνους, εναντια σε χριστιανους
    μην αρχισουν πχ σε 5-10 χρονια και πουνε "ααα Ευρωπη ειμαστε, αρα πολτοποιηση, αρα απαγορευονται και οι σταυροι/εικονες στα σχολεια κτλ"

    ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπον....

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Kostas D 04/03/2011 23:05:12

      Τί θα πει είναι «πολιτιστικό τους στοιχείο»; Οι «κοινωνίες υποδοχής» (sic) δεν έχουν καμία υποχρέωση να αποδέχονται a priori τα «πολιτιστικά τους στοιχεία» των ξένων.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Kostas D 04/03/2011 23:46:26

      Κώστα, συμφωνώ μαζί σου για την αμφίεση, η αμφίεση είναι πολιτιστικό στοιχείο. Ο νόμος περί απαγόρευσης τής μαντίλας στη Γαλλία (αλλά και σε άλλες χώρες) είναι φασιστικός.

      Αλλά η απαγόρευση κάλυψης τού προσώπου είναι άλλο θέμα. Ας φοράνε όσα στρώματα μπούρκας θέλουν, αλλά το πρόσωπο θα πρέπει να φαίνεται για πολλούς λόγους.

      Πρώτα από όλα, δεν δέχομαι η γυναίκα (ή ο άντρας) που έχει καλυμμένο το πρόσωπό της να μπορεί να με βλέπει, να καταλαβαίνει ποιος είμαι, ενώ εγώ όχι. Αυτό παραβιάζει τη σχέση ισότητας που πρέπει να έχουν οι πολίτες ενός κράτους μεταξύ τους.

      Οι πολίτες ενός κράτους πρέπει να έχουν ΠΡΟΣΩΠΟ, δηλαδή, μια όψη προς τον άλλο. Χωρίς πρόσωπο δεν μπορείς να έχεις ταυτότητα. Χωρίς ταυτότητα δεν μπορείς να έχεις τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις ενός πολίτη, δεν είσαι ολοκληρωμένος πολίτης.

      Ακόμη, η γυναίκα που κρύβει το πρόσωπό της το κάνει όχι λόγω παράδοσης, αφού σε καμμία μουσουλμανική κοινωνία δεν κρύβουν ΟΛΕΣ οι γυναίκες το πρόσωπό τους, ούτε καν στο Ιράν. Μόνο στο Αφγανιστάν γινόταν αυτό, επί Ταλιμπάν. Η γυναίκα που κρύβει το πρόσωπό της σε μια θεοκρατική ισλαμιστική χώρα μπορεί να το κάνει επειδή φοβάται τον άντρα-αφέντη, αλλά η γυναίκα που κρύβει το πρόσωπό της σε μια δυτική χώρα το κάνει για ΕΞΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟΥΣ λόγους.

      Εξηγούμαι, χρησιμοποιώντας το πρώτο πρόσωπο (ειρωνία) μιας γυναίκας με καλυμμένο πρόσωπο:
      "Κρύβω το πρόσωπό μου σημαίνει ότι είμαι η μόνη αγνή και η μόνη όμορφη.
      Όλες οι άλλες γυναίκες είναι τσούλες τού δρόμου. Όλοι οι άντρες (πλην του συζύγου, του πατέρα και των γιων μου) είναι υπερσεξουαλικά κτήνη που θα πέσουν πάνω μου να με ατιμάσουν έτσι και δουν το πόσο όμορφη είμαι".

      Το κρυμμένο πρόσωπο είναι μια προσβολή προς ΟΠΟΙΟΝ άνθρωπο δεν κρύβει το πρόσωπό του, δηλαδή, στην περίπτωση τής Γαλλίας, για όλα τα 60-65 εκατομμύρια τού πληθυσμού, εκτός από τις 100-150 γυναίκες που κυκλοφορούν σαν το μαύρο φάντασμα.

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ Στέργιος 05/03/2011 00:14:01

        Ενδιαφέρουσα οπτική. Η αλήθεια είναι πως όλοι λίγο πολύ ενοχλούμαστε όταν ο συνομιλητής μας φορά επίμονα τα γυαλιά ηλίου, ιδιαίτερα όταν δεν τα έχει ανάγκη, και μας κάνει να νιώθουμε ότι μιλάμε σε τηλεόραση (σβηστή ή ανοιχτή!). Πόσο μάλλον όταν υψώνεται ένα υφασμάτινο τοίχος αποτροπής και απόρριψης (= μπουργκα) από μια "παραδοσιακών ισλαμικών ηθών" γυναίκα.

        Άλλο η σεμνότητα κι άλλο η -ηχηρή - εκδήλωση ότι δεν εγκρίνεται/αποτρέπεται η οπτική επικοινωνία μεταξύ δύο προσώπων/προσωπικοτήτων.

  6. Στέργιος avatar
    Στέργιος 04/03/2011 23:47:44

    Εγώ πάντως δεν μιλάω σε γυναίκα ή άντρα που θα έχει καλυμμένο το πρόσωπό του. Αν θέλεις να μου μιλήσει κάποιος, οφείλει να μου παρουσιαστεί, όπως κι εγώ αν θέλω να της/του μιλήσω.

  7. Σοσιαληστής avatar
    Σοσιαληστής 05/03/2011 00:17:03

    Η αλάχ αχ σελάχ τι λέει για αυτά;

    • Έρεβος avatar
      Έρεβος @ Σοσιαληστής 05/03/2011 01:38:08

      Δεν ανησυχεί γι'αυτό.
      Αυτή θα ανησυχήσει αν απαγορευτούν τα στρινγκ.

  8. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 05/03/2011 02:17:57

    Τι να κάνουμε, εδώ στην Ευρώπη έχουμε συνηθίσει (φταίει το σκοτεινό θρησκευτικό παρελθόν μας, για αυτό άλλωστε αυτές οι εξελίξεις δε συνέβησαν πουθενά αλλού) να θεωρούμε τον άνθρωπο ως πρόσωπο (κι όχι απλά ως άτομο) και για αυτό θέλουμε και να τον βλέπουμε στο πρόσωπο. Επίσης ότι η γυναίκα είναι ισότιμη του άνδρα. Όποιος δε θέλει να αποδεχθεί θεμελιακά πολιτισμικά στοιχεία των κοινωνιών μας μπορεί να γυρίσει στην πατρίδα του.
    Εννοείται ότι από τα παραπάνω εξαιρούνται οι αλλοδαποί της Ελλάδας.

  9. juliet avatar
    juliet 05/03/2011 08:22:58

    Mπράβο, στο Σαρκοζί που τολμά.Ας αφήσουμε τους ψευτοδημοκρατικές ιδέες και ας δουμε την πραγματικότητα.
    Kosta D, αν η Ευρωπαία πάει στα πατρίδες τους μπορεί να κυκλοφορεί οπως θέλει;Δημοκρατία, για εκείνες ,γιατί;Πιστεύουν στον Αλλαχ δικαίωμα τους,εγώ δε γουστάρω να τις βλέπω,δε γεννήθηκα σε πολιτισμικό αλλαλουμ.Στο όνομα του Αλλάχ βιάζουν ,σκοτώνουν κάνουν τις μεγαλύτερες κτηνωδίες και μου λες ,οτι επιδεικνύουν,το πολιτιστικό τους στοιχείο.
    Βρε τι δημοκρατικά ένστικτα!Η Γαλλία εχει προέδρο έναν εμιγκρέ που προσπαθεί να την καθαρίσει,και η Ελλάδα έχει πρωθυπουργός έναν ''εσείς οι Ελληνες'' που προσπαθεί να την ξεπουλήσει.
    Να δω τι θα λες αν δείς την Αθήνα γεμάτη μπουργκες και να μη μπορείς να μιλήσεις γιατί θα διώκεσαι για ρατσισμό;
    Αυτή τη ώρα το ΜΕΓΑΛΟ κανάλι έχει τον''Ολα τα λέφτα'',ε ρε ,γλέντια Χασοπο......και Αναγνωστάκης!!!!