#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/03/2012 09:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποστολή στη σελήνη ετοιμάζει η Ρωσία



Η Ρωσία του Πούτιν μάλλον αποφάσισε να ξαναμπεί δυνατά στο διαστημικό παιχνίδι. Ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται, με βάση κάποια έγγραφα της ρωσικής διαστημικής υπηρεσίας Roskosmos, που διέρρευσαν στη δημοσιότητα.

Μάλιστα, σύμφωνα με τα έγγραφα αυτά, οι Ρώσοι έθεσαν και χρονικό ορίζοντα επανδρωμένης αποστολής  τους στο φεγγάρι, έως το 2030.

Τα τελευταία χρόνια, η Ρωσία είχε παραιτηθεί από τις διαστημικές εξερευνήσεις, παρά τις κατά καιρούς ενθουσιώδεις ανακοινώσεις της.

Η νέα προσπάθεια, αποτελεί μια απόπειρα αναζωογόνησης του διαστημικού πυρετού που είχε κάποτε, αλλά που εξασθένησε εξαιτίας κάποιων άτυχων περιστατικών, όπως οι πτώσεις μιας σειράς από δορυφόρους πέρσι, και η αποτυχημένη αποστολή στον πλανήτη Άρη πριν από μερικούς μήνες.

Η ΕΣΣΔ ήταν η πρώτη χώρα στον κόσμο που είχε μπει δυνατό στον αγώνα του διαστήματος, στέλνοντας μάλιστα τον πρώτο άνθρωπο στο διάστημα πριν από 50 χρόνια. Έκτοτε όμως, οι Ρώσοι  απείχαν από την σελήνη, ειδικά μετά το 1969, οπότε και οι ΗΠΑ έφτασαν εκεί πρώτες.

S.A.- The Daily Telegraph

telegraph.co.uk

ΣΧΟΛΙΑ

  1. franc avatar
    franc 16/03/2012 09:36:15

    Η Ρωσία του Πούτιν φαίνεται οτι παίρνει την πρωτοπορεία στην εξέλιξη της ανθρωπότητας απο την Ευρωπαική Ενωση . Ο Πούτιν γνωρίζει οτι το μέλλον είναι η γνώση. Γνωρίζει την περίφημη εξίσωση : Πληροφορία=Ενέργεια=πλούτος. Και επειδή δεν είναι απληστος και προσκυνημένος, κάνει πράξη αυτό που οι άλλοι λένε μόνο στα λόγια ακριβώς για να μην το κάνουν. Και ο Σαρκοζί ξέρει αυτή την εξίσωση, όπως και κάθε πολιτικός με έστω ενα μέσο μυαλό (όχι ΓΑΠ) . Ομως αυτοί στην επιστήμη και την έρευνα δίνουν μόνο τα λιγοστά ψίχουλα που τους επιτρέπουν οι "νταβαντζήδες" τους και την μερίδα του λέοντος κρατάει το πεντάγωνο και την κατευθλυνει στους δικούς του στόχους.

  2. silence.t avatar
    silence.t 16/03/2012 11:28:57

    Εδώ καράβια χάνονται βαρκούλες αρμενίζουν .
    Δεν θέλω να τους ''χαλάσω'' , αλλά αν κρίνω απο την λαμπρή πορεία που διαγράφει ο πλανήτης τελευταία , το 2030 είναι πιο πιθανόν να τρώμε χουρμάδες ημίγυμνοι επάνω στα δέντρα , παρά να πίνουμε βότκα στην σελήνη .

    • franc avatar
      franc @ silence.t 16/03/2012 12:37:10

      Aγαπητέ silence.t, κάνεις ένα μικρό λάθος. Στην περίπτωσή μας η παροιμία ισχύει αντίστροφα: "Eδώ βαρκούλες χάνονται, καράβια αρμενίζουν". Και δεν είναι κάτι καινούριο. Ετσι ήταν ανέκαθεν...

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ silence.t 16/03/2012 13:25:52

      Τα κέρδη από την ανάπτυξη της επιστήμης είναι πολύ περισσότερα από όσα εικάζουν οι κοντόφθαλμοι και όσοι ψαρεύουν στα θολά νερά.

  3. Γιώργoς Αχαιός avatar
    Γιώργoς Αχαιός 16/03/2012 13:18:18

    1) Αν βρουν τίποτα Έψιλον εκεί να τους δώσουν χαιρετήσματα οι Ρώσοι...

    2)Εύχομαι στα βίντεο που θα τραβήξουν να μην κουνιέται η σημαία από τον άνεμο που δεν υπάρχει στην Σελήνη ούτε να να υπάρχουν σκιές από 3-4 διαφορετικές πηγές φωτισμού όπως την προηγούμενη φορά που ο άνθρωπος πήγε στην Σελήνη.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Γιώργoς Αχαιός 16/03/2012 17:25:13

      Επειδή φαίνεσαι μερακλής:
      h--p://www.antinews.gr/2010/09/23/62920/

  4. ΤИΤΟΡΜΟC ЭTOЛOС avatar
    ΤИΤΟΡΜΟC ЭTOЛOС 16/03/2012 13:24:56

    Αυτή τη φορά ελπίζω ότι άνθρωπος (Ρώσος) θα πατήσει πραγματικά στη Σελήνη. Όχι σαν την προηγούμενη φορά... μα'ι'μού προσελήνωση...

    • Γιώργoς Αχαιός avatar
      Γιώργoς Αχαιός @ ΤИΤΟΡΜΟC ЭTOЛOС 16/03/2012 13:49:31

      Τους το εύχομαι ειλικρινά... Αν αυτά που λέγονται για την area 51 είναι αλήθεια παίζει σοβαρά ο πρώτος άνθρωπος που θα πατήσεις την Σελήνη να ε'ιναι ορθόδοξος.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Γιώργoς Αχαιός 16/03/2012 17:25:53

        Ναι, και μάλιστα παλαιοημερολογίτης!!!!

  5. tak avatar
    tak 16/03/2012 19:16:58

    Στείλτε το Γιώργο. Να μιλήσει στους ... σεληνιακούς ως πρόεδρος της σοσιαλιστικής διεθνούς...

    • ΕΥΑ avatar