#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/05/2012 22:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απάντηση- ράπισμα του Ολάντ στη Λαγκάρντ για την Ελλάδα



Ηχηρό χαστούκι στην Κ. Λαγκάρντ, έδωσε πριν από λίγο ο Γάλλος Πρόεδρος, Φ. Ολάντ, αναφορικά με τις δηλώσεις της για την Ελλάδα που την παραλλήλισε με χώρα της Αφρικής. Μιλώντας στον τηλεοπτικό σταθμό France 2 ο Ολάντ ανάλωσε μεγάλο μέρος της συνέντευξής του στην ελληνική κρίση και εμφανίστηκε θερμός υποστηρικτής του αγώνα που δίνουν οι Έλληνες. Ζήτησε μάλιστα να σεβαστούν όλοι τους Ελληνες  οι οποίοι έχουν υποφέρει πολύ τα τελευταία χρόνια,  όπως χαρακτηριστικά ανέφερε.

Οσο για την επικεφαλής του ΔΝΤ και τις δηλώσεις της είπε:

«Οι Έλληνες έχουν προσφέρει πολλά τον τελευταίο καιρό. Δεν γίνεται να συγκρίνουμε τους Έλληνες με τους Αφρικανούς. Τέτοιοι χαρακτηρισμοί δείχνουν έλλειψη σεβασμού. Εγώ σέβομαι τους Έλληνες και ελπίζω οι ίδιοι οι Έλληνες να επιλέξουν την Ευρώπη στις επερχόμενες εκλογές».

Ο Πρόεδρος Ολάντ αναφέρθηκε στην Ευρωπαϊκή Ένωση και συγκεκριμένα στην ευρωζώνη λέγοντας χαρακτηριστικά πως «αδυνατώ να δεχθώ πως η Ευρώπη θα είναι ο μεγάλος ασθενής. Είμαστε η μεγαλύτερη οικονομία του κόσμου και δεν πρόκειται να παραδώσω τα όπλα στον αγώνα να διατηρήσω την ευρωζώνη στην πρώτη θέση των οικονομιών σε ολόκληρο τον πλανήτη[…] δεν είμαι ο Πρόεδρος των λόγων. Είμαι και θα είμαι ο Πρόεδρος των πράξεων».

Από την πλευρά της η κ. Λαγκάρντ, κάτω από τη θύελλα των αντιδράσεων που προκάλεσαν οι δηλώσεις της, αναγκάστηκε ουσιαστικά να ζητήσει συγγνώμη. Οι ανταποκριτές από την Ουάσιγκτον περιγράφουν ένα πολύ βαρύ κλίμα εντός του ΔΝΤ για την Λαγκάρντ και μια προσπάθεια της ίδιας να ανασκευάσει τις δηλώσεις της καικ να μείνει μόνο στην πιστή τήρηση του δημοσιονομικού προγράμματος.

Σύμφωνα με την ανταπόκριση του Σκάι, η κ. Λαγκάρντ, στην αρχή της συνεδρίασης, «απολογήθηκε» ζητώντας συγνώμη για τα σχόλια που έκανε για την Ελλάδα καθώς και για τον τρόπο που αυτά σχολιάστηκαν στο Διαδίκτυο. Στους κόλπους του Ταμείου θεωρούν ότι απ' όλη αυτήν την ιστορία που ξεκίνησε με την συνέντευξη της κ. Λαγκάρντ στην εφημερίδα Guardian, επλήγη σοβαρά το προφίλ του ΔΝΤ.

Για τον λόγο αυτόν η Κριστίν Λαγκάρντ φέρεται- με δική της πρωτοβουλία- να πήρε πάνω της την ευθύνη αναλαμβάνοντας το λάθος που έκανε για το ύφος και το περιεχόμενο των δηλώσεών της. Ειδικότερα, σύμφωνα με πληροφορίες, η Γενική Διευθύντρια του ΔΝΤ έκανε λόγο για ένα «γερό μάθημα» που πήρε από το λάθος της το οποίο έχει να κάνει και με άστοχο τον παραλληλισμό μεταξύ των δύο χωρών (Νίγηρα και Ελλάδας). Στη συνεδρίαση του ΔΣ η κ. Λαγκάρντ επανέλαβε ότι «σέβεται τις θυσίες που κάνει ο ελληνικός λαός».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Jimakos avatar
    Jimakos 29/05/2012 23:18:46

    Ο Μ.Ιγνατιου γραφει οτι δεν της ζητησε κανενας εξηγησεις και περασαν σε αλλα θεματα.

  2. kas avatar
    kas 30/05/2012 08:01:36

    όντως...πως να συγκριθούμε εμείς οι γίγαντες...με κεντροαφρικανικούς λαούς

    α ρε Λαγκάρντ...τι σου έμελλε να πάθεις από τους ελλαδιτάρες
    ξέρεις ποιός είμαι εγώ ρε
    σιγά μην πληρώση...δεν πληρώνω
    βάλε μέσα Πρίντεζη και Ντάμπιζα

    ...σε λίγο θα είμαστε κεντροακροαφροασιατικός λαός με την βούλα, οπότε θα υπάρχει καλύτερο μέτρο σύγκρισης

    τελικά μεγαλύτερη πλέμπα από τον αριστοαναθρεμμένο ελλαδικό λαό δεν υπάρχει στον πλανήτη

    ...για αυτό και η Νέμεσις πέφτει βαριά...αλλά εμείς νομίζουμε ότι βρέχει

    ε ρε γλέντια που έρχονται

    άλλα 30 χρόνια αφρικανικού σοσιαλισμού
    και μετά...πάλι ΠΑΣΟΚ (το original που θα είναι αναγεννημένο)
    και μετά...πάλι μεταλλαγμένο ΠΑΣΟΚ
    και μετά....και ΚΚΕ άμα λάχει

    Οσο η Δεξιά....παραμένει πολυδιασπασμένη και μη αυθεντική, αλλά θα αλλοιθωρίζει σε φιλοκεντροαφρικανικά ή ευρωπαϊκά μέτωπα, θα αναρωτιέται αν είναι νεοφιλελεύθερη ή φιλελεύθερη ή κοινωνικά φιλελεύθερη ή λαϊκά μπουζουκολεύθερη, αν είναι βασιλική και χουντική ή όχι, θα τυρβάζει αν είναι καλός ή κακός ο εθνικισμός, αν πατριωτισμός είναι καλή ή κακή λέξη, αν το ακτιβιστικό κομμάτι είναι νεοναζί ή νεομερσεντές...

    οι ακρίδες απέναντι θα ρουφήξουν και την τελευταία σταγόνα αίματος

    Περαστικά μας !!!...ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ....δεν θα εμφανιστεί για πρώτη φορά στο γκρης η πραγματική Δεξιά....θα εμφανιστεί και μάλιστα αρκετά γρήγορα

    • Φωτεινή avatar
      Φωτεινή @ kas 30/05/2012 10:49:57

      ". . .η πραγματική Δεξιά….θα εμφανιστεί και μάλιστα αρκετά γρήγορα. . ."

      Ὑπάρχει ἤδη στή ΝΔ καί δηλώνω ΠΑΡΟΥΣΑ!

  3. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 30/05/2012 09:38:47

    kas, αν νομιζεις οτι εισαι δεξιος, προσφερεις κακες υπηρεσιες στην παραταξη. Η συγχρονη Δεξια δεν ειναι απολυτη και μονολιθικη, εχει ευρυτατο πεδιο αντιληψεων, αλλιως δεν θα διεφερε και πολυ απο τους συντροφους Κουμουνιστες!!

  4. aris2 avatar
    aris2 30/05/2012 10:40:53

    Aν στις 17 Ιουνίου η ΝΔ με το ΠΑΣΟΚ δεν κάνουν κυβέρνηση, η Λαγκάρντ απολυεται γι αυτό κάνει και λέει όλες αυτές τις μακακίες...

  5. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 30/05/2012 12:34:41

    aris2,... Mηπως με την Λαγκαρντ συμβαινει το ακριβως αντιθετο απο αυτο που ισχυριζεσαι;
    Γιατι με αυτα που λεει δινει επιχειρηματα στον ΣΥΡΙΖΑ για να ενισχυσει τις θεσεις του!
    Εγω προσωπικα πιστευω οτι αυτη , επιθυμει την εξοδο της Ελλαδος απο την Ευρωζωνη, εξυπηρετοντας κερδοσκοπικα συμφεροντα και με μια ανοδο στην εξουσια του ΣΥΡΙΖΑ, θα εχει το απολυτο αλλοθι να επιδιωξει την εξοδο μας! Γιατι το μεγαλυτερο εμποδιο για την αποπομπη της Ελλαδας, ειναι η διεθνης κατακραυγη. Η οποια θα κατασιγαση αν η Λαγκαρτ ή η ΜΕΡΚΕΛ πεισουν την κοινη γνωμη οτι οι Ελληνες οι ιδιοι δεν ηθελαν να σωθουν. Να γιατι προτιμα Τσιπρα. Και μη μου πειτε οτι ολες οι κατα καιρους δηλωσεις Γερμανων, ΔΝΤ, τροικανων δεν ενισχυσαν δημοσκοπικως τον ΣΥΡΙΖΑ!!!


    111

    • aris2 avatar
      aris2 @ ΝΤΙΝΟΣ 30/05/2012 14:04:43

      Aν εχεις δίκιο γιατί:
      1. 'Θυσίασαν' άλλα 18 δις χτές στις Ελληνικές Τράπεζες?
      2. Τη στιγμή που ο Τσίπρας σε ΟΛΑ τα διεθνή μέσα (που σημειωτέον τον θεωρούν τουλάχιστο εξ ίσου ειλικρινή με τον Σαμαρά) εχει "γράψει" με τον πλέον κατηγορηματικό τρόπο οτι Ο, ΤΙ ΚΙ ΑΝ ΜΑς ΚΑΝΟΥΝ ΕΜΕΙΣ Ως ΣΥΡΙΖΑ ΜΕ ΤΗ ΘΕΛΗΣΗ ΜΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΑΠ' ΤΟ ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΕ, και θα πρέπει να φτιάξουν απ' την αρχή νέες συνθήκες Λισσαβώνας και να μας πάνε στα δικαστήρια για να μας βγάλουν με το ζόρι απ' το Ευρώ, πως θα πείσουν οι δύο κυρίες οτι βγήκαμε χαμογελαστοί και με τη θέλησή μας όπως προβλέπει η Συνθήκη της Λισσαβώνας? (Δεν γράφει χαμογελαστοί η συνθήκη αλλά το υπονοεί λέγοντας οτι δεν πρέπει να υπάρχει σκιά υποψίας οτι το εξερχόμενο μέλος δεν το επιθυμεί διακαώς)

  6. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 30/05/2012 17:19:04

    Αγαπητε aris2. Tα 18 δις "θυσιαστηκαν" για να καλυφθουν οι Τραπεζες απο τη συνεχιζομενη αιμορραγια των Τραπεζικων καταθεσεων! Αν δεν γινονταν κι΄αυτο αλιμονο μας.
    Δεν γνωριζω ποιος και σε τι, θεωρει τον Τσιπρα ΕΙΛΙΚΡΙΝΗ, εγω ακουω καθε μερα απο στελεχη του ΣΥΡΙΖΑ, διαφορετικες και αντικρουομενες αποψεις. Οταν δε ... στριμωχνονται, παραπεμπουν στο προγραμμα τους που θα ...ετοιμαστει προσεχως !! Επειδη πιστευω οτι εισαι συγκροτημενος , μηπως σου λεει τιποτα αυτο;
    Οσον αφορα για την μη δυνατοτητα αποπομπης , εχεις δικιο, πλην ομως θα σε οδηγησουν σ΄αυτη τη διεξοδο, και μαλιστα θα παρακαλας γι΄αυτο, γιατι δεν θα εχεις διαθεσιμο νομισμα να κανεις τις συναλλαγες σου.
    Μιλαω με απλα οικονομικα ωστε να γινουν αντιληπτα αυτα απο ολους.

    • aris2 avatar
      aris2 @ ΝΤΙΝΟΣ 31/05/2012 08:58:13

      Mα αυτό λέω και εγώ φίλε μου. Διαπιστώνεις και εσύ:
      "πλην ομως θα σε οδηγησουν σ΄αυτη τη διεξοδο, και μαλιστα θα παρακαλας γι΄αυτο, γιατι δεν θα εχεις διαθεσιμο νομισμα να κανεις τις συναλλαγες σου."
      Αρα συμφωνείς οτι ο Τσίπρας μπορεί να τους αναγκάσει να μας σπρώξουν εκβιαστικά στην έξοδο απο το Ευρώ.
      Οταν αυτό γίνει φανερό Παγκοσμίως, οτι δηλαδή οι Γερμανοί (και οι Γάλλοι?) μας εκβιάζουν χυδαία για να βγούμε παρά τη θέλησή μας απ' το ευρώ, και καταφύγουμε στα Ευρωπαικά και Διεθνή δικαστήρια για να σωθούμε απ' την εχθρική επίθεση "δήθεν" συνεταίρων μας, κι αν μπουν στή μέση και άλλοι παραδοσιακοί ή μη σύμμαχοί μας με αντίθετα απο τους Γερμανούς συμφέροντα, δεν θα καταλάβουν τελικά ότι δεν τους συμφέρει να μας φέρονται σαν κτήνη? Na μας αναγκάζουν σε 2500 χιλίάδες αυτοκτονίες με ανθρώπους που αυτοπυροβολούνται ή κρεμιούνται καθημερινά στις πλατείες? Θα συνεχίσουν να επιμένουν να κερδίζουν λεφτα σκοτώνοντας Ελληνες που θεωρούν κατώτερους απ' τον εαυτό τους επειδή έχουν ανατολίτικο κράτος?

  7. Στυλιανός Παπαδόπουλος avatar
    Στυλιανός Παπαδόπουλος 30/05/2012 21:24:04

    Πάντως κι αυτός ο Ολάντ βρε παιδάκι μου, τη μια χοντράδα με μια άλλη την αντιμετώπισε.
    Τι σημαίνει δηλαδή,
    "Δεν μπορείτε να συγκρίνετε τους Έλληνες με τους Αφρικανούς";
    Φαντάζεστε να είχε ξεφύγει κάτι τέτοιο σε κανέναν άλλον και όχι στον "φρέσκο" ήρωα της κεντροαριστεράς, τι θύελλα επικρίσεων θα είχε ξεσηκωθεί για ραστσιστικές αντιλήψεις, φυλετικές διακρίσεις και ενδεχόμενα και ναζιστική νοοτροπία;