#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/08/2011 13:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αν υπήρχε το Facebook επί Ανατολικής Γερμανίας μπορεί να την γλυτώναμε!



Από μικρή έψαχνε την συντροφιά. Δεν βρήκε, δεν της έκατσε, της έκατσε άσχημα; Όλα πάντως δείχνουν πως δεν τα πήγε καλά στον ερωτικό τομέα...Αυτό άλλωστε είναι ολοφάνερο από τις πράξεις της ως ενήλικας. Μακάρι να είχε βρει τον άντρα που έψαχνε από τότε, για να μας αφήσει στην ησυχία μας. Όλα τελικά είναι θέμα ορμονών...

Η κυρία στην παραπάνω φωτογραφία, δεν είναι άλλη από την παντοδύναμη Άγκελα Μέρκελ, τότε που ως 15χρονη παιδούλα έψαχνε συντροφιά μέσω αλληλογραφίας...Κρίμα που δεν είχαμε τότε facebook. Θα είχε λήξει το ζήτημα τώρα...

http://witnessfree.blogspot.com/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. armagedon avatar
    armagedon 10/08/2011 13:34:12

    πολυ καλο...

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 10/08/2011 13:36:04

    Ψιλομούφα μού φαίνεται η αγγελία. Πρώτον, πού τους ήξεραν τους Abba στην Ανατολική Γερμανία; Δεύτερον, το κείμενο είναι εντελώς "δυτικό", δε νομίζω να μπορούσε να περάσει σε εφημερίδα χωρίς να γράφει ότι αγωνίζεται για "Frieden und Sozialismus". Μόνο τα... υαλότουβλα που φοράει φαίνονται κάπως πειστικά για τα στάνταρντς της χώρας και της εποχής.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Αυριανιστής 10/08/2011 13:53:51

      Επίσης, πολύ αμφιβάλλω αν οι ανατολικογερμανοί νεαροί μπορούσαν να αλληλογραφούν με συνομηλίκους τους από όλο τον κόσμο. Λογικά, θα επιτρεπόταν μόνο με τις λεγόμενες "sozialistische Bruderländer". Άλλη δουλειά δεν είχαν οι ΙΜ της Στάζι, να πρέπει να ανοίγουν στον ατμό και γράμματα εφήβων!

    • νικολαου avatar
      νικολαου @ Αυριανιστής 11/08/2011 16:02:39

      καλοοοοοοοοοο

  3. Nasos avatar
    Nasos 10/08/2011 13:45:02

    δηλαδή τι έπρεπε να γράφει,αναζητείται έμπειρος μαρξιστής με μεγάλα προσόντα για ιδεολογική κατήχηση;

  4. taxidriver avatar
    taxidriver 10/08/2011 13:46:04

    Το Augsburg είναι στη Βαυαρία,δηλαδή στη Δ.Γερμανία τότε.Οπότε μάλλον πρόκειται για συνωνυμία.
    Πολύ καλό πάντως

  5. N. S. avatar
    N. S. 10/08/2011 13:48:37

    Δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. Είναι ψεύτικη η αγγελία αυτή και έχει αναδημοσιευθεί και σε γερμανικές εφημερίδες και blogs.

    Το πιο πασιφανές για το ψευδές της αγγελίας είναι το όνομα της.
    Η Μέρκελ γεννήθηκε το 1954 στο Αμβούργο ως Angela Dorothea Kasner.
    Κάσνερ. Αυτό ειναι το πατρικό της όνομα.
    Το 1977 παντρεύτηκε το συμφοιτητή της Ulrich Merkel με τον οποίο χώρισε το 1982. Και αποφάσισε να διατηρήσει το επώνυμο του πρώτου της συζύγου.

  6. N. S. avatar
    N. S. 10/08/2011 13:51:57

    Η αγγελία αυτή είναι ψευδής. Δεν υπάρχει περίπτωση να λεγόταν Μέρκελ στα 15 της. Η Μέρκελ γεννήθηκε το 1954 ως Angela-Dorothea Kasner. Κάσνερ, αυτό είναι το πατρικό της. Το 1977 παντρεύτηκε τον πρώτο της σύζυγο, ο οποίος ήταν συμφοιτητής της, και λεγόταν Ulrich Merkel, και μετά το διαζύγιο τους το 1982, αποφάσισε να διατηρήσει το επώνυμο του πρώην της και όχι το πατρικό της.

    • Chris Theocharis avatar
      Chris Theocharis @ N. S. 10/08/2011 14:24:05

      Σωστός,
      ενώ "σκάλιζα" κατά την προσφιλή μου συνήθεια την εγκυρότητα όσων μεταφέρονται στο antinews και δεν υπογράφονται από τους έγκριτους σχολιαστές τους, είχες δώσει ήδη την απάντηση... μπράβο!

    • Chris Theocharis avatar
      Chris Theocharis @ N. S. 10/08/2011 14:29:14

      Παίζει βέβαια ο factorx να το έβαλε για να γελάσει το χειλάκι μας, έστω και ...αν είναι έτσι, τα κατάφερε μια χαρα!

  7. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 10/08/2011 14:18:41

    H Άνγκελα Μέρκελ, το γένος Kasner, γεννήθηκε το 1954 στο Αμβούργο της τότε Δ. Γερμανίας και η οικογένειά της μετανάστευσε στην Ανατολική λίγες εβδομάδες μετά τη γέννησή της. Εκεί ο πατέρας της διορίστηκε Ευαγγελικός πάστορας στο χωριό Quitzow, λίγο έξω απο το Βερολίνο και στη συνέχεια στο Templin. Είχε το ψευδώνυμο "κόκκινος Kasner" και τον θεωρούσαν ότι ανήκει στο τμήμα του κλήρου το φιλικό προς το καθεστώς.
    Όταν ήταν 15 χρονών, το 1969, δεν είχε αυτό το επίθετο (είναι του συζύγου της) αλλά λεγόταν Kasner και ζούσε στο Templin.
    Μούφα είναι, 100 %, της κάνουν πλάκα . Μοιάζει και η φωτογραφία, μάλλον κάποιοι πονηροί Grüne νάνοι από το Μέλανα Δρυμό ξέρουν καλό Photoshop.
    Άλλωστε το Augsburg είναι στη Βαυαρία (τότε Δ. Γερμανία).
    Το νεανικό περιοδικό ΒRAVO στο οποίο είναι η αγγελία, δεν κυκλοφορούσε τότε στην Ανατολική Γερμανία, ίσως ήταν και απαγορευμένο.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ο Θείος 10/08/2011 15:07:10

      Και προφανώς το 1969 δεν υπήρχαν ακόμα ΑΒΒΑ. Εγώ, το μόνο για το οποίο απορώ με τους... μοντέρ της αγγελίας, είναι πώς κατάφεραν να βρουν φωτογραφία που να μοιάζει αρκετά.

      • 3birdssitting avatar
        3birdssitting @ Αυριανιστής 10/08/2011 16:48:28

        Photoshop.

        Κάνει θαύματα !!!

  8. nick avatar
    nick 10/08/2011 14:57:45

    Θα τη γλυτωναμε διπλα,
    Μπορει να ειχε βρει το ζαβο το γιωργακι :P

  9. juliet avatar
    juliet 10/08/2011 14:58:27

    Είναι 2 φορές παντρεμένη;

    • Άνθρωπός τι avatar
      Άνθρωπός τι @ juliet 10/08/2011 15:40:27

      Τρεις. Την τρίτη με τον παίδαρο τον Σαρκοζύ.

      • juliet avatar
        juliet @ Άνθρωπός τι 10/08/2011 16:28:40

        χαχαχα,το ξέρει η Κάρλα;

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ juliet 10/08/2011 18:58:53

          Άλλο είναι το θέμα, ο Σαρκοζύ το ξέρει???

          • m.s avatar
            m.s @ TopGunZ 10/08/2011 19:48:49

            Και στη μέση το τρελό αγόρι ο Στρός !

          • juliet avatar
            juliet @ TopGunZ 10/08/2011 20:29:32

            Ο γαμπρός το μαθαίνει τελευταίος,αν η νύφη θέλει.

          • Diamond Angel avatar
            Diamond Angel @ juliet 10/08/2011 23:20:00

            Ε , τέτοια ομορφιά να μην πάει χαμένη!!!!!

  10. BIΣ avatar
    BIΣ 11/08/2011 09:52:12

    Για την αγγελία αυτή ισχύει το si non e vero, e ben trovato.

  11. apneagr avatar
    apneagr 11/08/2011 23:15:19

    Φραγμό στη βλακεία και όχι στην ανωνυμία πρέπει να βάλει ο Παπαϊωάννου!!