#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/06/2013 14:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αντιμέτωπος με την οργή χιλιάδων διαδηλωτών ο Ερντογάν



(Ανανεωμένο) Η τουρκική αστυνομία έκανε χρήση δακρυγόνων εναντίον διαδηλωτών σήμερα στην Άγκυρα, έκανε γνωστό αυτόπτης μάρτυρας κατά την τέταρτη ημέρα διαδηλώσεων εναντίον της κυβέρνησης του πρωθυπουργού Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν.

Η αστυνομία εκτόξευσε τα δακρυγόνα όταν περίπου 1.000 διαδηλωτές, κυρίως νέοι άνθρωποι, προχώρησαν προς τις γραμμές των αστυνομικών στην κεντρική πλατεία Κιζιλαϊ φωνάζοντας "Ταγίπ παραιτήσου".

Στο μεταξύ, η Γερμανία, η οποία "παρακολουθεί με ανησυχία" την κατάσταση στην Τουρκία, κάλεσε σήμερα σε "διάλογο" και "κατευνασμό" των πνευμάτων, διατυπώνοντας παράλληλα την εκτίμηση ότι τα γεγονότα αυτά δεν επηρεάζουν τις συνομιλίες για την ένταξη της Τουρκίας στην ΕΕ.

Το Βερολίνο "παρακολουθεί (τις εξελίξεις στην Τουρκία) με ανησυχία", δήλωσε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Στέφεν Ζάιμπερτ, ερωτηθείς στη διάρκεια τακτικής συνέντευξης Τύπου για τις διαδηλώσεις κατά της ισλαμοσυντηρητικής κυβέρνησης του Ερντογάν και τη βίαιη καταστολή τους από την αστυνομία.

"Η ώρα για αποκλιμάκωση και διάλογο είναι τώρα", τόνισε η καγκελάριος Άγγελα Μέρκελ, σύμφωνα με τον Ζάιμπερτ.

"Η ελεύθερία της γνώμης και η ελευθερία των διαδηλώσεων αποτελούν θεμελιώδη δικαιώματα σε μια δημοκρατία", πρόσθεσε ο γερμανός κυβερνητικός εκπρόσωπος καλώντας όλους τους πρωταγωνιστές να επιδείξουν "λογική" και να συμμετάσχουν στο "διάλογο" για τον "κατευνασμό" των πνευμάτων.

Στην ερώτηση αν αυτά τα γεγονότα μπορεί να επιδράσουν στις διεξαγόμενες διαπραγματεύσεις ανάμεσα στην ΕΕ και την Τουρκία για την ενδεχόμενη ένταξη της χώρας αυτής στην ΕΕ, ο Ζάιμπερτ απάντησε αρνητικά.

"Δεν έχει επίπτωση στις συνομιλίες (...) Δεν βλέπω άμεση σύνδεση", δήλωσε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος.

Η Γερμανία φιλοξενεί τη μεγαλύτερη τουρκική κοινότητα όλων των χωρών της ΕΕ και μερικές μικρές διαδηλώσεις πραγματοποιήθηκαν εκεί το Σαββατοκύριακο σε ένδειξη αλληλεγγύης προς τους αντιπάλους της ισλαμοσυντηρητικής κυβέρνησης του Ερντογάν.

Νεκρός ο διαδηλωτής που είχε παρασυρθεί από αυτοκίνητο

Έχασε τη ζωή του ένας διαδηλωτής ο οποίος παρασύρθηκε χθες από αυτοκίνητο, όταν ο οδηγός έπεσε πάνω σε συγκεντρωμένους στην Κωνσταντινούπολη, όπως ανακοίνωσε πριν από λίγο ο Ιατρικός Σύλλογος της Τουρκίας, ο οποίος κατέστησε υπεύθυνη για το θάνατο την τουρκική κυβέρνηση.

Νεκρός είναι ο Μεχμέτ Αϊβαλίτας, μέλος σοσιαλιστικής οργάνωσης. «Την ευθύνη φέρει η πολιτική εξουσία που επιχειρεί να εμποδίσει βίαια τους ειρηνικούς διαδηλωτές, τους οποίους αποκαλεί πλιατσικολόγους , ενώ κάνει εμφυλιοπολεμικές εκκλήσεις με δηλώσεις της μορφής ‘κρατάμε με δυσκολία στα σπίτια του το 50%’», όπως αναφέρεται χαρακτηριστικά στην ανακοίνωση του Συλλόγου.

Τη δήλωση «κρατάμε με δυσκολία στα σπίτια του το 50%» έκανε νωρίτερα ο Τούρκος πρωθυπουργός Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν.

Στην ανακοίνωση αναφέρεται ακόμα ότι «εάν συνεχιστεί η απάνθρωπη αυτή βία εναντίον των πολιτών οι οποίοι διαδηλώνουν ειρηνικά, ασκώντας τα δημοκρατικά τους δικαιώματα, φοβόμαστε ότι θα υπάρξουν και άλλες περιπτώσεις θανάτου, πράγμα για το οποίο την ευθύνη θα φέρει η κυβέρνηση».

e-typos

ΣΧΟΛΙΑ

  1. τάσος avatar
    τάσος 31/05/2013 20:57:15

    ωχ, άνοιξη και στην τουρκία; αν ναι, τότε η άνοιξη έκανε μια πλήρη περιστροφή γύρω από την ανατολική λεκάνη της μεσογείου σε 4,5 χρόνια.

  2. αργατεία avatar
    αργατεία 01/06/2013 06:33:36

    αν παρατηρήσετε στις περισσότερες φωτογραφίες οι διαδηλωτές είναι πολύ νέοι και από την ενδυμασία φαίνεται πως είναι και κάτοικοι της Πόλης εδώ και χρόνια, μεσοαστοί, όχι πρόσφατοι φτωχοί μετανάστες, παιδιά με πανεπιστημιακές σπουδές....μεγαλώνει μια νέα γενιά στην Τουρκία περισσότερο δημοκρατική από την προηγούμενη και πολύ θυμωμένη με το καθεστώς της χώρας τους, αυτό ήταν μόνο η αρχή, τα επόμενα χρόνια θαρρώ θα υπάρξουν περισσότερα....βέβαια αυτό που έχει επίσης ενδιαφέρον είναι πως προσπαθούν οι κεμαλιστές και τμήματα του στρατού να εκμεταλευθούν την κατάσταση και να χτυπήσουν την κυβέρνηση, άμα έκανε και εκπρόσωπος του αμερικανικού state department δηλώσεις "ανησυχιας" για το θέμα μάλλον θα έχουμε συνέχεια....κάτι θα ξέρει το προξενείο των ΗΠΑ στην Πόλη, τι στην ευχή, τόσο μεγάλο κτήριο έχουν σε τεράστιες εκτάσεις, σαν στρατόπεδο, και εκατοντάδες εργαζόμενους βέβαια, κάτι παραπάνω μαθαίνουν από όλους τους άλλους....για να ιδούμε...

  3. Αλέξ avatar
    Αλέξ 01/06/2013 11:57:41

    Είναι πραγματικά πολύ ανησυχητική εξέλιξη! Ο Ερντογάν να "χτυπά" φιλοκουρδικούς βουλευτές (αυτό θυμίζει λίγο ΓΑΠ στο λιμάνι με τα δακρυγόνα...), τουρίστρια από φίλη μουσουλμανική χώρα να τραυματίζεται, δημοσιογράφοι θύματα... Μήπως ο Ερντογάν φρενάρει τα γεράκια και χρειάζεται "πίεση", χρειάζεται να εμφανιστεί πιο "κακός"; Πέρυσι πάντως στους 100 ανθρώπους με την μεγαλύτερη επιρροή στον κόσμο το TIME κατέταξε τους νεοοθωμανούς Μπαμπατζίμ και τον Νταβούτογλου -και όχι τον "κουμπάρο". Αυτό που υποπτεύομαι πάντως είναι ότι πολλοί είναι αυτοί που θέλουν να σπείρουν ζιζάνια στις σχέσεις μας με την Τουρκία -και από τις δυο πλευρές- και κινούνται συχνά επιτήδεια, καμουφλαρισμένα, εκμεταλλευόμενοι τον πατριωτισμό μας για την προώθηση μιας τελείως διαφορετικής ατζέντας.

    • αργατεία avatar
      αργατεία @ Αλέξ 01/06/2013 12:02:57

      αλεξ ενδιαφέροντα πράγματα αναφέρεις μπορείς να δώσεις κάποια πιο πρακτικά παραδείγματα να καταλάβουμε καλύτερα πως λειτουργει το όλο πράγμα? ειδικά τα τελευταία σχόλιά σου

      • Αλέξ avatar
        Αλέξ @ αργατεία 01/06/2013 14:32:29

        δεν ξέρω αν μπορώ να δώσω παραδείγματα ή να πείσω κάποιον για κάτι... καταθέτω κάποιες κεντρικές ιδέες για προβληματισμό, δεν νομίζω ότι οι εξωτερικοί παρατηρητές μπορούμε να ενώσουμε όλα τα κομμάτια του παζλ.
        Από τις γενικές εξελίξεις έχω καταλήξει στην απόλυτη δικαίωση των Καραμανλήδων -άρα έχω θετική προδιάθεση για τη σχέση Καραμανλή-Ερντογάν- και αρνητική εμπειρία από τα διάφορα σχέδια "Βαριοπούλα".
        Το ότι αυτήν την εβδομάδα υπάρχουν καταιγιστικές εξελίξεις για τις ισορροπίες στην Ευρώπη και έντονος αμερικανικός παρεμβατισμός είναι επίσης φανερό.
        Εντός συνόρων σίγουρα μπορεί να ειπωθεί ότι αποκαλύφθηκαν δημόσια (από τα γεγονότα) οι ρόλοι πολλών. Πολλοί πολιτικοί μας με αγάπη για την πατρίδα έπεσαν θύματα εξαπάτησης, άλλοι τώρα περιτριγυρίζονται απ'τα σκυλόψαρα.
        Ως προς το τελευταίο σχόλιο νομίζω ότι θέλει πολύ μεγάλη προσοχή στο πώς αξιολογούνται οι αναλύσεις πέρι νεο-οθωμανισμού. Αφ'ενός πρέπει να λειτουργεί ως προειδοποίηση η ύπαρξη αυτού του ρεύματος. Αφ'ετέρου όμως δεν πρέπει να παραπλανούν οι υποθέσεις του: ότι αν δεν εφαρμοστεί ο νεοοθωμανισμός, κινδυνεύει η συνοχή της Τουρκίας επειδή είναι σε πορεία διάλυσης από την εξέλιξη των δημογραφικών δεδομένων. Είναι δόλωμα νομίζω ώστε κάποιοι να προσχωρήσουν στη λογική της υποστήριξης μιας "νέας τάξης πραγμάτων" που μπορεί να φέρει τα πάνω κάτω "υπέρ" της Ελλάδας -αφήνει ένα παράθυρο ώστε όπως στην Τουρκία ενθαρρύνεται ο νεο-οθωμανισμός, στην Ελλάδα να ενθαρρυνθεί ο νεο-μεγαλοϊδεατισμός. (Αν και με φίλους πάντα μιλάγαμε για τα υπαρκτά προβλήματα στο εσωτερικό της Τουρκίας και αυτό εμψυχώνει και τις ένοπλες δυνάμεις μας). Είναι μια σχολή σκέψης που ξεφεύγει από τα στρατηγικά δεδομένα. Αυτό βέβαια έχει σχέση με το πώς διαβάζω και την ιστορία: βλέπω ανάλογο τυχοδιωκτισμό στην στρατηγική Βενιζέλου, όπως άλλωστε εκτιμούσε και ο Μεταξάς. (Σημειωτέον, ο παππούς του ΓΑΠ μπήκε στην πολιτική από τον Βενιζέλο). Ήταν παράδειγμα στρατηγικής υπερεπέκτασης που τελικά επιδιώχθηκε παρά την αντίθετη ψήφο του ελληνικού λαού. Όλα αυτά με κάνουν πολύ επιφυλακτικό ακόμα και στις συμβολικές αναφορές στον Βενιζέλο από διάφορες προσωπικότητες που κατηγορούν τον ελληνικό λαό ακόμα και τώρα για την ψήφο του σε εκείνες τις εκλογές -με βάζουν σε σκέψεις για το ποιοι τους εμφυσούν τέτοιες ιδέες, εννοείται ωστόσο πώς σέβομαι και εκτιμώ το διαμέτρημα του Βενιζέλου.
        Όπως προείπα, δεν έχω αξιώσεις πειθούς, γενικά είμαι υπέρ του καλού κλίματος με την Τουρκία, αμφιβάλω αν θα μας αφήσουν, και ξέρω ότι δεδομένου του μεταξύ μας συσχετισμού δυνάμεων χρειάζεται και ρωσική παρουσία στην περιοχή μας για να εγγυηθεί το πλαίσιο μιας πιθανής συνεργασίας. Θα ήθελα να ζούμε σε ένα κόσμο όπου Αμερικάνοι και Ρώσοι είναι στο 50-50 ως προς την επιρροή στην χώρα μας και ευχαριστημένοι με αυτό -αλλά οι εξελίξεις που συμβαίνουν τώρα με προβληματίζουν πολύ.

        • Αλέξ avatar
          Αλέξ @ Αλέξ 01/06/2013 14:36:14

          στρατηγική Βενιζέλου στην Μικρασία εννοείται... ο άνθρωπος παρολαυτά πιο πριν επέκτεινε καίρια την επικράτειά μας.

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ Αλέξ 01/06/2013 19:26:59

          Ἀγαπητέ Αλέξ,ἄν σοῦ ἀρέσει ἡ ρώσικη σαλάτα,ἐπέτυχες μία,πρώτης τάξεως..

          • Αλέξ avatar
            Αλέξ @ Κυθήριος 01/06/2013 20:59:31

            Το ελπίζω... :-)

    • κανέλος avatar
      κανέλος @ Αλέξ 01/06/2013 12:31:03

      στις σχεσεις μας με την Τουρκια περιλαμβανεις και τις βολτες στο Σουνιο τουρκικων πολεμικων σκαφων η τις απειλες για την ΑΟΖ ; δεν χρειαζεται να σπειρει κανεις κανενα ξενος ζιζανιο , ο νεοθωμανισμος των ισλαμοφασιστων του AKP το καταφερνει μια χαρα

    • Αλέξ avatar
      Αλέξ @ Αλέξ 01/06/2013 12:37:58

      Μπαμπατσαν... Στα ούζα το μυαλό μου...

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Αλέξ 01/06/2013 19:28:04

        Ἔτσι ἐκηγεῖται ἡ ρώσικη παραπάνω...:-)

    • Περικλής avatar
      Περικλής @ Αλέξ 01/06/2013 15:32:19

      Την απύθμενη ηλιθιότητα εκμεταλλεύονται και όχι τον πατριωτισμό.

  4. roadrunner avatar
    roadrunner 01/06/2013 13:26:53

    Ταξιδιωτική οδηγία από τις ΗΠΑ εκδόθηκε, για την Τουρκία ;
    Πέρσι αντιδρώντας αστραπιαία, σε μεμονωμένη εγκληματική ενέργεια σε βάρος μετανάστη, είχαν βγάλει, για την Ελλάδα, όμως ...

    • Περικλής avatar
      Περικλής @ roadrunner 01/06/2013 15:44:07

      Οι Άγγλοι πάντως εξέδωσαν.

      • Αλέξ avatar
        Αλέξ @ Περικλής 01/06/2013 15:48:21

        Βοηθάνε δηλαδή με την αποσταθεροποίηση... Πολύ άσχημες εξελίξεις για την περιοχή μας... Έχουν πείσει κάποιους εκεί ότι τους δίνεται μεγάλη ευκαιρία για επέκταση και υπονομεύουν τον Ερντογάν... Εκτός κι αν θα υπάρξει προβοκάτσια: σκεφτείτε να εμφανίσουν δήθεν Έλληνες διαδηλωτές! Στο Συριακό γίνονται τέτοιες προσπάθειες για προβοκάτσιες.

        • Περικλής avatar
          Περικλής @ Αλέξ 01/06/2013 15:50:54

          Συγνώμη αλλά τι έπρεπε να κάνουν; Αν δεν εξέδιδαν θα μεροληπτούσαν κατά της Ελλάδας. Τώρα που εξέδωσαν ίσως υπονομεύσουν την Ελλάδα.

          Δεν πιστεύω ότι υπάρχει κανένας κίνδυνος προβοκάτσιας. Δεν υπάρχουν παρά ελάχιστοι Έλληνες στην Τουρκία. Τέλος ξεχνάτε την πιθανότητα να ξεσηκώθηκε ο κόσμος από μόνος του!!

          • Περικλής avatar
            Περικλής @ Περικλής 01/06/2013 15:52:27

            Εμένα ό,τι πρέπει μου φαίνονται τα επεισόδια για τη χώρα μας.

          • Αλέξ avatar
            Αλέξ @ Περικλής 01/06/2013 15:58:06

            Ας ήμαστε προετοιμασμένοι για το χειρότερο σενάριο γιατί είμαστε σε μια κρίσιμη περίοδο.
            Την Πρωτομαγιά πάντως είδαμε φωτογραφίες Τούρκου διαδηλωτή με φανέλα ΠΑΟΚ.
            Ακραία στοιχεία στην Τουρκία αρέσκονται σε προβοκάτσιες.

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ Αλέξ 01/06/2013 19:33:33

            Ὁ Ζαγοράκης θά 'τανε,πῆγε νά τσεκάρει τό Γκέκα...

          • Αλέξ avatar
            Αλέξ @ Κυθήριος 01/06/2013 21:01:40

            Αν δεν γυρίσει ο Άγγελος, δύσκολα θα δουν άσπρη μέρα! (Πλάκα κάνω εννοείται...) :-)

          • Zugzwang avatar
            Zugzwang @ Αλέξ 01/06/2013 21:51:56

            Μηπως εκανες λαθος και στην φανελα του διαδηλωτη εγραφε ΠΑΣΟΚ και οχι ΠΑΟΚ;

  5. Nik avatar
    Nik 01/06/2013 15:50:04

    Και εις χειρότερα.

    Η πιο ευχάριστη είδηση θα ήταν να ξεσηκωθούν οι Τουρκοκύπριοι και να αποτινάξουν τον ζυγό της "μητέρας πατρίδας".

  6. decodex avatar
    decodex 01/06/2013 17:24:03

    Σκεφτειτε λιγο και τις επιπτωσεις στο τουρισμο...τα υπολοιπα συμπερασματα θα βγουν οταν τα δεδομενα περι του που οδηγει αυτο γινουν περισσοτερα.

  7. Αλέξ avatar
    Αλέξ 01/06/2013 17:47:03

    έβαλαν τον Μπρους Γουίλις να στηρίξει...
    " Ο Γουίλις τασσόταν πάντα ανοιχτά υπέρ των Ρεπουμπλικανών και είχε τοποθετηθεί αρκετές φορές για τις αμερικανικές επεμβάσεις στο Ιράκ. Μάλιστα προσέφερε αμοιβή 1 εκατομμύριο δολάρια σε όποιον θα κατάφερνε να πιάσει τον Χουσεϊν ή τον Μπιν Λάντεν" Από parousiazw.gr
    Απλή ένδειξη ότι από πίσω μπορεί να κρύβονται γεράκια.

  8. αργατεία avatar
    αργατεία 01/06/2013 21:13:01

    πάντως δεν νομίζω να διακυνδυνεύσουν οι ΗΠΑ/Βρετανία και Ισραήλ που χρησιμοποιούν, με το αζημίωτο βέβαια, την τουρκία σαν προφυλακτικό Durex , την μεσανατολική τους στρατηγική και πολιτική για δύο δέντρα και ένα πάρκο....εκτός και αν κάτι άλλαξε στα παρασκήνια και τα τσούγκρισαν, πράγμα δύσκολο.
    έχει ενδιαφέρον η όλη ιστορία για να δούμε για να δούμε....

  9. Johny avatar
    Johny 01/06/2013 21:20:07

    Οι συνιστώστες καταδίκασαν την βίαιη καταστολή και το απάνθρωπο πρόσωπο του φασίστα Ερντογάν ή όχι ακόμα;
    Ή μήπως για τα τουρκικά θέματα παίρνουν το μέρος του δημοκράτη Ερντογάν και οι ευαισθησίες τους πιάνουν μόνον για τον Άσσαντ, τον Καντάφι, τον Μιλόσεβιτς και όλους τους άλλους που δεν ενέδωσαν στην νεοταξίτικη ατζέντα των αλλαγών;
    Μάλλον θα πήραν γραμμή απ' την εργοδοσία «σόρος και σία αε» να το βουλώσουν.

  10. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 01/06/2013 21:24:18

    Μοῦ ἀρέσει γιατί ἔχεις ἀλλά καί καταλαβαίνεις ἀπό χιούμορ!
    Δύσκολο πράγμα αὐτό ξέρεις σήμερα...
    Τήν καλησπέρα μου.

  11. Zugzwang avatar
    Zugzwang 01/06/2013 21:59:29

    Οποιος νομιζει οτι για την Ελλαδα οι κεμαλικοι θα ηταν καλυτεροι απο τον Ερντογαν, πλαναται πλανην οικτρα. Το ιδιο πραγμα ειναι.

  12. αργατεία avatar
    αργατεία 01/06/2013 23:58:11

    μεταξύ σκύλλας και χαρυβδης είναι παιδιά, από την μια Κρεμαλιστές και από την άλλη πολιτικό ισλάμ, με τους κεμαλιστές κρατούσαν υπό έλεγχο και ενσωμάτωναν τους αλεβίδες και με το πολιτικό ισλάμ τους σουνίτες!! κόκα και πέπσι κόλα ένα πράμα δηλαδή......μόνο το ΡΚΚ είναι πραγματική αντιπολίτευση, για να δούμε όμως τώρα τι θα γίνει με τις διαπραγματεύσεις.....τώρα που οι καλοί μας επαναστάτες της κωνσταντινούπολης και των πάρκων πήραν το πάρκο τους πίσω, άντε ο καθένας στο μπαράκι και στο σπίτι του γιατί έχουν και άλλες δουλειές....θυμίζουν λίγο τους εν ελλάδι "οικολογους"
    τι πλάκα έχει να βλέπεις κάποιους πολιτικαλι κορεκτ δήθεν αριστερούς στην Ελλάδα να βλέπουν επαναστάσεις σε αυτές τις διαμαρτυρίες, βέβαια τόσα χρόνια που την πραγματική επανάσταση την κάνουν οι κουρδοι και ο αμπντουλάχ οτσαλάν δεν έβγαζαν άχνα, ίσως αυτή να ήταν η γραμμή ποιος ξέρει.....τελικά ποιο απολίτικη μάζα από την λεγόμενη "ελληνική αριστερά", την κατεστημένη, κοινοβουλευτική, δεν έχει ξαναυπάρξει, για ψυχαγωγία πρέπει να τους έχουμε όχι για σοβαρό πολιτικό διάλογο

    • Simon Bolivar II avatar
      Simon Bolivar II @ αργατεία 02/06/2013 12:25:07

      Τόση σοφία σε μια μόνο πρόταση .