#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/02/2011 19:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αντί για καπνό ο αέρας στην Αίγυπτο μυρίζει τώρα ... απορρυπαντικό



Ο Αιγυπτιακός στρατός διαβεβαίωσε χθες, πως η χώρα θα συνεχίσει να τηρεί κάθε διεθνή συνθήκη και συμφωνία που έχει υπογράψει.

Η ανακοίνωση, που έγινε από ανώτατο αξιωματικό σε τηλεοπτική του εμφάνιση,  επιβεβαιώνει εμμέσως πλην σαφώς, πως η Αίγυπτος θα συνεχίσει να τιμά την συνθήκη ειρήνης που έχει με το Ισραήλ.

Ο στρατός δεσμεύθηκε επίσης να επιβλέψει την ομαλή μετάβαση προς τη δημοκρατία και τη πολιτική διακυβέρνηση. Όπως ανακοινώθηκε, οι στρατιωτικοί ζήτησαν από τη παρούσα κυβέρνηση να συνεχίσει το έργο της έως ότου εκλεγεί μια νέα, η οποία θα χτίσει την «ελεύθερη και δημοκρατική Αίγυπτο». Δεν αναφέρθηκε όμως κάποιο χρονοδιάγραμμα για τη μετάβαση αυτή.

Η νυν κυβέρνηση  αποτελείται από τη στρατιωτική ανώτατη ηγεσία, υπό τη προεδρία του υπουργού Άμυνας Mohamed Hussein Tantawi.

Η ανακοίνωση έγινε ενώ χιλιάδες άνθρωποι συνεχίζουν να παραμένουν στη κεντρική πλατεία της πρωτεύουσας, γιορτάζοντας έξαλλα τη χθεσινή παραίτηση του Μουμπάρακ. Κάποιοι από αυτούς έχουν υποσχεθεί πως θα μείνουν εκεί, μέχρι ο στρατός να τους δώσει ένα σαφές πλάνο της μετάβασης προς τη δημοκρατία..

Σύμφωνα με ειδικούς αναλυτές, η ανακοίνωση έγινε προκειμένου να πάψουν να ανησυχούν οι ΗΠΑ και το Ισραήλ, οι ηγέτες των οποίων φοβούνται πως η αλλαγή εξουσίας στην Αίγυπτο μπορεί να θέσει σε κίνδυνο τις συμφωνίες του Camp David του 1979.

Λίγη ώρα πριν την τηλεοπτική ανακοίνωση, ο Μουμπάρακ αναχώρησε από το Κάιρο με προορισμό το παραθαλάσσιο θέρετρο Sharm el-Sheikh, της Ερυθράς Θάλασσας, στο οποίο έχει ένα εξοχικό.

Εν τω μεταξύ, μετά τους πανηγυρισμούς, ακολούθησε η γενική καθαριότητα. Εκατοντάδες νεαροί εθελοντές εργάζονται σκληρά καθαρίζοντας τη πλατεία Tahrir και τους γύρω δρόμους. Όλα τα σκουπίδια έχουν ήδη απομακρυνθεί, ενώ πλύθηκε προσεκτικά και το οδόστρωμα. Ο αέρας τώρα, αντί για καπνό μυρίζει  απορρυπαντικό. Κάποιοι μάλιστα εθελοντές ανάρτησαν αφίσες που γράφουν «Συγγνώμη για την ενόχληση. Χτίζουμε τη νέα Αίγυπτο».

Τα καμένα οχήματα που γέμιζαν το χώρο γύρω από το τέμενος Omar Makram, και που θύμιζαν τις έντονες σκηνές επαναστατικής βίας και χάους, έχουν ήδη απομακρυνθεί, ενώ ξαναστρώνονται τα πεζοδρόμια με πλάκες, οι οποίες είχαν αφαιρεθεί στη διάρκεια της εξέγερσης.

Άνδρες, γυναίκες και παιδιά, εξοπλισμένοι με σκούπες και φτυάρια απομακρύνουν τα μπάζα από τους δρόμους. «Θέλουμε να δείξουμε πως είμαστε περήφανοι για τη χώρα μας. Δεν τεμπελιάζουμε», λένε.

Όλα αυτά σηματοδοτούν τη προσπάθεια της χώρας να επανέλθει στους φυσιολογικούς της ρυθμούς, αλλά είναι συγχρόνως και μια συμβολική κίνηση. Όπως λένε οι εθελοντές, «Πρέπει να δείξουμε στον κόσμο πως μια επανάσταση δεν είναι απλά η ανατροπή του καθεστώτος. Αφορά και στο χτίσιμο από την αρχή της χώρας, ξεκινώντας από τα πεζοδρόμια».

S.A.-BBC News

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymous avatar
    anonymous 12/02/2011 20:08:17

    Ποιος έχει σειρ'ά τώρα ο σύντροφος Ασαντ ή ο σύντροφος Μπουντεφλίκα?

    • Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ avatar
      Ο ΑΛΩΒΗΤΟΣ @ anonymous 12/02/2011 20:44:34

      o σύντροφος ΓΑΠ πολύ θα ήθελα..

  2. Ιωάννης Παντόπουλος avatar
    Ιωάννης Παντόπουλος 12/02/2011 21:19:21

    Επιτέλους. Μετά το σκότος της δικτατορίας, είρθε ο Γκιζίκης να εγγυηθεί την μετάβαση σε δημοκρατικό καθεστώς. Ο Καραμανλής είναι ήδη στή χώρα. Ο Παπανδρέου συζητάει τούς όρους συμμετοχής του στό παιχνίδι. Η αλλαγή θα έρθει. Να δούν επιτέλους και οι Αιγύπτιοι, πώς είναι οι άσπρες δημοκρατικές μέρες.

  3. skeptiki avatar
    skeptiki 12/02/2011 22:01:06

    Δεν παθαίνουν τίποτα να χαίρονται βοηθάει τη χώρα και την εικόνα των ξένων στη χώρα και πιθανώς την εικόνα της χώρας προς που? .... Μόλις διώξανε έναν 83 χρονών... Πόσο θα φτούραγε έτσι κι αλλιώς (ήταν και άρρωστος λένε φήμες)
    Δες τε αυτό είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον και δείχνει σχέση με παλιούς γνωστούς στα βαλκάνια....
    h..p://english.aljazeera.net/programmes/peopleandpower/2011/02/201128145549829916.html

    Σειρά έχει όποιος είναι στο σχέδιο....

    • A.M. avatar
      A.M. @ skeptiki 12/02/2011 23:48:25

      @skeptiko έγραψε:
      «σειρά έχει όποιος είναι στο σχέδιο.»

      Δυστυχώς.
      Και αν καταφέρει κάποιος να πάρει τα ηνία χωρίς να είναι στο σχέδιο τότε ... στην καλύτερη περίπτωση «καίγονται από .. μόνα τους τα δάση, ..καίγεται η χώρα ολόκληρη, βγαίνουν ψεύτικα σκάνδαλα, αρχίζει η απαξίωση, μέχρι να πάρει την άγουσα για το σπίτι του.. στην δε χειρότερη περίτωση πέφτει το αεροπλάνο με το οποίο ταξιδεύει.... τόχουμε δεί πολλάκις και αυτό.

      «Είναι πολλά τα λεφτά Άρη!»
      ..για να αφήνονται στην τύχη τους και στο τι θα αποφασίσουν κάποιες δεκάδες χιλιάδες τρελλαμένοι και αγανακτισμένοι.

      «Η ζωή μου κύκλους κάνει».. ζόρισμα.. περισσότερο ζόρισμα.... αντιδράσεις.. επεισόδια... «αλλαγή»...... νέες ελπίδες ... και νέες ελπίδες που μένουν πάλι μόνο ελπίδες... και πάλι σφίξιμο των ζωναριών... ... και ο κύκλος να γίνεται.. την κατάσταση να ελέγχουμε ΕΜΕΊΣ!... άντε να παραχωρούμε και κάτι που και που.. και μετά να το ξαναπαίρνουμε πίσω...... να περνάνε οι γενιές.. και ΕΜΕΊΣ να κυβερνάμε πάντα.

      ΌΛΑ! είναι σκηνοθετημένα. Όλα!

      Και ας θυμηθεί κάποιος σε 2 χρόνια απο σήμερα πάλι την Αίγυπτο.
      Και ας εξετάσει τότε αν η ζωή των Αιγυπτίων θα έχει γίνει καλύτερη.
      Προσωπικά πιστεύω πως δεν πρόκεται να αλλάξει τίποτε απολύτως για όσους θα βρίσκονται εκτός του παιχνιδιού της εξουσίας.
      Όπως συμβαίνει παντού και πάντα άλλωστε.
      Σχεδόν παντού και πάντα.

      Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring
      h**p://www.youtube.com/watch?v=Fr-8A23KQgI

      Η ταινία πάντως είναι καταπληκτική.

  4. thanasis avatar
    thanasis 12/02/2011 22:13:32

    μηπως χρειαζεται και η τροικα να καταλαβει οτι η φωτια
    σιγοκαει στη αθηνα και αυτα που ερχονται θα γινου ποταμι
    που θα τους πνιξη και μαζυ θα παρασυρει και του εθελοδουλους
    αρχηγους των κομματων που τους υποστηριζουν

  5. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 12/02/2011 22:31:08

    Δηλαδή, μιά Χούντα εγγυάται την μετάβαση στην Δημοκρατία!
    Και τους βάζει και σε φάση εθνικής ανάτασης και ομοψυχίας!
    Πόσο politicaly incorrect! Πόσο Εθνικά Σωτήριο!

  6. anonymous avatar
    anonymous 13/02/2011 00:30:08

    Αυτός αργεί ακόμα κανα δυο μήνες