#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/04/2013 20:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανθρωποκυνηγητό στη Βοστόνη για τον Τσετσένο βομβιστή

[caption id="attachment_213289" align="alignnone" width="600" caption="O Τζοχάρ Τσαρνάγεφ με φίλο του (Φωτό: vk.com)"][/caption]

(Ανανεωμένο) Ένας άνδρας που δηλώνει ότι είναι ο πατέρας των αδελφών Τσαρνάγεφ, οι οποίοι είναι ύποπτοι για την επίθεση στον Μαραθώνιο της Βοστόνης, υποστηρίζει την αθωότητα των παιδιών του, εκτιμώντας ότι τα “παγίδεψαν”.

“Κατά την άποψή μου, οι υπηρεσίες ασφαλείας παγίδεψαν τα παιδιά μου επειδή είναι πολύ πιστοί μουσουλμάνοι”, δήλωσε ο Άνζορ Τσαρνάγεφ στο πρακτορείο ειδήσεων Ίντερφαξ, μιλώντας από την πρωτεύουσα του Νταγκεστάν, Μαχατσκάλα.

“Γιατί σκοτώσανε τον Ταμερλάν; Θα έπρεπε να τον πιάσουν ζωντανό”, πρόσθεσε, αναφερόμενος στον 26άχρονο γιο του που σκοτώθηκε σε ανταλλαγή πυροβολισμών με την αμερικανική αστυνομία κατά τη διάρκεια της νύχτας που πέρασε.

“Ο μικρότερος κρύβεται τώρα. Τον περιμέναμε για τις διακοπές”, πρόσθεσε, διευκρινίζοντας ότι ο Τζοχάρ σπουδάζει ιατρική στις ΗΠΑ.

“Τώρα δεν ξέρω τι θα γίνει”, κατέληξε.

Ο θείος των δύο υπόπτων για τις βομβιστικές επιθέσεις στο Μαραθώνιο της Βοστόνης κάλεσε τον ανιψιό του να παραδοθεί.

«Παραδόσου! Ζήτησε συγγνώμη από τα θύματα και τους τραυματίες» είπε ο Ρουσλάν Τσάρνι απευθυνόμενος στον ανιψιό του, Τζοκάρ Τσαρνάεφ, σε δηλώσεις του που μεταδόθηκαν από τα τηλεοπτικά κανάλια.

»Ντρόπιασε την οικογένεια Τσάρνι, ολόκληρη την εθνότητα των Τσετσένων», πρόσθεσε ο Τσάρνι μιλώντας στις τηλεοπτικές κάμερες έξω από το σπίτι του, στο Μοντγκόμερι Βίλατζ του Μέριλαντ. «Είμαι έτοιμος να γονατίσω μπροστά (στις οικογένειες των νεκρών και τους τραυματίες) και να ζητήσω συγγνώμη εκ μέρους της οικογένειάς μου», κατέληξε.

Η αστυνομία της Βοστόνης έχει εξαπολύσει μεγάλο ανθρωποκυνηγητό στην Βοστόνη για τον Τζοχάρ.

Οι δύο ύποπτοι για τις βομβιστικές επιθέσεις στο Μαραθώνιο της Βοστόνης είναι αδέλφια, ο Τζοχάρ Α. Τσαρνάεφ, 19 ετών, και ο Ταμερλάν Τσαρνάεφ, 26 ετών, δήλωσε σήμερα αξιωματούχος των υπηρεσιών εθνικής ασφαλείας των ΗΠΑ.

Ο αξιωματούχος είπε πως ο μεγαλύτερος αδελφός σκοτώθηκε στη διάρκεια ανταλλαγής πυρών με την αστυνομία και ο νεώτερος καταζητείται στο προάστιο Ουότερταουν της Βοστόνης.



Οι δύο αδελφοί βρίσκονταν στις ΗΠΑ εδώ και μερικά χρόνια, δήλωσε ο αξιωματούχος. Αξιωματούχοι της εθνικής ασφάλειας και των δυνάμεων επιβολής της τάξης δήλωσαν ότι κλίνουν προς τη θεωρία ότι κίνητρο των βομβιστικών επιθέσεων ήταν ο ισλαμιστικός εξτρεμισμός.

Η αστυνομία της Βοστόνης ανακοίνωσε πως κάνει σημαντική πρόοδο στην έρευνα για το δεύτερο ύποπτο και πως η σύλληψή του μπορεί να είναι θέμα ωρών.

“Η πρώτη προτεραιότητά μας είναι αυτές οι συνοικίες εδώ στο Ουότερταουν, να εξασφαλίσουμε την ασφάλειά τους και να βρούμε αυτό το άτομο”, δήλωσε προς τους δημοσιογράφους ο συνταγματάρχης της αστυνομίας της Μασαχουσέτης Τίμοθι Όλμπεν. “Χρειαζόμαστε περισσότερο χρόνο. Κάνουμε σημαντική πρόοδο. Μπορεί να χρειαστούν μερικές ώρες”.

Για λόγους ασφαλείας, οι αστυνομικοί επρόκειτο να πραγματοποιήσουν και μια «ελεγχόμενη έκρηξη» στο Κέιμπριτζ, όπως ανέφερε ο αξιωματικός της αστυνομίας Τίμοθι Άλμπεν.

Οι δύο Τσετσένοι αδελφοί ζούσαν την περιοχή αυτή, όπου βρίσκεται και το Τεχνολογικό Ινστιτούτο της Μασαχουσέτης (ΜΙΤ), ένας αστυνομικός φρουρός του οποίου σκοτώθηκε το βράδυ της Πέμπτης κατά τη διάρκεια της καταδίωξης των υπόπτων.

Ένα “εκτεταμένο ανθρωποκυνηγητό” διεξάγεται σήμερα στη Βοστόνη και τα προάστιά της για να βρεθεί ο ύποπτος που εξακολουθεί να διαφεύγει, δήλωσε ο κυβερνήτης της Μασαχουσέτης Ντέβαλ Πάτρικ, ο οποίος ζήτησε από τους κατοίκους να μείνουν κλεισμένοι στα σπίτια τους.

“Ζητούμε από τους κατοίκους να μείνουν στο σπίτι τους, με τις πόρτες κλειστές και να μην ανοίγουν σε κανένα παρά μόνο σε αστυνομικούς”, δήλωσε ο Πάτρικ σε συνέντευξη Τύπου. “Αυτό ισχύει για το Ουότερταουν, όπου βρισκόμαστε αυτή τη στιγμή, αλλά και για το Κέμπριτζ, το Ουόλθαμ, το Νιούταουν, το Μπελμόν και προς το παρόν για ολόκληρη τη Βοστόνη”.

Κανένα τρένο δεν κυκλοφορεί από απόψε πέρα από τη Νέα Υόρκη προς τη Βοστόνη, ενώ ακυρώθηκαν και όλα τα δρομολόγια των λεωφορείων από και προς την πόλη αυτή, λόγω της ευρείας έρευνας που διεξάγεται για τον εντοπισμό του δεύτερου υπόπτου για τις βομβιστικές επιθέσεις που σημειώθηκαν την Δευτέρα, κατά τον τερματισμό του μαραθωνίου αγώνα.

«Κατόπιν αιτήματος των τοπικών αρχών και λόγω της αστυνομικής έρευνας», διακόπτονται «επ’ αόριστον» τα δρομολόγια από το σταθμό Πεν Στέισον της Νέας Υόρκης, όπως ανακοίνωσε η σιδηροδρομική εταιρεία Amtrak.

Τα δρομολόγια των τρένων διεξάγονται κανονικά προς τη Φιλαδέλφεια και την Ουάσινγκτον.

Υπακούοντας στα μέτρα ασφαλείας που λαμβάνουν οι αρχές και άλλες εταιρείες μεταφορών, όπως η Peter Pan, σταμάτησαν να εξυπηρετούν τη Μασαχουσέτη.

Ο υπουργός Εξωτερικών των ΗΠΑ Τζον Κέρι αρνήθηκε  να κάνει οποιαδήποτε «εικασία» σχετικά με τη σχέση που μπορεί να έχουν οι δύο βασικοί ύποπτοι για τις βομβιστικές επιθέσεις της Βοστόνης με τους Τσετσένους αυτονομιστές.

»Δεν θα διατυπώσω εικασίες, δεν θέλω να κάνω υποθέσεις» είπε ο επικεφαλής της αμερικανικής διπλωματίας όταν ρωτήθηκε για το θέμα αυτό, στο περιθώριο της συνάντησης που είχε στην Ουάσινγκτον με τον Μεξικανό ομόλογό του Χοσέ Αντόνιο Μιντ.

«Θα πω μόνο ένα πράγμα: η τρομοκρατία είναι τρομοκρατία. Και αυτό υπογραμμίζει πόσο σημαντικό είναι να επαγρυπνούμε όλοι και να συνεργαζόμαστε σε διεθνές επίπεδο», πρόσθεσε. «Η τρομοκρατία οπουδήποτε στον κόσμο και εναντίον οποιασδήποτε χώρας είναι απαράδεκτη» και «πρέπει να συνεχίσουμε να αντιστεκόμαστε και να την καταπολεμούμε όπως τώρα», συμπλήρωσε.

Ο Κέρι αρνήθηκε επίσης να διευκρινίσει στους δημοσιογράφους εάν έχει ήδη επικοινωνήσει με τη Μόσχα για το θέμα αυτό, σημειώνοντας ότι επί του παρόντος οι δυνάμεις ασφαλείας στη Βοστόνη συνεχίζουν τις έρευνες οι οποίες βρίσκονται σε κρίσιμο στάδιο. «Θα ήταν εντελώς ανάρμοστο εκ μέρους μου να κάνω σχόλια», κατέληξε.



 

Ιστοσελίδα για τη δόξα του Ισλάμ και την Τσετσενία, είχε ο καταζητούμενος της Βοστόνης

Ο ένας από τους δύο υπόπτους για τις βομβιστικές επιθέσεις στον Μαραθώνιο της Βοστόνης, ο Τζοχάρ Τσαρνάγεφ, έχει αναρτήσει συνδέσμους σε ισλαμικές ιστοσελίδες και άλλες που ζητούν την ανεξαρτησία της Τσετσενίας μια ιστοσελίδα που όπως φαίνεται έχει δημιουργήσει ο ίδιος σε έναν ιστότοπο κοινωνικής δικτύωσης στην ρωσική γλώσσα.

Υβριστικά σχόλια στην ρωσική και την αγγλική γλώσσα καταφτάνουν μαζικά σήμερα στην σελίδα του Τσαρνάγεφ στον VK, έναν ρωσόφωνο ιστότοπο κοινωνικής δικτύωσης, μετά την αναγνώρισή του ως υπόπτου για την βομβιστική επίθεση στον Μαραθώνιο της Βοστόνης.

Στην σελίδα αυτή, ο νεώτερος Τσαρνάγεφ δηλώνει ότι είναι απόφοιτος του 2011 του δημόσιου σχολείου στο Κέμπριτζ της Μασαχουσέτης Cambridge Rindge and Latin School.

Επίσης δηλώνει ότι δημοτικό σχολείο πήγε στην Μαχατσκάλα, την πρωτεύουσα του Νταγκεστάν, μια επαρχία της Ρωσίας που συνορεύει με την Τσετσενία, και δηλώνει ότι μιλάει την αγγλική, την ρωσική και την τσετσενική γλώσσα.

Ως “Κοσμοθεωρία” του καταχωρεί το “Ισλάμ” και ως “Προσωπική Προτεραιότητα” την “σταδιοδρομία και τα χρήματα”.

Ο Τσαρνάγεφ έχει αναρτήσει συνδέσμους σε βίντεο από μαχητές στον εμφύλιο πόλεμο στην Συρία και σε ισλαμικές ιστοσελίδες με τίτλους όπως “Ειρήνη στον κόσμο, η θρησκεία μου είναι το Ισλάμ” και “Δεν υπάρχει άλλος Θεός από τον Αλλάχ, ας ηχήσει αυτό στις καρδιές μας”.

Επίσης έχει αναρτήσει συνδέσμους σε σελίδες που ζητούν την ανεξαρτησία της Τσετσενίας.

Στην σελίδα του Τσαρνάγεφ υπάρχει επίσης και μια αίσθηση χιούμορ, όσον αφορά την ταυτότητά του ως μέλος μιας μειονότητας από τον ρωσικό Καύκασο, όπου βρίσκονται η Τσετσενία, το Νταγκεστάν, η Ινγκουσετία και άλλες περιοχές στις οποίες ζουν κυρίως μουσουλμάνοι, στις οποίες υπάρχει έντονος αναβρασμός εδώ και δύο δεκαετίες μετά την κατάρρευση της Σοβιετικής Ένωσης.

Ένα βίντεο υπό τον τίτλο “βασανίζοντας τον αδελφό μου” δείχνει έναν άνδρα που μοιάζει με τον νεκρό αδελφό του Ταμερλάν να γελάει και να μιμείται τις προφορές διαφορετικών εθνοτήτων του Καυκάσου.

Επίσης έχει αναρτήσει ένα δικό του ανέκδοτο: “Περνάει ένα αυτοκίνητο που έχει μέσα έναν Τσετσένο, έναν από το Νταγκεστάν και έναν από την Ινγκουσετία. Ερώτηση: ποιος οδηγεί; Απάντηση: η αστυνομία”.

e-typos

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μπροστα και Δεξια avatar
    Μπροστα και Δεξια 19/04/2013 13:10:35

    Αυτο ειναι κρατος.Σε 1-2 μερες μεσα , ηδη ο ενας νεκρος και ο αλλος "αγκαλια" με τις αρχες.

    • leak avatar
      leak @ Μπροστα και Δεξια 19/04/2013 15:24:55

      Ναι ναι...ούτε 10 χρόνια έκαναν να πιάσουν τον Οσάμα, άν τον έπιασαν τελικά.

      • Vee avatar
        Vee @ leak 19/04/2013 16:43:51

        Εσύ τώρα είσαι δυσαρεστημένος ή ευχαριστημένος με αυτό;

        • Ο Θποροθ avatar
          Ο Θποροθ @ Vee 19/04/2013 20:17:05

          Μάλλον το πρώτο . .

        • leak avatar
          leak @ Vee 19/04/2013 23:29:38

          Δεν χαίρομαι όταν σκοτώνεται κάποιος, ακόμα και ο Λάντεν

      • Ο Θποροθ avatar
        Ο Θποροθ @ leak 19/04/2013 20:19:30

        you have a leak=απο καπου χανεις

        • leak avatar
          leak @ Ο Θποροθ 19/04/2013 23:33:34

          Όλοι οι παραπάνω φαντάζομαι θα χοροπηδήσατε από χαρά, όπως έκανε η Κλίντον, όταν είδε την χαρμόσυνη είδηση του θανάτου του Λάντεν.
          Το έδειξε η τβ? έτσι θα είναι...

    • takisz avatar
      takisz @ Μπροστα και Δεξια 19/04/2013 22:36:40

      inside job οπως και στην 11η σεπτεμβριου.... μονοι τους σκοτωνουνε το λαο τους...

  2. Γιώργος avatar
    Γιώργος 19/04/2013 15:06:06

    Δεν θα γίνει ΕΔΕ για τους αστυνομικούς, δεν θα τους πάρουν τα όπλα, δεν θα τους θέσουν σε διαθεσιμότητα μέχρι την δίκη, δεν θα διαμαρτυρηθεί ο ΣΥΡΙΖΑ και η ΔΗΜΑΡ, δεν... Ξέχασα, δεν είναι στην Ελλάδα!

    • Περικλής avatar
      Περικλής @ Γιώργος 19/04/2013 18:41:49

      Σκοτώσαν έναν αποδεδειγμένα δολοφόνο που αντιστάθηκε και ήταν επικίνδυνος. Τι ΕΔΕ να γίνει δηλαδή;

      • MAYRO XABIARI avatar
        MAYRO XABIARI @ Περικλής 19/04/2013 18:57:21

        Ε αυτό λέει ο άνθρωπος, τα αυτονόητα, που όμως δεν ισχύουν στην Ελλάδα...

        • Περικλής avatar
          Περικλής @ MAYRO XABIARI 19/04/2013 20:14:31

          Άλλες οι ελληνικές περιπτώσεις. Σπάνιο να σκοτώσουν αστυνομικοί δολοφόνο. Συνήθως για άλλα γίνονται οι ΕΔΕ.

  3. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 19/04/2013 18:00:06

    Μπα, δεν τον έπιασαν, ζωντανός είναι
    με τον Έλβις...

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ MAYRO XABIARI 19/04/2013 20:54:56

      Μωρέ, νεκρός είναι, αλλά από πότε είναι το θέμα...

  4. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 19/04/2013 18:46:46

    Δεν γίνεται βομβιστής κάποιος που δηλώνει πως έχει προτεραιότητες “σταδιοδρομία και τα χρήματα”!!

    Στημένη δουλειά είναι, όπως οι "Δίδυμοι Πύργοι" , για να ετοιμαστούν ψυχολογικά τα Αμερικανάκια για την επίθεση στο Ιράν...

    (να διευκρινίσω ,απεχθάνομαι το Ισλάμ και τους Μουσουλμάνους , αλλα δε μου αρέσει και να με δουλεύουν ψιλό γαζί!)

    • Περικλής avatar
      Περικλής @ ΣΤΕΛΙΟΣ 19/04/2013 20:15:37

      Καθόλου απίθανο.

    • Καρεότης avatar
      Καρεότης @ ΣΤΕΛΙΟΣ 19/04/2013 20:22:21

      "Έστησαν" δυο Τσετσένους για να επιτεθούν στο ...Ιραν;

    • MAYRO XABIARI avatar
      MAYRO XABIARI @ ΣΤΕΛΙΟΣ 19/04/2013 20:50:41

      Όπως οι δίδυμοι πύργοι ε; Ε τώρα είπες το αναμφισβήτητο, μας έπεισες...

      • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
        ΣΤΕΛΙΟΣ @ MAYRO XABIARI 19/04/2013 21:56:23

        Για κοίτα υπερασπιστές που έχει ο Wolfowitz και η παρέα του στο Ελλαδιστάν!

        • MAYRO XABIARI avatar
          MAYRO XABIARI @ ΣΤΕΛΙΟΣ 20/04/2013 18:42:32

          Τι σχέση έχει ο Wolfowitz και η παρέα του, με τις παπαροθεωρίες συνωμοσίας που κυκλοφορούν ευρέως μόνο ανάμεσα σε αγράμματους ισλαμοφασίστες και "πονηρούς" Ελληνες;

          • Vee avatar
            Vee @ MAYRO XABIARI 20/04/2013 19:31:00

            Ή μάλλον καλύτερα, “πονηρούς” ισλαμοφασίστες και αγράμματους Ελληνες...

  5. βαγόνι avatar
    βαγόνι 19/04/2013 19:29:55

    'Α, Τσετσένοι,ανάμεσα στους "Bostonians" του Henry James στην ,τέως πλέον,
    ευρωπαικότερη αστική πόλη των Ηνωμένων Πολιτειών...τί μένει απο τις παλιές
    μυθολογίες; ......μαζί με την ταχύτητα ροής κεφαλαίων της τελευταίας 20ετίας,
    η "παγκοσμιοποίηση" ανακατεύει στο μεγάλο της χωνευτήρι ό,τι πιό ασύμβατο
    μπορεί να προκύψει...και το κόστος είναι βαρύ για την ιδιοπροσωπία των λαών...
    κι΄όμως θα συνεχιστεί,"εκ των πραγμάτων"!

    • Καραμπόλας avatar
      Καραμπόλας @ βαγόνι 19/04/2013 20:06:10

      "If confusion is the first step to knowledge,
      I must be a genius"

  6. Vee avatar
    Vee 19/04/2013 20:38:05

    Ευτυχώς που δεν είσαι επιθεωρητής στη Scotland Yard! Αν θέλει να δει κάποιος θεωρίες συνωμοσίας, θα τις δει ακόμα και αν δεν κολλάνε πουθενά... Δύο τρελαμένοι απόβλητοι της κοινωνίας ήταν οι δολοφόνοι, τί στημένη δουλειά και πράσινα άλογα μας λες;

    • deldio avatar
      deldio @ Vee 19/04/2013 23:15:03

      Από πού το κατάλαβες; Από τη γιγαντιαία κινητοποίηση με τανκς και στρατό στους δρόμους για να πιαστεί ένας 19χρονος; Πρόβα τζενεράλε είναι για την εγκαθίδρυση τυπικής χούντας, άλλωστε στρατόπεδα συγκέντρωσης και παρακολουθήσεις υπάρχουν παντού ήδη από καιρό, γι' αυτό "έκλεισαν" εύκολα όλον τον κόσμο σπίτι τους και δεν δουλεύει τίποτε. Ξέρεις, δεν διασώζεται αλλιώς αυτότο μπουρδέλο που λέγεται ΗΠΑ. Έχει δίκιο ο ΣΤΕΛΙΟΣ, μήπως θυμάσαι το Βραζιλιάνο ηλεκτρολόγο που εκτέλεσε η Σκότλαντ Γιάρντ ως τρομοκράτη στο μετρό του Λονδίνου πριν από λίγα χρόνια, αθώος ήταν αλλά το ανακοίνωσαν αφού πρώτα τον δολοφόνησαν. Οπότε φίλτατε οφείλεις να σκέφτεσαι πριν μιλήσεις...

  7. η Dimi avatar
    η Dimi 19/04/2013 20:43:35

    Forbes.com: «Guns Control: A Congress of Cowards»
    http://bit.ly/17xdELT

  8. Karenin avatar
    Karenin 19/04/2013 21:19:47

    Σοβαρευτείτε. Τα πια σύχρονα στρατά του κόσμου κυνηγάν σπίτι σπίτι στην Βοστώνη ενα δεκαενιάχρονο. Ο αδερφός σκοτώθηκε, απο ανακοπή καρδιάς, δηλ. απο φόβο, είπαν οι ιατροδικαστές.

  9. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 19/04/2013 21:31:53

    Παιδια ξερει κανεις αν υπηρχε καποια Δυτικη χωρα που ακουγοταν οτι χρηματοδοτουσε τους Τσετσενους αυτονομιστες ισλαμιστες?? Κατι σαν να ειχα διαβασει παλιοτερα αλλα δεν μου ερχεται τωρα

    • Karenin avatar
      Karenin @ Μικρασιάτης 19/04/2013 21:37:55

      Δεν χρηματοδοτούσαν αλλά κάνανε παιγνίδι. Ο εκπρόσωπος τύπου έκανε όλες τις ανακοινώσεις απο Λονδίνο όπου και διαμένει. Ο Μπερεζόβσκι που χρηματοδοτούσε έμενε Λονδίνο. Η Αμερική ήταν σίγουρα στην απέξω, έτσι δεν εξηγείται η πράξη.

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ Μικρασιάτης 19/04/2013 21:38:06

      Στήν ἄκρη τῆς γλῶσσας μου τό 'χω,ἀλλά δέ γλιστράει τό ἄτιμο...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Μικρασιάτης 19/04/2013 21:47:15

      Μπααα, μάλλον λάθος θυμάσαι. Αυτοί χρηματοδοτούνταν μοναχοί τους... Όπως και η "αντίσταση" στη Συρία....
      Είδες όμως η ειρωνία της τύχης και τα γυρίσματα των καιρών;
      Όταν ταϊζουν ισλαμικά φιδάκια, δεν ξέρουν ότι αυτά δαγκώνουν;
      Τα ίδια θα δούμε και σε εμάς, με τους ισλαμολάγνους της Αριστεράς...

  10. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 19/04/2013 21:51:34

    Απόφοιτος αμερικανικού δημόσιου σχολείου ο ένας. Ενταγμένοι στην αμερικανική κοινωνία. Όπως ο γεννημένος στις ΗΠΑ μουσουλμάνος παλαιστινιακής καταγωγής ψυχίατρος του στρατού, που άρχισε να θερίζει μέσα στη στρατιωτική ακαδημία...
    Εντάσσονται οι μουσουλμάνοι, μην ανησυχείτε, μην δίνετε βάση σε κακοήθεις δηλώσεις περί του εναντίου....

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ ΒΙΣ 20/04/2013 02:01:18

      + 1.000.000 !!! Ο Θεος να μας λυπηθει αν δεν αλλαξουν οι ..αναλογιες στην Ελλαδα...

  11. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 19/04/2013 22:00:00

    Εδώ το 1968 "έστησαν" έναν Παλαιστίνιο να σκοτώσει τον Ρόμπερτ Κένεντυ (τον μόνο πολιτικό στις ΗΠΑ που...υπερασπίζονταν τους Παλαιστίνιους!), σήμερα θα κολώσουν?

  12. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 19/04/2013 22:01:05

    Μα είμαι! (Inspector Gadget)

  13. η Dimi avatar
    η Dimi 19/04/2013 23:01:40

    2013 Βραβείο Pulitzer Φωτογραφίας
    http://on-msn.com/11mHEtu

    Ζούμε σε πολύ ενδιαφέροντες χαλεπούς καιρούς.

  14. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 19/04/2013 23:06:25

    Άν όντως αυτοί αποδειχθούν οι δράστες, άς σκεφτόμαστε βαθύτερα.
    Η θρησκεία σε τετοιες περιπτώσεις είναι το "καύσιμο του οχήματος". Ο "κινητήρας" είναι πάντα η πολιτική - πείτε το "εθνοτικές συγκρούσεις", πείτε το "απελευθερωτικοί αγωνες", πείτε το "αποσχιστικά κινήματα", πείτε το ¨αντίσταση¨, η ουσία δεν αλλάζει.
    Θυμάστε τους Ιρλανδούς του IRA που έβαζαν βόμβες στη Ν. Υόρκη για να εκδικηθούν τους Άγγλους στην Ιρλανδία (στο θάνατο του Μπόμπυ Σάντς); Ήταν Καθολικοί, αλλά το πραγματικό κίνητρο δεν ήταν Καθολικός εξτρεμισμός.
    Η θρησκεία γίνεται εργαλείο της πολιτικής, ένοπλης η μη, ποτέ το αντίθετο.
    Κρίμα και λύπη βαθειά για τα τόσα αθώα θύματα σε μια ειρηνική αθλητική εκδήλωση. Κρίμα και για τους νεαρούς θύτες - εργαλεία πολιτικών ιδεολογιών καταστροφής και θανατολατρείας: Γίνονται πάντα στο τέλος και αυτοί θύματα (άν είναι όντως αυτοί).

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Uncle Stgm 20/04/2013 07:57:23

      Δηλαδή, κατά την πολιτικώς ορθή (πάντοτε...) γνώμη σου, δεν τίθεται θέμα ισλαμικού εξτρεμισμού. Πουθενά στον κόσμο.... Ολα έχουν εθνοτική βάση (παλιότερα, στα νιάτα σου, θα έλεγες ταξική...). Είναι ίδιον του καθολικισμού αυτού του είδους ο εξτρεμισμός, πέρα από την περίπτωση της βόρειας Ιρλανδίας όπου δεν ετίθετο καν θέμα θρησκείας, καθώς οι τρομοκράτες του ΙΡΑ δεν ήταν θρησκευόμενοι; Ανατινάσσονται μήπως οι Καθολικοί; Εκανε τυφλές τρομοκρατικές επιθέσεις ο ΙΡΑ εναντίον υπηκόοων άλλων χωρών σε άλλες χώρες (ας πούμε έκανε καμία τρομοκρατική ενέργεια στον Μαραθώνιο της Φραγκφούρτης); Μήπως και η ΕΟΚΑ ήταν τρομοκρατική ορθόδοξη οργάνωση (το ξέρω ότι το αδελφικό σχεδόν κόμμα σας το ΑΚΕΛ δεν την ήθελε καθόλου...).
      Οι συγκεκριμένοι ζούσαν και σπούδαζαν στην Αμερική. Ο ένας είχε τελειώσει και το σχολείο εκεί. Η Αμερική επέκρινε αυστηρότατα τη Ρωσία για την Τσετσενία. Οι ίδιοι ήταν βαθύτατα θρησκευόμενοι μουσουλμάνοι και πίστευαν ότι αυτό το έκαναν στο όνομα της θρησκείας τους. Και εκατομμύρια μουσουλμάνοι και θρησκευτικοί ηγέτες μουσουλμάνοι στον κόσμο τους επικροτούν, τους θεωρούν μάρτυρες. Αυτή είναι η θρησκεία του Ισλάμ, την οποία εσείς οι αριστεροί κατά βάθος ή και φανερά λατρεύετε επειδή σας ελκύει ο ολοκληρωτικός και βίαιος χαρακτήρας της. Και μην μου πεις ότι η ιδεολογία σου βασίζεται στον δημοκρατικό μετασχηματισμό προς τα αριστερά της κοινωνίας, γιατί το εφεύρημα δεν πιάνει: Υπονοεί μονόδρομο... Η αριστερά είναι φύσει ολοκληρωτική.
      Δεν περιμένω σαφή απάντηση εκ μέρους σου, το ίδιόν σου είναι να υπεκφεύγεις και να θολώνεις τα νερά. Αλλά τα γράφω αυτά επειδή δεν είμαστε όλοι αφελείς εδώ μέσα, μάλλον επειδή οι περισσότεροι δεν είμαστε αφελείς για να πειθόμαστε από τις σοφιστείες σου...

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ ΒΙΣ 20/04/2013 11:01:17

        Θα μπορούσα να πώ πολλά επι του συγκεκριμένου. Ένα αρκεί:
        Τι σόι "βαθύτατα θρησκευόμενος μουσουλμάνος" μπορεί να είναι ένας μετέφηβος 19 χρονών;
        Κατά τα άλλα, τα περί "αριστεράς" και "δεξιάς" σε σχέση με την ένοπλη βία είναι αφηρημένα ιδεολογήματα. Υπάρχουν απολογητές της βίας "αριστεροί", "δεξιοί" και "κεντρώοι".
        Αλλά μια σκληρή ρίζα της βίας, η πιό σκληρή και ανθεκτική, είναι οι διχαστικές, μανιχαιστικές νοοτροπίες: Όποιος πιστεύει ότι η "αριστερά" είναι ο διάβολος και η "δεξιά" κάτι σαν "Αγιο Πνεύμα" (το ίδιο και αντιστρόφως), αποδέχεται και φιλοξενεί ήδη το σπέρμα της ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ βίας μέσα στην ψυχή του. Το επωάζει. Ακόμη και άν ο ίδιος δεν ασκήσει ποτέ βία, δημιουργεί γύρω του "περιρρέουσα ατμόσφαιρα". Ασκεί πολιτική της βίας.
        Η Χάννα Άρεντ κάτι έγραψε για την "κοινοτοπία του κακού". Είναι πολύ κοινότοπο και διαδεδομένο, από την εποχή που οι παγανιστές ρίχνανε τους Χριστιανούς στα λιοντάρια, να μεταθέτουμε στη θρησκεία, στην όποια θρησκεία, το κακό που γεννά η πολιτική, η ιστορία, η εξουσία, η πάλη για την οικονομική ισχύ.
        Το ίδιο δεν έκανε άλλωστε και ο Μωάμεθ ή οι διάδοχοί του με τις Αραβικές κατακτήσεις; Πολιτική. Για την εξουσία και τον πλούτο ρε γαμώτο.

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ Uncle Stgm 20/04/2013 16:50:40

          Δεν αμφισβητώ ότι η ακρότητα, δεξιά ή αριστερή, οδηγεί αναπόδραστα στη βία. Αυτό το έχει αποδείξει η ιστορία. Αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση, παραβλέπεις τεχνηέντως το γεγονός ότι το Ισλάμ από τη γένεσή του, από τον καταστατικό του χάρτη, από τα έργα και τους λόγους του ίδιου του "προφήτη" του (που δεν προφήτευσε απολύτως τίποτα, όπως οι ίδιοι οι μουσουλμάνοι παραδέχονται), είναι η θρησκεία της βίας. Η βία δεν προέρχεται από κάποια παρερμηνεία του Ισλάμ, το Ισλάμ δεν θα υπήρχε χωρίς τη βίαιη κατάκτηση και χωρίς την ποινή του θανάτου που επιβάλλεται από το ίδιο το Κοράνι σε όποιον το εγκαταλείπει. Το ότι το παραθεωρείς αυτό το βασικό ιδεολογικό συστατικό στοιχείο δεν το βρίσκω ιδιαίτερα έντιμο...

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ Uncle Stgm 20/04/2013 16:55:28

          Παραθεωρείς επίσης, γράφοντας ελαφρά τη καρδία για τις πολεμικές κατακτητικές εκστρατείες του Μωάμεθ, ότι ο Μωάμεθ για τους μουσουλμάνους δεν είναι ένας οποιοσδήποτε δίκαιος, θεωρείται ο τελειότερος άνθρωπος που έζησε ποτέ στη γη, το επιστέγασμα όλων των προφητών, το απόλυτο πρότυπο. Δες τη ζωή αυτού του "προτύπου" και κρίνε...
          Δεν θες να το κάνεις, επειδή αντιβαίνει στην πολιτικώς ορθή αριστεροφιλελεύθερη ιδεολογία σου. Πολύ καλώς. Υπάρχουν όμως πολλοί σκεπτόμενοι άνθρωποι που μπορούν να δουν τη σχέση μεταξύ της ισλαμικής ιδεολογίας και συμπεριφορών όπως αυτή του Τσετσένου ή του αμερικανοπαλαιστίνιου ψυχιάτρου που άρχισε να πυροβολεί μέσα στην στρατιωτική ακαδημία (ήταν 19 και αυτός ή μήπως αρκετά χρονάκια μεγαλύτερος;).
          Να θυμίσω ότι ο αδελφός του 19χρονου ήταν 26...
          Υπάρχει η εντιμότητα και στην επιχειρηματολογία...

          • Uncle Stgm avatar
            Uncle Stgm @ ΒΙΣ 20/04/2013 17:39:58

            Ο Μωάμεθ ήταν ένας εξουσιομανής αλλά πολιτικά επιδέξιος δυνάστης. Αναμιγνύοντας στοιχεία από τις 2 παλαιότερες μονοθεϊστικές θρησκείες, και προσθέτοντας νέα της επινόησής του, έφτιαξε μιά νέα θρησκεία στα μέτρα της πολιτικής του στρατηγικής και του πολιτικού του οράματος: Nα ενοποιήσει τα αραβικά φύλα και να τα κάνει κυριαρχα στο χώρο της Μ. Ανατολής (πράγμα που επέτυχαν οι διάδοχοί του).
            Σε αντίθεση με τον Χριστιανισμό, ο Μωαμεθανισμός ήταν εκ γενετής θρησκεία πολιτικής κυριαρχίας. Σ' αυτό συμφωνούμε.
            Εκεί που διαφωνούμε είναι στην πραγματικότητα το πολιτικό, όχι το θρησκευτικό μέρος του story: Ο αυθεντικός Χριστιανισμός του Ιησού, των Ευαγγελιστών και του Παύλου (ανεξάρτητα άν παραχαράχτηκε αγρίως στη συνέχεια), είναι θρησκεία της αγάπης, της ειρήνης, της οικουμενικότητας και της αδελφότητας, επειδή αυτή ήταν η ΠΟΛΙΤΙΚΗ νοοτροπία που τον γέννησε. Είναι θρησκεία των καταπιεσμένων - που δεν ήθελαν όμως να γίνουν ΠΟΤΕ καταπιεστές των καταπιεστών τους, ούτε είχαν "εθνοτικό" σχέδιο κυριαρχίας, ούτε κάν αξίωση ανισοτιμίας των δύο φύλων.
            Ο Μωαμεθανισμός (άν και αυτός επίσης, δεν είναι μονολιθικός), ξεκίνησε αλλοιώς, με άλλες πολιτικές στοχεύσεις: Στοχεύσεις πολιτικής και εθνοτικής επικράτησης, με αναβίωση επίσης της πατριαρχίας, που είχε καταπέσει στην εποχή των Κριτών.

          • ΚΜ avatar
            ΚΜ @ Uncle Stgm 20/04/2013 19:44:57

            Το διάβασαμε κι' αυτό... Ο Χριστιανισμός (sic) είναι κατασκευή των ... «καταπιεσμένων». Ο Θεάνθρωπος, ο συνάναρχος τω Πατρί, απλώς πέρναγε τυχαία από εκεί...

          • Uncle Stgm avatar
            Uncle Stgm @ ΚΜ 20/04/2013 19:57:05

            Τυχαία...
            Τυχαία γεννήθηκε σε σπηλιά και τον ζέσταιναν χνώτα προβάτων, τυχαία ήταν ξυλουργός σε οικογένεια ξυλουργών (και όχι μεγαλέμπορος ή σαράφης), τυχαία συναναστρεφόταν με ψαράδες και τελώνες (και όχι με άρχοντες), τυχαία κυκλοφορούσε με "πώλον όνου" και όχι με καθαρόαιμο αραβικό, τυχαία ειρωνευόταν ανεπανάληπτα τους Πιλάτους και τις άλλες εξουσίες...
            Όλα τυχαία. Ή μήπως οι 4 Ευαγγελιστές έστησαν εκ των υστέρων μια "συνωμοσία σικέ", κατά των καταπιεστών;

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ Uncle Stgm 20/04/2013 20:41:39

            Ουσιαστικά επιβεβαιώνεις αυτό που λέω, απλά το λες με άλλα λόγια, για να μην το παραδεχθείς: Οι βασικές διαφορές στη θεολογία και ανθρωπολογία μεταξύ του ισλάμ και του αρχέγονου χριστιανισμού - η οποία, σε αυτό επιμένω, επιβιώνει μέσα στην Ορθόδοξη Εκκλησία, παρά τις κατά καιρούς στρεβλώσεις - αντανακλώνται στη συμπεριφορά των οπαδών των αντίστοιχων θρησκειών. Με πιο απλά λόγια: Αν έχεις πρότυπο τον Ιησού, ακόμα και αν αστοχήσεις χίλιες φορές, γνωρίζεις ότι αστόχησες ως προς το πρότυπό σου. Αν έχεις πρότυπο τον Μωάμεθ, είναι δύσκολο να κάνεις κάτι χειρότερο από το πρότυπό σου, αφού αυτό τα είχε κάνει όλα: Από κατακτητικό πόλεμο μέχρι παιδεραστία...

  15. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 20/04/2013 19:51:31

    Για όσους γνωρίζουν κοινωνική ανθρωπολογία του Καυκάσου, ξέρουν ότι
    προσέγγιση των εκεί ζητήμάτων καμία σχέση δεν έχει με τη θρησκεία.
    Ο μουσουλμανισμός είναι μόνο η επίφαση. Καμιά αιτιατή σύνδεση με τις δράσεις και αντιδράσεις των Τσετσένων.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Μανιάτης 20/04/2013 19:54:39

      Είσαι γκουρού ΚΑΙ της κοινωνικής ανθρωπολογίας του Καυκάσου;

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ ΚΜ 20/04/2013 20:45:54

        Όπως έχεις καταλάβει, αριστεροί, τέως αριστεροί και αριστεροφιλελεύθεροι νιώθουν μία περίεργη έλξη για το Ισλάμ, που βασίζεται στο δόγμα "ο εχθρός του εχθρού (στην προκειμένη περίπτωση, εχθρός είναι ο χριστιανισμός) είναι φίλος".

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Μανιάτης 20/04/2013 20:43:50

      Έχεις δίκιο. Ως γνωστό, βόμβες στο όνομα του Θεού σε τυφλούς στόχους βάζουν μόνο οι Τσετσένοι. Είναι μία παραδοσιακή μέθοδος του Καυκάσου. Οι υπόλοιποι μουσουλμάνοι ούτε κατά διάνοια δεν καταφεύγουν σε τέτοιες μεθόδους....