#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/11/2011 18:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανακοίνωση Μέρκελ - Σαρκοζί χωρίς αναφορά στον Παπανδρέου!



Ο Γάλλος πρόεδρος Νικόλα Σαρκοζί και η Γερμανίδα καγκελάριος Άνγκελα Μέρκελ θα έχουν  έκτακτη συνάντηση με την Ελλάδα αύριο Τετάρτη, για να επισπεύσουν τις διαδικασίες άμεσης εφαρμογής για την διάσωση της χώρας, σύμφωνα με ανακοίνωση του γραφείου του Γάλλου προέδρου

Διαβάστε το και στα  αγγλικά αν δεν το προσέξατε ακόμα: French President Nicolas Sarkozy and German Chancellor Angela Merkel will hold an emergency meeting with Greece on Wednesday to push for a quick implementation of Athens' bailout deal, Sarkozy's office said on Tuesday.

Πρώτη "είδηση" λοιπόν. Στο τηλεγράφημα δεν αναφέρεται η λέξη "Παπανδρέου", όπως και στην ανακοίνωση που δόθηκε στη δημοσιότητα ύστερα από τηλεφωνική συνομιλία των δύο ηγετών στην οποία  συζητήσανε το θέμα που έχει προκύψει λόγω της εξαγγελίας δημοψηφίσματος από την Ελλάδα αναφέρει

Σύμφωνα με την ανακοίνωση, “η Γαλλία και η Γερμανία είναι αποφασισμένες να διασφαλίσουν, μαζί με τους ευρωπαίους εταίρους τους, την πλήρη εφαρμογή των συμφωνηθέντων στην σύνοδο της 27ης Οκτωβρίου, όσο το δυνατόν πιο γρήγορα.  Η εφαρμογή τους σε συνδυασμό με τα σημερινά δεδομένα είναι πιο επιτακτική από ποτέ”.

Η συνάντηση, η οποία θα πραγματοποιηθεί λίγο πριν την συνάντηση των ηγετών του G-20 (3-4 Νοεμβρίου) στις Κάννες, κανονίστηκε εσπευσμένα για την Τετάρτη το απόγευμα λόγω του αιφνιδιασμού των ευρωπαίων ηγετών από την απόφαση του Γ.Παπανδρέου για δημοψήφισμα.

“Η Γαλλία και η Γερμανία είναι πεπεισμένες ότι με αυτή την συμφωνία θα επιτραπεί στην Ελλάδα να ξαναποκτήσει βιώσιμη ανάπτυξη. Σε συνεργασία με τους ευρωπαίους εταίρους μας και το ΔΝΤ, επιδιώκουμε την χαρτογράφηση μίας πορείας η οποία θα πρέπει να συμφωνηθεί  όσο το δυνατόν πιο γρήγορα ώστε να διασφαλιστεί η άμεση εφαρμογή της συγκεκριμένης συμφωνίας», αναφέρεται επίσης στην ανακοίνωση.

Να σημειωθεί, τέλος, ότι στην ανακοίνωση δεν γίνεται καμία αναφορά στο δημοψήφισμα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 01/11/2011 18:32:59

    ΧΩΡΙΣ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ... ΠΟΙΟΝ;;;;

    • Advisor avatar
      Advisor @ ΜΑΝΙΑ 01/11/2011 18:45:57

      Θλιβερή περίπτωση πολιτικού ανδρός. Έγινε πιά ο "πώς τον λένε"!!! Δυστυχώς όμως εκπροσωπεί, ακόμη, διεθνώς την Ελλάδα.

  2. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 01/11/2011 18:50:19

    Εγώ βλέπω και μια απέλπιδα προσπάθεια να θολώσουν τα νερά ως προς την "ανάπτυξη" ΕΝΤΟΣ ΕΥΡΩ. Είναι πεπεισμένοι, λένε...αν και δεν λένε πώς!
    Αλλά και η πρεμούρα, έχει το νόημά της... Όχι και να μας φύγει ο γάϊδαρος, πάνω που τον ζέψαμε...
    Τώρα, για το "πρόσωπο"..... Neeeext !

  3. pan avatar
    pan 01/11/2011 18:51:46

    για την ακρίβεια το προεδρικό ανακοινωθέν κάνει λόγο για συνάντηση με τις "ελληνικές αρχές"("les autorités grecques"),όποιες κι αν είναι αυτές...Σίγουρα υπάρχει η προσπάθεια να φανεί ότι η συμφωνία θα δεσμεύει την Ελλάδα σαν κράτος,ανεξαρτήτως κυβέρνησης.

    http://www.elysee.fr/president/les-actualites/communiques-de-presse/2011/entretien-telephonique-avec-mme-angela-merkel.12347.html

  4. ΑΦΡΟΔΙΤΗ avatar
    ΑΦΡΟΔΙΤΗ 01/11/2011 19:04:40

    Λέω εγώ τώρα μήπως οι όροι της νέας δανειακής σύμβασης είναι τόσο επαχθείς που ούτε ο ΓΑΠ δεν το άντεξε και προσπαθεί μέσω του δημοψηφίσματος να το ανατρέψει; Εδώ δένει και η πρεμούρα Γαλλίας και Γερμανίας να κλειδώσουν τους όρους της συμφωνίας. Δεν τον έχω φυσικά τόσο έξυπνο αλλά λέμε τώρα.

  5. akis avatar
    akis 01/11/2011 19:10:31

    Ανθρωποι οπως ο Παπανδρεου, Στρος Καν, Σορρος κτλ. ειναι απλα πιονακια που
    οταν δεν χρειαζονται ή πανε κοντρα στο σκοπο ...καιγονται (ειδικα οι πολιτικοι).

    • NEKK avatar
      NEKK @ akis 01/11/2011 22:21:20

      Για τον Σορος, φιλε Ακη, εχω καποιες αμφιβολιες για το κατα ποσο μπορει να θεωρηθει "πιονακι". Μπορει να ριξει κυβερνησεις. Μην ξεχνας τη "Μαυρη Τεταρτη" του 1992, οπου ο Σορος καταφερε να βγαλει 1 δις δολλαρια καταφεροντας πληγμα στην Αγγλια της ταξης των 3.5 δις στερλινων! Ο ανθρωπος ειναι αδιστακτος!

  6. akis avatar
    akis 02/11/2011 08:16:55

    Εισαι 100% σιγουρος οτι ο Σορρος ειναι αυτος που το δημιουργησε; Ξερω οτι ο Σορρος ειναι αυτος που "φανηκε",
    αλλα ειναι αυτος απο πισω;
    Εγω ειμαι σιγουρος πως οχι...

  7. ΖΩΡΖΕΤ avatar