#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/02/2011 13:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αγιατολάχ Χαμενεΐ: Ισλαμικό απελευθερωτικό κίνημα στη Μέση Ανατολή !!!



Ο ανώτατος πνευματικός ηγέτης του Ιράν Αγιατολάχ Αλί Χαμενεΐ χαιρέτισε αυτό που αποκάλεσε «ισλαμικό απελευθερωτικό κίνημα» στον αραβικό κόσμο, καλώντας το λαό της Αιγύπτου και της Τυνησίας να ενωθούν γύρω από τη θρησκεία τους ενάντια στη Δύση.

«Η αφύπνιση του ισλαμικού αιγυπτιακού λαού είναι ένα ισλαμικό απελευθερωτικό κίνημα και εγώ, στο όνομα της ιρανικής κυβέρνησης, χαιρετώ το λαό της Αιγύπτου και το λαό της Τυνησίας», είπε ο Χαμενεΐ από την Τεχεράνη κατά τη διάρκεια των προσευχών της Παρασκευής.

Παράλληλα, κάλεσε τον αιγυπτιακό στρατό να επικεντρωθεί κατά του «σιωνιστή εχθρού» και όχι εναντίον του αιγυπτιακού λαού, ενώ αποκάλεσε τον πρόεδρο της Αιγύπτου «υπηρέτη των σιωνιστών και των Αμερικανών».

Μιλώντας στα αραβικά στο πανεπιστήμιο της Τεχεράνης για τις εξεγέρσεις στην Αίγυπτο και την Τυνησία, ο Αλί Χαμενεΐ, κάλεσε τον αιγυπτιακό λαό να συνεχίσει τις διαμαρτυρίες του μέχρι την εγκαθίδρυση ενός «λαϊκού καθεστώτος που θα έχει ως θεμέλιο τη θρησκεία (το Ισλάμ)».

«'Όσα συμβαίνουν σήμερα στη βόρεια Αφρική, την Αίγυπτο, την Τυνησία και σε άλλες χώρες έχουν ιδιαίτερη σημασία για εμάς. Είναι όπως λέγαμε, με αφορμή την ισλαμική αφύπνιση κατά την νίκη της μεγάλης ισλαμικής επανάστασης του ιρανικού έθνους, που αποδεικνύεται σήμερα», δήλωσε ο Χαμενεΐ.

«Η Αίγυπτος επί 30 χρόνια ήταν στα χέρια κάποιου που υπήρξε ο εχθρός της ελευθερίας, ο υπηρέτης των σιωνιστών», τόνισε.

Για το λόγο αυτό «οι Ισραηλινοί και οι σιωνιστές εχθροί είναι αυτοί που ανησυχούν περισσότερο για όσα συμβαίνουν, γιατί γνωρίζουν ότι αν η Αίγυπτος πάψει να είναι σύμμαχός τους, η εξέλιξη αυτή θα αποτελέσει ένα σημαντικό γεγονός στην περιοχή», πρόσθεσε.

«Το γεγονός ότι ο Μουμπάρακ υπηρέτησε δουλικά τους Αμερικανούς δεν βοήθησε διόλου την Αίγυπτο να σημειώσει την παραμικρή πρόοδο», είπε.

«Πρέπει να ξέρει ότι την ημέρα που θα φύγει, η οποία με τη βοήθεια του Θεού θα έρθει πολύ σύντομα, οι Αμερικανοί θα είναι οι πρώτοι που θα του γυρίσουν την πλάτη. Θα είναι οι πρώτοι που θα του κλείσουν την πόρτα, όπως το έκαναν με τον (πρώην πρόεδρο της Τυνησίας) Μπεν Αλι και τον (πρώην Σάχη του Ιράν) Μοχαμάντ Ρεζά», επισήμανε.

«Οι άλλοι λαοί μας κοιτάζουν, και γι’ αυτούς το πιο σημαντικό (της ιρανικής επανάστασης) είναι η πολιτική μας ανεξαρτησία και η αντίστασή μας απέναντι στους εχθρούς», πρόσθεσε.

Πηγές: Reuters, ΑΠΕ-ΜΠΕ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Dora avatar
    Dora 04/02/2011 13:44:22

    Το μονο πραγμα που θα τους απελευθερωνε ολους αυτους ειναι το αντισυλληπτικο χαπι.
    Το 1970 ηταν 33.000.000 και τωρα εγιναν 85.000.000!!!!!!!
    Το φαι δεν φτανει,τι να κανουμε τωρα.Αν εγω στην σημερινη μου οικονομικη κατασταση προσθεσω αλλα δυο στοματα,θα πρεπει να βγω στην ζητιανια για να ζησω.Πολυ απλο!!!!
    Κανενας δημοσιογραφος δεν νοιαζεται να αναφερθει σ'αυτην την τρομερη γεννητικη εκρηξη στον ισλαμικο κοσμο, η οποια ειναι και (κυριως)παρακινουμενη απ' τους μουλαδες τους αλλα κι απ' τον φαταλισμο του ισλαμ.

    Η γη παραγει ολοενα και λιγοτερο,λογω κλιματολογικης αλλαγης,αλλα εχει ο Αλλαχ,σου λεει ο αλλος...Ελα μου ντε που ο Αλλαχ εδωσε και μυαλο στον ανθρωπο το οποιο πρεπει ΕΠΙΣΗΣ να χρησιμοποιηθει!!!!

    • Enzo avatar
      Enzo @ Dora 04/02/2011 15:13:04

      σωστη. οι μουσουλμανοι γεννανε σα τα κουνελια.

    • A.M. avatar
      A.M. @ Dora 05/02/2011 09:20:46

      Χαζομάρες.
      Η γή μπορεί να παράγει όσα χρειάζεται για να ταΐσει πολλά περισσότερα δισεκατομμύρια απ όσα ταΐζει σήμερα.
      Άν όμως ο άνθρωπος αντί να παράγει τα απαραίτητα για την ζωή ξοδεύει τεράστιους πόρους για να σκοτώνει την ζωή και αναφέρομαι πρωτίστως στα τεράστια κεφάλαι που δαπανώνται για την παραγωγή όπλων (και όχι μόνον) και αν κάποιο ελάχιστο ποσοστό ανθρώπων έχει τόσα όσα θα έφταναν για να ταΐσουν ο καθένας τους χωριστά κάποια ίσως εκατομμύρια άλλων ανθρώπων τότε βέβαια μας φταίει η γή που δεν παράγει.
      Όσο για την πληθυσμιακή αύξηση των μουσουλμάνων το έχω ξαναγράψει άπειρες φορές ότι με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.
      Αυτό που με βρίσκει εκ διαμέτρου αντίθετο είναι η πληθυσμιακή συρρίκνωση των δήθεν πολιτισμένων κοινωνιών που στο όνομα μιας άνετης προσωπικής ζωής σκοτώνουν την συνέχεια της ζωής με παρεμβάσεις στην φυσική εξέλιξή της.

      • Dora avatar
        Dora @ A.M. 05/02/2011 13:59:20

        ΑΜ,
        Η αυξηση των μουσουλμανων σε βρισκει συμφωνο γιατι τετοιος εισαι και στο μαγαλο χαλιφατο αποβλεπεις.
        Για το αν η γη εχει να θρεψει με τις ουτοπικες προυποθεσεις που θετεις χριζει επιστημονικης ερευνας.
        Ο μουσουλμανος παντως δεν αναπαραγει με τον υψιστο σκοπο της διαιωνισης της ζωης και του "διαλλεγω την ζωην και οχι τον θανατο",
        αλλα γιατι συνηθως ειναι αγραμματος και φαταλιστης.
        Ρωτησες δε τις μουσουλμανες τι υποφερουν απ'το "παθος" του συζυγου τους? Ξερεις τι "ευτυχισμενες" ειναι να ανακαλυπτουν καθε χρονο οτι ακομη ενα στομα θα προστεθει στο ηδη πεινασμενο σοι στο σπιτι και τι εξτρα κουραση σημαινει αυτο?
        Εγω κοινωνικη λειτουργος ειμαι σε ιδρυματα κακοποιημενων γυναικων οι οποιες στην συντριπτικη πλειοψηφια τους ειναι μουσουλμανες.
        Ε, ξερεις κατι?Ουτε μια δεν συναντησα ακομη που να θελει παραπανω απο ενα δυο παιδια και που να εχει η ιδια επιλλεξει να κανει οχτω και δεκα.Η δε ζηλεια τους για τις δυτικες αγγιζει τα ορια του μισους.

      • Dora avatar
        Dora @ A.M. 05/02/2011 14:34:09

        "Αν ομως ο ανθρωπος αντι...."
        Το αν το σπειρανε και δεν φυτρωσε,λεμε στο χωριο μου.Κι επειδη πρεπει να ενεργεις -ως λογικο ον-με βαση τα δεδομενα που εχεις(σημερινη κατασταση),για να βοηθησεις την προσωπικη αλλα και κοινωνικη σου ευημερια,τοτε θα πρεπει ν'ακολουθησεις την λαικη ρηση:"Αναλογα με το παπλωμα,απλωνουμε και τα ποδια μας".
        Αλλιως εχεις αυτο που βλεπεις σε ολες αυτες τις χωρες: Πεινα,δυστυχια,αρρωστειες και μαζικη μεταναστευση μιζεριας.

        Εσυ,ιδεολογε,ποσα παιδια εχεις, αφου θαυμαζεις την πολυτεκνια(η οποια εχει σχεση και με την πολυγαμια των μουσουλμανων) των εν λογω πιενασμενων χωρων?

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 04/02/2011 14:06:16

    Καταρρέει η εικόνα? / ιδεολόγημα? / πραγματικότητα? της Αιγύπτου, ως της συμβατότερης με τη δύση, μετριοπαθούς μουσουλμανικής χώρας.
    Ο Μουμπάρακ βέβαια είναι ικανότατος διπλωμάτης και το έπαιζε "φίλος" με όλους, και με το Ισραήλ, και με την Αμερική, και με τη Τουρκία, και με τη Σ.Αραβία, και με τη Ρωσία στα πλαίσια της αντιπαλότητας της τελευταίας προς ΗΠΑ, Ισραήλ, Συμμαχία, ενώ φρόντιζε να καλλιεργεί μια σχετική αλλά πάντα "διαχειρίσιμη" κόντρα και με το Ιράν.

  3. Νίκος Παπαδημητρίου avatar
    Νίκος Παπαδημητρίου 04/02/2011 14:46:05

    από τον Μουμπάρακ στους μουλάδες... ε ρε ευλογημένες χώρες! Αυτά γίνονται για να χαιρόμαστε εμείς που έχουμε μόνο ΔΝΤ?