#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/04/2012 17:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ήρθε η ώρα να πληρώσουν και οι Ολλανδοί για την αλαζονία τους: παραιτήθηκε η κυβέρνηση



Ο Ολλανδός πρωθυπουργός Μαρκ Ρούτε υπέβαλε σήμερα στη βασίλισσα Βεατρίκη την παραίτηση της κεντροδεξιάς κυβέρνηση μειοψηφίας ανοίγοντας το δρόμο για τη διενέργεια πρόωρων εκλογών, μετά τη κατάρρευση των διαπραγματεύσεων για την επιβολή μέτρων λιτότητας το Σάββατο.

Οι διαπραγματεύσεις που άρχισαν στις 5 Μαρτίου διεκόπησαν το Σάββατο όταν ο κοινοβουλευτικός σύμμαχος του Ρούτε στην κυβέρνηση μειοψηφίας, το ακροδεξιό Κόμμα για την Ελευθερία (PVV) του Γκερτ Βίλντερς, εγκατέλειψε το τραπέζι των συνομιλιών για τη μείωση του δημοσιονομικού ελλείμματος.

Στόχος των διαπραγματεύσεων για τη μείωση του ελλείμματος ήταν η συμφωνία ανάμεσα στα κόμματα του κυβερνητικού συνασπισμού και τον Γκερτ Βίλντερς για την περικοπή 16 δισεκατομμυρίων ευρώ από τις δημόσιες δαπάνες κατά το 2013. Ωστόσο ο Βίλντερς αρνήθηκε να συμφωνήσει με δέσμη μέτρων τα οποία θα περιόριζαν, όπως είπε, την καταναλωτική ισχύ των Ολλανδών.

Το ισλαμοφοβικό και αντιευρωπαϊκό κόμμα του Βίλντερς παρείχε κοινοβουλευτική στήριξη στην κυβέρνηση εξασφαλίζοντάς της πλειοψηφία 76 εδρών στο 150μελές ολλανδικό κοινοβούλιο, μέχρι την ανεξαρτητοποίηση στις 21 Μαρτίου ενός βουλευτή του PVV.

Να λοιπόν που η κρίση εκδικείται τους φαφλατάδες πολιτικούς οι οποίοι δε μπορούν να προβλέψουν την οικονομική κρίση.

Θα θυμάστε όλοι τον «χοντρούλη» Ολλανδό υπουργό Οικονομικών που έβριζε από το πρωί ως το βράδυ την Ελλάδα και ζητούσε την αποβολή της από την ΕΕ. Αυτός λοιπόν και η κυβέρνησή του ετοιμάζονται ν αποχωρήσουν και να πάνε σε εκλογές διότι η κρίση πλήττει και την «νοικοκυρεμένη» χώρα τους. Το έλλειμμα θα φτάσει το 4,3% το 2013 με όριο το 3% με αποτέλεσμα να έρχεται σφοδρή πολιτική κρίση. Οι Ολλανδοί υπέρμαχοι της λιτότητας και των δημοσιονομικών απαιτήσεων των Βρυξελλών βρίσκονται τώρα με την πλάτη στον τοίχο. Σήμερα πιθανότατα θα παραιτηθεί η κυβέρνηση καθώς ένα από τα στηρίγματά της, η ακροδεξιά Geert Wilders αίρει την εμπιστοσύνη της λέγοντας ότι οι Βρυξέλλες είναι παράλογες και δε θα πληρώσουν οι Ολλανδοί πολίτες. «Δεν θέλουμε να ακολουθήσουμε τις επιταγές των Βρυξελλών. Δεν θέλουμε να ματώσουν οι συνταξιούχοι μας για τις διαταγές των Βρυξελλών» είναι το βασικό τους σύνθημα και πολλοί μέσα στην Ολλανδία συμφωνούν.

Τώρα λοιπόν οι Ολλανδοί θα πάνε σε πρόωρες εκλογές με το δίλημμα της σκληρής δημοσιονομικής προσαρμογής που απαιτούν οι Βρυξέλλες ή μιας πιο ήπιας αναπροσαρμογής με γενικότερη αλλαγή της ευρωπαϊκής οικονομικής πολιτικής. Με μια πιθανή νίκη του Ολάντ, κι αν αυτός δεν αποδειχθεί «φούσκα» (κάποιοι στη Γαλλία τον χαρακτηρίζουν ακόμη και… Παπανδρέου), η Ευρώπη μπορεί να αλλάξει και να απαγκιστρωθεί από τη σκληρή γραμμή της Μέρκελ. Αλλωστε, οι Ολλανδοί ήταν από τους συμμάχους των Γερμανών, από τους πεμπτοφαλλαγγίτες που πρόσβαλλαν κατά κόρον την Ελλάδα.

Ισως ήρθε η ώρα να πληρώσουν για την αλαζονία τους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 23/04/2012 12:08:06

    Ευτυχώς, απλώνεται και θεριεύει ο ευρωσκεπτικισμός. Ευτυχώς, γιατί η σημερινή τυραννική Ε"Ε" είναι απλώς μη βιώσιμη για τους πολίτες των χωρών της, που κατέστησαν υπήκοοι μιας υπερεθνικής αλήτ.

    • nestrom avatar
      nestrom @ Αυριανιστής 23/04/2012 12:20:47

      Στο τέλος θα μείνουμε μόνο εμείς στην ΕΕ...

      • Πεπόνης avatar
        Πεπόνης @ nestrom 23/04/2012 19:31:12

        χαχαχα!!!! :D

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ nestrom 23/04/2012 22:42:36

        Ήδη ἒχουμε μείνει μόνοι ἐμεῖς καί ἡ Ε.Ε....

      • m.s avatar
        m.s @ nestrom 24/04/2012 08:30:52

        και θα βάλουμε και veto στην Τουρκία...

  2. van damme avatar
    van damme 23/04/2012 12:31:15

    ο ολαντ ειναι κατα τη γνωμη μου ο νεοσ γαπ τησ γαλλιασ , η νεα ταξη οταν θελει να εφαρμοσει τα σχεδια τησ , πεταει εναν ''σοσιαληστη'' μασαει ο λαοσ με τισ δημοκρατικοτητεσ που του υποσχονται, κ παει λεγοντασ... welcome to the club..
    κ πολυ θα το χαρω...

    • franc avatar
      franc @ van damme 23/04/2012 18:49:41

      Λες νάναι ο Ολλάντ ο άνθρωπος των Υπερτραπεζιτών σαν τη Μέρκελ, που θα χώσει τη Γαλλία βαθειά στα μνημόνια όπως έκανε εμάς ο ΓΑΠ? και οι Γάλλοι ραγιάδες κι αυτοί σαν εμάς, δεν θα τολμήσουν να πουν ΟΧΙ στο μνημόνιο κι έτσι θα πάμε όλοι μαζί για φούντο?
      Σαν νάχει δίκιο ο nestrom που λέει οτι Στο τέλος θα μείνουμε μόνο εμείς στην ΕΕ…

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ van damme 23/04/2012 19:58:14

      Ναι, κάπως έτσι επαναλαμβάνεται το παραμύθι ύπνωσης και χειραγώγησης των μαζών. Δηλ. αφού πρώτα οι Πολίτες γίνουν άμορφη μάζα μετά τους ποτίζουμε το ποτό της αποχαύνωσης με σοσιαλιστική ζάχαρη.

  3. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 23/04/2012 13:10:49

    Και που να δείτε τι περιμένει Γαλλία και Γερμανία...

  4. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 23/04/2012 14:14:09

    Λάθος φωτο έχεις Πρέπει να βάλεις την άλλη που ο χοντρουλης είναι αγκαλιά με τον μαυρουλη γκομενό του

    • avanti avatar
      avanti @ Διηνεκης 23/04/2012 15:24:29

      @ Διηνεκης
      Μαυρούλης , γκόμενος, τσιτ τσιτ, πιπέρι στο στόμα

  5. yianna avatar
    yianna 23/04/2012 14:23:20

    Το έχουμε ξαναπεί, η Ελλάδα ήταν ο αδύναμος κρίκος, τον οποίο άλλωστε οι δικοί μας πολιτικοί, δεν ανέμεναν ότι θα βλάψει η κρίση.
    Η κρίση του Ευρώ ασφαλώς θα πλήξει τις χώρες που είναι πιο ισχυρές. Χαίρομαι γι΄ αυτόν τον απίθανο εταίρο Ολλανδό Υπουργό Οικονομικών που καθύβριζε τη χώρα μας. Προφανώς θα πάει σπίτι του, λόγω επιτυχούς διαχείρισης της κρίσης...
    Βέβαια εκεί τους στέλνουν στο σπίτι, ενώ εμείς τους επαναφέρουμε μάλλον λόγω μαζοχισμού.

  6. alakran avatar
    alakran 23/04/2012 15:02:51

    Nα βάλουν εκείνον τον μπόμπιρα που δεν γουστάρει την Ελλάδα να εκπονήσει σχέδιο διάσωσης της ολλανδικής οικονομίας.Το βραβείο του θα είναι αναμνηστική πλακέτα από το κόμμα των παιδεραστών.

    • trooper avatar
      trooper @ alakran 23/04/2012 18:38:13

      χαχαχαχχααχα!!!! πολύ καλό!!!!!

  7. PayneK avatar
    PayneK 23/04/2012 15:30:02

    Αυτό που μ'ανησυχεί είναι οτι απο πουθενά δεν συνάγεται οτι θα απαγκιστρωθεί ξαφνικά ο Ολάντ απ'την γραμμή Μέρκελ, (όπως σίγουρα πλασάρεται εμμέσως στο πόπολο δίνοντας του κάποιες ελπίδες).Όλα στο όνομα μιας ακατανόητης προοδευτικότητας πάντα..! Ανέφερε κάποιος σχολιαστής οτι το λιγότερο που μπορείς να πείς γι'αυτόν βλέποντας τον είναι οτι μοιάζει με υπάλληλο παρά με ηγέτη έτοιμο να χαράξει δικιά του πολιτική για την χώρα.Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με την διαπίστωση αυτήν..

  8. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 23/04/2012 16:37:29

    Τόσους μῆνες τώρα,ὃλοι οἱ Εὐρωπαῖοι τίς ἐκλογές στήν Ἐλλάδα φοβοῦνταν καί ξόρκιζαν,ἀλλά πολλοί ἀπ' αὐτούς θά πᾶνε σέ ἐκλογές πρίν ἀπό μᾶς! Ὁ Ὀλλανδός τροφαντούλης ἐξωπεταματάκιας τῆς φωτογραφίας,τώρα τί θά λέει στόν μπουμπουκομαυρούλη του γιά τήν Ἐλλάδα;

  9. partyman avatar
    partyman 23/04/2012 19:54:33

    εκεί που είσαι είμουνα και εδώ που είμαι θα έρθεις Ολλανδέ...
    πολύ υπερόπτες το παίζανε τελευταία

    περίεργα και τα όσα συμβαίνουν στην Γαλλία με τον άλλο "Ολλανδό" (Hollande) (Ολάντ)

  10. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 23/04/2012 20:43:07

    Άντε, σύντομα να φτάσει και στο άλλο ομο-ζεύγος η κρίση, στου Γκίντο ***στερβέλλε.

  11. Κώστας Τ avatar
    Κώστας Τ 24/04/2012 00:42:46

    Με ποιά κριτήρια αυτή η χώρα(Τουλίπες-Τσιγαριλίκια-Γάλα) κατέχει αξιολόγηση ΑΑΑ; Εκτός από κέντρο εμπορίας ματωμένων διαμαντιών τι άλλο παράγει και το παίζει τόσο βαρύ πεπόνι;

  12. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 24/04/2012 01:08:57

    Εχει την Shell, Phillips και πολλά άλλα.
    Τα διαμάντια τα έχει το Βέλγιο.
    Κοίταξε για τα εγκληματα του Λεοπόλδου Β του Βελγίου στο Κογκό.
    Μπορείς να βάλεις τίτλο: Η Ευρώπη πλούτισε με αίμα.