#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/06/2011 08:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έχει η Αμερική κουλτούρα;



Του Dr.Paul Craig Roberts
Η αμερικανική κουλτούρα είναι μια νεανική κουλτούρα. Την ορίζουν οι τρόποι ψυχαγωγίας όπως είναι η μουσική ροκ, το σεξ, τα βίαια βιντεοπαιχνίδια, ο αθλητισμός, και οι τηλεοπτικές εκπομπές ρεάλιτι. Αυτού του είδους η κουλτούρα έχει σχηματίσει τον αμερικανικό τρόπο ζωής, και στη συνέχεια μεταδόθηκε σε ολόκληρο σχεδόν τον υπόλοιπο κόσμο. Υπάρχουν μάλιστα σοβαρές ενδείξεις που θέλουν την αραβική νεολαία, ακόμη και αυτήν του Ιράν, να ανυπομονεί να απελευθερωθεί, έτσι ώστε να μπορεί να συμμετέχει κι αυτή στη κουλτούρα του πορνό και της ροκ.
Η προηγούμενη κουλτούρα που χαρακτήριζε την Αμερική, αυτή μιας κυβέρνησης που λογοδοτεί, της ευνομίας του κράτους, της συντεταγμένης πολιτείας,  του σεβασμού προς τις αρχές των πολιτών, του τεκμηρίου της αθωότητας κλπ. έχει πλέον εκτροχιαστεί. Πολλοί Αμερικανοί, κυρίως νέοι, δεν έχουν ιδέα του τι έχασαν, επειδή ακριβώς δεν γνωρίζουν τι είχαν.

Πρόσφατα έγραψα ένα άρθρο σχετικά με τη σύλληψη του Strauss-Kahn, αναφέροντας ότι στη περίπτωση του δεν λειτούργησε το τεκμήριο της αθωότητας, το οποίο παραβιάστηκε από την αστυνομία, και τα ΜΜΕ, και πως ο άνθρωπος καταδικάστηκε πολύ πριν δικαστεί.

Από τα σχόλια και τις απαντήσεις των αναγνωστών, αντιλήφθηκα ότι πάρα πολύς κόσμος αγνοεί την αρχή της αθωότητας που ισχύει μέχρι κάποιος να καταδικαστεί από δημόσιο δικαστήριο. Όπως μάλιστα μου έγραψε ένας αναγνώστης χαρακτηριστικά: «Αν δεν ήταν ένοχος δεν θα τον κατηγορούσαν».

Άλλοι πάλι παρεξήγησαν, ότι επειδή μίλησα για το τεκμήριο της αθωότητας, πιστεύω σώνει και καλά πως ο Strauss-Kahn είναι αθώος. Κάποιοι με κατηγόρησαν ότι μισώ τις γυναίκες, και μου έκαναν μαθήματα φεμινισμού. Αποδείχθηκε ότι πάρα πολλές Αμερικανίδες ξέρουν τα πάντα γύρω από τις αρχές του φεμινισμού, αλλά αγνοούν παντελώς τις νομικές αρχές που αποτελούν και το θεμέλιο της κοινωνίας μας.

Μερικοί (άρρενες) μπέρδεψαν το συλλογισμό μου περί της αρχής της αθωότητας με την υπεράσπιση του Strauss-Kahn, ενώ ακόμη και όσοι ήξεραν τι λέω, δεν έδειξαν να νοιάζονται για την ενοχή του η μη. Οι δεξιοί επιχαίρουν επειδή ο κατηγορούμενος είναι σοσιαλιστής, και είχε μεγάλες πιθανότητες να κερδίσει στις γαλλικές προεδρικές εκλογές τη μαριονέτα των ΗΠΑ Sarkozy. Στη περίπτωση του Sarkozy, οι ΗΠΑ βρήκαν επιτέλους ένα Γάλλο πρόεδρο που δεν πολυενδιαφέρεται για την αυτονομία της εξωτερικής πολιτικής της χώρας του. Και με μάλωσαν πως δεν καταλαβαίνω, ότι αν τυχόν χάσουμε τον Sarkozy, τότε οι Γάλλοι θα επανέλθουν στα παλιά, αρνούμενοι να ταυτιστούν μαζί μας σε εισβολές κρατών, όπως τότε με το Ιράκ του Saddam Hussein. Ενώ σήμερα, κάνουν ότι τους πούμε στη Λιβύη. Γιατί λοιπόν να βάζω κάποια γελοία και αφηρημένη αρχή, όπως αυτή του τεκμηρίου της αθωότητας, επάνω από τα εθνικά μας συμφέροντα, που χρειάζονται την υποστήριξη της Γαλλίας στους διάφορους πολέμους μας;

Από την άλλη, οι αριστεροί αποδείχθηκαν εξίσου αδιάφοροι όσον αφορά στην αρχή της αθωότητας. Όπως οι δεξιοί, έτσι  και αυτοί θέλουν να δουν το αίμα του Strauss-Kahn να ρέει, επειδή πρόκειται για ένα πλούσιο μέλος του διεθνούς κατεστημένου, που ως διευθυντής του ΔΝΤ ξεζουμίζει τους φτωχούς της Ελλάδας, της Ιρλανδίας, και της Ισπανίας, κάνοντάς τους να πληρώσουν για τα σφάλματα των εκατομμυριούχων αφεντικών. Ποιο τεκμήριο της αθωότητας και σαχλαμάρες; Πως θα μπορούσε ένα μέλος του πανίσχυρου κατεστημένου να είναι αθώο; Κάποιος μάλιστα με κατηγόρησε ως οπαδό του… Reagan, που προσπαθώ να υπερασπιστώ τους πλούσιους εγκληματίες!

 

Κανένας όμως φεμινιστής, δεξιός, ή αριστερός, δεν κάθισε να σκεφτεί το ότι αφού ένας πανίσχυρος άνθρωπος σαν τον Strauss-Kahn στερείται του δικαιώματος της αθωότητας μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου, τι θα συνέβαινε αν στη θέση του ήταν αυτός;

Η ανεξαρτησία της σκέψης είναι ένα νόημα με το οποίο πάρα πολλοί Αμερικανοί έχουν πάρει διαζύγιο. Κάποιοι θέλουν ένα συναισθηματικό μασάζ, να ακούνε μόνο αυτά που θέλουν να ακούν. Ξέρουν δηλαδή από πριν τι σκέφτονται. Η δουλειά, λένε, του αρθρογράφου είναι να επιβεβαιώνει τις δικές τους αντιλήψεις και τα δικά τους πιστεύω. Κι αν δεν το κάνει, τότε χαρακτηρίζεται κομμουνιστής, φασίστας, ή πράκτορας του κατεστημένου. Και όλοι συμφωνούν ότι πρόκειται περί λέρας.

Δυστυχώς, ο σεβασμός απέναντι στην αλήθεια έχει καταρρεύσει προ πολλού, και μάλιστα έχει συμπαρασύρει τα πάντα μαζί του.

 

Απόδοση:S.A.

http://www.globalresearch.ca/index.php?context=va&aid=24931

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Y. avatar
    Y. 01/06/2011 08:46:36

    Στις σύγχρονες παγκόσμιες κοινωνίες, όλα α-λα-καρτ υπε΄ρ του συστήματος
    Στη χώρα μας (..επιπλέον), κάτι εξαιρετικό και σοφό που διάβασα εδώ “… η Ελλάδα αντικατε΄στησε τη κουκουβάγια, με το παπαγάλο..”

  2. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 01/06/2011 08:54:31

    Η Αμερική σίγουρα έχει την μία και μόνη κουλτούρα που είχε-έχει και θα έχει. Αυτή της άγριας Δύσης. Ο θανατός σου-η ζωή μου. Αυτό είναι το μόνο που γνωρίζουν.

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/06/2011 09:40:54

    ΠΑΤΡΙΟΤ ΑΚΤ ΙΙ...

    Αν ηταν ενας κοινος θνητος, καθημερινος ανθρωπος θα τον εχανε η μανα του... οπως στις στενες επαφες 4 ου τυπου !χαχαχαα

    Το τεκμηριο της αθωοτητας ειναι βασικο δικαιωμα σε καθε πολιτισμενη κοινωνια. Μην κατηγορουμε τους Ταλιμπαν που πετροβολουν στις πλατειες.. ετσι γουσταρουν.

    Μονο εγω προσεξα και εγραψα εδω,, οτι στο θεμα του ΟΠΑΠ και της Συμβασης, τα ΜΜΕ ΟΛΑ !!! ενω ειχαν το ιδιο νεο, " 5 πανε για απιστια κλπ, αναμεσα τους και ο Κ Κοκκαλης " χαχαχαχχαχαα οι αλλοι 4 ειναι αβαφτιστοι???? τι ειναι μπαλαντερ σε κουμ καν?

    Βλεπεις οτι συμβαινει κ εδω... σφαξιμο με το μπαμπακι...

    ΠΠ

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/06/2011 10:57:25

    Η "εναλλακτική" ενημέρωση είναι ενδιαφέρουσα, εάν ξέρεις ότι είναι "εναλλακτική" ή εάν μπορείς να αξιολογήσεις την αξιοπιστία της όποιας πληροφόρησης σου παρέχεται, είτε είναι εναλλακτική είτε συμβατική, είτε άλλη.

    1) Ο ισχυρισμός ότι ο SK στερείται τεκμηρίου αθωότητας εκεί που είναι, είναι 100% μπαρούφα. O SK κατηγορείται βάσει ντόπιων διαδικασιών, και οι διαδικασίες προβλέπουν "περιορισμό" εάν ο κατηγορούμενος έχει τα μέσα να ξεφύγει. Οι διαδικασίες είναι για να μην την κοπανήσει, ή εάν ήταν βίαιος να μην ξαναπειράξει κάποιον. Το θέαμα με τις χειροπέδες μπορεί να μην αρεσει στον DSK αλλά εάν αυτός είναι ο κανόνας και εφαρμόζεται σε όλους (έχω δει πιο σημαντικά άτομα με χειροπέδες σε αντίστοιχες καταστάσεις), όταν λέμε σε όλους, εννούμε σε όλους. Να θυμίσω πόσοι "υποπτοι¨την έχουν κάνει από την Ελλάδα τα τελυταία χρόνια. Να ενημερώσω, ότι εάν με πιάσουν στον δρόμο για κάτι και με πάνε στο τμήμα, κανονικά, θα είμαι και εγώ με βραχιόλια για την ασφάλεια των αστυνομικών. Τα περί φεμινισμού κλπ είναι τρίχες. Αν δεν σας αρέσει, μην χουφτώνετε και μην αφήνετε DNA σε καμαριέρες που δεν θέλουν.

    2) Το τι είναι η εναλλακτική πηγή, φαίνεται από την πρώτη σελίδα στην ιστοσελίδα της. Αναφέρω ενδεικτικά:
    (α) Η Βενεζουέλα κατά Ομπάμα
    (β) Ισραήλ κατά Φλοτίλλας Ελευθερίας
    (γ) Ο Αγγλο-Αμερικανικός στρατιωτικός άξονας
    (δ) Facebook κατασταλτικές πρακτικές από την Αεροπορία των ΗΠΑ
    (ε) Καυγάς Πενταγώνου -Κίνας για Αφρική
    (στ) Η Ελλάδα θα καταρεύσει εάν σταματήσει ο δανεισμός
    (ζ) Συγκάληψη της ΙΕΑ για την Fukushima. Ήξεραν περί meltdown
    κλπ

    Ενδιαφέρουσες προσεγίσεις από εναλλακτικές σκοπιές... όπως π.χ οι Φίλοι μας οι Πέρσες. Τα περί συγκάληψης της IAE είναι τρίχα. Εγώ ο άσχετος (αντ)έγραφα ότι υπήρχε πιθανό meltdown, 1 μέρα μετά τον σεισμό. Οι πάντες το έγραφαν. Και το τι έλεγε η ΙΕΑ (αντ)έγραφα. Όλοι φοβόταν και κανείς δεν ήξερε (μέχρι να μπούνε μέσα).

    Τα άλλα, απλά δείχνουν την διαφορετικές προκαταλήψεις της Ιστοσελίδας. Εάν διαβάσουμε π.χ. Ιρανικές ιστοσελίδες, θα έχουμε άλλη άποψη από το εάν διαβάσουμε Αμερικανικές. Προκαταλήψεις; Χρωματισμός; Στο Ιράν, περιμένουν τον 12ο Ιμάμη (έρχεται, λένε). Το RT λέει άλλα. Οι Γερμανοί λένε τι καλοί εφευρέτες οπτικής επιστήμης ήταν οι Άραβες. Τρέχα γύρευε, διαλέγουμε τις προκαταλήψεις μας (δηλαδή αυτό που μας συμφέρει).

    Γενικεύσεις του τί είναι ή δεν είναι η Αμερική είναι ανούσιες. Οι εντυπώσεις από το σινεμά είναι διαφορετικές από τις εντυπώσεις από την ΝΥ, ή το Κάνσας, ή το Τέξας, ή το Μισισίπη, ή το Όρεγκον. Μέρα με νύχτα με κοινούς παρονομαστές. Το μόνο που μπορώ να πω εγώ, είναι ότι οι κοινοί παρονομαστές δεν είναι ούτε τι βλέπουμε στην τηλεόραση, ούτε τι λέει το globalresearch ή το RT ή το Μέγκα. (Και ούτε τους ξέρω όλους ή με βεβαιότητα).

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ archaeopteryx 01/06/2011 14:16:36

      Ο συγγραφέας αναφέρεται σε μία "αμερικανική" υπο-κουλτούρα η οποία έχει γίνει εξαγώγιμο προϊόν.

      Είναι σαν να αναφέρεται κάποιος στην Ελλάδα και να μιλάει μόνο για τζατζίκι, σουβλάκι, ούζο και μπουζούκια. Και πιθανώς μιά τέτοια περιγραφή της σύγχρονης Ελλάδας ίσως και να ήταν πιο κοντά στην πραγματικότητα από την περιγραφή της Αμερικής μέσα από μερικές ταινίες, τηλεσειρές, videogames και coca-cola.

      Έχω συζητήσει με ανθρώπους, ακόμη και του οικογενειακού μου περιβάλλοντος, και όταν τους ρώτησα πώς είναι τόσο σίγουροι για το πώς ζουν και το τι σκέφτονται οι Αμερικανοί αφού δεν έχουν πάει ποτέ ούτε για τουρισμό εκεί, πήρα την αποστομωτική απάντηση ότι τα έχουν δει στις ταινίες και στο “τόλμη και γοητεία”(!!)

      Δεν κάνουν οι περισσότεροι ούτε την απλή σκέψη ότι αν η Αμερική ήταν μόνο αυτό, θα είχε εδώ και πολλά χρόνια καταρρεύσει. Όλα αυτά τα “εναλλακτικά”, αυτά που πουλάνε αυτά τα παραμάγαζα “εναλλακτικής” πληροφόρησης, λένε τις κοινοτοπίες που θέλουν να ακούσουν οι ομφαλοσκόποι Ευρωπαίοι καταναλωτές.

      Πολλοί Ευρωπαίοι καταναλωτές αμερικανικής ποπ υποκουλτούρας κατηγορούν του Αμερικανούς για έλλειψη ευρωπαϊκής κουλτούρας. Είναι οι ίδιοι που καταναλώνουν και την “εναλλακτική” υποκουλτούρα. Πολλοί λίγοι όμως Ευρωπαίοι κουλτουριάρηδες κάνουν τον κόπο να ασχοληθούν με αμερικανική κουλτούρα. Το έκανε στο σινεμά ο Γκοντάρ, αν και αριστεριστής, και έγινε πρωτοπορία στον κινηματογράφο. Και προφανώς η Αμερική δεν είναι ενιαίος χώρος. Όπως ούτε η Ευρώπη, ούτε καν η Βρετανία είναι ενιαίος χώρος.

      Και κάτι ακόμη μια και έγινε της μόδας η “άμεση δημοκρατία” μέσω “αγανακτισμένων”. Πόσοι γνωρίζουν ότι οι πρώτες δοκιμές “άμεσης δημοκρατίας” στον σύγχρονο κόσμο έγιναν κατά την αμερικανική επανάσταση;

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Professor Moriarty 01/06/2011 14:24:40

        Όλα καλά, αρκεί να θυμόμαστε πως κατά καιρούς, σε διάφορες δημοσκοπήσεις κλπ αποδεικνύεται ότι ένα μεγάλο ποσοστό (έως και 50 εκατ. σε πληθυσμό) Αμερικανών ΔΕΝ γνωρίζει καν ποιος είναι ο πρόεδρός τους.
        Κάποτε είχα διαβάσει για μια έρευνα του ΣΜΙΘΣΟΝΙΑΝ όπου το 28% (περίπου) των Αμερικανών πίστευαν πως ο Πόπαυ είναι αληθινό πρόσωπο.
        Κατά τα άλλα συμφωνώ ότι υπάρχουν πολλές Αμερικές.
        Καμία σχέση ο φαρμαδόρος της Αιόβα με τον αστό της Ν. Υόρκης κλπ.
        ή ο μαύρος χασικλής σε γκέτο του Ντιτρόιτ με τον Ιρλανδικής καταγωγής μπουρζουά της Βοστώνης.
        Μιλάμε για 350 εκατ. ανθρώπων τελείως διαφορετικών πολιτισμικών και μορφωτικών κλπ. καταστάσεων.
        Προσωπικά έχω συναντήσει Αμερικανούς που δεν είχαν καν ακουστά τη χώρα μας, αλλα και άλλους που ήξεραν πολύ περισσότερα για αυτήν (ιστορία κλπ) απ ότι ο μέσος Έλληνας.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ Strange Attractor 01/06/2011 15:03:35

          Tι; Πέφτω από τα σύννεφα!! Δεν είναι ο Ποπάϋ ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας;;;

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ archaeopteryx 01/06/2011 21:45:51

            h__p://www.youtube.com/watch?v=a0efLWdJWk4&feature=related

        • Professor Moriarty avatar
          Professor Moriarty @ Strange Attractor 01/06/2011 15:06:49

          Κάποτε είχα ακούσει ότι κάποιοι Αμερικανοί είχαν απαντήσει ότι η Αλάσκα ανήκει στην Ρωσία. Συζητώντας κάποτε με έναν Αμερικανό (με μεταπτυχιακό) που έμενε στο New Jersey, τον ρώτησα ποια είναι η πρωτεύουσα της πολιτείας. Αυτοσαρκαζόμενος μου είπε “εμείς οι Αμερικανοί ως γνωστόν δεν είμαστε καλοί στην γεωγραφία”, και έβγαλε ένα εγχειρίδιο από την τσέπη του και την βρήκε. Εντάξει. Δεν θα τα αρνηθώ όλα αυτά, αλλά απορώ τι θα έδιναν ανάλογες δημοσκοπήσεις αν γινόταν εδώ, ή στην Ρωσία, ας πούμε. Πόσοι εδώ θα ήξεραν πού είναι η Βόρεια Ντακότα και ποια είναι η πρωτεύουσά της; Γιατί φαίνεται τόσο περίεργο που κάποιος Αμερικανός δεν ξέρει κάποια χώρα στο νότιο άκρο της Βαλκανικής; Αν κάνεις εδώ μία δημοσκόπηση και ρωτήσεις που βρίσκεται η Σεβαστούπολη, τι νομίζεις ότι θα απαντούσαν οι περισσότεροι; Εγώ λέω ότι ένα συντριπτικό ποσοστό θα έψαχνε να βρει αν είναι στην Μακεδονία, την Θράκη, ή στην Πελοπόννησο. Αν ρωτήσεις Ρώσους εκτός Μόσχας και Α. Πετρούπολης, πόσοι νομίζεις ότι θα γνωρίζουν το όνομα του προέδρου τους;

          • Αίθρα avatar
            Αίθρα @ Professor Moriarty 01/06/2011 23:31:57

            +1
            Πόσοι Έλληνες ξέρουν που είναι πχ το Μπουτάν ή Γουϊνέα και ποιες είναι οι πρωτεύουσές τους;

  5. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 01/06/2011 12:31:15

    Έχει την κουλτούρα των Εβραίων ,χρήμα-χρήμα-χρήμα με τον οποιονδήποτε τρόπο
    και από κοντά σέρνουν και προσκυνημένους ανά τον κόσμο σαν το ΓΑΠ.

  6. Ευμένης avatar
    Ευμένης 01/06/2011 13:00:55

    Καμία σχέση του τίτλου με το κείμενο.
    Όσον αφορά την αντιμετώπιση του Strauss-Kahn οι ΗΠΑ έπραξαν ότι λέει ο νόμος τους.
    Αν τα ΜΜΕ μυρίστηκαν αίμα, ε, σιγά, δεν είναι και η πρώτη φορά...
    Εν ολίγοις η απολογητική του αρθρογράφου στερείται στοιχείων και ενδιαφέροντος..

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/06/2011 14:31:20

    Το κεφάλι του αγάλματος της Ελευθερίας πλαισιωμένο με 12κτινο στέμμα είναι παρμένο από Αρχαίο Ελληνικό Γλυπτό και παραπέμπει ευθέως στο 12άκτινο Αστέρι της Βεργίνας.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ αλλενάκι 01/06/2011 14:43:59

      Δεν γνωρίζω μόνο, αν τα φατνώματα στο "στεφάνι" αντιπροσωπεύουν τον αριθμό των Πολιτειών.
      __________________________________________________________

      Ο Ron Paul είναι ένας ευγενής αστός Αμερικανός πολιτικός και λέει συχνά αλήθειες.
      Η βάση της σκέψης του, για το τεκμήριο της αθωότητας που το δικαιούται και ο Νότιος φεουδάρχης και ο Χαρικέιν, είναι σωστή.

      Ωστόσο ο Στρος Καν το διέπραξε το κακούργημα της επίθεσης μετά βιασμού της κοπέλας με εξαιρετική βιαιότητα μάλιστα.
      Άραγε ήταν υπό την επήρρεια μπλε χαπιών, άλλων ουσιών ή υπό την παράνοια της εξουσίας χωρίς μέτρο επί των άλλων ανθρώπων;

      Αυτός δεν φαίνεται να είναι ευγενής.
      Πρόκειται για ακομα έναν άξεστο εξουσιαστή.

      Ερωτηματικό ωστόσο παραμένει το γεγονός της μη εμφάνισης της κοπέλας.

      Φοβούνται ίσως για τη ζωή της καθόσον στο κατόπι της έχουν εξαπολυθεί τα ικανότερα λαγωνικά;

      Όσο όμως περνά ο καιρός και η κοπέλα συνεχίζει να κρύβεται ή να την κρύβουν, η πλευρά Στρος Καν ενδυναμώνει επιχειρήματα.

  8. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 01/06/2011 14:41:15

    Για να έχετε πιο καλή άποψη κοιτάξτε τα ποσοστά αναλφαβητισμού σ' αυτό το κράτος, τον τρόπο με τον οποίο λειτουργεί η δικαιοσύνη και τα δικαστηριά τους, (δεν είναι τυχαία τόσα περιστατικά αθώων που σάπισαν στις φυλακές), τον τρόπο που λειτουργεί το εκπαιδευτικό σύστημα όπου εως και επικύνδυνοι άνθρωποι εργάζονται ως εκπαιδευτικοί δίπλα σε παιδιά ,με ανύπαρκτα προσόντα και πτυχία, το γεγονός ότι ακόμη και τη στιγμή που μιλάμε Αμερική και Κίνα αρνούνται να υπογράψουν οτιδήποτε αφορά την κλιματική αλλαγή.Μην υπερασπίζεστε τόσο εύκολα τη ρίζα των περισσότερων λαθών στη γή, έχουν υποφέρει πολλά έθνη εξαιτίας των Η.Π.Α. και ξέρουμε καλά τον ρόλο της στο Κυπριακό....

  9. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 01/06/2011 14:49:28

    Έγιναν εξετάσεις αίματος στον Στρος Καν για να διαπιστωθεί η παρουσία φαρμακευτικών ουσιών στο αίμα;

    Νομίζω δεν αναφέρθηκε κάτι τέτοιο στον τύπο, άρα μάλλον η υπεράσπισή του δεν έχει αυτό το "χαρτί", το λογικό είναι αν έχει γίνει χρήση ουσιών ο κατηγορούμενος να το επικαλείται για να στηρίξει "μειωμένο καταλογισμό της στιγμής, οφειλόμενο σε τεχνητά αίτια".

    Αν ο Στρος Καν είναι "καθαρός" τοξικολογικά-αιματολογικά, θα ακούσει 75!!!

  10. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 01/06/2011 15:19:17

    Αν ο Ρομπερτς αναφέρεται στην παρέλασή του στις κάμερες, αυτό συμβαίνει με ΟΛΟΥΣ και δεν αποτελεί τεκμήριο ενοχής, έστω και αν οι απονήρευτοι έτσι το κατανοούν. Αλλά κυρίως, και είθε να γίνει αντιληπτο εδώ στην χώρα των φλύαρων και ανίκανων δημαγωγών, το τεκμήριο της αθωότητας είναι ενσωματωμένο στις δικονομικές και αστυνομικές διαδικασίες, και αυτο αρκεί. Είναι άλλο θέμα το πατριοτ ακτ και το πως φέρονται σε ξένους, μέσα και έξω. Και ο Ρομπερτς τα συγχέει αυτά τα δύο διαφορετικά πράγματα.

  11. ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ avatar
    ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ 01/06/2011 16:03:25

    Την εποχή που ήταν οι Σαντινίστας στην εξουσία στη Νικαράγουα και οι (αρμόδιοι) Αμερικάνοι στρατολογούσαν και εξόπλιζαν τούς Κόντρας, σε μια δημοσκόπηση που είχε γίνει σε φοιτητές πανεπιστημίων τών ΗΠΑ (και όχι σε αγράμματους αγρότες τής Νεμπράσκα ή κάποιους άκληρους μαύρους τού Τενεσσί), οι περισσότερες απαντήσεις (28%) στην ερώτηση: "Πού είναι η Νικαράγουα;" ήταν: "Δίπλα από το Βιετνάμ"...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ 01/06/2011 16:44:47

      Πόσοι ξέρουν τη περίφημη ερώτηση που τέθηκε πριν από 2-3 χρόνια σε χιλιάδες Αμερικανούς: "Πρέπει να βομβαρδίσουμε τη ...Σουηδία που μας απειλεί ζωτικά συμφέροντα;"
      Πάνω από 40% είπαν ΝΑΙ, ΑΜΕΣΩΣ!!!!

      • ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ avatar
        ΠΙΓΚΟΥΙΝΟΣ @ Strange Attractor 01/06/2011 17:08:07

        Μα αυτή είναι η μαγκιά (και το κόλπο γκρόσσο) τής εξουσίας τους. Βλέπεις, δεν έχουν ξεχάσει ακόμα το υπαρξιακό ερώτημα που τούς τίναξε στον αέρα τα σχέδιά τους πριν απο καμμιά σαρανταριά χρόνια: "Τι δουλειά έχουμε να σκοτωνόμαστε τόσες χιλιάδες χιλιόμετρα μακρια από την πατρίδα μας;"

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ Strange Attractor 01/06/2011 17:23:23

        Να είσαι βέβαιος ΠΕ ότι θα την βομβάρδιζαν...αν "απειλούσε" τα ζωτικά τους συμφέροντα.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ Strange Attractor 01/06/2011 17:46:38

        εγώ SA, γιατί να το κρύψω άλλωστε, δεν έχω ακουσει ποτέ τέτοιο ερώτημα. Και ένα είχε τεθεί με οποιοδήποτε μη ασόβαρο τρόπο, σίγουρα θα το είχε πιάσει το ....startfor, για να μην πω τίποτα πιο απλό.

        Σε μία χώρα 200 ή 300 εκατομ. σίγουρα φτιάχνεις εκκλησία που λατρεύει δάχτυλα ποδιών ή άλλα περίεργα, και έχει και hare krishna και λάτρεις της φάλαινας (προπομπός της Πράσινης Απάτης) αλλά έχει και nuke the whales, και οπαδούς της Λίμνης Τεχεράνης, και ό,τι μπορεί να βάλει ο νους. Και σουβλατζίδικα έχει.

        Αλλά εάν ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ φυσιολογικός άνθρωπος προσγειωνόταν στο κέντρο της ΝΥ, ή κάποιας άσχετης πόλης, με εξάιρεση την ξένη γλώσσα, μια χαρά θα ήταν. Αυτό που μου κάνει πάντα εντύπωση είναι πως δεν μπερδεύουν τις προσωπικές απόψεις τους με το "σωστό".

        Αυτό που επίσης μου κάνει πάντα εντύπωση είναι ότι δεν κόβουν ΠΟΤΕ σε ουρά. Στο Μόναχο και την Φραγκφούρτη έχουν ελληνοποιηθεί στο θέμα.

        Όσο για την εικόνα της ανάρτησης, αν την δείξεις εκεί θα πούνε "ωπ άλλος ένας alarmist." Εγώ θα πω "ώπ ήρθε παλι η Ζήμενς για προπαγάνδα".

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ archaeopteryx 01/06/2011 21:43:30

          h__p://www.youtube.com/watch?v=5EQanxyZDsw
          h__p://www.youtube.com/watch?v=teM4T3TylFc&feature=related

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ Strange Attractor 02/06/2011 00:01:00

            χαχαχαάααχαχα καλό... LA?