#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/03/2013 14:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έφοδος της γαλλικής αστυνομίας στο διαμέρισμα της Λαγκάρντ



Οι γαλλικές αρχές πραγματοποίησαν προ ολίγου έρευνα στο διαμέρισμα της επικεφαλής του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου Κριστίν Λαγκάρντ. Η υπόθεση δεν αφορά κάποια απόφασή της σχετικά με το ΔΝΤ, αλλά μια υπόθεση στην οποία ενεπλάκη όσο ήταν υπουργός, στην οποία εμπλέκεται επίσης και ο αμφιλεγόμενος πρώην επιχειρηματίας Μπερνάρ Ταπί.

Η υπόθεση είχε δει το φως της δημοσιότητας το 2007 και η Λαγκάρντ είχε κατηγορηθεί για «κατάχρηση εξουσίας» υπέρ του Ταπί. Το 2011 η γενική εισαγγελία είχε διατάξει την διεξαγωγή έρευνας σε βάρος της τότε υπουργού Οικονομικών.

Η έρευνα αφορούσε στην επιλογή της Λαγκάρντ να προσφύγει σε διαιτητικό δικαστήριο και όχι στην παραδοσιακή δικαιοσύνη προκειμένου να επιλυθεί η διαφορά του επιχειρηματία με την πρώην κρατική τράπεζα Credit Lyonnais σχετικά με την πώληση του ομίλου Αdidas το 1993- 1994. Η πώληση είχε υποτιμηθεί σε βάρος του επιχειρηματία. Η ίδια αρνείται οποιαδήποτε κατηγορία.

reuters

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 20/03/2013 14:22:30

    Φαντασθείτε την αστυνομία εδώ να μπουκάρει στο διαμέρισμα των κ. Παπακωνσταντίνου, Παπαθανασίου ή Αλογοσκούφη.
    Γίνεται; Δεν γίνεται...
    Αυτή ειναι η μικρή, κρίσιμη διαφορά.

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ Uncle Stgm 20/03/2013 17:38:25

      Καλομελετα κι'ερχεται!
      Υπαρχει και αλλη διαφορα. Οι δημοσκοπησεις δειχνουν οτι η Λε Πεν ξεπερασε τον Ολαντ σε ποσοστα και οτι αν γινονταν τωρα προεδρικες εκλογες στην Γαλλια, θα ηταν ο ενας απο τους δυο υποψηφιους που θα προκρινονταν για τον (τελικο) δευτερο γυρο. Επισης το 34 ο/ο των Γαλλων δηλωνουν οτι συμφωνουν (οχι ψηφιζουν, συμφωνουν) με τις ιδεες του Εθνικου Μετωπου της Λε Πεν. Πιεζεται λοιπον το συστημα και κανει την αναγκη φιλοτιμια. Πολυ περισσοτερο που το βιβλιο France Orange Mécanique, του Laurent Obertone, σπαει ολα τα ρεκορ πωλησεων, εξηγωντας τις λαμογιες του κατεστημενου και καταγγελνοντας την αυξανομενη αγρια εγκληματικοτητα που αποδιδει στους παρανομους μεταναστες και στους μεταναστες δευτερης και τριτης γενιας (οι οποιοι εχουν γαλλικη υπηκοοτητα).
      Ολα αυτα, συν τα μονιμα οικονομικα προβληματα, εχουν δημιουργησει ενα κλιμα μεγαλης δυσαρεσκειας που το πληρωνει τωρα ο χαμηλων τονων Ολαντ.

  2. άγρυπνη avatar
    άγρυπνη 20/03/2013 14:56:26

    Ωχ!

  3. Προφήτης avatar
    Προφήτης 20/03/2013 15:32:03

    Το Reuters να αφήσει την παραπληροφόρηση.
    Το ΣΔΟΕ ήταν, που έψαχνε την ορίτζιναλ Λίστα.

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ Προφήτης 20/03/2013 17:02:23

      Καλο!

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Προφήτης 20/03/2013 17:10:05

      !!!!!

  4. euagelos avatar
    euagelos 20/03/2013 17:08:13

    Ο μόνος τρόπος να τη γλυτώσει, είναι να την υπουργοποιήσει σύντομα κάποια ελληνική κυβέρνηση (σωτηρίας).

  5. Νιόβη avatar
    Νιόβη 20/03/2013 18:13:29

    Εγώ δεν κατάλαβα τελικά τι ακριβώς έκανε η αστυνομία στο διαμέρισμά της. Κατά τα λοιπά, όταν διάβασα τον τίτλο του άρθρου αμέσως θυμήθηκα εκείνο τον γεροντολεβέντη τον Στρος-Καν και, το ομολογώ, έκανα συνειρμούς.

    • Zugzwang avatar
      Zugzwang @ Νιόβη 20/03/2013 19:23:46

      Να τα πω χοντρικα. Οταν Η Λαγκαρντ ηταν υπουργος Οικονομικων του Σαρκοζι, δεχθηκε να παει η υποθεση Ταπι σε διαιτησια και οχι σε δικαστηριο. Σε κανονικο δικαστηριο ο Ταπι θα εχανε ενω ετσι κερδισε μια megalh περιουσια εις βαρος του Δημοσιου. H astynomia ekane ereyna gia enoxopoihtika eis baros ths stoixeia.

      • Νιόβη avatar
        Νιόβη @ Zugzwang 20/03/2013 20:33:28

        Μάλιστα... Ευχαριστώ. :)