#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/12/2010 00:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έπεσε άδοξα και το σάιτ της Visa



Οι ψηφιακοί σύντροφοι του Ασσανζ αποδεικνύονται τελικά σκληρά καρύδια.
Το ένα μετά το άλλο τα σάιτ των πιστωτικών γιγάντων συνθηκολογούν στις επιθέσεις των Ανώνυμων Χάκερ, @Anon_Ops.
Ο ιστότοπος visa.com αυτή τη στιγμή είναι εκτός λειτουργίας.
Οι Ανώνυμοι Χάκερ σε μια επίδειξη δύναμης και συμπαράστασης στην ταλαιπωρία του ιδρυτή της WikiLeaks, εξουδετέρωσαν τα συστήματα ασφαλείας και του δεύτερου πιστωτικού γίγαντα, με τα στοιχεία των λογαριασμών εκατοντάδων εκατομμυρίων πελατών να εξαρτώνται από το έλεος και την καλή θέληση των χάκερ.

Στο μεταξύ, ο πρώην πρωθυπουργός της Αυστραλίας, αλλά και ο υπουργός εξωτερικών της χώρας αυτής, δήλωσαν σήμερα ότι ο Ασσανζ πρέπει να έχει τη νομική βοήθεια που θα χρειασθεί με το περίπλοκο θέμα του διαβατηρίου του, ώστε να μην εκδοθεί στη Σουηδία και από εκεί στις ΗΠΑ.

Η περιπέτεια που ξεκίνησε για τον Ασσάνζ στη Σουηδία, όπου και αντιμετώπισε την πρώτη σοβαρή κατηγορία για το βιασμό δύο γυναικών, με συνέπεια την έκδοση του πρώτου διεθνούς εντάλματος σύλληψης με τη γνωστή κατάληξη παράδοσής του στις αρχές της Αγγλίας, έχει άραγε σχέση με την αποκάλυψη της WikiLeaks ότι η Σουηδία είναι μυστικά μέλος του ΝΑΤΟ και οι υπηρεσίες της συνεργάζονται με τις μυστικές υπηρεσίες της Συμμαχίας, κρυφά από τη σουηδική βουλή;

dk

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ελλην της εσπεριας avatar
    ελλην της εσπεριας 09/12/2010 00:47:33

    Αρκει να δει κανεις με ποια κριτηρια δινονται τα τελευταια χρονια τα Νομπελ για να καταλαβει τι ρολο παιζει η Σουηδια.Αλλη μια δηθεν δημοκρατια...

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/12/2010 00:53:27

    Η συνεργασία της Σουηδίας με το ΝΑΤΟ (και σε υποβρύχια) είναι γνωστή σε μένα τον παντελώς άσχετο... εδώ και πολύυυ καιρό.

    Τώρα για την VISA... τι πλάκα... απρόβλεπτα τυχαία άσχετα γεγονότα... πεταλουδίτσες που πετάνε...

  3. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/12/2010 00:58:16

    και παντελώς άσχετο: χυλόπιττα στον Ομπάμα από το Κογκρέσσο: Δεν τον αφήνουν να κλείσει το Γκουαντάναμο... Άκου (Σουηδικό) Νόμπελ Ειρήνης με το που ανέλαβε. Να δεις υπάρχουν πάνω από ένα ΝΑΤΟ (Το ΝΑΤΟ, τα ΝΑΤΑ).

    Θα έχουμε πολύ περίεργα επόμενα δύο χρόνια...

    • sawas avatar
      sawas @ archaeopteryx 09/12/2010 01:43:14

      :-) ΝΑΤΑ μας!!!!!!!

  4. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 09/12/2010 07:18:59

    Μην ξεχνούμε ότι η Σουηδία είναι παραδοσιακός εχθρός της Ρωσίας και (γι' αυτό) παραδοσιακός φίλος της Τουρκίας. Μέσα στην ΕΕ είναι αυτή τη στιγμή από τους πλέον φανατικούς υποστηρικτές της Τουρκίας. Ουδέτερη πάντως δεν είναι. Ίσως να την ανάγκασε η Γιαλτα να είναι φαινομενικά ουδέτερη, αλλά πάντως όχι με τη θέληση της. Ήταν όσο ουδέτερη ήταν κι η Αυστρία...

    • Nick avatar
      Nick @ Επώνυμος 09/12/2010 10:44:15

      Η Σουηδία εδώ και δεκαετίες συνεργαζόταν με το ΝΑΤΟ (Βρετανία-ΗΠΑ-Δανία-Νορβηγία). Πώς νομίζετε απέκτησαν στρατιωτική βιομηχανία και τεχνογνωσία;

  5. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 09/12/2010 07:26:01

    Πάντως είναι εντυπωσιακή η μαχητικότητα των ανταρτών του διαδικτύου. Πρόκειται για ένα νέο είδος στρατού, με ακαθόριστη εθνική ταυτότητα. Κάτι όχι πρωτοφανές ιστορικά (ποια ήταν, ιστορικά, η εθνικότητα των ανά τους αιώνες πειρατών;), αλλά οπωσδήποτε όχι πολύ συνηθισμένο τους τελευταίους έναν δύο αιώνες.

    Τα οργανωμένα κράτη θα φανούν τελικά δυνατότερα; Γνώμη μου είναι πως τελικά ναι, αλλά μόνον αν αποφασίσουν να δώσουν τον πόλεμο όλα μαζί και με όλες τους τις δυνάμεις. Αν τυχόν οι χάκερς έχουν την υποστήριξη κάποιου ανεξάρτητου παίκτη όπως η Κίνα, τότε θα κερδίζουν οι χάκερς.

    • A.M. avatar
      A.M. @ Επώνυμος 09/12/2010 09:33:41

      Ο καθένας μπορεί να «βοηθήσει» σε αυτές τις επιθέσεις εάν το θέλει και να συμπαραταχθεί με τους διαδικτυακούς «επαναστάτες».
      Είναι σχετικά απλός ο τρόπος που γίνονται αυτές οι επιθέσεις που γκρεμίζουν τα sites.
      Και δεν καταλαβαίνω πως μπορεί εύκολα κάποια αρχή να εμποδίσει χιλιάδες χρήστες να κατεβάσουν ένα αρχειάκι και να «συντονιστούν» στην επίθεση κατά μιας σελίδας.

      Δύσκολο έως ακατόρθωτο να ελεγχθούν τέτοιες επιθέσεις.

  6. Στέργιος avatar
    Στέργιος 09/12/2010 08:30:29

    Η υποκρισία τής Σουηδίας είναι εμετική!
    Το παίζει "ουδέτερη" χώρα, ενώ βοηθάει τα αφεντικά της με ασπόνδυλη δουλικότητα.
    Τώρα βοηθάει τις ΗΠΑ.
    Κατά τον Β' ΠΠ, που και πάλι ήταν "ουδέτερη", έφτιαξε την ισχυρή οικονομία που θα γεννούσε αργότερα ένα σωρό πολυεθνικές, πουλώντας σίδερο στους Γερμανούς!
    Κατά τα άλλα, σοσιαλισμός, αγάπη, ειρήνη, ΑΒΒΑ και αδελφοσύνη.
    ΒΡΕ ΟΥΣΤ!

    • A.M. avatar
      A.M. @ Στέργιος 09/12/2010 09:47:52

      Όπου ακούς «ουδετερότητα» κατάλαβε ότι πρόκειται για υποκρισία.
      Τόσο απλά.
      Και όταν ακούς «σοσιαλισμός» κατάλαβε ότι πρόκειται για το νηπιαγωγείο του φασισμού.
      Τόσο απλά.
      Δές τους σημερινούς σοσιαλιστές και την ιστορία τους στην Ελλάδα και θα συμφωνήσεις μαζί μου ακόμα και αν δεν το θέλεις.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Στέργιος 09/12/2010 11:05:24

      Η IBM, η General Motors,η Standard Oil που έδιναν αντίστοιχα τεχνογνωσία, ανταλλακτικά και καύσιμα στους Ναζί ήταν σοσιαλιστικές εταιρείες ;

  7. Γιάννης avatar
    Γιάννης 09/12/2010 09:47:05

    Ευτυχώς που δεν έχουμε διαφορές με τη Σουηδία αλλιώς ποιός ξέρει τί θα άκουγε η φασιστική και ανελεύθερη αυτή χώρα;

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Γιάννης 09/12/2010 09:58:35

      Η πλάκα είναι ότι ασκεί κριτική στην Σουηδία,η Ελλάδα που είναι διαχρονικά κολαούζος του ΝΑΤΟ και προτεκτοράτο των αμερικάνων με παράδοση στην έκδοση κρατουμένων σε μυστικές υπηρεσίες που αλωνίζουν στην χώρα.

  8. Enzo avatar
    Enzo 09/12/2010 10:19:12

    ρε παιδια μιας και κατεβασαν τα site δεν ξεχρεωνουν κιολας τους λογαριασμους μας?
    να σβησουν τα χρεη

    • A.M. avatar
      A.M. @ Enzo 09/12/2010 11:05:04

      Δυστυχώς για όσους χρωστάνε οι visa / master κλπ δεν είναι ελληνικές Δ.Ο.Υ. για να τις κάψει κάποιος.

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ Enzo 09/12/2010 11:54:51

      Τα κεντρικά αρχεία τής Visa ,φυλάσσονται ώς back-up, προστατευόμενα και ασφαλή σε υπόγεια καταφύγια ,ανάλογα ή καλύτερα της αποθήκευσης πυρηνικών των ΗΠΑ, στό Colorado...
      Και τό ηλεκτρονικό σύστημα προστασίας τους είναι τόσο μοναδικό,καμμία σχέση δεν έχει με τών τραπεζών.Μόνο με τό σύστημα προστασίας των πυρηνικών συγκρίνεται.
      Aλλο ρίχνω τό site,άλλο πρόσβαση στα αρχεία.......

  9. TARAMAS avatar
    TARAMAS 09/12/2010 10:41:45

    Το όνειρο του Έλληνα...

  10. kameleon avatar