02/12/2009 21:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έξαλλο το Ισραήλ με την Ευρωπαϊκή Ένωση

Σύμφωνα με ένα σουηδικό προσχέδιο της απόφασης της Ε.Ε. που περιήλθε στα χέρια της ισραηλινής εφημερίδας Haaretz, η θέληση της Ε.Ε. φαίνεται να είναι η αναγνώριση της ανακήρυξης ανεξάρτητου κράτους  εκ μέρους των Παλαιστινίων. Οι υπουργοί Εξωτερικών των χωρών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, που θα συναντηθούν την επόμενη εβδομάδα στις Βρυξέλλες, θα στηρίξουν τη λύση του παλαιστινιακού ζητήματος μέσω της ύπαρξης δυο κρατών, με την ανατολική Ιερουσαλήμ να αποτελεί τη παλαιστινιακή πρωτεύουσα. Σύμφωνα με το προσχέδιο, η Ε.Ε. θα καλέσει και τις δυο πλευρές να αποφύγουν τις «προβοκατόρικες ενέργειες», και θα ζητήσει από το Ισραήλ να σταματήσει κάθε είδους «μεροληπτική δραστηριότητα εναντίον των Παλαιστινίων, στην ανατολική Ιερουσαλήμ».

Το εν λόγω έγγραφο έχει δημιουργήσει μεγάλη αίσθηση στο Ισραήλ, προκαλώντας και ανάλογες αντιδράσεις. Ο υπουργός Εξωτερικών Tzipi Livni, δήλωσε σήμερα πως, «Βλάπτεται η οποιαδήποτε δυνατότητα της Ε.Ε. να παίζει πλέον ρόλο μεσολαβητού, στις ειρηνευτικές προσπάθειες». Σε παρασκηνιακό επίπεδο οι πιέσεις των Ισραηλινών για αλλαγή πλεύσης εκ μέρους της Ε.Ε. είναι έντονες, αλλά όπως διαρρέουν δυτικοί διπλωμάτες, το προσχέδιο αυτό  είναι  σχεδόν σίγουρο πως τελικά θα επισημοποιηθεί .

 

Haaretz (Israel)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιάννης Βήτα avatar
    Γιάννης Βήτα 02/12/2009 22:05:43

    η Τζίπι Λίβνι είναι γυναίκα...

    • (Α)θανάσης avatar
      (Α)θανάσης @ Γιάννης Βήτα 02/12/2009 22:34:27

      Ναι, αλλά με κάτι @@ νάαα!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ (Α)θανάσης 02/12/2009 23:05:02

        Φήμες τη θέλουν τραβεστί.

        • (Α)θανάσης avatar
          (Α)θανάσης @ Strange Attractor 02/12/2009 23:58:20

          Μπα, προς μια χαρά milf θα την κατέταζα...
          Αλλά τι να το κάνεις, το συρματόπλεγμα που περιβάλλει τις ερωτογενείς της ζώνες είναι πολύ αποθαρρυντικός παράγων...

  2. aris53m avatar
    aris53m 02/12/2009 22:44:43

    @ Γιάννης Βήτα

    χιχιχιχι ναι είναι :)

  3. aris53m avatar
    aris53m 02/12/2009 22:47:45

    βέβαια εγώ έχω το rss του φάκτορα στο desktop μου και είδα τον τίτλο και απόρησα γιατί στο Ισραήλ παρεξηγήθηκαν για τους μιναρέδες, και μπήκα να δω τι γίνεται, ...., αλλά άλλο είναι το θέμα :)

  4. Helmut avatar
    Helmut 03/12/2009 01:46:10

    Υπουργός εξωτερικών είναι όμως ο Λίμπερμαν από τότε που κέρδισε ο Νετανιάχου τις εκλογές... Λίγο χοντρό το λάθος...

  5. Λέλος avatar
    Λέλος 03/12/2009 08:27:58

    -The document has gone over like a ton of bricks in Israel, with Foreign Minister Tzipi Livni today saying the statement “harms the European Union’s ability to take part as a significant mediator” in the peace process. Israel ...

  6. Ψώνιο avatar
    Ψώνιο 03/12/2009 09:13:31

    Το λάθος είναι στη πηγή.
    Πρόκειται για πρωην υπουργό εξωτερικών και νυν αρχηγό αντιπολίτευσης.