#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/05/2011 14:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ένα εκατομμύριο πιστοί στην τελετή οσιοποίησης του Ιωάννη Παύλου Β΄



Η τελετή οσιοποίησης του Ιωάννη Παύλου Β΄από το διάδοχό του Πάπα Βενέδικτο ΙΣΤ΄ πραγματοποιήθηκε σήμερα  στην πλατεία του Αγίου Πέτρου στο Βατικανό ενώπιον τουλάχιστον ενός εκατομμυρίου πιστών και επισκεπτών.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ιεροκλής avatar
    Ιεροκλής 01/05/2011 15:28:52

    Κατάντια του ανθρωπίνου είδους...

  2. Χριστόφορος avatar
    Χριστόφορος 01/05/2011 16:40:06

    Σ' αυτά και στη μπάλα όλοι δινουν παρόν, τα άλλα τα μεγάλα από καναπέ μερια...ρε πόσο γεμάτα κεφάλια!!!

  3. Aggelos avatar
    Aggelos 01/05/2011 17:13:30

    βριζουμε τη δικη μας εκκλησια,,αλλα τετοια καραγκιοζιλικια δεν κανει..
    δεν παιζουμε με αγιους κλπ..

    η ελληνικη εκκλησια ειναι παιδικη χαρα σε σχεση με το τερας του βατικανου..πρεπει να το παραδεχτουμε..

  4. Aggelos avatar
    Aggelos 01/05/2011 17:14:23

    οι τελετες του παπα με 1εκατ πιστους κλπ,θυμιζει καθαρα τις μαζικες εκδηλωσεις των εκατ. μουσουλμανων στη μεκκα,,
    παρομοια υποβαθμιση βλεπουμε..

  5. Ιεροκλής avatar
    Ιεροκλής 01/05/2011 17:55:44

    Για τους επίσημους που έσπευσαν να δώσουν το παρόν στο πανηγυράκι δε γράφει τίποτα. Εκεί να δεις υποτέλεια... Ο πάπας άλλωστε έχει τη δικιά του εξέχουσα θέση στο νεο-ταξικό γίγνεσθαι.

  6. ο Μήτσος avatar
    ο Μήτσος 01/05/2011 18:01:11

    Μπας και πήγανε και τίποτα σοσιαληστές "δικοί" μας εκεί να συμμετέχουν στα ταλιμπανικά πανηγύρια με ειδικές πτήσεις;

  7. Αργοναύτης avatar
    Αργοναύτης 01/05/2011 18:10:35

    Όλες οι θρησκείες έχουν κατάντια με τα τσεμπέρια που τις πιστεύουν.
    Χάλι αδιόρθωτο.

  8. Cal avatar
    Cal 01/05/2011 18:22:35

    Δηλαδή αν είναι αυτός όσιος ο Παϊσιος τι είναι?

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/05/2011 18:24:42

    η Τραπεζα του Βατικανου να ναι καλα....!!!
    Ακουσατε κατι για ασταθεια??
    Μηπως για Τοξικα??
    Μηπως για Δανεια??
    Τους ρωτησε κανεις πως τη βγαζουν μεσα στην κριση απ το 2007?? χαχαχααα

    Θα σας γραψω την ιστορια μια μερα....!!

    και μια ερωτηση.. τι ειναι ο καθε καθολικος ναος για την Τραπεζα του Βατικανου?

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/05/2011 18:26:48

      Η τράπεζα του Βατικανού, γνωστή και ως Ινστιτούτο για τα Εργα της Θρησκείας (Instituto per le Opere di Religione-IOR) !!!! χαχαχααααααα]

      ωχ μανα μου !!

      ΠΠ

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/05/2011 18:59:57

        Banco di Santo Spirito

  10. δημης avatar
    δημης 01/05/2011 18:52:12

    ΑΝ..... ΠΑΝΤΩΣ....ΑΝ....ΟΙ ΠΑΠΠΕΣ ΗΤΑΝ...ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΕΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΟΣΙΟΠΟΙΟΥΝΤΟ ΕΝ ΖΩΗ........

  11. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 01/05/2011 19:11:03

    Διαχρονικά, υπάρχει κάποιο μεγάλο έγκλημα κατα της ανθρωπότητας στο οποίο να μην ήταν ανακατεμένο το Βατικανό?

  12. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 01/05/2011 19:14:29

    Ελλείψει πραγματικών αγίων, φαίνεται, οι Ρωμαιοκαθολικοί βιάζονται να ανακηρύσσουν φανταστικούς...

  13. East avatar
    East 01/05/2011 19:15:10

    Οι αδελφοί Χριστιανοί της Δύσης ας γνωρίζουν ότι η λεγόμενη "Καθολική" Εκκλησία στην πραγματικότητα είναι η Φράγκικη αίρεση, που δημιούργησαν οι Φράγκοι και που πραξικοπηματικά πήραν το Πατριαρχείο της Ρώμης.

    Ολα αυτά τα έκαναν οι Φράγκοι κατακτητές της Δυτικής Ρωμανίας, για να στρέψουν μακριά τους Ρωμιούς της Δύσης, από την Κων/πόλη και τον Ελληνισμό.

    Οι Λατινόφωνοι Ρωμιοί αδελφοί μας πρέπει να γνωρίζουν ότι κατάγωνται από την Ρωμανία το Βυζάντιο και τον Ελληνισμό, και αποτελούν συστατικό στοιχείο του Ελληνισμού.

    Δεν υπάρχει "Ιταλικό" εθνος, και όλα τα άλλα έθνη της περιοχής. Όλα αυτά είναι δημιουργήματα των Φράγκων.

    H Ρώμη ήταν Ελληνική πόλη και τα Λατινικά είναι διάλεκτος της Αρχαίας Ελληνικής.

    Μην διαβάζετε την ιστορία που έγραψαν οι Φράγκοι, οι οποίοι το μεγαλύτερο μίσος και κόμπλεξ τους ήταν η Ρωμιοσύνη και η Ρωμανία.

    Ελάτε ξανά στην Ορθοδοξία και τον Ελληνισμό αδερφοί μας.

    Ελάτε να ξανακάνουμε την Ελληνική-Ορθόδοξη Ρωμαίικη Αυτοκρατορία μας.

    • κοινό γκνού avatar
      κοινό γκνού @ East 01/05/2011 19:52:03

      απορία: το βυζάντιο τι σχέση είχε με τον ελληνισμό;

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ κοινό γκνού 01/05/2011 20:09:01

        μην το ανακατευεις το θεμα... αλλος ειναι ο εχθρος!!!!

        ΠΠ

  14. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 01/05/2011 20:17:17

    Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΄΄ΟΣΙΟΣ΄΄ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕ ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΑΝΔΑΛΑ ΠΑΙΔΕΡΑΣΤΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ; Ή ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ;

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΕΥΑ 01/05/2011 20:46:56

      οι Οσιοι της Πλατειας ειναι βαθεια χωμενοι σε ολα οσα συμβαινουν παγκοσμια σημερα, και οσα θα συμβουν αυριο !!!....
      Διαβασε απο κατω τι γραφω!! και ψαξτο !!!

      ΠΠ

  15. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/05/2011 20:30:33

    Το Ταγμα των Ισουητων έχει τον Παγκοσμιο Ελεγχο του Πλουτου.
    Μαζι με το Στρατιωτικο Ταγμα της Μαλτας.
    απο το 1929 ελεγχουν το Βατικανο, και σήμερα ελέγχουν επίσης διάφορες άλλες οργανώσεις , όπως τα Ηνωμένα Έθνη , το ΝΑΤΟ , Ευρωπαϊκή Επιτροπή , Συμβούλιο Εξωτερικών Σχέσεων-CFR!!!-( AYTO ΨΑΞΤΕ ΤΟ !!!! το εχω αναφερει πολλες φορες...), ΔΝΤ, Παγκοσμια Τραπεζα κλπ κλπ

    Βασιλιαδες, Παπες, Προεδροι, Πρωθυπουργοι κλπ και φυσικα οι Rothchilds.

    Αυτος ειναι ο εχθρος ΟΛΩΝ των Λαων του κοσμου... απλα εδω στην Ελλαδα και στην Ορθοδοξη Πιστη εχουν βρει μεγαλη αντισταση !.. ζοριζονται διοτι σκεπτομαστε !!! το εχουμε το ρημαδι και το χρησιμοποιουμε...

    Το ΓΑΠ και καθε ΓΑΠ ειναι οργανα εκτελεσης σκοπου. Ειτε γνωριζουν ειτε εν αγνοια τους!! Εμεις ομως πρεπει να γνωριζουμε και να ελεγχουμε...

    Ο σκοπος αγιαζει τα μεσα. Σε αυτο πιστευουν και οτι ακουτε γυρω γυρω ειναι ΣΤΑΧΤΗ και αποπροσανατολισμος απο Πρασινη αναπτυξη μεχρι Πολεμοι, και Χρεοκοπιες κρατων.
    Σκοπος ΤΟΥΣ ειναι να παρουν την Ελληνικη ΓΗ και τη Γη καθε Χωρας.

    Δε γραφω αλλα, καθηστε και ψαξτε οσα γραφω !! Ενημερωστε αλληλους.
    Ολοι σε επαγρυπνηση. Οσοι δε με πιστευετε .... να το ψαξετε ΔΙΠΛΑ !

    ΠΠ

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 01/05/2011 23:37:28

      Το Τάγμα των Ιησουιτών αν δεν κάνω λάθος διαλύθηκε κατά τον 17ο αι.
      Το Στρατιωτικό Τάγμα της Μάλτας από τότε που έχασε την Μάλτα ως εδαφική κτήση έχει μεν κρατική οντότητα και άρα εκπρόσωπο στον ΟΗΕ και σε άλλους διεθνείς οργανισμούς καθώς και διπλωματικές σχέσεις με ξένα κράτη, αλλά δεν κατέχει εδάφη.
      Τώρα τι ρόλο παίζει στο παρασκήνιο δεν το γνωρίζω γιατί δεν το έχω ψάξει προς το παρόν για να είμαι ειλικρινής.

      Για τις κόκκινες ασπίδες ωστόσο γνωρίζω αρκετά ιστορικά στοιχεία σχετικά με το πως απέκτησαν τεράστια οικονομική και πολιτική επιρροή κατά την περίοδο των ναπολεόντιων πολέμων που αργότερα γιγαντώθηκε ακόμη περισσότερο.

  16. Κάποιος avatar
    Κάποιος 01/05/2011 21:17:53

    Οι πιστοί καθολικοί που συμμετείχαν στην τελετή οσιοποίησης του Ιωάννη Παύλου Β΄ήταν σαφώς περισσότεροι από τους πιστούς ορθοδοξους στην λαοσύναξη του Χριστόδουλου για τις νέες αντίχριστες ταυτότητες.

    Το πως αξιολογείται το γεγονός αυτό εξαρτάται αποκλειστικά από την υποκειμενική θέση του καθενός.

    Κρίνονται για παράδειγμα ως πιο πιστοί οι καθολικοί ή ως πιο πρόβατα συγκριτικά με τους σχισματικούς "αδελφούς" τους.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Κάποιος 01/05/2011 22:09:21

      Πάντως εμείς τον Χριστόδουλο δεν τον αγιοποιήσαμε.
      Η μούμια του Λένιν (άλλως "χήρα του Μάο") πάλι μπέρδεψε τις βούρτσες με κάτι άλλο τριχωτό. Κοινώς συγκρίνει ανόμοια πράγματα.

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ ΒΙΣ 01/05/2011 23:00:05

        Αγιοποιήσατε τον παιδοκτόνο και συζυγοκτόνο Κωνσταντίνο τον Α' και τον σφαγέα της Θεσσαλονίκης Θεοδόσιο Α'.

        • rotten tomatoes avatar
          rotten tomatoes @ Κάποιος 02/05/2011 00:34:19

          Με τι την έσφαξε την Σαλονίκη ο Θεοδόσιος; Με χασαπομάχαιρο ή με τσεκούρι; Σε ταχύρυθμα σεμινάρια για αλλοδαπούς τα έμαθες αυτά; Χα-χαα!

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Κάποιος 01/05/2011 22:11:09

      Και επίτρεψέ μου να σου πω ότι γνωρίζω τον Ρ/καθολικισμό όσο λίγοι εδώ μέσα. Αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα, την οποία μαζί σου έτσι και αλλιώς δεν θα έκανα.

      • rotten tomatoes avatar
        rotten tomatoes @ ΒΙΣ 02/05/2011 00:52:25

        Κακώς απαντάς σοβαρά σε άτομο που προσπαθεί να αρθεί επάνω από την πρόδηλη ασημαντότητά του γράφοντας κοινοτοπίες ανάμικτες με αρλούμπες.

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ rotten tomatoes 02/05/2011 02:17:15

          Αρκεί που γράφεις εσύ σημαντικά πράγματα και καλύπτεις το κενό μου με την πρόδηλη αξία σου.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Κάποιος 01/05/2011 22:51:45

      Καποιος,
      να διαβασει τι γραφω απο πανω του... να το ψαξει !!! ελευθερα.. και να ερθει να μας πει τι βρηκε !

      φιλικα παντα.

      ΠΠ

  17. Dora avatar
    Dora 01/05/2011 23:59:39

    Το να παιρνει κανεις τον ρολο του Μεγαλου Κριτη και να κρινει ποιος ειναι αγιος και ποιος οχι η να συγκρινει κανεις ποιος ειναι αγιωτερος ποιανου, ειναι κατι που εγω η φουκαριαρα ποτε δεν καταλαβα.
    Πουθενα δεν αναφερεται στο ευαγγελιο,οτι οι ανθρωπινες εξουσιες εχουν τετοια δικαιοδοσια.
    Αγαπω και τους καθολικους και τους προτεσταντες,γιατι μαζι τους μεγαλωσα και γιατι υπαρχουν αναμεσα σ'αυτους πιστοι,που εγω η ορθοδοξη, ουτε τα κορδονια των παπουτσιων τους δεν ειμαι αξια να λυσω.

    Ο Θεος ειναι επιτελους ο Κριτης κι οχι οι ανθρωποι.

    Οσο για τον παπα Ιωαννη Παυλο ΙΙ,παρα πολλοι καρδιναλιοι, αλλα και καθολικοι θεολογοι σε ολον τον κοσμο,αντιτιθενται σθεναρα στην αποφαση της οσιοποιησης του.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Dora 02/05/2011 01:35:13

      Επειδή είχες γράψει ότι σπουδάζεις θεολογία, εάν γνωρίζεις γαλλικά, διάβασε αν θες το βιβλίο (συλλογή επιστολιμαίων διατριβών) του Alexis Khomiakov, L'Eglise latine et le protestantinsme au point de vue de l'Eglise de l'Orient, εκδ. Xenia (έχει εκδοθεί στην Ελβετία, είναι επανέκδοση του πρωτοτύπου που εκδόθηκε το 1872). Ο Χομιακώφ γράφει πράγματα για τον Ρ/καθολικισμό που εντυπωσιάζουν πραγματικά και το λέω με την έννοια του ότι είχε δει καθαρά σε ανύποπτο χρόνο πόσο κοντά στον προτεσταντισμό είναι στην ουσία του. Δεν τα γράφω από κανένα μισαλλόδοξο πνεύμα, άλλωστε άπειρες φορές έχω επισκεφτεί ρωμαιοκαθολικές εκκλησίες, έχω παραστεί σε ακολουθίες τους και έχω διαβάσει κείμενά τους, χώρια τις συζητήσεις που έχω κάνει με ρ/καθολικούς ή πρώην ρ/καθολικούς. Τα γράφω από την προσωπική μου εμπειρία με αυτούς, που μπορεί να είναι καλοπροαίρετοι άνθρωποι και πιστότατοι χριστιανοί, αλλά ο θεσμός στον οποίο βρίσκονται πάσχει από τη ρίζα του. Το πρόβλημα δεν είναι ο α ή ο β΄ πάπας ή η Τράπεζα του Αγίου Πνεύματος ή η υποχρεωτική αγαμία του κλήρου. Το πρόβλημα βρίσκεται στην ίδια τη φύση του Ρ/καθολικισμού που νόμισε ότι μπορεί να αποκοπεί από την Εκκλησία της Ανατολής και να αυτοανακηρυχθεί στη μόνη πραγματική Εκκλησία. Αυτή την "αντιποίηση αρχής" που έκαναν οι πάπες του 11ου αιώνα, ΄αν όχι πρωτύτερα, όταν έθεσαν εαυτούς υπεράνω της Εκκλησίας, τώρα την πληρώνουν και θα την πληρώσουν μέχρι το τέλος.

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ ΒΙΣ 02/05/2011 02:01:25

        Με το "...τώρα την πληρώνουν και θα την πληρώσουν μέχρι το τέλος" τι ακριβώς εννοείς;

        • ΒΙΣ avatar
          ΒΙΣ @ Προφήτης 02/05/2011 02:44:41

          Εννοώ ότι θα φτάσουν στην πλήρη προτεσταντοποίηση, κάτι σαν τους Αγγλικανούς δηλαδή, με μία αναφορά στον πάπα-σούπερ επίσκοπο ως τον μόνο συνδετικό τους κρίκο. Η Δυτική Εκκλησία έπεσε θύμα της υπέρμετρης παπικής φιλοδοξίας.

          • Greco avatar
            Greco @ ΒΙΣ 02/05/2011 04:18:01

            μηπως αυτο ειναι και η σωτηρια τους? οτι αποκοπηκαν απο ιδεοληψιες και μπορουν να συλλαμβανουν καλυτερα την πραγματικοτητα?

            και αν καταλαβα καλα θεωρεις οτι για το σχισμα δε φερει καμια ευθυνη η ορθοδοξη εκκλησια η οποια ποτε δεν ηθελε τη πρωτοκαθεδρια του παπα?

          • ΒΙΣ avatar
            ΒΙΣ @ Greco 02/05/2011 11:07:52

            Ποια σύλληψη της πραγματικότητας; Με τον σχολαστικισμό οι Δυτικοί προσπάθησαν να κάνουν την προσέγγιση του θείου υπόθεση της αριστοτελικής λογικής. Αυτό λέγεται καλύτερη προσέγγιση της πραγματικότητας; Αυτό λέγεται χρεωκοπία της χριστιανικής θεολογίας και ευτυχώς που δεν ακολούθησε τον δρόμο αυτό η Ανατολή.

            Η Ανατολή δεν φέρει την παραμικρή ευθύνη για το σχίσμα και το σχίσμα δεν το προκάλεσε η διένεξη του 1054 μεταξύ του πατριάρχη Μιχαήλ Κηρουλαρίου και των παπικών λεγάτων. Αυτό ήταν ένα άνευ αξίας περιστατικό, που μεταγενεστέρως διογκώθηκε. Το σχίσμα το προκάλεσε η Γρηγοριανή μεταρρύθμιση του 11ου αιώνα που άλλαξε εντελώς την αρχική εκκλησιολογία και έκανε τον πάπα αντιπρόσωπο του Χριστού επί γης και υπεράνω πάσης αρχής και εξουσίας.

      • Dora avatar
        Dora @ ΒΙΣ 02/05/2011 12:26:25

        Ευχαριστω πολυ,ΒΙΣ,για τα τοσα χρησιμα και κατατοπιστικα που παντα γραφεις.
        Δυστυχως δεν μιλαω γαλλικα,στο μελλον-αν τετοιο εχω-θελω να μαθω.
        Το πανεπιστημιο μου ειναι προτεσταντικο,με οικουμενικο χρωμα,οι καθηγητες μου ειναι τετοιοι( liberaal οι πιο πολλοι),που αν δεν εχεις βοηθεια εκ των ανωθεν,γινεσαι αθεος.
        Οι γλωσσες που κατεχω,δεν ειναι πολλες:Aγγλικα,ιταλικα,ολλανδικα και αυτα τα λιγα ελληνικα.
        Αυτο που ειπες για την δευτερη βατικανη συνοδο,το εχω ακουσει προσωπικα απο εναν καθηγητη μου ρωμαιοκαθολικο,στο σχολειο παλια.

  18. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 02/05/2011 01:08:12

    Το τάγμα των Ιησουϊτών έχει επανασυσταθεί εδώ και πολλά χρόνια και έχουν και στην Αθήνα παράρτημα, στην οδό Μιχαήλ Βόδα.

  19. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 02/05/2011 01:10:05

    Κάνει copy-paste από διάφορα ιστολόγια με συγκεκριμένη ιδεολογική κατεύθυνση, αυτός είναι ο ρόλος του.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ ΒΙΣ 02/05/2011 02:15:03

      Οταν κάνω κάποιο κείμενο copy-paste το βάζω πάντα εντός εισαγωγικών.
      Εσύ που τις περισσότερες φορές αντί να απαντάς προτιμάς να μαντεύεις τις προθέσεις και τα κίνητρα μου και να με χαρακτηρίζεις, δεν έχεις συγκεκριμένη ιδεολογική κατευθυνση ;
      Η μήπως νομίζεις ότι μόνο αυτά που γράφεις εσύ είναι πρωτότυπα και δεν τα συναντάς πουθενά αλλού διαδίκτυο ;

      • Κάποιος avatar
        Κάποιος @ Κάποιος 02/05/2011 02:15:33

        ...στο διαδίκτυο.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ Κάποιος 02/05/2011 02:46:09

        Λοιπόν, σε προκαλώ αυτά που γράφω να τα γκουγκλάρεις για να μου πεις αν τα έχω κάνει copy-paste όπως κάνεις εσύ από κάτι Ροϊδηδες και λοιπούς σκουπιδότοπους του διαδικτύου.

  20. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 02/05/2011 01:18:44

    Οι Ρ/καθολικοί έχουν απωλέσει προ πολλού τα κριτήρια της αγιότητας, και μαζί με ανθρώπους που είχαν δώσει γνήσια τέτοια δείγματα, όπως ο père André στο Μόντρεαλ του Καναδά, ανακηρύσσουν αγίους και μάλιστα πρόωρα όποιον "ακούγεται" στα ΜΜΕ. Η πραγματικότητα είναι ότι ο Ρ/καθολικισμός μετά τη Β΄ Βατικανή Σύνοδο έχει εκπροτεστανιστεί με βαθμο ραγδαίο και ο ίδιος ο Georges Bernanos, ένα κορυφαίο χριστιανικό πνεύμα και λογοτέχνης, θα τους φαινόταν ακραίος και φανατικός. Επειδή μπορώ να πω ότι γνωρίζω αρκετά καλά τον Ρ/καθολικισμό και μάλιστα αυτόν της Γαλλίας, μπορώ να πω ότι είνα ένα κουφάρι άδειο και το λέω όχι χαιρέκακα, αλλά με μεγάλη μου λύπη. Όταν στο Καθολικό Ινστιτούτο των Παρισίων, ένα από τα κορυφαία εκπαιδευτικά ιδρύματα της Ρ/καθολικής εκκλησίας διεθνώς, οι οικότροφοι φοιτητές τρώνε στο εστιατόριο του Ινστιτούτου τη Μ. Παρασκευή αυγό επειδή "νηστεύουν"(!!!) (εννοείται όλες τις άλλες μέρες παρατίθεται κρέας!), καταλαβαίνει κανείς ότι ο Ρ/καθολικισμός έχει εξελιχθεί σε παρωδία του χριστιανισμού. Η νηστεία της Μ. Σαρακοστής μαρτυρείται σε όλες τις αρχαίες χριστιανικές πηγές και ανάγεται τουλάχιστον στον 2ο αιώνα και αυτοί έρχονται και την καταργούν, αλλά μιλάνε για "Σαρακοστή" σε αφίσες έξω από τους ναούς τους (ήμουν και πάλι πρόσφατα στο Παρίσι, πριν το Πάσχα). Σαρακοστή, αλλά χωρίς τη στοιχειώδη νηστεία. Τρέχα-γύρευε τι θέλουν να πουν, ούτε οι ίδιοι ξέρουν αν τους ρωτήσεις.

  21. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 02/05/2011 02:01:25

    Ερώτηση.....
    Ποιός από τους δύο πάπες διακήρυσσε εναντίον της χρήσης προφυλακτικού
    στην Αφρική?
    Το χα διαβάσει κάπου και μού φάνηκε αισχρή φρίκη!!

  22. la poderosa II avatar
    la poderosa II 02/05/2011 02:43:47

    Δηλαδη οι ρωσοι ορθοδοξοι καλυτεροι ειναι που αγιοποιησαν τους Ρωμανοφ;

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ la poderosa II 02/05/2011 02:52:56

      Τους Ρωμανώφ τους ανακήρυξαν ως μάρτυρες ενός αντιχριστιανικού καθεστώτος, δεν τους ανακήρυξαν αγίους λόγω της ζωής τους. Προηγήθηκε η ανακήρυξη χιλιάδων χριστιανών μαρτύρων, κληρικών, μοναχών και λαϊκών, που μαρτύρησαν στα χέρια των κομμουνιστών (και που κανονικά θα έπρεπε και στην Ελλάδα να τιμήσουμε ανοιχτά και ας ξινίσουν μερικοί ηθικοί συναυτουργοί των δολοφόνων και βασανιστών τους). Και μάλιστα, έγινε ολόκληρη συζήτηση στη Ρωσική Εκκλησία για το θέμα και υπήρξε μία λαϊκή απαίτηση για τους Ρωμανώφ. Η Ρωσική Εκκλησία της Διασποράς τους τιμούσε ανοιχτά εδώ και δεκαετίες. Για τον μακαρίτη τον πάπα δεν υπήρξε λαϊκή απαίτηση η ανακήρυξή του, υπήρξε εκπεφρασμένη βούληση του διαδόχου του Ιωάννη Παύλου να τον ανακηρύξει και οι πιστοί, εννοείται, συμφωνούν, αφού σε θέματα πίστεως ο πάπας είναι αλάθητος, ως ο τοποτηρητής του Χριστού στη γη!