#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/12/2010 11:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έκρυθμη η κατάσταση στη κορεατική χερσόνησο


Παρά τη παγκόσμια ανησυχία για το ενδεχόμενο ένοπλης σύρραξης, η Νότιος Κορέα ξεκίνησε στρατιωτικές ασκήσεις με αληθινά πυρά πυροβολικού, και πτήσεις πολεμικών αεροσκαφών, δίπλα ακριβώς στα σύνορά της με τη Βόρειο Κορέα.
Οι ασκήσεις πραγματοποιούνται παρά τις επανειλημμένες προειδοποιήσεις από πλευράς της Β. Κορέας ότι θα αντιδράσει «αποτελεσματικά», και παρά τις εκκλήσεις της Ρωσίας για ακύρωση των ασκήσεων.
Οι κάτοικοι της νήσου Yeonpyeong και άλλων περιοχών που βρίσκονται κοντά στο «θερμό σημείο», διατάχθηκαν να εκκενώσουν τις εστίες τους και να μπουν σε πυρηνικά καταφύγια. Ήδη όμως, ένας μεγάλος αριθμός του πληθυσμού έχει εγκαταλείψει το νησί από τον περασμένο μήνα οπότε και έγινε η πρώτη επίθεση από πλευράς Β. Κορέας.
Ο ανεπίσημος εκπρόσωπος της Δύσης που συναντήθηκε με αξιωματούχους της Β. Κορέας Bill Richardson, ανέφερε πως η κατάσταση είναι «πάρα πολύ κρίσιμη».
Η Pyongyang έχει δεσμευτεί να πλήξει τη Ν. Κορέα, με «θανατηφόρο» τρόπο, και σκληρότερο από τη προηγούμενη φορά όταν επιτέθηκε στη Yeonpyeong, με αποτέλεσμα το θάνατο τεσσάρων ανθρώπων.
Εξίσου αποφασιστική να αντιδράσει δείχνει και η Ν. Κορέα.
Η όλη κατάσταση έρχεται να υπογραμμίσει τις διαστάσεις απόψεων εντός του Συμβουλίου Ασφαλείας του ΟΗΕ, με τη Κίνα και τη Ρωσία να απευθύνουν έκκληση στη Ν. Κορέα να σταματήσει τις ασκήσεις, ενώ οι ΗΠΑ στηρίζουν το δικαίωμα της χώρας να προετοιμάζεται για την αντιμετώπιση προκλήσεων.

CNN, BBC

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/12/2010 12:20:22

    the west is the best...(doors - the end)
    βλεπω νεα πολεμο-δανεια και αναδιαρθρωσεις με πτωματα ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ΚΑΙ ΑΙΤΙΑ.
    Αναμενω την εκδοση Πολεμο-Ομολόγου. (WARBOND).

    ΠΠ

  2. man8os avatar
    man8os 20/12/2010 12:31:38

    Τι λετε ρε παιδια? Θα κανουν πολεμο μεσα στο χειμωνα??

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ man8os 20/12/2010 12:54:47

      εκεί δεν έχουν ακριβώς χειμώνα!!! τό κλιμα είναι ήπιο,κάτι μεταξύ Κύπρου και ΄Β.Αφρικής ένα πράγμα,για να καταλάβεις..

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ παγωτατζής 21/12/2010 01:10:38

        Ψόφο άγριο κάνει σε κείνα τα μέρη.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ Strange Attractor 21/12/2010 01:19:52

          -1 Κελσίου με βροχούλα στην Πυονγκγιάνκ, άνεμοι ΝΑ 2 mph .Υγρασία.

          Την Παρασκευή προβλέπουν λιακάδα με -16 Κελσίου.

          Όταν τραβιέσαι με κλιματολογίες, μαθαίνεις και τον καιρό στην ...Κορέα χαχαχαχάα!

        • παγωτατζής avatar
          παγωτατζής @ Strange Attractor 21/12/2010 01:39:08

          στην Βόρεια..βόρεια ναι!!.....στην Νότια όμως;;

  3. sawas avatar
    sawas 20/12/2010 12:50:39

    Λίγη αναταραχή στο χρηματιστήριο είναι απαραίτητη για να επιταχυνθεί η αστάθεια και στην Ευρώπη

  4. ruddock avatar
    ruddock 20/12/2010 14:14:54

    παγωτατζή είσαι βέβαιος για το ήπιο κλίμα στην χερσόνησο της Κορέας ?
    Αν δεν απατώμαι βρίσκονται πολύ πιο ψηλά από μας σε γεωγραφικό πλάτος όπως επίσης θυμάμαι μία ταινία που είχα δει και το χιόνι έπεφτε με τρελλούς ρυθμούς (κορεάτικη ταινία πάντα)

  5. man8os avatar
    man8os 20/12/2010 14:45:18

    Η Β Κορεα εκανε πισω!! Τελευταιο νεο. Δεν απαντησε οπως απειλουσε στα γυμανασια. Μα δεν γινετε να γινει πολεος μεσα στο χιονι με Τ -10. Και ενας ακομη παραγοντας για τον οποιο συνεβη αυτο, ηταν η αταλαντευτη Αμερικανικη σταση οτι αν γινει οτιδηποτε δεν θα αφησει μονη την Ν Κορεα.
    Τωρα τα ανθρωπιστικα κλαματα της Κινας γινονται επειδη οι ενοπλες δυναμεις τηςδεν θα μπορουσαν να τα βγαλουν περα αν πηγαινε η κατασταση στα ακρα.
    Ανθρωπισμος α λα καρτ.