17/07/2010 17:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άνοιξε ο δρόμος για τον South Stream

Ύστερα από σκληρές πολύωρες διαπραγματεύσεις το τελευταίο εικοσιτετράωρο, οι υπουργοί Ενέργειας της Ρωσίας Σεργκέι Σματκό και της Βουλγαρίας Τράιτσο Τράικοφ υπέγραψαν το Σάββατο στη Βάρνα τον οδικό χάρτη του αγωγού φυσικού αερίου "South Stream" που θα τροφοδοτεί την Ευρώπη με ρωσικό φυσικό αέριο μέσω της Βουλγαρίας, της Ελλάδας και άλλες ευρωπαϊκές χώρες, όπως προβλέπεται.

Η συμφωνία μεταξύ της Μόσχας και της Σόφιας ουσιαστικά "ανάβει πράσινο φως" για την κατάρτιση της τεχνικoοικονομικής μελέτης της διαδρομής του αγωγού μέσω της Βουλγαρίας και για την υπογραφή, μέχρι τον ερχόμενο Φεβρουάριο, της συμφωνίας ίδρυσης της μεικτής Βούλγαρορωσικής εταιρίας που θα εκμεταλλεύεται τον μελλοντικό αγωγό , όπως ανακοίνωσε στην τελική συνέντευξη Τύπου στο κυβερνητικό μέγαρο "¨Ευξείνογραντ" κοντά στη Βάρνα, ο Ρώσος υπουργός Σματκό.

Σύμφωνα με τον ίδιο, στα επόμενα είκοσι χρόνια η Ευρώπη θα χρειαστεί επιπρόσθετα εκατόν εξήντα με διακόσια δισεκατομμύρια κυβικά μέτρα φυσικού αερίου, γεγονός που τονίζει τη στρατηγική σημασία του ρωσικού αερίου για την τροφοδοσία των ευρωπαϊκών χωρών.

Από την πλευρά του, ο Βούλγαρος πρωθυπουργός Μπόικο Μπορίσοφ (παρουσία του οποίου έγινε η υπογραφή της Βούλγαρορωσικής σύμβασης) παρουσίασε ως μεγάλο επίτευγμα της βουλγαρικής πλευράς "τις σκληρές ολονύχτιες διαπραγματεύσεις, κατά τις οποίες κύριος στόχος μας ήταν να υπερασπίσουμε το εθνικό συμφέρον", όπως είπε, τη συνεννόηση για απομάκρυνση των μεσαζόντων από τις συμφωνίες τροφοδοσίας της Βουλγαρίας με ρωσικό μεθάνιο με τις καινούργιες συμφωνίες, που θα υπογραφούν στο μέλλον.

www.skai.gr

ΣΧΟΛΙΑ

  1. gram avatar
    gram 17/07/2010 18:34:48

    Δεν έφτανε το ανέκδοτο Μπουργκας-Αλεξανδρούπολη, μας ήρθε το South Stream! Κάτσε να φωνάξουμε και το Φώλια να ετοιμάζεται να κόβει σειρά τις κορδέλλες τώρα που δεν έχει και τι άλλο να κάνει...

    • Mak avatar
      Mak @ gram 17/07/2010 19:16:29

      Το πρόβλημα με τους αγωγούς ποιο είναι;

      Το ότι μπορεί να γίνουν τελικά;

  2. ataktos avatar
    ataktos 17/07/2010 21:21:45

    τώρα κατάλαβα γιατί... Το μισό υπουργικό συμβούλιο ..αναχωρεί για Σόφια ..ποιος θα νταεντησει τα πρανές παιδιά ..ο Γιαννάκης με τον Μήτσο.... χιχχιι

    • KM avatar
      KM @ ataktos 17/07/2010 21:37:47

      Αυτό το επιφώνημα («χιχχι», γραμμένο έτσι ακριβώς, με δύο χι κολλητά) προφανώς είναι πολύ δημοφιλές μεταξύ των πολεμίων των ρωσικών αγωγών. Για του λόγου το αληθές δείτε σχόλιο από «αθανασιος Ι.» από τις 11/06/2010 19:29:

      h**p://www.antinews.gr/?p=49431

      Μάλλον είναι ... ατακτούλης ο Αθανάσιος Ι.!

      Και πράγματι, όλο και κάποιο πρόβλημα (σε κάποιους) θα προκαλεί ο αγωγός για να κόπτονται τόσο οι κύριοι...

      • ataktos avatar
        ataktos @ KM 17/07/2010 21:49:05

        εσύ ξέρεις καλύτερα.... http://www.youtube.com/watch?v=yjT94dXaebU&feature=player_embedded

      • gram avatar
        gram @ KM 17/07/2010 23:44:07

        καλά που υπάρχεται κι' εσεις να χάβετε και να ζητωκραυγάζετε κάθε ρωσική maskirovka... Δεν πέρνετε τουλάχιστον και μια αντιπροσωπεία ψαλιδιών να βγάλετε και κανένα φράγκο από την ατέλειωτη σειρά εγκαινίων που πάλι θα ακολουθήσει??!

      • KM avatar
        KM @ KM 18/07/2010 10:19:30

        ΆΛλος κλασσικός αντιαγωγολόγος....

      • ataktos avatar