26/06/2009 09:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Tελικά μόνο ο Ζαχόπουλος σάλταρε


____________________________________________________________________________________________
Όλοι οι διαπλεκόμενοι μόλις συλλαμβάνονται μεταλλάσσονται σε ιδανικούς αυτόχειρες. Αλλά μόνο ο Ζαχόπουλος σάλταρε.

Και η Χίλαρι δεν θα έρθει στην Ελλάδα λόγω προβλήματος υγείας. Πρέπει να είναι πολύ τραγική η κατάστασή μας που αυτοτραυματίζονται για να γλιτώσουν.

Κι αν ακούσετε για ξένο διπλωμάτη που αυτοπυρπολήθηκε να ξέρετε ότι εδώ θα τον έστελναν.

Ναι, τώρα με το νέο μουσείο Ακρόπολης θα συγκινηθούν οι Βρετανοί και θα μας δώσουν αυτά που αρχίζουν από αρχ.

Τα αρχαία μάρμαρα εννοώ, αλλά όποιος σκέφτηκε κάτι άλλο μπορεί να το ζητήσει

Πολύ χάρηκα που ο Μητσοτάκης επισκέφθηκε τον Καραμανλή και ενημερώθηκε. Είμαστε συγκινημένοι και εγώ και ο Χαρδαβέλας.

Εγώ, λόγω ιδιοσυγκρασίας και ο Κώστας, γιατί θα κάνει εκπομπή με αποδείξεις για ομιλούντα και σκεπτόμενα απολιθώματα.

Θυμάστε που σας έλεγε ότι δεν υπάρχει γιατρειά για το επάγγελμα; Μόλις οι Αγγελοπουλαίοι είπαν ότι δίνουν τον  City 99,5, αρκεί να βρουν λεφτά να τον δουλέψουν οι εργαζόμενοι, ένας από τους διευθυντάδες του πήγε κατευθείαν να το συζητήσει με τη Ντόρα.

Καλά δεν διάβασε στα ρεπορτάζ ότι ζητούσε σκόντο για τους λεμονοστύφτες; Ούτε άκουσε για τα καβούρια που έχουν οικογενειακώς στην τσέπη; Άντε να τον εμπιστευθείς μετά να σου πει τις ειδήσεις.
______________________________________________________________________________________________________-
Γράφουμε σε προηγούμενο δημοσίευμα για το παιχνίδι του έπαιζε τότε ο ΕΤ με τον Κόκκαλη και τον Καραμανλή (Οι βαρόνοι της διαπλοκής και ο Ελεύθερος Τύπος).

Η κ. Νίκη Τζαβέλλα που ήταν τότε κορυφαίο στέλεχος της Ιντρακόμ ξέρει τίποτα;

Φυσικά ο Καραμανλής που περιγράφεται στο ίδιο δημοσίευμα δεν έχει καμία σχέση με τον σημερινό Καραμανλή, αλλά αυτό είναι θέμα άλλου ρεπορτάζ.
___________________________________________________________________________________________________________________________

Τελικά δεν παραιτήθηκε ο Αλαβάνος. Άρα θα ανέβει το χρηματιστήριο και θα ισορροπήσουν οι διεθνείς αγορές.

Αναγνώστες μας από την επαρχία διαμαρτύρονται ότι υφίστανται τεράστια ζημιά από τις ξαφνικές βροχές και την πτώση θερμοκρασίας. Έχουν εξαφανισθεί μίνι και εξώπλατα.

Χειραψία Σαμαρά-Ντόρας είχαμε στα εγκαίνια του Μουσείου και ταυτόχρονα πέρασε ένα ψιλοεγκεφαλικό ο Μητσοτάκης.

Γράφουν ότι τα χειρουργεία διώχνουν ασθενείς. Αυτό, με βάση τα όσα ξέρουμε για τα νοσοκομεία και τον Αβραμόπουλο, δεν είναι απαραίτητα κακό.

Συνελήφθη και κρατείται προσωρινά στο Βόλο συνταξιούχος με την κατηγορία εμπρησμού 30 οχημάτων που είχαν παρκάρει παράνομα. Πάω μάρτυρας υπεράσπισης αν έρθει να βάλει ένα χεράκι και στη γειτονιά μου

Τρίκαλα: 42χρονος πυροβόλησε την πεθερά του. Και που είναι το πρόβλημα;

(στις φωτογραφίες εικονίζονται διάφορες πτώσεις, επιειρηματία απο τον Πύργο του Αϊφελ, η πτώση της Τροίας, η πτώση του Βυζαντίου, πτώση απο το μπαλκόνι κλπ)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 26/06/2009 10:31:36

    φοβερή πατριδογνωσία!

    προσθέτω μια είδηση ακόμα: κάτι ευϋπόληπτοι συνταξιούχοι στην Γερμανία απήγαγαν, αλυσόδεσαν, φυλάκισαν στο υπόγειο έναν απατεώνα βαθύπλουτο χρηματο-οικονομικο σύμβουλο ασφαλίσεων κλπ. που του εμπιστεύονταν το κομπόδεμα και τους το έφαγε μαζί με τα εφάπαξ.

  2. Σικάτος avatar
    Σικάτος 26/06/2009 10:59:06

    H Μοίρα των Ελλήνων.

    Πυθαγόρας 500 π.Χ. ετών 80: εξορία από πείνα.
    Μιλτιάδης 489 π.Χ. ετών 65: φυλακή.
    Αριστείδης 468 π.Χ. ετών 72: εξορία από πείνα.
    Θεμιστοκλής 461 π.Χ. ετών 66: εξορία.
    Αισχύλος 456 π.Χ. ετών 69: εξορία.
    Περικλής 429 π.Χ. ετών 66: παραιτήθηκε κατηγορούμενος.
    Φειδίας 429 π.Χ. ετών 66: φυλακή.
    Αναξαγόρας 428 π.Χ. ετών 72: εξορία.
    Ηρόδοτος 429 π.Χ. ετών 59: εξορία.
    Ικτίνος 420 π.Χ. ετών: εξορία.
    Σοφοκλής 406 π.Χ. ετών 90: εξορία από πείνα.
    Ευριπίδης 406 π.Χ. ετών 74: εξορία.
    Αλκιβιάδης 404 π.Χ. ετών 48: εξορία.
    Σωκράτης 399 π.Χ. ετών 71: ήπιε το κώνειο.
    Θουκυδίδης 396 π.Χ. ετών 64: εξορία.
    Αριστοφάνης 385 π.Χ. ετών 61: εξορία από πείνα.
    Πλάτων 347 π.Χ. ετών 80: εξορία..
    Ισοκράτης 338 π.Χ. ετών 99: εξορία.
    Δημοσθένης 322 π.Χ. ετών 62: ήπιε δηλητήριο.

    Η Νο 1 Αιτία θανάτου των Ελλήνων:
    Ο φθόνος, η αχαριστία, η διχόνοια.. και τα ακούσματα του Μάικλ Τζάκσον.

  3. marcuze avatar
    marcuze 26/06/2009 11:07:28

    @2 Και αυτοί μόνο σε ένα μικρό χρονικό διάστημα της αρχαιότητας. Που να ψάξεις και στην νεότερη περίοδο.

  4. Κατερίνα avatar
    Κατερίνα 26/06/2009 11:10:03

    Τον κυριο που έδωσε 1,8 εκατ ευρω λυτρα στους απαγωγείς της 73χρονης συντροφου του, προκειμενου να του την επιστρεψουν...σωα και αβλαβή, γιατί δεν το κανατε πρωτο θέμα;;;
    Θα μου πεις γραψτο εσύ...
    Εγώ δνε το κάνω θέμα απο λογους αβροτητας...

    Είπα μπας και φιλοτιμηθεί κανείς και το αναδειξει...

  5. Anonymous_2 avatar
    Anonymous_2 26/06/2009 11:16:03

    Έχω την εντύπωση ότι ο Περικλής απλά δεν εξελέγη, κατηγορούμενος πάντως για τα προβλήματα του πολέμου

    Για πολλούς άλλους το 'εξορία' απλά δεν είναι σωστό. Ο Σοφοκλής σίγουρα δεν πέθανε από πείνα, ο Θουκυδίδης δεν είναι απόλυτα σίγουρο πού και πώς πέθανε, ο Πλάτων σίγουρα δεν πέθανε στην εξορία(!)

    αλλά με την τελευταία γραμμή καταλαβάινω ότι είσαι μάλλον είσαι τρολ και λές βλακείες

  6. γάιδαρος avatar
    γάιδαρος 26/06/2009 11:31:22

    Απορούν γιατί ο Καραμανλής θα κάνει τις αλλαγές που απαιτούνται από Σεπτέμβριο. Μα σε τρείς ημέρες αρχίζει η περίοδος των θεσμοθετημένων διακοπών.

  7. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 26/06/2009 12:05:32

    Και αυτό το σαλτάρισμα του Ζάχου στιγμιαίο ήταν το παιδί το έχει μετανοιώσει δεν είναι και χαζό ....

  8. Swell avatar
    Swell 26/06/2009 13:02:21

    @4 Katerina: Προφανώς ο σύντροφος της 73χρονης, είναι θιασώτης της άποψης "η γριά κότα έχει το ζουμί."

  9. O Xαζος του χωριου avatar
    O Xαζος του χωριου 26/06/2009 13:04:18

    @2 Σικατος

    Φοβερο Ποστ!

    Ολο το ζουμι της φαρας μας!!!!!

    1000 φορες Μπραβο!!!

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 26/06/2009 13:27:09

    @2 Η Νο 1 Αιτία θανάτου των Ελλήνων:
    Ο φθόνος, η αχαριστία, η διχόνοια.. και τα ακούσματα του Μάικλ Τζάκσον.

    Καλό... πολύ καλό! Χα χα χα.

  11. koinos_nous avatar
    koinos_nous 26/06/2009 13:28:52

    @ Σικάτος
    Για να ακουστει και μια αλλη αποψη για τον θανατο του Σωκρατη.
    Και εγω οπως και σχεδον ολοι φαντάζομαι απορησαν διαβαζοντας-μαθαινοντας τα του θανατου του Σωκράτη (για τον λογω θανατωσης καθως δεν ηταν εμφανες το αιτιο ή μαλλον δεν μας το ελεγαν καθαρά).
    Ομως ο Χ.Θεοδωρίδης (καθηγητης πανεπιστημιου στο βιβλιο του "Επικουρος η αληθινη οψη του αρχαιου κοσμου" εκδοσεις βιβλιοπωλειο της εστιας)αποσαφηνιζει τα αιτια.
    αντιγραφω
    ""αυτο το νοημα εχει η κατηγορια κατα του Σωκρατη πως εισαγει καινα δαιμονια.Η καταγγελια εναντιον του εγινε απο τους ακρους δημοκρατικους μολις καταλύθηκε η δικτατορια των τριαντα,επειδη τον ειχαν για φιλο και δασκαλο πολλων απο τους αρχηγους, οπαδο δηλαδη των ολιγαρχικων, που καταλυσαν τη δημοκρατια και σωρευσαν συμφορες στην πολη.Οι κατηγοροι δε λενε τα πραγματα με το ονομα γιατι εμποδιζονται απο την αμνηστεια παρα δινουν στην καταγγελια διπλωματικη διατυπωση
    "αδικει Σωκρατης ους μεν η πολις νομιζει θεους ου νομιζων, ετερα δε καινα δαιμονια εισφερων, αδικει δε και τους νεους διαφθειρων"
    Το διαφθειρω στην αρχαια δεν εχει καμια σχεση με τα σεξουαλικα.Τους νεους διαφθειρων σημαινει πως εκανε αντιδημοκρατικη προπαγανδα "".

  12. Από το διπλανό γραφείο avatar
    Από το διπλανό γραφείο 26/06/2009 13:33:51

    Ένας από τους μεσάζοντες του μαύρου χρήματος της Mizens, που κατέχει δημόσια καρέκλα και τα έχει το ίδιο καλά και με τους Πασόκους και με τους Νεοδημοκράτες, διαπραγματεύεται εκ νέου τη σιωπή του αυτές της μέρες.

    Φαίνεται ότι τη νύφη στη δική του περίπτωση θα πληρώσει ένας από τους παρατρεχάμενους της οικογενειακής του επιχείρησης.

    Πάντα έτσι δε γίνεται; Τελικά οι υπηρέτες πληρώνουν τα σπασμένα.

  13. nyfitsa avatar
    nyfitsa 26/06/2009 13:35:22

    Πίσω από την πτώση του Ζαχόπουλου υπάρχει άραγε θέμα, ή δοκίμασε απλά την ελεύθερη πτήση? Κανένας δημοσιογράφος δεν ενδιαφέρεται.? Γιατί? Ποιος ο λόγος που ήθελε δε και να πεθάνει?

  14. nyfitsa avatar
    nyfitsa 26/06/2009 13:37:17

    …. Και δεν πιστεύω στα σεξουαλικά αίτια.

  15. Factorx avatar
    Factorx 26/06/2009 14:45:41

    @Από το διπλανό γραφείο. Μπορείτε να ξεδιαλύνετε λίγο τον γρίφο παρακαλώ; Ξέρετε λόγβω ζέστης...

  16. Μήτσος avatar
    Μήτσος 26/06/2009 15:08:50

    Σύμφωνα με το Ποντίκι ο Μητσοτ πήγε στον ΚΚ και διαπραγματεύτηκε τα πρόσωπα που θα αναλάβουν την ηγεσία της δικαιοσύνης. Βλέπει την καταιγίδα να έρχεται και θέλει να ελέγχει το παιχνίδι με δικούς του για να την βγάλει καθαρή.

  17. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 26/06/2009 16:19:17

    -μα ο Ζαχόπουλος δεν είχε λόγο να ...πέσει, το απέδειξε η έρευνα της Ελληνικής Δικαιοσύνης
    -που να επιστρέψουν τα μάρμαρα οι Αγγλοι? έχει προσωπικό το μουσείο?
    -ο ΚΚ ο Β πήρε τα μέτρα μετά την συνάντηση με τον επίτιμο?....τον συγχωρώ
    -η Ελληνική Βουλή πόσους βουλευτές έχει? 298 + ...ημερομηνία λήξης (Μανώλη + Αλαβάνο)
    -μπορώ να συνταξιοδοτηθώ σήμερα ....και στα 80 να γυρίσω να καλύψω τον ασφαλιστικό χρόνο που μου μένει?
    -Βατοπέδι (ΝΔ) - Σκύρος (ΠΑΣΟΚ), τελικά οι μοναχοί περνούν καλύτερα

    ΥΓ

    80,000,000 πάει να μαζέψει ο κ Παπαθανασίου από το ένα μέτρο
    160,000,000 εκλογικό επίδομα για 1 ημέρα εργασία
    (900+ € μεροκάματο δεν ...υπάρχει)
    Μάλλον πρόβλημα αριθμητικό έχουν (δεν μπορούν να κάνουν πρόσθεση και αφαίρεση) και όχι οικονομικό οι ....εγκέφαλοι του κράτους

  18. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 26/06/2009 18:50:59

    @11 Πρέπει κάποτε να μαθευτεί επι τέλους σε όλους όσοι γνωρίζουν μόνο επιδερμικά τα του Σωκρατη και Πλάτωνα και άλλων ότι οι εν λόγω ήταν Αντι-δημοκρατικοί και μάλλον ακροδεξιοί με τα σημερινά δεδομένα.
    Και ναι, η διαφθορά ήταν στα μυαλά και στις ιδέες των νέων,όχι σεξουαλικής φύσεως, αλίμονο αν ο μέγιστος Σωκράτης ήταν και κίναιδος.

  19. ο νοών...νοείτω avatar
    ο νοών...νοείτω 27/06/2009 09:06:17

    @18,
    Όταν διαβάζεις σήμερα κάτι που γινότανε πριν 2.400 χρόνια και το προσεγγίζεις με την σημερινή σκέψη και νοοτροπία, τότε απομακρύνεσαι από την δίκαιη και αντικειμένική θέση.
    Ένας επιστήμονας, επίσταται, δηλαδή στέκεται πάνω από το γεγονός ή το γραφόμενο που περιγράφει το γεγονός και συλλέγει όλα εκείνα τα στοιχεία που είναι απαραίτητα για να ερμηνεύσει μίαν άλλην εποχή.
    Ο Σωκράτης και ο Πλάτωνας καταφερόμενοι κατά των Δημοκρατικών της εποχής τους, δεν καταφέρονται κατά της Δημοκρατίας ως Πολίτευμα, αλλά κατά της κατάντιας της Δημοκρατίας από τους κατ' επίφασιν Δημοκρατικούς Άρχονες.
    Ο Πλάτωνας στην Ιδανική Πολιτεία του, καθορίζει συνειδητούς ρόλους στην κάθε τάξη.
    Ορίζει επακριβώς τα καθήκοντα και τις υποχρεώσεις του καθενός ατόμου αλλά και της κάθε τάξης και Εξουσίας.
    Προϋποθέτει όμως την συνειδητή αποδοχή από όλους, της δυνατότητας και της ικανότητας του κάθε ένός.
    Δεν μπορούν, λέει, όλοι να κυβερνήσουν, να φυλάττουν, ή/και να εξασκούν τις τέχνες.
    Μπορούν να δοκιμάσουν, όμως είναι υποχρεωμένοι να αποδεχτούν και την πραγματικότητα.
    Πάνω από όλα "απαιτεί" από όλους να λειτουργούν ως πολίτες με Αρετή και Δικαιοσύνη.
    Συστατικά μίας Ιδανικής Πολιτείας που τα καλλιεργεί η Παιδεία.
    Ελπίζω αυτές του οι Αρχές να μην θεωρούνται σήμερα αντιδημοκρατικές.
    Οι έννοιες και λέξεις που σηματοδότησαν την άνθηση του Πολιτισμού που ενστερνίστηκε σχεδόν όλος ο ύστερος κόσμος, σήμερα έχουν εκπέσει.
    Έχουν εκπέσει σε λέξεις παπαγαλίας και σε έννοιες που λοιδωρούνται.
    Η επιδερμική αμφισβήτηση ή/και ερμηνεία των Λόγων που ειπώθηκαν 2.400 χρόνια πριν σε ένα ασύλληπτο με τα σημερινά δεδομένα περιβάλλον, είναι μία θέση.
    Μα υπάρχει πάντα και η αντίθεση.
    Θέση-αντίθεση-σύνθεση, και πάλι από την αρχή, είναι αυτό που μας κληρονόμησαν.
    Να αμφισβητούμε πάντα το έτοιμο.
    Να στοχαζόμαστε, να καλλιεργούμε, και να γυμνάζουμε μυαλό και σκέψη.
    Φαντάσου να είχαμε μείνει στους κοσμολόγους και στους σοφιστές.
    Ακόμα με μολύβι και χαρτί θα επικοινωνούσαμε.
    Και εδώ έρχεται πάλι η αμφισβήτηση.
    Πόσο έχουμε προοδεύσει;

  20. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/06/2009 15:49:14

    Δεν έκανα ανάλυση. Ρεσουμέ ήταν για λόγους οικονομίας χώρου σαν σχόλιο.
    Πάντως επαναλαμβάνω, ότι η δική μου αντίληψη είναι πως οι Πλάτωνας και Σωκράτης αμφισβητούσαν την δημοκρατία ως σύστημα και ως πολίτευμα και όχι μόνο την κατάντια της.

  21. Naruto avatar
    Naruto 28/06/2009 16:06:08

    "Και η Χίλαρι δεν θα έρθει στην Ελλάδα λόγω προβλήματος υγείας. Πρέπει να είναι πολύ τραγική η κατάστασή μας που αυτοτραυματίζονται για να γλιτώσουν."

    Factor Χ θα σου στειλω τον λογαριασμο για το πληκτρολογιο μου μιας και με εκανες να φτυσω τον καφε μου πανω του με αυτα που γραφεις.

  22. Naruto avatar
    Naruto 28/06/2009 16:15:25

    @16 Παραγγείλανε καινουργιο αρχειο στον Σανιδ για να εχει χωρο. Το παλιο ειχε γεμισει.

    Για το μουσειο ειδα ενα ρεπορταζ που ελεγε οτι "εχει μεγαλη προσελευση κλπ για να καταλαβετε ποσο καλα παει η ουρα ειναι 60 μετρα."
    Αν τωρα αυτος περιμενε στην ουρα, το ρεπορταζ μαλλον θα ειχε εντελως διαφορετικη αποψη.
    Αρα και το ΙΚΑ και ολες οι δημοσιες υπηρεσιες με τις μεγαλες ουρες πρεπει να πηγαινουν πολυ καλα. Καποιες αξιες σε αυτη την χωρα δεν αλλαζουν selective thinking for the win.