photo: William Hamon (aka Ewns)@Flickr
photo: William Hamon (aka Ewns)@Flickr
04/03/2014 20:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

O κ. Θεοδωράκης δεν ρώτησε ούτε τον Κορτώ ούτε τον άνδρα του...

Ο γκαφατζής κωπηλάτης του Ποταμιού, Σταύρος Θεοδωράκης, θα μπορούσε να χαρακτηριστεί μετά τη σημερινή συνέντευξη και την ανακοίνωση των προσώπων που τον στηρίζουν.

Στον κατάλογο υπήρχε και ο συγγραφέας Αύγουστος Κορτώ ο οποίος όμως με ανάρτησή του αναφέρει:

Φίλοι μου καλοί κι αγαπημένοι,

Σας ευχαριστώ για τις ευχές σας, ωστόσο οφείλω να ξεκαθαρίσω ορισμένα πράγματα.

Η μνεία του Σταύρου Θεοδωράκη στο πρόσωπό μου - αφότου βεβαίως ο ίδιος τόνισε πως τα ονόματα που ανέφερε δεν συγκροτούν το ευρωψηφοδέλτιο του Ποταμιού - με τιμά ιδιαιτέρως, πλην όμως και ο ίδιος γνωρίζει πως αν χρειάζεται τη συμβουλή κάποιου σε ζητήματα σχετικά με τον χώρο του βιβλίου, λόγου χάρη, ή τα δικαιώματα των ομοφυλοφίλων, υπάρχουν άτομα με πείρα, κατάρτιση και θεωρητική σκευή μακράν επαρκέστερη από τη δική μου.

Έτσι, μολονότι εύχομαι ολόψυχα στον Σταύρο Θεοδωράκη καλή επιτυχία στον αγώνα του, καθιστώ σαφές ότι ουδέποτε σκόπευα να πολιτευθώ, και ούτε τώρα πρόκειται να το πράξω. Ήμουν και παραμένω αφοσιωμένος - ταγμένος - σε δύο μόνο πράγματα σ' αυτή τη ζωή: στον άντρα μου και στα βιβλία μου. Δεν υπάρχει χώρος για τίποτε άλλο.

Προφανώς ο κ. Θεοδωράκης δεν ρώτησε ούτε τον Κορτώ ούτε τον άνδρα του...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Yet avatar
    Yet 04/03/2014 21:09:57

    ΄Εεεεετσιιιι. Να βάζουμε τα πράγματα στη θέση τους. Στην κουζίνα της, αφοσιωμένη σύζυγος και η Κορτώ.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Yet 04/03/2014 21:29:48

      Πρέπει να είναι πάντως μεγάλος φαλλοκράτης αυτός ο «σύζυγος», για να απαγορεύει της Κορτώς την άσκηση πολιτικής δραστηριότητας. Ιράν έχει καταντήσει η κοινωνία μας....

      • Yet avatar
        Yet @ ΚΜ 04/03/2014 21:34:37

        :-) Δεν της το απαγορεύει. Εκείνη θέλει να απολαμβάνει την υποταγή της, γι αυτό και τη ...διαδηλώνει.

      • ΒΙΣ avatar
        ΒΙΣ @ ΚΜ 04/03/2014 21:51:38

        Πληροφορίες μου αναφέρουν ότι έγραψε τη δήλωση αυτή ύστερα από κακοποίηση που υπέστη από τον αυταρχικό και βίαιο άντρα της.

        • Γεώργιος Τ. avatar
          Γεώργιος Τ. @ ΒΙΣ 06/03/2014 18:04:08

          Κορυφαία σχόλια όλα τα προηγούμενα.

  2. roadrunner avatar
    roadrunner 04/03/2014 22:16:23

    Άμα είναι ζηλιάρης ο σύζυγος!! .... Ούτε μέχρι το Ποτάμι να ξεμυτίσει κανείς...

  3. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 04/03/2014 22:51:51

    Αντιθέτως,ο Βαλλιανάτος ακόμα ρωτάει...

  4. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 04/03/2014 22:59:09

    Το βιβλίο του εν λόγω σούργελου είναι από τα πλέον ευπώλητα... Η κατάντια της προοδευτουριάς... υγ: η κόρη του Τάκη Λαμπρία δεν σέβεται τιποτα; Το όνομα του πατέρα της το τιμά με το να το εμπλέκει με τις φαιδρότητες και τους φαιδρούς του Σταύρου;

    • gikon avatar
      gikon @ Κώστας ΜΠ 04/03/2014 23:01:34

      Υπήρξε, ανέκαθεν, εκτός Παράταξης.

      • Κώστας ΜΠ avatar
        Κώστας ΜΠ @ gikon 04/03/2014 23:03:25

        Δεν είναι παραταξιακό το θέμα. Να ενταχθεί παραταξιακά όπου θέλει. Ως δικαιούται. Να μην ευτελίζει όμως συντασσόμενη με φαιδρούς.

        • gikon avatar
          gikon @ Κώστας ΜΠ 04/03/2014 23:06:55

          Οι επιλογές της, όπως και όλων, κρίνονται αλλά είναι επιλογές της, μην τις της στερήσουμε.

  5. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 05/03/2014 09:37:20

    Χα, χα, χα! Η μόνη πληροφορία που μάθαμε είναι ποιός είναι ο "άνδρας" και ποιός η "γυναίκα". Ζούμε σε "ενδιαφέροντες" καιρούς. Χα, χα, χα

  6. Γιώργης avatar
    Γιώργης 05/03/2014 09:56:07

    Πάντως απο την τροπή που παίρνει "το ποτάμι" φαίνεται κανένας αριστερός δεν θα το ψηφίσει...

  7. Νεαρχος avatar
    Νεαρχος 05/03/2014 14:23:55

    Ο Σταύρος Θεοδωράκης πόσο θα '' κόψει '' απ' το 3% του Γρηγορη Βαλιανατου ? Ιδού η απορία.-

  8. Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
    Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 05/03/2014 23:21:13

    Η καλή νοικοκυρά είναι δούλα και κυρά.

  9. Ερωτηματική avatar
    Ερωτηματική 06/03/2014 10:17:31

    ☺ Ε, μα κι εσύ βρε Πέτρο μου! ''Ο άνδρας μου'' είναι έκφραση τώρα σοβαρού αρσενικού ανθρώπου που έχει κάνει -τις όποιες- επιλογές του και φροντίζει να τις υπερασπίζεται με αυτοσεβασμό και αξιοπρέπεια; Όχι. Είναι έκφραση ενός ανθρώπου που επιλέγει να προκαλέσει αρνητικά. Αναρωτήθηκα γιατί . Μετά διάβασα το ... εξομολογητικό κείμενο και κατάλαβα..... http://www.lifo.gr/mag/features/3289

    • Y. avatar
      Y. @ Ερωτηματική 06/03/2014 16:42:24

      Διαβάζοντας το λινκ, όλα εξηγούνται

  10. Άπαντα Επιστάμενος avatar
    Άπαντα Επιστάμενος 07/03/2014 09:20:45

    Αύγουστος κορτώ:" το σπίτι που μεγάλωσα είχε μεγάλη πιλοτή κι έτσι έμαθα όλα τα παιχνίδια που αρμόζουν στα κουρίτσια, κουτσό σκινάκι κτλ" !!!! Πάντως τον προτιμώ τον κύριο κορτώ πολύ περισσότερο από τον βαρύγδουπο και σοβαροφανή Βαλλιανάτο. Ο κορτώ ξέρει ότι προκαλεί γέλιο και το εκμεταλλεύεται.