#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/12/2010 22:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Happy μνημόνιο everybody…



Την πάτησαν όσοι αγόρασαν το DVD της Πετρούλας. Δεν είναι ροζ διαβάζουμε, είναι  εκπαιδευτικό. Τι να το κάνει ο κόσμος, τις στάσεις τις ξέρει αλλά άμα απεργούν τα μέσα πώς να …φτάσει;

Γιορτές λιτότητας. Ούτε τσόντα στο λαό δεν έχει. Θα έβλεπε ο συνταξιούχος την Πετρούλα, θα ξηγιόταν κι ένα μπλε χάπι που έχει κάβα για τις γιορτές και θα την έβγαζε.

Ενώ οι βουλευτές του ΠΑΣΟΚ δίνουν μια τελευταία ευκαιρία λένε. Πάλι σικέ είναι το ματς. Μέχρι να μιλήσουν οι αρχηγοί των κομμάτων, καλύτερα να δούμε Πετρούλα, να επιμορφωθούμε. Μετά θα μιλήσει ο ΓΑΠ και θα εξαγριωθούμε.

Ενώ ο Σαμαράς ετοιμάζεται για παρέμβαση ολκής. Αν αφήσει και τις κίτρινες γραβάτες στην ντουλάπα, προβλέπω να ισοφαρίζει τη διαφορά αύριο.

Η Αλέκα θα κηρύξει την επανάσταση κατά του αστικού καθεστώτος ή να φύγουμε τριήμερο;

Όμως οι κάτοικοι των Αθηνών μπαίνουν σε εορταστικό κλίμα, στολίζοντας με λαμπιόνια τους όμορφους σωρούς από σκουπίδια. Πολύ χρήσιμο και για την ασφάλεια των οδηγών δικύκλων. Άλλο να πέσεις στο κράσπεδο κι άλλο μέσα στις σακούλες. Όπως έχουν στη φόρμουλα τα λάστιχα στην άκρη της πίστας.



Κάποτε μιλούσαν στα παιδάκια για τους 3 μάγους που έφερναν σμύρνα, λιβάνι και χρυσό. Τώρα η τρόικα φέρνει απολύσεις, φτώχεια και ορυμαγδό. Ο Μελχιόρ, ο Βαλτάσαρ και ο Γκασπάρ αντικαταστάθηκαν από τον Όλι Ρεν τον Τρισέ και τον Στρος Καν.

Ο Μελχιόρ στο χρυσάφι τι επιτόκιο έδινε;

Γέννηση του Χριστού χωρίς δώρα δεν γίνεται. Τα του προϋπολογισμού τα λουστήκαμε. Η τελευταία λέξη στο εορταστικό δώρο είναι τα συμβολικά δώρα.

Ο Γάλλος επιθετικός του ΠΑΟ Τζιμπρίλ Σισέ πρόσφερε στον Σίντνεϊ Γκοβού μία κούτα με τσιγάρα ένα μπουκάλι ουίσκι με τη φάτσα του.

Μπορούμε λοιπόν να στείλουμε στον Giorgos ένα ποδήλατο, σαν τη ζωή που μας επεφύλασσε η διακυβέρνηση του.

Στον Φοροκωνσταντίνου ένα μαντήλι σαν αυτό που θα του κουνήσουμε οσονούπω

Στον Πάγκαλο, που είναι και οινοπαραγωγός, κρασί CHATEAU PICHON-LONGUEVILLE-BARON 2EME GRAND CRU  του 1998 ερυθρό.  Τα κρασιά του διακρίνονται για τη φινέτσα τους και την κομψότητά τους. Στον ουρανίσκο αφήνει μακρά επίγευση και φυσικά όπως όλα τα μεγάλα κρασιά του Pauillac επιδέχονται μακρά παλαίωση…

Στον Λοβέρδο ταιριάζουν οι ταινίες του Νίκου Ξανθόπουλου σε δερματόδετη θήκη, στη Ντόρα το κλασσικό πλέον «γυναικείο» μυθιστόρημα, «ο Ιούδας φιλούσε υπέροχα» και  στην επίτροπο Μαρία Δαμανάκη «το χαμένο σύμβολο» του Νταν Μπράουν.

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. The Saint avatar
    The Saint 21/12/2010 22:56:42

    Kαλό, καλό!!
    Μόνο που ξεχασες τον Καρατζαφέρη... Να μην πάρει και αυτός ένα δωράκι, με τόσο ...κόπο που έχει κάνει?

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ The Saint 21/12/2010 23:08:43

      Καρα who?

    • noldor avatar
      noldor @ The Saint 21/12/2010 23:25:05

      Τι θα 'λεγες για μινιατούρα του Παπαγερνικολής;

      • Μικρός Οδυσσέας avatar
        Μικρός Οδυσσέας @ noldor 21/12/2010 23:33:00

        ένα χάρτη με ανατολικά σύνορα στο Πακιστάν?

  2. ευτυχια avatar
    ευτυχια 21/12/2010 23:33:54

    Στον Καρατζ. θα έστελνα μια καρέκλα (Λουί κατόρζ για να μην φεύγουμε κι απ την αισθητική ΛΑΟΣ) μια και πούλησε την Χώρα για να πάρει ένα Υπουργείο κι ο άσπλαχνος ο Αμερικάνος δεν τούδωσε ούτε θυρωρείο.Μπλιάχ...Καλές γιορτές to everybody...

  3. sawas avatar
    sawas 22/12/2010 00:06:18

    Μην ξεχάσεις να βγάλεις την σελά όταν το παραδίδεις.....

    Ίσως καταφερει και αντιστοιχίσει καταστάσεις!!!!!

    • ευτυχια avatar
      ευτυχια @ sawas 22/12/2010 08:33:26

      Δεν σε πιάνω..?!!

      • sawas avatar
        sawas @ ευτυχια 22/12/2010 09:28:45

        "Μπορούμε λοιπόν να στείλουμε στον Giorgos ένα ποδήλατο, σαν τη ζωή που μας επεφύλασσε η διακυβέρνηση του."

        Αν βγαλουμε την σελα θα μας "πιασει" αυτος (ΓΑΠ)......

  4. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 22/12/2010 00:18:59

    Αντε βρε μάγκες, και καλά χριστούγεννα

    http://voice.pblogs.gr/2010/12/mia-istoria-twn-hristoygennwn.html

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Γιωργος Χ 22/12/2010 09:48:20

      Επίσης Γιώργη

  5. blue nile avatar
    blue nile 22/12/2010 00:47:13

    M.O. γιατί να πρωτοτυπήσουμε στο δώρο του Καρατζαφέρη?
    Στείλτε του ένα ολόχρυσο εξαπτέρυγο με τη φωτό του Μητσοτάκη επάνω ...
    άντε και καλές γιορτές !!!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ blue nile 22/12/2010 09:47:40

      Ολόχρυσο τέτοιες εποχές? Επίχρυσο και πολύ του είναι.
      Καλές γιορτές και σε σένα

  6. kiki avatar
    kiki 22/12/2010 05:43:58

    Μια μουντζα, να στειλουμε σε ολους.Μπορουμε να τυπωσουμε μια καρτα και να στειλουμε και εμεις ευχες.
    Ο καινουργιος χρονος να σας βρει στο Γουδι.
    Ολα τα δωσιλογικα μελη του κοινοβουλιου μας.
    Και για να τρομαξουν πιο πολυ και δημευση της κλεμμενης περιουσιας σας.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ kiki 22/12/2010 09:50:35

      Στο Γουδί η νέα δίκη θα μείνει στην ιστορία ως η δίκη των σ-έξι...

  7. danaos avatar
    danaos 22/12/2010 06:57:02

    'Τι να το κάνει ο κόσμος, τις στάσεις τις ξέρει αλλά άμα απεργούν τα μέσα πώς να …φτάσει;'
    Έγραψες Μικρέ!!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ danaos 22/12/2010 09:51:30

      Καλές γιορτές Δαναέ. Όταν πας δώρα φοβούνται?

  8. Νίκος avatar
    Νίκος 22/12/2010 08:22:06

    Θενκ γιου, πάρα πολύ...

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Νίκος 22/12/2010 09:52:51

      Να είσαι καλά Νίκο, εγώ ευχαριστώ

  9. Enzo avatar
    Enzo 22/12/2010 08:28:00

    Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους! ευτυχισμενος ο νεος Πασχας!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Enzo 22/12/2010 09:53:57

      Περίμενε να ανοίξει το Τριώδιο. Τα τρία δύο που λέγαμε κάποτε

  10. Misha avatar
    Misha 22/12/2010 09:10:37

    Phyllobates terribilis

    Aπό ένα προς ένα έκαστο των προαναφερθέντων, πλήν του Γκοβού.
    Θα πέρναγαν αξέχαστες γιορτές μαζί του.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Misha 22/12/2010 09:58:52

      Αυτό βατράχι είναι ή αριστερό μπακ για τον Παναθηναϊκό?

      • Misha avatar
        Misha @ Μικρός Οδυσσέας 22/12/2010 10:11:06

        Μα τι λές τώρα;
        Όλα καλά στον ΠΑΟ. Μην πειράξετε τίποτα.
        :D

  11. danaos avatar
    danaos 22/12/2010 18:15:13

    Τρέμουν σου λέω! Καλά Χριστούγεννα σε σένα και την οικογένειά σου!Μετά τις γιορτές θα τα πούμε από κοντά!