03/04/2009 11:11
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

150.000 για …μπανεράκια

150 000 ευρώ από γνωστό μεγαλοεπιχειρηματία για διαφημιστικά bannerακια σε (ανύπαρκτη) ιστοσελίδα κυρικάτικης εφημερίδας είναι πάρα πολλά.

http://www.anergoidimosiografoi.blogspot.com/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Smash Direct avatar
    Smash Direct 03/04/2009 11:43:12

    Παει και η οποιαδηποτε αξιοπιστια του κυριου Χατζηνικολαου του αδεκαστου κριτη των παντων.Πρεπει να γνωριζει οτι η νομιμοφανεια δεν ειναι παντα νομιμη και προ παντων δεν ειναι ηθικη!!Οι παροικουντες στην δημοσιογραφικη πιατσα κατι περισσοτερο γνωριζουν απλα πρεπει να βγουν καποιοι ''Τρελλοι'' να τους ξεφωνησουν....και ο νοων νοειτω!!!!!

  2. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 03/04/2009 11:50:52

    Αμα θελετε να πειτε κατι σ εμας,πειτε το αμεσως τωρα.
    Αμα θελετε να στειλετε μηνυματα σε καποιους ενδιαφερομενους,για ιδίους λογους,αυτο μας αφηνει παγερα αδιαφορους.

  3. Helmut avatar
    Helmut 03/04/2009 12:13:48

    Η επιταγή με τα 150.000 έχει ημερομηνία 30.09.2008

    Η σύμβαση για τα μπανεράκια είναι ύψους 50.000 € και έχει ημερομηνία 10.10.2008. Επίσης προβλέπει πληρωμή σε 3 δόσεις με την πρώτη να είναι πληρωτέα στις 31.12.2008.

    Άρα μιλάμε για συνολική "επιχορήγηση" (;) του Μυτιληναίου προς τον Χατζηνικολάου τουλάχιστον 150.000 + 50.000 = 200.000 € και χωρίς να ξέρουμε σε τι αντιστοιχούν τα πρώτα 150.000.

    Βέβαια τέτοιες "χορηγίες" μπορεί να έχουν μόνο κατ'επίφαση σχέση με REAL/Χατζηνικολάου και στην πραγματικότητα να έχουν να κάνουν με "εργολαβίες" Κουρή/Αυριανής. Εν πλήρη γνώσει βέβαια του Χατζηνίκου...

    Π.χ. αναρωτιέμαι αν υπάρχουν παρόμοιες συμβάσεις για "bannerάκια" από άλλους επιχειρηματικούς Ομίλους (π.χ. MIG αφού τα πηγαίνει εξαιρετικά καλά η Αυριανή με τον Βγενόπουλο)

  4. Smash Direct avatar
    Smash Direct 03/04/2009 12:17:17

    @ 4 Προβοκατορικα παιχνιδια αγαπητε προβοκατορα εγω δεν παιζω ουτε μηνυματα στελνω στον οιονδηποτε !!!Την αποψη μου λεω τοσο απλα και μην κρινεις ισως εξ ιδιων!!!

  5. Smash Direct avatar
    Smash Direct 03/04/2009 12:35:24

    @ 7 Εαν ειναι πραγματι ετσι να το δεχθω

  6. Καθαρά χέρια. avatar
    Καθαρά χέρια. 03/04/2009 14:05:32

    Τώρα αν προτείνω να ελέγχονται τα βιβλιάρια όλων των επιχειρηματιών και πολιτικών εφοριακών αστυνομικών γιατρών κοκ θα μου πείτε ότι είναι προσωπικά δεδομένα;;; να βράσω τρώτε τα όλα αυτά στην μάπα και αρχίστε φιλοσοφικού ενδιαφέροντος συζητήσεις περί διαπλοκής φοροδιαφυγής και τα ρέστα.

  7. O Ιθαγενής avatar
    O Ιθαγενής 03/04/2009 14:22:16

    Στη χώρα του:

    "ότι είναι νόμιμο είναι και ηθικό"

    σημασία έχει να γεμίζει το ταμείο.
    Τι σημασία έχει αν ο βασιλιάς είναι γυμνός?
    Απλά θα ράψει καινούριο κουστούμι κριτής επί παντός επιστητού και γνώστης των πάντων, όπως όλοι οι Ελληνες "δημοσιογράφοι"

  8. kitsios avatar
    kitsios 03/04/2009 15:55:32

    Πρωτοσέλιδο Κουρή Στην Αυριανή πριν κανα 2 χρόνια
    "Ο Βγενόπουλος Νέος Κοσκωτάς"
    Τώρα τι έγινε ρε παιδιά και ο Κουράδας τα γύρισε τούμπα ????
    Η Αλήθεια είναι ότι το μήνυμα ήταν έμμεσο, και ήταν του Ψυχάρη. Μην ασχολείσαι με τον Τύπο, έχουμε ήδη το Βούρλο Την Γιάννα, θα πάθεις ότι και ο Κωσκοτάς. Πάντως ποθεν έσχει τόσο χρήμα Ο Mr Mig δεν είναι άξιο απορίας ?????

  9. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 03/04/2009 16:09:49

    @ 11.ariel. Τα πραγματα ειναι ακριβως ετσι δυστυχως.Ολοι τους βραζουν στο ιδιο καζανι για να μη οτι ολοι τα ιδια σ.....ειναι.Το ιδιο αναξιοπρεπεις ,το ιδιο ξευτιλισμενοι με την ιδια προθυμια εξυπηρετουν τα μεγαλα αφεντικα και βεβαιως τα προσωπικα τους συμφεροντα.

  10. theo1611 avatar
    theo1611 03/04/2009 16:23:07

    @11 ariel και @13 Skorpios!!!

    Μήπως όμως μέσα σ' αυτό το περιβάλλον και ξεκατίνιασμα δεν είναι όλοι ίδιοι, αλλά θα πρέπει να διακρίνουμε και θετικά στοιχεία καθενός από τους εμπλεκόμενους?

    Έτσι, για να μείνει και κάτι ελπιδοφόρο από την ιστορία!!!
    Devil's Advocate

  11. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 03/04/2009 16:42:36

    @ 14 theo..Θα σε παρακαλουσα στην συγκεκριμενη περιπτωση να μου πεις ενα θετικο στοιχειο.Ειναι δυνατον την μερα να τον φτυνεις και την επομενη να τον γλυφεις??Το ανεχεται αυτο η παιδεια και η αξιοπρεπεια σου?? Δεν πρεπει ολοι μας και σε ολες τις εκφανσεις της προσωπικης και δημοσιας ζωης να λειτουργουμε με καποιες αρχες και με καποιους κανονες??Ευτυχως δεν ζουμε σε ζουγκλα η μηπως ζουμε??

  12. ariel avatar
    ariel 03/04/2009 16:44:13

    @14 Τεό, Θα ήθελα να μου πεις, τα θετικά στοιχεία της υπόθεσης. Εγώ το μόνο που βρήκα, είναι πως έτσι βεβαιωθήκαμε για τον ρόλο του καθενός. Από διαρροές και προσωπικές αντιπαραθέσεις. Αλλοιώς σκεπάζονται όλα από συναδελφική αλληλεγγύη. Οσο για ελπίδα, την περιμένουμε από αλλού, όχι από αυτό τον συρφετό. Και προς Θεού, δεν γενικεύω. Υπάρχουν και πολοί καλοί στο συνάφι. Απλά ίσως είναι λίγοι, ίσως δεν τους ξέρουμε.

  13. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 03/04/2009 17:09:54

    τέο είσαι τέως τελικά ή όχι;

  14. theo1611 avatar
    theo1611 03/04/2009 17:11:44

    @15, @16

    Το θετικό που βρίσκω στον Χατζηνικολάου είναι ότι φαίνεται να καταλαβαίνει ότι η απεριόριστη δύναμή του μπορεί να καταστρέψει έναν άνθρωπο, γεγονός που φαίνεται να μη συμβαδίζει με τις προσωπικές του αξίες. Ανακαλύπτει ότι οι αντιστάσεις που περιμένει από τους άλλους δεν υπάρχουν!!! Γεγονός που σημαίνει ότι αν συμβεί κάτι αντίστοιχο στον ίδιο, δεν έχει καμμία τύχη.

    Το θετικό που βρίσκω στον Παπαγιάννη είναι ότι πολεμά με μία sui generis διάθεση, δεν τα καταπίνει όταν νιώθει ότι αδικείται και δεν υπολογίζει τίποτα. Όμως προσπαθεί να κατανοήσει τη συμπεριφορά των άλλων και να βρει ελαφρυντικά, παρά το προσωπικό του κόστος.

    Αυτά τα ολίγα και νομίζω είναι αρκετά.

  15. theo1611 avatar
    theo1611 03/04/2009 17:21:13

    @15, 16, 17

    Στις λοιπά και γενικά συμφωνούμε.

    Ζούμε σε μια ζούγκλα, οι πραγματικοί ήρωες είναι αφανείς και εγώ δεν είμαι ούτe τέως ούτε, βεβαίως-βεβαίως, theos, απλώς theo1611.

    Πίσω από τα προσωπικά κίνητρα, να βρούμε θετικά στοιχεία για τους υπόλοιπους, αυτή είναι η γνώμη μου. Για τους ίδιους θα δείξει!!!

  16. Factorx avatar
    Factorx 03/04/2009 17:42:56

    Τα 150.000 χιλιαρικάκια του Μυτιληναίου αφορούν διαφημιστικό συμβόλαιο, απαντά η RealGroup.
    Αλήθεια τι ακριβώς διαφήμιζε ο Μυτιληναίος στο συγκρότημα Κουρή-Χατζηνικολάου;

  17. theo1611 avatar
    theo1611 03/04/2009 17:46:40

    Τις ζημιές της ΔΕΗ που θα του πληρώσουμε

  18. osaperas avatar
    osaperas 03/04/2009 18:38:13

    @20
    Δεν ξέρω τι ήθελε να διαφημίσει. Ξέρω όμως τι τελικά διαφήμισε: Τον Παπαγιάννη.

  19. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 03/04/2009 19:17:13

    @ 20 Factorx..Δεν μου φαινεσθαi για αγαθα παιδακια ολοι εκει στο site..Τιποτα δεν θα διαφημιζε και πουθενα, απλα μια ...μικρη χορηγια ηταν !!!!Ετσι το λενε τωρα στις πολιτισμενες κοινωνιες το λαδωμα....

  20. Hase avatar
    Hase 03/04/2009 19:37:13

    Υπαρχει και το σαιτ του Τραγκα που "λαμβανει" κρατικη διαφημηση χωρις να εχει επισκεψιμοτητα, αυτος φυσικα τα "λαμβανει" και με την αδεια της αστυνομιας.

  21. Hase avatar
    Hase 03/04/2009 19:39:35

    @Skorpios
    Αν και δεν ειμαι πασοκος οπως εσυ, με το σχολιο σου συμφωνω απολυτα. Χοντολαδωμα ηταν.

  22. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 03/04/2009 19:47:08

    @ 27 HASE Aπο που φαινεται οτι ειμαι Πασοκος?? Αν και εδω που τα λεμε, λενε και οι Πασοκοι καποιες αληθειες...η κανω λαθος??

  23. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 03/04/2009 21:07:11

    Μη με παεξηγεις φιλε μου,αλλα εχουν δει πολλα τα ματια μου και ακουσει τ αυτια μου.
    Μια νύξη εκανα μονο.Ελεος.

  24. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 03/04/2009 21:21:12

    @ 29 anonymoys Ενταξει η Βασουλα ειπε αυτο που λες..Εχεις ακουσει καποιον απο τον πολιτικο σου χωρο να πει κατι σχετικο?? η μηπως δεν υπαρχουν?? Να εισε δικαιος και αντικειμενικος και οχι φανατικος και ειρων.....οκ?

  25. Hase avatar
    Hase 04/04/2009 08:02:54

    Σκορπιε
    Τα ευκολως εννοουμενα παραλειπονται. Ακομα και στις τελειως ασχετες αναρτησεις με τους δεξιους της ΝΔ ταχεις. Καλα κανεις δηλαδη, αλλα και οι αλλοι τα ιδια εκαναν.