#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/11/2008 15:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

“I made them an offer they couldn’t refuse”


Έκλεισα το κομπιούτερ και πήρα το Βάλτερ απ το συρτάρι. Τεντώθηκα για να ξεπιαστεί η πλάτη μου, έβαλα ένα ελαφρύ σακάκι και ξεπόρτισα. Η γυναίκα του υπουργού με περίμενε. Είχα να της κάνω μια πρόταση που δεν θα μπορούσε  να αρνηθεί.


Όπως ο Κωστάκης που είχε πει το ίδιο στον Γιωργάκη τέτοια εποχή το 2005: «I made him an offer he couldn't refuse». Το θυμάστε που το είχε πει με αφορμή την επικείμενη εκλογή του Προέδρου της Δημοκρατίας, ως άλλος Κορλεόνε. Εννοούσε φυσικά ότι θα συγκυβερνήσουν το κράτος.

Τώρα είναι η σειρά του Γιωργάκη να κάνει προτάσεις στον Κωστάκη.

Τέλος πάντων. Όταν συνάντησα την σύζυγο του υπουργού της έδειξα την καρτ βιζίτ που κάτω από το όνομα έγραφε Komitet Gosudarstvennoi Bezopasnosti .

«Ποιος είναι αυτός»  με ρωτάει». Η επαφή σου στο Βερολίνο απαντώ

«Κι αυτή η εταιρεία αυτή ποια είναι;». Δεν είναι εταιρεία, η «Κα Γκε Μπε» είναι της είπα

«Και τι αρέσει της επαφής στο κρεβάτι;» με ξαναρωτάει.

Ανέλαβα λοιπόν να της εξηγήσω, αλλά μας πήρε  πολύ ώρα επειδή υπήρχαν πολλές επεξηγήσεις. Ήταν πολύ σημαντικό επειδή αν σαγήνευε την επαφή μας στο Βερολίνο θα έπαιρνε όλα τα αρχεία.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 12/11/2008 15:36:32

    τι μοντέλο Βάλτερ?

  2. nas avatar
    nas 12/11/2008 15:41:31

    Ωπα... στο Ανατολικό Βερολίνο;

  3. Factorx avatar
    Factorx 12/11/2008 15:49:20

    Walther PPK, φυσικά. Τι άλλο;

  4. δεη avatar
    δεη 12/11/2008 15:51:40

    γιατι το επιχειρησιακο σχεδιο της δεη ,για ΔΗΜΟΣΙΕΣ επενδυσεις 14δις ευρω,τρομαξε ολα τα πολιτικο-δημοσιογραφικα παπαγαλακια?
    δεν ειναι "προοδευτικες" οι επενδυσεις της δεη?
    οι κρατιστες προτιμουν ρευμα απο κρατικοδιαιτους ιδιωτες?

  5. fantomas avatar
    fantomas 12/11/2008 16:12:46

    Το οπλο που χρησημοποιουν οι ''επαγκελματιες'' ειναι το 22αρι !!

  6. fantomas avatar
    fantomas 12/11/2008 16:14:53

    και μην ρωτηση κανεις .... γιατι?
    Γιατι!!!!!

  7. Ραφαήλ avatar
    Ραφαήλ 12/11/2008 16:44:09

    Μα δέν χρειάζεται να ρώτησει κανείς για τα αυτο -νόητα...

    Κάτι λίγο εκτός...
    Απο ΙΕΚ ΞΥΝΗ τί ακριβώς παίζει;
    Έμαθα τα σπάνε στη κυριολεξία...
    Τη γνώμη έχετε εσείς;

  8. Νἰκος avatar
    Νἰκος 12/11/2008 17:33:17

    Γίναμε τελείως φασιστική χώρα. Με νομοσχέδιο που κατατέθηκε στην Βουλή απαγορεύεται από 1/1/2010 το κάπνισμα σε όλους τους δημόσιους κλειστούς χώρους".

    Α, ολα και ολα ΠαραγονταΧ, εδω διαφωνω. Αυτο δεν ειναι φασισμος αδελφε μου. Εχασαν και οι λεξεις τη σημασια τους πια. Εμ βεβαια, ετσι εξηγειται γιατι οι Αγγλικουρες ανακατευονται με Ελληνικα.

    ΟΧΙ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΣΕ ΚΛΕΙΣΤΟΥς ΧΩΡΟΥΣ.Αλλα τι λεω, ειμαστε τοσο τριτοκοσμικοι σ'αυτη τη χωρα που...

    Και δεν μου λες, αν καποιος αλλος στον ιδιο χωρο εχει ασθμα, γιατι δεν το σκεφτεσαι αυτο; Αν υπαρχουν παιδια; και, και, και....

    Ολα κι'ολα, εχετε ακομα ΠΟΛΥ ΔΡΟΜΟ ΠΡΟΟΔΟΥ να κανετε στο Ελλαδισταν.

  9. Factorx avatar
    Factorx 12/11/2008 17:48:33

    Νίκο, ευχαριστούμε για τα μαθήματα γραμματικής. Προτιμούμε πάντως τον Τρίτο Κόσμο απο τας Ευρώπας. Εχουμε και μεγαλύτερη ιστορία. Εσείς εκει εκτός Ελλαδιστάν πλενόσασταν μέχρι τον Μεσαίωνα;

  10. KaryID avatar
    KaryID 12/11/2008 18:38:12

    τι πριν τον μεσαίωνα, και μετά το μεσαίωνα στη μεγάλη νήσο τα πετούσαν από τα παράθυρα και φώναζαν πριν τα πετάξουν: έι, είναι κανείς από κάτω; ...

  11. Νἰκος avatar
    Νἰκος 12/11/2008 18:56:25

    "Νίκο, ευχαριστούμε για τα μαθήματα γραμματικής. Προτιμούμε πάντως τον Τρίτο Κόσμο απο τας Ευρώπας. Εχουμε και μεγαλύτερη ιστορία. Εσείς εκει εκτός Ελλαδιστάν πλενόσασταν μέχρι τον Μεσαίωνα;"

    Καλο.
    Τουλαχιστον εδω στας Ευρωπας, και νυν Στενωπας, εχουμε προοδευσει (νομιζω...). Εκει ομως παραμενετε...Ελληνες.

    Α ναι, μου θυμιζει παλια διαφωνια με την αδελφη μου, ακρως μορφωμενη και αυτη, οταν επιχειρηματολογουσε εναντιον των ζωνων ασφαλειας στα αυτοκινητα. Και αν, επεμενε, εγκλωβιστεις απο τη ζωνη οταν γινει ατυχημα λογω "φρακαρισματος" της;!!!!!!!!!!!

    Αφωνος εγω. Στερεα η λογικη.

    Αν ησουν σαρκαστικος στην αναρτηση, ε τοτε λαθος μου.

    Οχι αδελφε, δεν κανω μαθηματα γραμματικης, απλες παρατηρησεις ειναι για την γλωσσικη ελευθεριοτητα μας (συμπεριλαμβανω και τον εαυτο μου).

  12. Νἰκος avatar
    Νἰκος 12/11/2008 19:02:28

    ΠΑραγονταΧ,
    Τουλαχιστον με τιμησες με την Κλητικη και οχι με εκεινο το "Προς Νικος".
    Ε, κατι καταφερα και εγω. Τουλαχιστον βοηθησα να εγγραψου,ε το "προβλημα"στη συνειδηση μας.

    Σε ευχαριστω.

  13. Lara avatar
    Lara 12/11/2008 20:43:19

    Δυσκολα βγαζεις τους Ελληνες απο το λουκι της νικοτινης, του τζογου και του τσιπουραδικου.
    Ασκουνται σε τρεις μεταπτυχιακες διατριβες.
    Οταν υπαρχει αδιεξοδο στην αθληση, αυτοκτονει κανεις σε δοσεις.

  14. Factorx avatar
    Factorx 12/11/2008 20:59:14

    @Νίκο, σε συγχαίρω για την αδελφή σου. Η γυναίκα είναι σωστή.

  15. ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ avatar
    ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ 12/11/2008 23:13:43

    μαγκες (απευθυνομε σε ολους) μπωρει να μου πει καποιος και εμενα ........
    αφου εμεις οι μακακες οι ελληνες δςν φωραμε ζωνη (κακος κατα εμενα) καπνιζουμε σαν αραπηδες (καλος κατα εμενα) πινουμε σαν νεροφυδες τσιπουρο, τρωμε σαν ελεφαντες, ΄΄πηδαμε΄΄ σαν τα κουνελια...... γιατι εχουμε ηλικιακα μεγαλυτερο μεσο ορο ηλικιας απο ολους τους ξενεροτους βορειοευρωπαιους??
    ΓΙΑΤΙ????
    ΕΛΑ ΝΤΕ ... ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ!!

  16. ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ avatar
    ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ 12/11/2008 23:14:50

    μεσο ορο ζωης !!!

  17. Νίκος avatar
    Νίκος 13/11/2008 01:01:27

    ΠαραγονταΧ, καλη απαντηση και αυθεντικη. Ετσι ακριβως την περιμενα. Ευγε.

    Ελα ομως που δεν εχει σχεση η αντιρρηση μου με το καπνισμα αυτο καθ'αυτο, αλα με την κοινωνικη πραξη μολυνσεως των συνανθρωπων μας σε κλειστους χωρους. Που ειναι οι αριστερες μας ευαισθησιες επ'αυτου; Δεν ειναι της μοδας φαινεται.

    Και δεν απαντησες στο στοιχειωδη παρατηρηση: Αν ηταν το παιδι σου ασθματικο και επρεπε να βρεθει σε χωρο οπου καπνιζουμε αρειμανιως, δεν θα ηθρελες να ειναι ο αερας καθαρος;

  18. Νίκος avatar
    Νίκος 13/11/2008 01:04:31

    Αλεφαντε,

    Οχι πια. ειμαστε οι παχυτεροι στη Στενωπη, οι πιο μανιωδεις καπνιστες και βαλε.
    Στην επομενη γενια θα τα πουμε, αν καο ηδη ο διαβητης γινεται ενδημικος.
    ΠαραγονταΧ, γιατι δεν βαζεις δεδομενα για τους καρκινους που θεριζουν σε συγκεκριμενες περιοχες, επιδημικα θα ελεγα. Να μαθουμε και κατι χρησιμο.

  19. Σπύρος avatar
    Σπύρος 13/11/2008 01:07:53

    Πάντως στον τζόγο πρώτοι μακράν είναι οι Ασιάτες και μετά οι Βρεττανοί.
    Δεν έχουμε όλες τίς πρωτιές εμείς.

  20. Factorx avatar
    Factorx 13/11/2008 01:12:02

    @ Νίκο, έχουμε αυπνίες βλέπω. Γι αυτό σήκωσα την Μάμα Αφρικά, συγχωρεμένη νάναι. Τώρα τι θελεις να σου πω οτι έχεις δίκιο;

    Αν είχα τέτοιο παιδί δεν θα το πήγαινα σε χώρους που καπνίζουν.

    ΓΙΑΤΙ ΔΗΛΑΔΉ ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΙΟΡΙΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΜΗ ΚΑΠΝΙΖΟΝΤΕΣ;

    Αστειεύομαι φυσικά.

    Όμως ή είμαστε εναντίον κάθε νομοθετικού περιορισμού κάθε ανθρώπινης δραστηριότητας, ή δεν είμαστε.

    Κοινωνική αυτορρύθμιση ειναι η απάντηση. Οταν μπορέσουμε φυσικά.

    Αλλο εκστρατεία κοινωνικής συνειδητοποίησης κλπ και άλλο αυταρχικά μέτρα.

    Εγω θέλω να πεθάνω καπνιζοντας

  21. Νίκος avatar
    Νίκος 13/11/2008 03:11:34

    ΠαραγονταΧ, μαλλον κατι αλλο ενοουσες στην αναρτηση και μου διεφυγε. Ας ειναι.

    οχι φιλε μου, δεν ειναι αυπνιες, ας οψονται οι μικροδιακοπες που εχω.

    Καλη νυχτα σε ολους.

  22. Νίκος avatar
    Νίκος 13/11/2008 03:17:56

    "εκστρατεία κοινωνικής συνειδητοποίησης κλπ και άλλο αυταρχικά μέτρα".

    Δυστυχως χρειαζεται και το δευτερο. Ειδικα σε χωρα πισωδρομικη σαν την Ελλαδα.