#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/02/2011 16:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Τόση μπάλα και τόση ... Τζούλια από τη χούντα είχαμε να δούμε"

Η Ιστορία της Μεταπολίτευσης μέσα σε 90 λεπτά



Το ποδόσφαιρο, λένε, είναι το καλύτερο από τα δευτερεύοντα πράγματα στη ζωή μας. Μια θρησκεία χωρίς άπιστους, όπως είναι ο εύλογος τίτλος του βιβλίου του Ν. Μπογιόπουλου και του Δ. Μηλάκα.

Θα λέγαμε όμως πως το Σαββατιάτικο ντέρμπυ των δύο αιωνίων αποτελεί τη μικρογραφία της σύγχρονης ελληνικής καθημερινότητας.

Προσέξτε:

Καταγγέλλουμε παραβάσεις..μόνο όταν δεν αφορούν εμάς

Όταν ένα παιχνίδι παίζεται με σημαδεμένη τράπουλα εν γνώσει όλων όσοι παίρνουν μέρος σε αυτό, μπορεί να διαμαρτύρεται κάποιος επειδή χάνει; Επειδή, δηλαδή, κάποιοι άλλοι αποδεικνύονται πιο καπάτσοι στον χειρισμό των σημαδεμένων χαρτιών; Το παράλογο -ή το λογικό- είναι πως αυτός που χάνει δεν ενοχλείται για το παιχνίδι όταν δεν χάνει. Αναρωτιέμαι ακόμη για το τι είδους εποπτεία -το λένε και «δικαιοσύνη»- μπορεί να υπάρχει σ’ ένα τέτοιο παιχνίδι. Δηλαδή τι νόημα έχει να κρατάς κανόνες σε μία ιστορία παρανομίας και να επικαλείσαι -όταν αδικείσαι- τους κανόνες της νομιμότητας, την οποία έχεις γραμμένη στα παλιά σου τα παπούτσια;

Απουσία ελεγκτικών μηχανισμών

Οπαδοί μπουκάρουν στο γήπεδο, χωρίς κανένα εμπόδιο. Σε μια απέραντη ζούγκλα επιτίθενται σε ποδοσφαιριστές και ο διαιτητής, ο άρχων του αγώνος, καταγράφει στο φύλλο αγώνα πως “20 οπαδοί μπήκαν μέσα στο γήπεδο για να πάρουν φανέλες”. Η απόλυτη ανομία. Και μέσα σε όλα αυτά οι διάφοροι αρμόδιοι κράτος εν κράτει να νομιμοποιούν την ανομία και το νταβατζιλίκι. Από την άλλη η διοικούσα αρχή του πρωταθλήματος απούσα. Όπως ακριβώς η κυβέρνηση. Άβουλη, που αφήνει επιχειρηματίες και κοινωνικούς φορείς να βγάλουν τα κάστανα από τη φωτιά ...”βγάζοντας τα μάτια τους”.

Διακηρύξεις και Ευχολόγια



Μετά τον χαμό, όλοι βγαίνουν να καταδικάσουν τη βία. Γενικόλογα ευχολόγια και παρωχημένα κλισέ: “είμαστε εναντίον κάθε μορφής βίας (φαντάζομαι δεν εννοούν και τη βία των Ελλήνων έναντι των Τούρκων το 1821), τέτοια επεισόδια είναι καταδικαστέα” ακούγονται από τους ειδικούς των τηλεοράσεων. Για το πως θα καταπολεμηθούν τα αίτια της βίας ή ποια θα είναι η τιμωρία των υπευθύνων...τίποτα. Άσε γιατί μπορεί να είναι και κανένα δικό μας παιδί μέσα σε αυτούς. Θα σκέφτονται οι αρμόδιοι.

Ιδιοτέλεια και Φόβος

Και εδώ ο καθοριστικός ρόλος των media. Όπως και στη καθημερινότητα προβάλλουν τη “φάση” με τα δικά τους replay, την πλαισιώνουν με τους δικούς τους σχολιασμούς -χωρίς να υπάρχει το περιθώριο απάντησης- φτιάχνουν το δικό τους ιδιοτελές κλίμα. ΄Σαν ένα δελτίο ειδήσεων.

Κοινωνικός Αυτοματισμός

Κάθε κοινωνική ομάδα την ενδιαφέρει να ικανοποιήσει τα “δικά της συλλογικά συμφέροντα. Μέχρι εκεί σταματά και το πεδίο δράσης και κοινωνικού ενδιαφέροντός της. Φτάνει μάλιστα σε σημείο αντιπαράθεσης με τις υπόλοιπες κοινωνικές ομάδες, προκειμένου να θέσει τη δική της ατζέντα προτεραιοτήτων.

Έτσι και κάθε οπαδός. Η δική του ομάδα να κερδίζει και ας καίγεται ο κόσμος. Και ας εξαφανιστούν όλοι. Ας παίζουν μόνοι τους.

Αυτή ο πρόχειρος παραλληλισμός έχει μία στόχευση:

Να αποδείξει πως το παιχνίδι είναι στημένο. Το σύστημα επιδιώκει την εκτόνωση της λαϊκής δυσαρέσκειας στα γήπεδα.

Όπως λέει και σύνθημα “Τόση μπάλα και τόση τσόντα από τη χούντα είχαμε να δούμε”

Βανζέτι


ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 21/02/2011 17:15:13

    Όλα τα Δελτία Ειδήσεων για κάποιο λόγο ασχολούνται όχι με τις δηλώσεις του Στρος Καν για τον Παπανδρέου, αλλά για το ντέρμπυ.
    Το πόδόσφαιρο λειτουργεί και πάλι ως το όπιο του λαού.
    Δυστυχώς για εμάς που το αγαπάμε.

  2. sdg avatar
    sdg 21/02/2011 17:47:19

    ΠΑΙΔΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ?

    Με ποινή αποκλεισμού από κάθε Ευρωπαική διοργάνωση κινδυνεύει η ΠΑΕ Ολυμπιακός αν η καταγγελία στην οποία προτίθεται να προσφύγει ο Παναθηναικός τεκμηριωθεί και γίνει αποδεκτή. Σύμφωνα με απόλυτα εξακριβωμένες πληροφορίες η ποινή μπορεί να φτάσει ακόμα και τα 2 έτη μια και στην Ουέφα η ελληνική ομάδα είναι υπότροπος!

    h**p://24wro.blogspot.com/2011/02/blog-post_2889.html#ixzz1Ec0ARPrt

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ sdg 22/02/2011 01:11:20

      λίγα είναι τα 2 έτη... αν θέλει να κάνει κάτι η Ουέφα ας το πάει τουλάχιστον στα 5.

  3. irida avatar
    irida 21/02/2011 17:55:24

    Αμήν! Και να γίνει μια αρχή επιτέλους και στο ποδόσφαιρο. Αλλά είμαστε τόσο χαζοί που κι αυτή την περιμένουμε απ έξω. Οι δικοί μας νόμοι δεν φτάνουν και δεν εφαρμόζονται. Πάντως μακάρι ο Σισέ να προσφύγει στην Φιφα και να πάρουν όλα το δρόμο τους. Αυτό δεν είναι αθλητισμός. Δεν είναι άμιλλα. Και πέρα από τη χρήση του αθλήματος για απομάκρυνση από τα τρέχοντα να σκεφτούμε και τις υπόλοιπες προεκτάσεις. Που υπάρχουν. Κι είναι ώρα να πάρουν θέση και τα κόμματα. Γιατί σε τόσο δύσκολες εποχές πολύ εύκολα έστω κι από το ποδόσφαιρο μπορεί να γιγαντωθεί η δυσαρέσκεια όλων μας. Παρακολουθούσα χτες βράδυ πως τα μάζευαν, τα αμάζευτα, οι παρουσιαστές της αθλητικής Κυριακής για την κάκιστη μετάδοση του αγώνα. Αλλά απέξω υπήρχαν φίλαθλοι. Μήπως είναι ώρα να διαδηλώσουμε κι απέξω από το Μεγκα κι από όλα τα κανάλια για να τους δείξουμε πως δεν είμαστε τόσο κουτόφραγκοι όσο νομίζουν; Για όλα τα θέματα..

  4. Κρης avatar
    Κρης 21/02/2011 18:12:02

    Μία είναι η λύση , Θατσερική μετα-Χέιζελ

    5 με 7 έτη με νομοθετική ρύθμιση και συμβόλαιο με την Ουεφα
    οτι θα απεχουν οι ομάδες απο τα ευρωπαικά κυπελλα.

    Αυτομάτως φεύγουν όλοι οι ξενοι ,
    και νεα ταλαντούχα παιδιά προωθούνται στην μεγάλη κατηγορία.
    Εξαφανίζεται το σκοπός αγιάζει τα μέσα,
    για την πρωτη θεση και τα εκατομμύρια του Τσαμπιλί
    Δημιουργείται μια νέα γενια φιλάθλων - πεστε τους και οπαδους -
    που ΔΕΝ θα είναι της φιλοσοφίας ντέ καλά νίκη κάθε κυριακη
    με θεμιτα και αθέμιτα μέσα
    Οι τωρινοί 15-22άρηδες πες ταραξίιες
    ( κατ'ευφημισμό , να μην αναφερθει κατι βαρυτερο )
    με 7 χρονια στην πλάτη πια θα εχουν αλλαξει μυαλά νομοτελειακά,
    αν δεν εχουν λογο να κανουν οτι κανουν για το ( οπως ανεφερα παραπανω ) νικηφορο αποτελεσμα ετσι ή αλλιως ,
    ΔΕΝ θα εχουν λογω υπαρξης μεσα στο γηπεδο.

    σαν πρωτες σκεψεις αυτα , και αλλα ειναι .

    Αλλα θελει το κράτος ? ΑΜ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ..................
    καλυτερα να τους εχω λεει μεσα στις κερκιδες και να τα κανουν
    λαμπογυαλο παρα ολη αυτη η ανέχεια που διακρινει τους πιο πολλους
    η οργη , η βια που εχουν μεσα τους να ''βγει εξω στην κοινωνία''

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ Κρης 21/02/2011 21:19:46

      Δεν είναι μόνο αυτό. Είναι ότι οι οπαδοί και οι φίλαθλοι είναι ψηφοφόροι. Το κράτος με τις δημοφιλείς ομάδες ασκεί πολιτική.
      Κανένας ολυμπιακός, παναθηναϊκός ή αεκτζής και βάλε δεν θα αντικρύσει την τιμωρία της ομάδας του χωρίς να πει θρασύτατα "δεν υπάρχει κράτος", ενώ στη πραγματικότητα τότε μόνο θα υπήρχε σοβαρό κράτος. Εμείς φταίμε λοιπόν.
      Το να βρεις πολιτικούς που δε νοιάζονται για την λαϊκή αποδοχή προβαίνοντας σε θαρραλέες αποφάσεις, θα ήταν πράγματι κάτι το εξωπραγματικό για τα ελληνικά αλλά και παγκόσμια δεδομένα.

  5. san avatar
    san 21/02/2011 18:35:15

    Ο ένας και μοναδικός στόχος αυτού του παιχνιδιού, ο αποπροσανατολισμός της κοινής γνώμης, επιτεύχθει. Έτσι σήμερα, αντί να ασχολούνται τα ΜΜΕ με την αποκάλυψη της εθνικής προδοσίας, ξορκίζουν το κακό στα γήπεδα.

  6. irida avatar
    irida 21/02/2011 18:36:00

    Αυτό το πα κι εγώ και κάποιος με ρώτησε πως τον ανακατεύω και σε αυτό!!!!!

  7. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 21/02/2011 18:52:22

    Πλέον χάνεται και η αίσθηση του fair play.
    Στο σημερινό αγώνα Παναιτωλικος-Γιάννενα...η ομάδα του ΠΑΣ σκόραρε με τον πιο unfair τρόπο..
    Οι παίχτες του Αγρινίου πέταξαν τη μπάλα εκτός γηπέδου λόγω τραυματισμού.
    Οι παίχτες του ΠΑΣ εκτέλεσαν το πλάγιο-άουτ, πέταξαν τη μπάλα προς το τέρμα του Παναιτωλικού και ο επιθετικός της ομάδας των Ιωαννίνων αντί να δώσει τη μπάλα πίσω ως όφειλε...σκόραρε..!!
    Αυτά δεν γίνονται..
    Χάνεται και η αίσθηση της ...αλληλεγγύης..

  8. tripto avatar
    tripto 21/02/2011 19:06:59

    Tα είπες όλα...
    Δυστυχώς όμως οι περισσότεροι ασχολούνται με τον κακό Ολυμπιακό τον αδικημένο Παναθηναικό
    και τανάπαλιν
    το έργο αυτό δεν εξαντλείται...

  9. τσώφλι πασατέμπου avatar
    τσώφλι πασατέμπου 21/02/2011 19:26:03

    Δυνατή, αποφασιστική και άκαμπτη στάση χρειάζεται γι αυτά τα φαινόμενα. Σκληρή, αντρίκια συμπεριφορά. Σάν της Θάτσερ.

    Τιμωρία χωρίς συγχώρεση χρειάζεται για τον παραβάτη έφηβο (παράγοντες ομάδων, οπαδοί κλπ) Όλα αυτά τα ανώριμα κατα βάση πλάσματα υπακούουν μόνο όταν πονέσουν, όταν γονατίσουν, όταν καθηλωθούν. Χρειάζονται έναν πραγματικό Δεξιό ηγέτη, άντρα, σάν τη Θάτσερ...

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ τσώφλι πασατέμπου 21/02/2011 21:06:00

      Εχουμε στην Ελλάδα την Ντόρα.
      Και "δεξιά" και "άντρας" και νεοφιλελεύθερη σαν την Θάτσερ.
      Την έχουμε όμως "παρεξηγήσει"...

      χοχοχοχοχοχο

  10. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 21/02/2011 19:30:22

    Η μόνη λύση για να μείνει το πασοκ στην εξουσία είναι να πάρει ο ΠΑΟΚ το Ουέφα.
    Όχι ότι δεν τους έχω ικανούς,αλλά κομματάκι δύσκολο.
    Κάνει και κρύο στη Μόσχα......

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/02/2011 19:38:48

    Ο Καλοπουλος ειναι ΠΑΣΟΚ ?? λαγος??

    ΠΠ

  12. Xmmm avatar
    Xmmm 21/02/2011 19:42:03

    Την ημέρα που αποκαλύφθηκε ο προδοτικος ρόλος της κυβερνησης

  13. Misha avatar
    Misha 21/02/2011 19:53:08

    Aς αφήσουμε τα οπαδικά στην άκρη, αν χρειαστεί και με διακοπή του πρωταθλήματος. Χώρια από τους αλλους λόγους είναι προκλητικό να αμοίβονται παιδάκια 20 χρονων με εκατομμύρια ευρώ κάθε χρόνο....
    Επιστροφή στον ερασιτεχνικό αθλητισμό και κατάργηση των Α.Ε. σε όλα τα αθλήματα. Η Ελλάδα στη φάση που είναι ουτε έχει ανάγκη, ούτε μπορεί να αντέξει τις νεοπλουτιστικες προκλήσεις των επαγγελματιών αθλητών.

  14. drider avatar
    drider 21/02/2011 19:54:00

    Ε καλά την "τσόντα" τη ζούμε καθημερινά, την Τζούλια περιμέναμε;
    Για το "μπάλα" που βλέπουμε, αφήστε να μην το σχολιάσω...

  15. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 21/02/2011 20:29:24

    Πραγματι το ντερμπυ εχει βγαλει νοκ αουτ τη δηλωση Στρος Καν απο την επικαιροτητα.Ολοι ασχολουνται με τα του Καραισκακη.Γιαυτο λοιπον για να τραβηξει η Ν.Δ τα βλεματα πανω της , ας βγει να κανει μια δηλωση για το ντερμπυ και στα καπακια να μιλησει και τον Στρος Καν!Πονηρια αυτοι πονηρια και μεις!!!

  16. spiros1 avatar
    spiros1 21/02/2011 20:33:46

    Δωράκι του Δημοσίου στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών ύψους 95 εκατ. Ευρώ ! Ντροπή τους και μόνο ντροπή τους . Γιατί ο Έλληνας φορολογούμενος να πληρώνει Κρατικές επιχορηγήσεις για το Μέγαρο Μουσικής Αθηνών ? Κανένας ευαίσθητος δημοσιογράφος δεν ανέφερε την είδηση !

    Τα ορκισμένα δημοσιογραφικά τάγματα θανάτου που υπηρετούν την «κατοχική κυβέρνηση του μνημονίου», Την βαρονία του Κολωνακίου, της Εκάλης, της Κηφισιάς και των Εθνικών Νταβατζήδων,
    Νοιάζονται τώρα για τα επεισόδια στο Καραϊσκάκη. Που είναι αλήθεια η δήθεν «ευαισθησία τους» για την προμελετημένη παράδοση και το ξεπούλημα της χώρας μας στους διεθνείς τοκογλύφους ? Έχουν επιλεκτική μνήμη. Ποιος μιλάει αλήθεια ? Ο Πρετεντέρης ! Δικάστηκε ποτέ για τα αντικείμενα που είχε πετάξει σε ένα αγώνα μπάσκετ ΠΑΟ – ΟΣΦΠ ? Τι έγινε με τον άγριο ξυλοδαρμό του διαιτητή Ευθυμιάδη(πλημμυρισμένο στα αίματα) από μέλη της τότε διοίκησης του ΠΑΟ, επικεφαλής των οποίων ήταν ένας «Κος» Φιλιππίδης, αγαπημένο παιδί της ΝΔ ? Αργότερα Αυτός επιβραβεύτηκε για αυτή την πράξη. Τον τοποθέτησαν διοικητή σε μία Κρατική Τράπεζα ! Η δίκη δεν έγινε ποτέ, αν και πέρασαν 8 χρόνια ! Προσπαθούν να μας παραπλανήσουν να ξεχάσουμε τον εισπράκτορα του ΔΝΤ, ονόματι ΓΑΠ.

    Εάν είχαν εφαρμοστεί οι Νόμοι, το ΔΝΤ δεν θα ήταν εδώ ! Υποκριτές δημοσιογράφοι, πουλημένοι, μισθοφόροι των Εθνικών Εργολάβων, υπηρέτες των αφεντικών σας.

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ spiros1 22/02/2011 01:16:00

      ...μα αυτό το κτήριο είναι ιερό!
      Έχει τραγουδήσει τα καψουροτράγουδα του ο κύριος .. Νταλάρας.

  17. άσχετος avatar
    άσχετος 21/02/2011 20:35:40

    Ακόμα και στην γεννέτηρα της μαφίας (Ιταλία) θα παραπέμψουν τον cavaliere
    σε δίκη για κάποιο λόγο ,εδω ;

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ άσχετος 22/02/2011 01:16:46

      τον παραπέμπουν οχι για πολιτικό λόγο αλλά γιατί είναι γυναικάς... χαχαχαχαχαχα!

  18. αποκατάσταση avatar
    αποκατάσταση 21/02/2011 21:36:03

    Μην σας παραξενεύει η προκλητική αναλγησία του κράτους.
    Το κράτος ασκεί πολιτική με τις μεγάλες ομάδες εδώ και χρόνια.
    Οι οπαδοί-φίλαθλοι είναι ψηφοφόροι και οι αποφάσεις που βάζουν το μαχαίρι στο κόκκαλο έχουν επιπτώσεις. Φταίμε και μεις λοιπόν. Κανένας πολιτικός δε θα θυσιάσει ψήφους δυσαρεστημένων οπαδών για μια άχρηστη κατ'αυτούς εξυγίανση.

  19. babayaro avatar
    babayaro 21/02/2011 22:21:10

    Εχω ζησει την κατρακυλα του ποδοσφαιρου και της νοοτροπιας που το συνοδευει τα τελευταια 25 χρονια απο κοντα.Πρωτα ως οπαδος,μετα σαν πιστος φιλαθλος της κερκιδας και τωρα σαν καναπεδατος.
    Προλαβα και εζησα τις μικτες κερκιδες ακομη και σε ντερμπυ Ολυμπιακου-Πανηαθηναικου και σας πληροφορω-οσοι δεν τις προλαβαν-πως η μεγαλη πλειοψηφια του κοσμου ηταν κοσμιοι,δεν εβριζαν μαναδες,σπιτια,αντιπαλους ποδοσφαιριστες, τουλαχιστον οχι οργανωμενα με χορωδια απο μπινελικια.
    Σε τετοιο κλιμα,οταν η πανω σειρα ηταν ολυμπιακοι και η κατω παναθηναικοι,δεν σε επαιρνε για μαγκιες,ασε που πολλες φορες ηταν και φιλοι μεταξυ τους.Το πολυ πολυ να επεφτε καμια φαπα στον πιο ζωηρο και αυτο ηταν ολο...
    Το πραγμα ξεφευγε σιγα-σιγα οσο χωριζαν τους μεν απο τους δε.Τους χωριζαν γιατι μεσα στους οπαδους,παρεισφρυσαν και κατι εξωγηπεδικα μουτρα που καμια σχεση δεν ειχαν με τις ομαδες.Πρεζα εκαναν,πρεζα πουλουσαν και τις περισσοτερες φορες δεν ηξεραν ουτε καν ποιοι επαιζαν.
    Τα πρωτα επεισοδια ξεκινησαν απο μαστουρωμενους και περιθωριακους τυπους.που παρεσυραν και τους υπολοιπους στη φανατιλα,στα συνθηματα,στα ντου,στις πορειες,στους συνδεσμους που ηταν μικροι στρατοι,στα μαχαιρωματα ...
    Το παραδοξο ειναι πως οσο περισσοτερο τους χωριζαν και τους προστατευαν τα ΜΑΤ,τοσο η καφριλα μεγαλωνε.Γιατι?
    Γιατι κατα βαθος οι εννια απο τους δεκα βαρεις και ασηκωτους χουλιγκανους ειναι ΚΟΤΕΣ!! Ειναι ΚΟΤΕΣ λειρατες! Μονο εξ αποστασεως ειναι μαγκες και νταηδες.Μολις βρεθουν ενας με εναν,αρκουνται σε μια λεκτικη αντιπαραθεση,ασε που πολλες φορες γνωριζονται και μεταξυ τους..
    Γι αυτο λοιπον προτεινω να καθιερωθουν ξανα,υποχρεωτικες μεικτες κερκιδες με οπαδους ΧΩΡΙΣ την παρουσια αστυνομιας.Το ξερω πως ακουγεται αρκετα αιρετικο και προχωρημενο αλλα θα δειτε και εσεις ποιοι ειναι οι μαγκες και ποιους συμφερει αυτος ο οπαδικος πολεμος.
    Τα πρωτα παιχνιδια θα γινονται χωρις θεατες..ΚΑΝΕΙΣ δεν θα θελει να παει στο γηπεδο και να διακινδυνευσει τη ζωη του για ενα κολοματς.Σιγα σιγα ομως,ο κοσμος επειδη αγαπαει το ποδοσφαιρο,και οι προεδροι αγαπουν και την τσεπη τους,θα αρχισει να πηγαινει στο γηπεδο..Παρεουλες στην αρχη,φιλοι που θα ειναι ο ενας με την μια ομαδα και ο αλλος με την αλλη και το πραγμα θα κυλησει μονο του..Εγω σαν ολυμπιακος,εχω φιλους παναθηναικους.Γιατι να μην μπορουμε να παμε μαζι στο γηπεδο,να καθησουμε μαζι να γινει και η σχετικη πλακα? Μπορεις να φωναξεις"ειναι πουτανες,ολων των γαυρων οι μανες" οταν ο φιλος σου γαυρος καθεται διπλα σου? Οποιοι ειναι να πλακωθουν,θα πλακωθουν μα γρηγορα θα τους απομονωσει η πλειοψηφια..
    Αυτη ειναι η προταση μου,μεικτες κερκιδες χωρις αστυνομια.
    Εδω που φτασαμε η θα το καταργησουμε το ρημαδι το πρωταθλημα,η θα καθησουμε να τα βρουμε μονοι μας.Μην περιμενετε την Πολιτεια να λυσει το προβλημα,δεν μπορει η δεν θελει.Αυτα..

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ babayaro 21/02/2011 23:09:17

      Σωστός ο babayaro. Ακόμη γίνεται πάντως να παίρνουμε μαζί φίλο οπαδό άλλης ομάδας. Μην τρελαθούμε. Δεν παρακολουθούν τα ματς 30-40 χιλιάδες χούλιγκαν

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ babayaro 22/02/2011 10:42:32

      Όντως και γω αυτή τη λογική του διαχωρισμού υπό την προστασία της αστυνομίας ποτέ δεν τη κατάλαβα. Είναι δυνατόν να βάζεις 1500 αστυνομικούς για ένα κωλοπαίχνιδο; Όλοι αυτοί οι αστυνομικοί θα μπορούσαν να κάνουν ελέγχους αγορανομικού τύπου ή κάτι άλλο εκείνη τη μέρα. Το να χρειάζεσαι τόση αστυνομία, γιατί στην πραγματικότητα τόση χρειάζεται για να μη γίνει πόλεμος στις κερκίδες, σημαίνει πως το παιχνίδι αυτό δεν έχει ειλικρινή λόγω ύπαρξης και περισσότερους μπελάδες προκαλεί παρά γέμίζει ψυχικά τον κόσμο.

  20. babayaro avatar
    babayaro 21/02/2011 23:37:38

    Αυτο λεω..αφου οι καφροι ειναι ελαχιστοι,τι τις θελουμε τις χωριστες κερκιδες?
    Η ψυχολογια του οχλου ερεθιζεται περισσοτερο οταν τοποθετησεις μεταξυ των μεν και των δε,διαχωριστικα κιγκλιδωματα η μια σειρα απο ΜΑΤ..Αισθανονται οτι τους χωριζει ο φοβος απο τους "αλλοφυλους" και βλεπεις αυτα που βλεπεις...
    Βαλτους ανακατεμενους και δεν θα ανοιξει μυτη.
    Να δεις που και οι δηθεν σκληροι θα προσαρμοστουν με τα νεα ηθη.Ο κοσμος διψαει για μπαλα και οχι για μανουρες.

  21. loukas avatar
    loukas 22/02/2011 07:48:36

    Ο κ. Σαμαράς τι δουλιά είχε να παρακολουθεί το ντέρμπυ από τα επίσημα στο Καραϊσκάκη μαζί με τους υπόλοιπους βουλευτάδες ΠΑΣΟΚ- Ν.Δ. ? Δεν ξέρανε τι θα συμβεί στην έδρα των ανεγκέφαλων γαύρων ? Αλλά αφού έγινε ότι έγινε έπρεπε να πάρει θέση και όχι να εξαφανιστεί από την πίσω πόρτα μαζί με τους υπόλοιπους βουλευτάδες .Είπαμε κ. Σαμαρά κάνουμε τις αλλαγές και άς ματώσουμε ακόμη και αν πρόκειτε να θείξουτε τον Ολυμπιακό σας που έχει φέρει τον αθλητισμό στην εποχή της χούντας.

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ loukas 22/02/2011 10:44:21

      Αν προτείνει κάτι ριζοσπαστικό, όλα συγχωρούνται.

      • Τάκης Τσουκαλάς avatar
        Τάκης Τσουκαλάς @ αποκατάσταση 22/02/2011 17:52:41

        Κατά τον τίτλο του άρθρου... "Κάτι τόσο αστείο είχα χρόνια να ακούσω"

        Πιό πιθανό είναι να πάρει τις εκλογές με 60% παρά να κάνει καταδικαστική δήλωση για τα επεισόδια....

  22. Theo avatar