#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/07/2011 09:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Επιλεκτική χρεοκοπία", όπως λέμε "επιλεκτική συνουσία";

(Πατριδογνωσία επιλεκτική)



Είμαστε χώρα μαγική. Και τη χρεοκοπία παραμυθένια την κάναμε. Θα κάνουμε κάτι που δεν θα είναι ακριβώς, αλλά θα της μοιάζει:

Επιλεκτική χρεοκοπία, όπως λέμε επιλεκτική συνουσία;

Αν μας ρωτήσει ο Άγιος Πέτρος από τι πήγαμε θα του απαντήσουμε εν χορώ «από επιλογή».

Διότι μάλλον χρεοκοπία από επιλογή είναι η ακριβής μετάφραση του selective default.

Λάβρος ο Βενιζέλος: «Δεν θα παίζει κανείς με τις λέξεις, με την αγωνία των πολιτών και με το μέλλον του έθνους. Και κυρίως δεν δικαιούται να παίζει με τις λέξεις κάποιος υπεύθυνος θεσμικός παράγοντας. Κι αυτό αφορά όλα τα κόμματα και πρωτίστως την αξιωματική αντιπολίτευση και τον αρχηγό της. Καλώ την Αντιπολίτευση να στηρίξει την κυβέρνηση και να ακολουθεί με στρατιωτική πειθαρχία αυτά που λέμε γιατί οι χειρισμοί πρέπει να είναι εθνικοί και αποτελεσματικοί”.

Δύο πράγματα συμβαίνουν:

1. O Βενιζέλος θα ηγηθεί του ΠΑΣΟΚ στις επόμενες εκλογές. Τέτοιος οίστρος μόνο το 2007 θυμίζει.

2. Αλλά το κυριότερο φαίνεται να είναι άλλο (αν διαβάζουμε σωστά ανάμεσα στις λέξεις) : ο Βενιζέλος μπλοφάρει !!! Δεν έχει σκοπό να προχωρήσει σε καμιά χρεοκοπία. Ούτε επιλεκτική, ούτε ελεγχόμενη, ούτε τίποτα. Κάποιους τεστάρει…

 Ταυτόχρονα και τον Σαμαρά. Προσπαθεί να βρει τα αδύνατα σημεία του, που και πόσο εκνευρίζεται, πότε χάνει την ψυχραιμία του.

Προφανώς κανείς πλην του ιδίου δεν πρέπει να παίζει με τις λέξεις, εκτός αν έχει πάρει την άδεια του δευτέρου Αντιπροέδρου. Έχω ήδη αιτηθεί μία «τιμής ένεκεν»…

 Ο Πρωθυπουργός έχει παραδώσει στον Βενιζέλο. Τουλάχιστον τώρα το θέρος. Από Σεπτέμβρη θα επανεξετάσει την επαγγελματική του πορεία.

Σε επιλεκτική αλαλία η επίλεκτη κοινοβουλευτική ομάδα του ΠΑΣΟΚ: κρατούν το στόμα τους ερμητικά κλειστό, λόγω της περίστασης. Τι έγινε ωρέ παλικάρια; Δεν σώθηκε η χώρα τώρα με το Μεσοπρόθεσμο; Τζάμπα τα χημικά;

Ο Κυριάκος πάλι δήλωσε ότι «άλλοι είναι τζάμπα μάγκες». Δεν ξέρω αν τον ευνοεί μία συζήτηση περί τζάμπα πραγμάτων. Αλλά σίγουρα ξέρει καλύτερα…

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 15/07/2011 09:39:21

    Eξαιρετικός σήμερα Μικρέ.
    Εξαιρετικός!
    Συμφωνώ απολύτω οτι όλη αυτή η φασαρία περί χρεοκοπίας είναι ο κουρνιαχτός για να περάσουν τα επώδυνα μέτρα,όπως αυτά με το βραδυνό νομοσχέδιο και εκείνα τα χειρότερα που έρχονται...
    Ο Βενιζέλος θέλει να γίνει αρχηγός και αρχηγός άμα έχεις χρεοκοπήσει τη χώρα, ως Υπουργός Οικονομικών, δεν γίνεσαι.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Κώστας Ροδινός 15/07/2011 11:08:46

      Σου λέει ο Μπένι, δικό μου το μαγαζί πλέον. Βρήκε χώρο και αλωνίζει. Έχει και το πλεονέκτημα ότι διαδέχτηκε τον Παπακωνσταντίνου. Δεν υπάρχουν περιθώρια να είναι κάποιος χειρότερος.
      Κατά τα λοιπά σας ευχαριστώ κύριε Ροδινέ για την γενναιοδωρία σας...

  2. estariad avatar
    estariad 15/07/2011 09:46:00

    Δέν ξέρω πώς θέλει ο κ. Βενιζέλος να ερμηνεύσει την λέξη "default",πάντως εγώ έχω το έγκριτο λεξικό Divry's από τις εκδόσεις "ΗΦΑΙΣΤΟΣ" του 1955 όπου στην σελίδα 48, δεύτερη στήλη, ερμηνεύει: "παράλειψις, παράβασις συμβολαίου,φυγοδικία` παραβαίνω,αθετώ,παραλείπω πληρωμήν ".

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ estariad 15/07/2011 11:09:31

      Για αυτό το κάνει σελέκτιβ, για να το γλυκάνει...

  3. katalytikos avatar
    katalytikos 15/07/2011 10:01:46

    Σχετικό σχόλιο Κρητικού αναγνώστη στο blog:
    ¨....Αλλά εδά μπερδεύτηκα με τσι 36 χρεοκοπίες που μούπε ο σάρακας η γυναίκα μου. Μια δε φτάνει?? Το λέγανε λέει στη τηλεόραση (..ήντα διάολο θέλει και τη θωρεί) οι γ' ίδιοι που ότανε υπογράφτηκε το μνημόνιο, μας σε λέγανε… ήντα καλό απούναι για να μη χρεοκοπήσουμε!!....¨

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ katalytikos 15/07/2011 11:10:29

      ζια ντα να μη θέλεις ζιάντα το ομόλογο μου ζια πάντα

      • katalytikos avatar
        katalytikos @ Μικρός Οδυσσέας 15/07/2011 17:11:48

        +1000!!

  4. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 15/07/2011 10:30:53

    Η εξηγηση απλη του ειπαν για να γινεις χαλιφης στην θεση του χαλιφη,αρχηγος στο μετα-ΓΑΠ ΠΑΤΣΟΚ ντε,πρεπει να χασεις κιλα πολλα κιλα,εξ ου και τα νευρα και οι τρελιτσες.
    Ξερεις τι ειναι να σου παιρνουν απο μπροστα το κοκκινιστο με πατατες και την καρμποναρα και να σου δινουν ψαρι στον αχνο με βραστα κολοκυθακια?ελεος λυπηθητε τον,αχ ρε Βαγγελη πως δεν σε καταλαβαινουν!!
    Αληθεια μια και μιλαμε για κιλα ο αλλος ο αντ αυτου τι εγινε?Θοδωρα χτυπα εχουμε στερητικο.

  5. Αννίτα avatar
    Αννίτα 15/07/2011 10:57:26

    Μικρέ Οδυσσέα όπως είπες είναι τέστ αντοχής κ για τον Σαμαρά. Θα πρέπει να δείξει απόλυτη ψυχραιμία κ να τους αντιμετωπίσει παγερά αδιάφορα εφόσον έχει ήδη καταθέσει τις προτάσεις του εντός κ εκτός Ελλάδας.

  6. Αννίτα avatar
    Αννίτα 15/07/2011 10:59:57

    Μικρέ Οδυσσέα όπως είπες είναι τέστ αντοχής κ για τον Σαμαρά. Θα πρέπει να δείξει απόλυτη ψυχραιμία κ να τους αντιμετωπίσει παγερά αδιάφορα εφόσον έχει ήδη καταθέσει τις προτάσεις του εντός κ εκτός Ελλάδας. Να μην δείξει καμμιά αδυναμία δεν υπάρχει λόγος, αφού θέλουν να πιστεύουν αυτοί οτι είναι άτρωτοι ας το πιστεύουν, οι εκλογές θα ΚΡΊΝΟΥΝ τους αδύναμους κ μη. Ασε που έχουν κριθεί 'ήδη.

  7. Nikolas avatar
    Nikolas 15/07/2011 11:59:35

    Τι έγινε με τον Κυριάκο που θα έβαζε ορκωτό ελεγκτή να δει εάν πληρώθηκαν στην Siemens οι συσκευές που πήρε; Είδατε εσείς το πόρισμα;

  8. juliet avatar
    juliet 15/07/2011 12:43:25

    Δεν ξέρω αν χρεωκοπήσουμε ,αν επιβιώσουμε ,αν πεθάνουμε ,αν ζήσουμε,αν πεινάσουμε ,αν.....αν ,τουλάχιστο ξέρουμε θα το κάνουμε επιλακτικά.
    Μ.Ο ,το εφαρμόζεις ήδη ,τα θέματα επιλεκτικά ,οι φωτό επιλεκτικές...συμπέρασμα,ακόμη και να μη γίνει ο Μπένυ πρώτο κλαρίνο κόμματος ,θα μείνει στην πατριδογνωσία ως ο Μπένυ ο επιλεκτικός!!!!!!!!!

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ juliet 15/07/2011 19:44:33

      Ευχαριστώ Juliet. Επιλεγμένα θέματα για επιλεκτικούς και επίλεκτους σχολιαστές...

  9. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 15/07/2011 13:45:01

    Σκανταλιάρη σε βρίσκω σήμερα ΜΟ..μέχρι τώρα μας είχαν ζαλίσει με συναινετική συνουσία..σήμερα έχουμε την επιλεκτική συνουσία...θέλουν να μας φτάσουν στη ΄΄ντιπ΄΄ συνουσία, να μου το θυμηθείς!!!!

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ ΕΥΑ 15/07/2011 19:47:07

      ένας ανέραστος και αποχαυνωμένος λαός καταπίνει 6 μνημόνια και τρία μεσοπρόθεσμα στην καθησιά του. Για αυτό προσοχή στη λίμπιντο...

  10. juliet avatar
    juliet 15/07/2011 15:38:57

    Εύα μου,στη ''ντιπ'' για ''ντιπ''.......

  11. xriteo avatar
    xriteo 15/07/2011 16:06:16

    Γυναικειες ανησυχιες!!!τς τς τς τς...........

  12. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 15/07/2011 17:29:35

    juliet
    Και δε βάζουν και καμιά αφροδισιακή φωτογραφία...λίγο Πάγκαλο, λίγο Μπένι, έστω λίγο Παπακ
    xriteo,
    άντε και στο τσακιρ κέφι και μια Λαγκάρντ , ειδικά για τους άντρες!!!