#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/07/2011 16:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ψηφίζω Σούλα για μια θεσούλα

(Πατριδογνωσία κοινωνικών δικτύων)




ΠΑΣΟΚ αντί για ΣΥΡΙΖΑ (όπως θα έπρεπε) είναι κάποιοι από τους αγανακτισμένους που κράζουν τους βουλευτές: επώνυμα ορισμένοι είχαν βάλει στο στόχαστρο τη βουλευτή που είχε εκλεγεί με το απόρρητο σύνθημα «ψηφίζω Σούλα  για μια θεσούλα».

Ξεκινήσαμε από το κίνημα  «δεν πληρώνω», πήγαμε στο κίνημα  «δεν έχω για να πληρώνω» (http://www.antinews.gr/2011/06/27/108901/) , ανακαλύψαμε ότι στις εφορίες ξηγιούνται κίνημα «δεν εισπράττω» και οι πολίτες κίνημα «δεν πάω διακοπές».

Όμως το κίνημα τώρα που άναψε το γαϊδουροκαλόκαιρο είναι ένα: «Δεν μαμιόμαστε καλύτερα;»

Καθώς ο νέος όρος είναι επιλεκτική χρεοκοπία. Η λύση όμως για όλους εμάς είναι η επιλεκτική αμνησία. Ή ακόμη καλύτερη λύση η επιλεκτική απιστία

Μέχρι όμως να πάθουμε αμνησία θα αντιδρούμε στις κουλαμάρες που διαβάζουμε: ο Βουλγαράκης στο facebook ονειρεύεται –μετά τις εκλογές- τον Καραμανλή αρχηγό της "μεγάλης Κεντροδεξιάς" (πόσο μεγαλύτερης απο το -10% δεν μας είπε).

Φανταζόμαστε ότι σε επόμενο μήνυμα του θα μας αναφέρει και το Υπουργείο που σκέφτεται να αναλάβει. Όταν το facebook μας ρωτά "what’s on your mind?", δεν γράφουμε ότι μας έρθει στο κεφάλι…

[caption id="attachment_111454" align="alignnone" width="575" caption="http://antistachef.wordpress.com/"][/caption]

«Άλλο η ειρηνική διαδήλωση και άλλο τα τσαντίρια στο Σύνταγμα. Πεθαίνει ο τουρισμός μιας πόλης και το εμπόριό της. Να μπουν μπροστά σε αυτή την υπόθεση και ο κ. Καμίνης και ο κ. Κακλαμάνης (πρώην δήμαρχος Αθηναίων). Δεν είναι η Ελλάδα χώρα του τρίτου κόσμου και αυτοί που έχουν κατασκηνώσει στην πλατεία δεν εκείνοι που πάνε κάθε Κυριακή για να διαδηλώσουν», είπε ο Υπουργός κ. Παπαϊωάννου.

Δεν καταλαβαίνει τίποτα ο Υπουργός. Είναι παλιοσειρά.  Και στα γιαούρτια και στα φρούτα. Το παρεμπόριο στους δρόμους πέριξ της πλατείας προφανώς δεν σκοτώνει το εμπόριο στη σκέψη του Υπουργού Μιλτιάδη. Με την ανάληψη των καθηκόντων του ανέβασε αισθητά τον πήχυ των προσδοκιών μας από τους μινίστρους.

Όσο για τον τουρισμό λάβετε υπόψη σας το παρακάτω για να θαυμάσετε το εύρος του επιχειρήματος του Υπουργού: Σύνδεσμος Ελληνικών Τουριστικών Επιχειρήσεων: Το διάστημα Ιανουαρίου-Ιουνίου 2011, καταγράφεται αύξηση των τουριστών, που κατέφθασαν στην Ελλάδα με αεροπλάνο, σε ποσοστό 9,52% σε σχέση με πέρυσι, φτάνοντας συνολικά τους 4.214.220 τουρίστες. Ενδεικτικό της δυναμικής με την οποία κινείται ο τουρισμός φέτος, είναι και τα στοιχεία για το μήνα Ιούνιο, όπου κατέφθασαν 1.792.673 αλλοδαποί τουρίστες, καταγράφοντας αύξηση 15,87% σε σχέση με πέρυσι και πλέον ο πρώτος μήνας του θέρους αναδεικνύεται ο παραγωγικότερος από πλευράς αφίξεων.

Πρόκειται για τον μήνα που το κίνημα των αγανακτισμένων γιγαντώθηκε...



Στο μεταξύ, πρέσβης της Λαϊκής Φιλίας αναγορεύθηκε ο πρόεδρος της «Καθημερινής Α.Ε.» κ. Αρ. Αλαφούζος. Την ανώτατη τιμητική διάκριση απένειμε ο πρέσβης της Λαϊκής Δημοκρατίας της Κίνας κ. Luo Linquan. Η κινεζική κυβέρνηση επιβραβεύει αυτόν που επιμένει στην ανάπτυξη των διμερών σχέσεων.

Βεβαίως αυτή την εποχή ψάχνουμε κάποιον, ο οποίος να έχει  ασχοληθεί επισταμένως με τις Ελληνο-Σουηδικές, Ελληνο-Ολλανδικές, άντε Ελληνο-Δανικές σχέσεις.

Να ξεφύγουμε και λίγο γιατί όλο για τις Ελληνο-δανεικές συζητάμε και άκρη δεν βγάζουμε…

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. EPICOUROS avatar
    EPICOUROS 08/07/2011 16:51:53

    Ο ΒΟΥΛΓΑΡΑΚΗΣ ΟΝΕΙΡΕΥΕΤΑΙ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΚΕΝΤΡΟΔΕΞΙΑ ΠΑΡΑΤΑΚΗ. Ε ΑΜΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗΝ ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ, ΤΟΝ ΚΟΛΟΤΟΥΜΠΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΗΛΕΜΠΟΡΟΥΣ, Ε ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΓΑΝΤΑ ΚΙΛΤΙΔΗ, Α ΞΕΞΑΣΑ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΕΛΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΓΟΛΙΔΑ , Ε ΤΟΤΕ ΤΟ ΠΙΑΣΑΜΕ ΤΟ 15 % .

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ EPICOUROS 08/07/2011 20:37:25

      Τόσο πολύ? 15% είσαι τρίτο κόμμα. Δεν είναι τόσο απλό

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ μικρός οδυσσέας 09/07/2011 01:34:40

        Μάλλον εννοεί το 15% της κεντροδεξιάς του Λούλη, συνυπολογίζοντας βαφτιστήρια και κουμπάρους.

  2. Βασίλης avatar
    Βασίλης 08/07/2011 16:59:58

    και... αν θέλετε Σημίτη ψηφίστε Μερεντίτη...

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Βασίλης 08/07/2011 20:35:48

      Μαρτυριάρη...

  3. ό παγωτατζής avatar
    ό παγωτατζής 08/07/2011 17:14:55

    ...και εκεί Μα-Υο χρησιμοποίησε ό μονοπύθμενος..και τόν προτιμήσανε,ενώ εγώ ώς βλάξ βασιζόμουν σε σχέσεις φιλίας για τίς τιμές αυτές..Και ήλπιζα να πάρω τό..... Κόκκινο Αστέρι!!!
    Μ.Ο.... αστέρι είναι όμως!

  4. stefanos avatar
    stefanos 08/07/2011 17:26:48

    Ο ....γίγαντας Βουλγαράκης του "οτι είναι νόμιμο είναι και ηθικό" να αφήσει τον Καραμανλή και τον Σαμαρά στην ησυχια τους . Ευτυχώς δεν χρειαζονται τις συμβουλές του και τη "σοφία"του. Ο ανθρωπος δεν εχει καταλάβει την αμετροεπεια του και συνεχίζει τα γνωμικά ανοησίας. Κάτι τέτοιους εμπιστεύτηκες Κώστα για πολυ σοβαρές δουλειές αλλά τους έφαγε το λαϊφσταιλ και αποδείχτηκαν κατώτεροι των περιστάσεων. Βουλγαράκη προσγειώσου!!

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ stefanos 09/07/2011 09:17:50

      Τον Καραμανλή; Μπα το αντίθετο γινόταν: ο Καραμανλής τον άφηνε να κάνει ότι γουστάρει...μην θίγουμε τον αρχιτέκτονα και τους οικοδόμους της ποιο μεγάλης ήττας που μας φόρτωσε τον υιό της Μαργαρίτας.

      ΥΓ

      Αν είναι να προσγειωθεί η τιμιότητα της ηθικής ή η ηθική της τιμιότητας (μπερδεύομαι) όποιος τον έκανε συνέχεια Υπουργού τι θα πρέπει να του λέμε;

  5. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 08/07/2011 17:49:50

    Βρε λες να του χάλασε το φουσκωτό και να παραληρεί από τσατίλα και καύσωνα;
    ΥΓ: Ψηφίζω Γαπούλη γιατί γουστάρω χημικούλη...

    • juliet avatar
      juliet @ ΕΥΑ 08/07/2011 20:09:14

      Βρε ,συ ,Εύα μου,αυτή δεν θα είναι ψήφος -ψόφος θα είναι.Τι έγινε σε θαμπώσανε τα χορευτικά του Μικρού;

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ juliet 08/07/2011 20:35:17

        Μπα δεν φταίνε τα χορευτικά, την αποσυντόνισε η επιλεκτική απιστία...

        • juliet avatar
          juliet @ μικρός οδυσσέας 08/07/2011 20:55:30

          σωστοοοός,Ευα ,παίρνουμε μαθήματα, τώρα δεν υπάρχει απιστία, επιλεκτική προτίμηση θα το λέμε ,σαν το διαβατήριο αξιοπιστείας του Μπένυ.

  6. juliet avatar
    juliet 08/07/2011 20:07:22

    Μ.Ο , πονηρούλη,καλοκαιράκι και είπες άντε να στήσω και μια κάλπη, τώρα που πλάκωσανε αι αλλοδαπαί ,να πιάσει τόπο και η άτιμη η ψήφο.
    Και σε τελική ανάλυση δεν είναι και κακό να κάνουμε και μια πρόβα ψήφου,και να είσαι σίγουρος έσενα θα προτιμήσουμε με τις Σούλες σου και τις θεσούλες σου.(Οι Σούλες σου να ξέρουνε και τσιφτετέλι και οι θεσούλες σου να είναι αναπαυτικές γιατί οι συνήθειες δεν κόβονται σιγά-σιγά)

    • juliet avatar
      juliet @ juliet 08/07/2011 20:13:40

      Μ.Ο,μου διέφυγε στο ψηφοδέλτιο και τον οικολόγο τον Αλαφούζο μη ξεχάσεις και την διαφήμιση στο ALTER.Mε τέτοιες φωτογραφίες ,με το αφεντικό στα κάγκελα, χάζεψα!!!!

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ juliet 08/07/2011 20:38:57

        Σας αποσυντόνισα σήμερα. Δυστυχώς πονηρούλης καθόλου. Μπουνταλάς σου λέω

  7. aris. A avatar
    aris. A 08/07/2011 20:49:12

    Βρε Μ.Ο

    Αυτουνού που λένε και στο χωριό μου η γυναίκα δεν έλεγε ότι ο Καραμανλής δεν φοράει παντελόνια.

    Θα συντονιστούν στο σπίτι καμιά φορά.

    Αυτούνος δεν είναι που ο πεθερός του έλεγε όποιος πειράξει τον Βουλγαράκη έχει να κάνει μαζί μου.

    Αραξε ρε Γιώργιο να χαρείς και το καλοκαίρι με το σκάφος και απο Σεπτέμβρη βλέπουμε.

    Μην πάθεις και καμιά υπερκόπωση.

  8. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 08/07/2011 21:36:36

    juliet
    Πραγματικά σήμερα μ΄αυτή τη φωτογραφία ( και τις άλλες που κάνει κανό ) έχω αναστατωθεί...δε χρειάζονται διόλου ψεκασμοί, και μόνο η εικόνα του αρκεί!!!! μα εσύ πώς καταφέρνεις κι αντιστέκεσαι;;
    ΜΟ...μα πώς με καταλαβαίνεις!!!!

  9. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 09/07/2011 02:39:04

    Ta hronia polla kai kali anastasi!!!
    http://www.youtube.com/watch?v=PPvQFlXHqE4&feature=related

  10. καλά κρασιά τον αύγουστο avatar
    καλά κρασιά τον αύγουστο 23/07/2011 15:43:51

    στην περιφέρεια της Σούλας κυκλοφορούσε παλιότερα και το σύνθημα: ψήφο στον Χατζηγάκη ή το γάλα στο χαντάκι.