Φαντάζεστε τον Δένδια αρχηγό;
27/04/2015 12:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φαντάζεστε τον Δένδια αρχηγό;

«Αρχηγική» εμφάνιση, έκανε το Σαββατοκύριακο ο Νίκος Δένδιας ο οποίος λέγεται ότι θα συνεχίσει να κάνει παρεμβάσεις και να ζητά έκτακτο συνέδριο στη ΝΔ, προφανώς γιατί πάσχοντας από Βοναπαρτισμό θέλει να γίνει κι αυτός ένας… κάποιος. Άλλωστε η ΝΔ έπασχε πάντα από το τίποτα που ήθελε να γίνει κάτι.

Βουλευτές που ουσιαστικά δεν έχουν προσφέρει τίποτε στην παράταξη πάντα στη δύσκολη στιγμή αντί να εμφανίζονται ενωτικοί προβάλλουν το υπερεγώ τους και ό,τι βρέξει ας κατεβάσει.

Επανακαθορισμό της φυσιογνωμίας του κόμματος και διατύπωση οικονομικής πρότασης για ένα νέο παραγωγικό μοντέλο, προτείνει ο βουλευτής της Νέας Δημοκρατίας κι επειδή το όνομα «Καραμανλής» πάντα πουλάει σε όσους είναι ετερόφωτοι και δεν έχουν την προσωπική τους αύρα συνεχίζει: «Ο Κωνσταντίνος Καραμανλής έχει προσδιορίσει το ιδεολογικό πλαίσιο της Νέας Δημοκρατίας... Αυτό που χρειάζεται επανακαθορισμό είναι η φυσιογνωμία μας ως κόμμα».

Διερωτάται δε «είμαστε αρχηγικό κόμμα ή κόμμα αρχών; Ο λόγος μας είναι τεκμηριωμένος ή κυριαρχούν οι "κραυγές"; Έχουμε ξεκάθαρες διαχωριστικές γραμμές με τα άκρα; Μας αρκεί η διαχείριση της κρίσης ή πιστεύουμε ότι χρειάζεται ένα νέο παραγωγικό μοντέλο;» προσθέτοντας ότι όλα αυτά πρέπει να απαντηθούν «γιατί όλα αυτά συνιστούν την απάντηση στο ερώτημα "ποια Νέα Δημοκρατία θέλουμε».«Ο προγραμματικός μας λόγος δεν μπορεί να είναι μόνον η εφαρμογή μνημονιακών υποχρεώσεων ή η έξοδος από δανειακές συμβάσεις» λέει χαρακτηριστικά.

Να σημειώσουμε σε όσους δεν το θυμούνται ότι ο Δένδιας αν έγινε κάτι το οφείλει στον Σαμαρά, αλλά αυτά ξεχνιούνται εύκολα, σημασία έχει τι λέει και τι θέλει ο βουλευτής.

Πράγματι η ΝΔ πρέπει να αλλάξει, ειδικά τώρα που τα αδιέξοδα της κυβέρνησης της «αριστεράς» έχουν γίνει περισσότερο εμφανή από ποτέ. Πράγματι χρειάζεται επανακαθορισμός των στόχων που πρέπει να έχει ένα κόμμα που εκπροσωπεί μεγάλο μέρος του ελληνικού λαού.

Όμως, ας μας πει ο κ. Δένδιας τι εννοεί αυτός ως τεκμηριωμένο λόγο; Τι εννοεί ως νέο παραγωγικό μοντέλο και τι ως κόμμα αρχών; Διότι το να πετάς απλά λεκτικά φληναφήματα δημιουργείς περισσότερη σύγχυση και προβληματισμό στο κόμμα, παρά λύνεις τα προβλήματα.

Άλλωστε, που ήταν ο κ. Δένδιας όταν η ΝΔ ήταν στην κυβέρνηση; Τότε δεν είχε προβλήματα ή είχε τυφλωθεί από τους κορυφαίους υπουργικούς θώκους που του είχε εμπιστευτεί ο Σαμαράς;

Τόσο ο κ. Δένδιας όσο και σειρά άλλων στελεχών της ΝΔ που το μόνο που βλέπουν είναι η προσωπική τους ανέλιξη καλά θα κάνουν πρώτα να ασχοληθούν με τις δικές τους ευθύνες για τα όσα περνά το κόμμα. Όλοι έχουν ευθύνες για την ήττα της ΝΔ και για την αδυναμία να πείσει ότι αυτοί οι απίθανοι του ΣΥΡΙΖΑ οδηγούν τη χώρα στα βράχια. Όχι όποτε συμφέρει τον κ. Δένδια να βγάζει την ουρά του απ’ έξω.

Κι εν πάση περιπτώσει ας σκεφτούν οι οπαδοί της ΝΔ: Πώς θα ήταν το κόμμα με αρχηγό τον Δένδια; Τι το νέο φέρνουν αυτοί που την ώρα που η χώρα διαλύεται παίζουν παιχνίδια με ιδιοτελείς σκοπούς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Tζανής avatar
    Tζανής 27/04/2015 13:29:26

    Στην πολιτική όποιος εκβιάζει, χάνει.

  2. Παύλος avatar
    Παύλος 27/04/2015 14:18:28

    " Ερέτην χρη πρώτον γεννέσθαι, πριν πηδαλίοις επιχειρείν"!
    Και εσύ , φίλε Δένδια, δεν μπορείς ούτε κουπί να βαρέσεις !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Φιλικά,
    Π. Κοντογιάννης .

  3. Αργόστροφος avatar
    Αργόστροφος 27/04/2015 15:10:42

    Πιστεύω ότι η ερώτηση δεν πρέπει να είναι ρητορική. Διότι η απάντηση έχει ως εξής: Με την διανοητική κατάσταση στην οποία βρίσκεται ο σημερινός νεοέλληνας, είδαμε μέσα σε μία 5ετία πρωθυπουργούς τον ΓΑΠ και τον Τσίπππρρρρααα! Ο δε βοσκός και σύγχρονος Μενοίτιος των νεοελληνικών αμνοεριφίων, συνεχίζει να προηγείται στις δημοσκοπήσεις..!!..!!..!! Με αυτή τη λογική, θα απορούσατε εάν βλέπατε και τον Δένδια αρχηγό?

    • Μεγάλες στιγμές avatar
      Μεγάλες στιγμές @ Αργόστροφος 27/04/2015 17:20:33

      Δεν προκαλεί τίποτα πια έκπληξη.Τα είδαμε όλα στη παραζάλη της κρίσης

  4. Ο Λούμπεν avatar
    Ο Λούμπεν 27/04/2015 18:44:17

    Μή γελάτε όπως και το 2007 κάποιοι όταν τους ρωτούσαν αν μπορούν να φανταστούν τον ΓΑΠ πρωθυπουργό...

  5. ΟΛΑ ΚΑΤΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ avatar
    ΟΛΑ ΚΑΤΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ 27/04/2015 21:16:54

    Τον συμπαθουσα μεχρι την προσφατη συμπεριφορα του. Απο τη Ντορα το περιμενα να κανει ετσι, απο αυτον οχι. Περιττο να πω οτι οταν και αν θεσει υποψηφιοτητα για αρχηγος εγω τουλαχιστον δεν θα τον στηριξω.

  6. σκεπτικιστης avatar
    σκεπτικιστης 27/04/2015 21:32:53

    αφού αυτός ήταν , ως υπουργός δημόσιας τάξης, ο "επιτυχημένος" υπουργός στην κυβέρνηση Σαμαρά, γιατί να μην γίνει ο μελλοντικός αρχηγός (σας) ; Ο Σαμαράς ότι ήταν να δώσει το έδωσε (τουλάχιστον σ' αυτή τη φάση της ιστορίας.) Αν τον ξαναχρειαστεί η πατρίς, θα τον ξανακαλέσει ( όπως τον κάλεσε από το πουθενά της πρώην ΠΟΛΑΝ, όπως ίσως ξανακαλέσει τον Καραμανλή, τον ΓΑΠ και πάει λέγοντας).

    • Παρατηρητής avatar
      Παρατηρητής @ σκεπτικιστης 27/04/2015 21:45:03

      πέστε μας ποιος σας βολεύει ρε παιδία να πάμε να τον ψηφίσουμε. να το κλείσουμε το κόμμα να νιώσετε ποιο άνετα(sic); πρώτη φορά βλέπω από όλο το κόσμο να συζητά μέρα νύκτα αν θα φύγει ο σαμαράς ή οχι ενώ δεν έχει ψηφίσει σχεδόν ποτέ νουδου. τουλάχιστον εσύ παραδέχεσε ότι δεν είσαι νδ. άλλοι δηλώνουν ότι την ψήφιζαν χρόνια(αν όλοι αυτόι την ψήφιζαν χρόνια θα ήταν κυβέρνηση καμμια 20ετία)

      • Φωτεινή avatar
        Φωτεινή @ Παρατηρητής 27/04/2015 22:58:02

        ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΑ ΕΥΣΤΟΧΑ ΣΧΟΛΙΑ ΣΟΥ. ΕΓΩ ΘΑ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΣΤΗΘΟΥΝ ΚΑΛΠΕΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΚΑΡΥΔΙΑΣ ΚΑΡΥΔΙ ΕΚΤΟΣ ΝΔων ΓΙΑ ΕΚΛΟΓΗ ΑΡΧΗΓΟΥ ΤΗΣ ΝΔ. ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩΜΕ ΓΚΡΙΝΙΑ ΑΠΟ ΑΣΧΕΤΟΥΣ! ΤΙ ΝΑ ΠΩ, ΑΗΔΙΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΟΝΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ. ΠΟΝΑΕΙ Ο ΣΑΜΑΡΑΣ!!!!

      • Βαγγέλης avatar
        Βαγγέλης @ Παρατηρητής 28/04/2015 08:38:45

        Μπορεί κάποιος να είναι αρχηγός ενός κόμματος αλλά όταν αναλαμβάνει εξουσία είναι πρωθυπουργός όλων των πολιτών. Όμως στην "ευρωπαϊκή" μας χώρα δεν έχουμε μία κοινωνία. Έχουμε διάφορες φυλές που καταλαμβάνουν την εξουσία προς όφελός τους. Προχθές ήταν η πασοκική φυλή, χθες η νεοδημοκρατική, σήμερα η συριζαϊκή κτλ.

        • airman avatar
          airman @ Βαγγέλης 28/04/2015 10:49:55

          Η ΣΥΡΙΖΑϊκή φυλή αποδεικνύεται η πιο επικύνδινη, διότι αποτελείται από εάν συνοθύλευμα σαλταρισμένων αριστερών και μεταλλαγμένων ΠΑΣΟΚων! Ο δε συνδυασμός με ψεκασμένους ΑΝεγγέφαλους ΕΛηνόφθονους καθιστά το μίγμα θανατηφόρο!

          • Βαγγέλης avatar
            Βαγγέλης @ airman 28/04/2015 12:06:31

            Ναι, είναι πολύ επικίνδυνη φυλή. Ευτυχώς η δικιά μας είναι πολύ καλύτερη και της αξίζει να κυριαρχήσει.

          • Διογένης avatar
            Διογένης @ Βαγγέλης 30/04/2015 12:24:28

            Ακριβώς.

      • Διογένης avatar
        Διογένης @ Παρατηρητής 30/04/2015 12:29:36

        Μεγάλο το άγχος τους να φύγει ο Σαμαράς. Πέρα από διάφορες θεωρίες συνωμοσίας που ο καθένας από εμάς μπορεί να έχει στο μυαλό του, νομίζω ότι ο βασικός λόγος που θέλουν να φύγει είναι, διότι τους θυμίζει ανά πάσα ώρα και στιγμή πόσο ηλίθιοι είναι που έφεραν τον ΣΥΡΙΖΑ στην εξουσία. Είτε ψηφίζοντάς τον ευθέως, είτε ψηφίζοντας, έστω, κάτι άλλο ακριβώς για να μην ψηφίσουν Σαμαρά. Και βιάζονται να φύγει, μην τυχόν και δικαιωθεί και αναγκαστούν μετά να τον φάνε στη μάπα, ψηφίζοντάς τον αναγκαστικά για να έχουν ένα κομμάτι ψωμί. Όταν καταλάβουν τι εστί Σαμαράς και πόσο ανόητοι ήταν αυτοί που δεν μπόρεσαν να εξορθολογίσουν ως συμπεριφορά και άποψη το 60% δημοσκοπικό όχι σε εκλογές του Δεκεμβρίου 2014, θα είναι αργά για το μικρούλι εγώ τους, αλλά τι να κάνουμε.

        • Παρατηρητής avatar
          Παρατηρητής @ Διογένης 30/04/2015 14:51:08

          Ακριβώς. Πολλή το άγχος. Τελευταία βδομάδα ανέβηκαν οι τόνοι. Μόλις διαφάνηκε μετά τη παρουσία Σαμαρά στην ευρώπη ότι γίνεται επιστροφή άρχισαν οι επιστολές τα σούργελα τα έξτρα φαγητά (φάε φάε οι τύποι έβαλαν καμμιά 20αρια κιλά). Έχουν πανικοβληθεί κυριολεκτικά.

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ σκεπτικιστης 27/04/2015 21:53:34

      Θα σας διαφεύγει προφανώς ότι οι υπουργοί δεν εκπονούν την προσωπική τους πολιτική στα υπουργεία. Αντίθετα υλοποιούν πολιτικές που υπαγορεύονται άνωθεν. Μια επιτυχής θητεία σε ένα υπουργείο δημόσιας τάξης δεν θα μπορούσε παρά να έχει ως κεντρικό άξονα τις προγραμματικές εξαγγελίες της κυβέρνησης Σαμαρά, πάνω στα θέματα δημόσιας τάξης, ασφάλειας, μετανάστευσης. Δηλαδή, εσείς πώς το βλέπετε ; Κάθε αποτυχία θα τη χρεώνετε στον Σαμαρά, ενώ κάθε επιτυχία θα τις πιστώνετε στον σχετικό υπουργό του ; Πάντως μέχρι τώρα ο Σαμαράς επαληθεύτηκε σε όλα. Και δεν καταλαβαίνω γιατί πάντα "κάποιοι" βιάζονται χαντακώσουν αυτούς που δουλεύουν, αποδίδουν και κάνουν τη διαφορά.

    • Ρεαλιστης avatar
      Ρεαλιστης @ σκεπτικιστης 28/04/2015 01:37:17

      Ρε σκεπτικιστη εσενα ποιος ειναι ο αρχηγος σου? Και γιατι σε ποναει ο Σαμαρας? Μηπως επειδη δεν ειναι ψεκασμενος? Μηπως επειδη γνωριζει Αγγλικα ? Μηπως επειδη εχει γνωσεις η μηπως επειδη η βαση της ΝΔ τον ψηφισε με τεραστια ποσσοτα?

      • Eva avatar
        Eva @ Ρεαλιστης 30/04/2015 23:44:40

        Ο Σαμαράς τους πονάει γιατί είναι ικανός κι έτσι ξαμολήσανε τους Λούληδες......

      • yiannis avatar
        yiannis @ Ρεαλιστης 04/05/2015 01:14:06

        Τεράστια ποσοστά δεν πήρε ο Σάμαρας. Το 51% πήρε, η Ντόρα 39 και ο Ψωμιάδης 10. Στο τέλος της ημέρας είμαστε νέοι πτυχιούχοι άνεργοι, που βλέπουμε τα χρόνια να φεύγουν και τη ζωή μας μετέωρη. Σε τέτοιες καταστάσεις όποιο κόμμα και να κυβερνήσει, όποιος και να είναι αρχηγός ενός κόμματος, είναι εντελώς αδιάφορο.

  7. Eva avatar
    Eva 30/04/2015 11:30:18

    Προσωπικά αδυνατώ να φανταστώ το κ. Δένδια αρχηγό.Το αυτό ισχύει και για οποιονδήποτε άλλον. No chance. Για όσους όμως διαθέτουν τόσο μεγάλη φαντασία, μια δοκιμή θα τους πείσει.

    • οδυσσεύς Κ. avatar
      οδυσσεύς Κ. @ Eva 01/05/2015 10:03:28

      Ούτε εγώ αγαπητή Εύα. Ή θα αναλάβει και πάλι ο Καραμανλής , ή ο Μειμαράκης. Όλοι οι άλλοι είναι κλάσεις κατώτεροι.

  8. Αγιος Θεσσαλονικεας avatar
    Αγιος Θεσσαλονικεας 01/05/2015 19:47:48

    Άλλος Ινζογκούντ ....... θέλει απλά να γίνει Χαλίφης στη θέση του Χαλίφη ο τύπος!!!