#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/10/2013 12:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φάουλ Πολύδωρα


Είναι δύσκολο να διαχειριστείς την… αφάνεια. Να μη συζητά ο κόσμος για σένα, να μη σε παίζουν τα κανάλια, να θεωρείσαι "τελειωμένος".


Και το κυριότερο: Να μην έχεις την πολιτική δύναμη να διορίζεις και κανένα παιδί σου ή κανέναν ψηφοφόρο σου σε βάρος όλων των υπολοίπων.


Έτσι, λοιπόν, και ο Βύρων Πολύδωρας βγάζει ανακοινώσεις, κάνει μόνος του τις ερωτήσεις και τις απαντά κιόλας, θέλοντας να παίξει στα κανάλια και τις εφημερίδες.


Άλλωστε, είναι μόδα τον τελευταίο καιρό να το παίζεις αντισυστημικός και αντιμνημονιακός. Να κάνεις κριτική από τον ακριβοπληρωμένο καναπέ του σπιτιού σου, όπως κάνουν πολλοί βουλευτές που δεν έχουν πώς αλλιώς να γεμίσουν την ώρα τους. Η ανακοίνωση λοιπόν, του κ. Πολύδωρα, ο οποίος είναι πολύ… πικραμένος διότι θεωρεί ότι είναι μέγα πολιτικό κεφάλαιο που δεν έχει αξιοποιηθεί λέει:


«Ρώτησαν τον Βύρωνα Γ. Πολύδωρα για τη στάση της κυβέρνησης σχετικά με την σθεναρή απόκρουση νέων οριζόντιων μέτρων. Και απάντησε:


1. Να προσέχουν μη στενοχωρήσουν τους δανειστές μας και θυμώσουν.


2. Δηλαδή, αν δεν είναι οριζόντια τα πρόσθετα μέτρα (για μισθούς και συντάξεις) και είναι κάθετα (για "κούρεμα" καταθέσεων και για δημεύσεις περιουσιών), θα είναι καλά;


3. Ηθικόν επιμύθιον: "Μπορούμε να παίζουμε με τις λέξεις όσο θέλουμε, με τους ηλίθιους που κυβερνάμε και με τον πόνο τους". Αίσχος!


Από ειρωνεία άλλο τίποτε. Αλλά το ερώτημα είναι: Ποιος τον ρώτησε τον Πολύδωρα για να πει τη γνώμη του; Αλλά έτσι είναι. Άμα δε βλέπεις το όνομά σου ούτε στα μονόστηλα, σκαρφίζεσαι ίντριγκες.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Στρυμών avatar
    Στρυμών 21/10/2013 11:06:21

    Είναι τραγικό να μην ξέρεις πότε πρέπει να αποχωρήσεις από τη "σκηνή"...

  2. Greg avatar
    Greg 21/10/2013 11:11:19

    Προτιμώ τον Βύρωνα, από τον Στουρνάρα και τον Βενιζέλο που προσφάτως άρχισαν να εκπροσωπούν τη παράταξή μας.

    • Tassos avatar
      Tassos @ Greg 21/10/2013 11:33:45

      Δυστυχώς επειδή κάποιοι τον προτιμούσατε μας κατσικώθηκε.

    • Γιαδικιάρογλου avatar
      Γιαδικιάρογλου @ Greg 21/10/2013 12:36:23

      Σιγά τον πολυέλαιο. Ενας αιθεροβάμων και ανεδαφικός.
      ΄Η μήπως έκανε κάτι σπουδαίο για να τον μνημονεύουμε.
      Εξω από την παράγκα.

      • ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ avatar
        ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ @ Γιαδικιάρογλου 21/10/2013 15:13:52

        Ετσι ακριβως μεσα στην παραγκα μονο ο Βαγγελης και ο Στουρναρας τι πιο απλο;;

  3. ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ avatar
    ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ 21/10/2013 11:28:35

    +1000000000000

  4. Hawk avatar
    Hawk 21/10/2013 11:40:54

    Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι ο Πολύδωρας έχει πάρει τα όπλα του και είναι έτοιμος για αντάρτικο, εννοείται κατά της τρόϊκας και των δανειστών, περισσότερο μου μοιάζει ως μιά αντιπολιτευτική νότα εντός του κόμματος για να δείξουμε πόσο συμπάσχουμε με τις δοκιμαζόμενες μάζες..... έτσι να μας αισθανθεί το πόπολο πιό κοντά , ο Πολύδωρας αντιστασιακός? από πότε?

  5. Tassos avatar
    Tassos 21/10/2013 11:43:24

    Τους ψηφοφόρους του, που τους θεωρεί ηλίθιους θα θελα να έβλεπα από μια μεριά...

  6. AUCHENTOSHAN avatar
    AUCHENTOSHAN 21/10/2013 12:46:12

    Καθείστε λοιπόν αναπαυτικά στο γραφείο σας , γράψτε τα πικρόχολα σχόλιά σας για τον Βύρωνα και χειροκροτείστε τον Βαγγέλη και τον Γιάννη του Σημίτη που πλέον εκπροσωπούν ολοκληρωτικά την ΝΔ. Ο σιωπών δοκεί συναινείν..
    Αντε βρέ να κατέβουμε στις εκλογές και με εννιαίο ψηφοδέλτιο μην τυχόν και χάσει η βενετιά βελόνι (όπου βελόνι βλέπε το ΟΛΟΝ ΠΑΣΟΚ του αντιπροέδρου).
    Δεν είμαστε καλά ,λέω τώρα εγώ..
    Ακούει κανείς Φαήλο ??

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ AUCHENTOSHAN 21/10/2013 13:55:10

      Τί εἶναι ὁ Φαήλος,ὠτορινολαρυγγολόγος;

    • el greco avatar
      el greco @ AUCHENTOSHAN 21/10/2013 14:03:22

      Φωνή βοώντος εν τη ερήμω .

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ AUCHENTOSHAN 21/10/2013 17:50:42

      Δηλαδή θα μπορούσε να γίνει κυβέρνηση με Βύρωνα και χωρίς πασόκ; Και δε το έκανε ο "παλιάνθρωπος" ο Σαμαράς; Ένοχος τότε! Αλλά... μήπως... δε γινόταν αλλιώς μετά από 2 εκλογές σε 1 μήνα; Αλλά τι λέω; Για να διαμαρτύρεσαι τόσους μήνες, δίκιο θα έχεις...

    • someone avatar
      someone @ AUCHENTOSHAN 21/10/2013 18:12:32

      +1000000

  7. IOANNIS avatar
    IOANNIS 21/10/2013 13:07:25

    Εξοχος!!!

  8. Ρηνα avatar
    Ρηνα 21/10/2013 13:38:46

    Ειπαμε, το υλικο μας το ξερουμε εδω και χρονια και δυστυχως εχουμε ψωνισει απο σβερκο.....Η παρηγορια μας ειναι οτι και οι απεναντι μια απ τα ιδια....

    • ορεσέιβιος avatar
      ορεσέιβιος @ Ρηνα 21/10/2013 15:16:38

      Ποιά παρηγοριά κυρία Ρήνα μας?
      Δεν υπάρχει σωτηρία για την χώρα μας...Μέχρι και τον πολύδωρα θα φτιάξουμε ήρωα ,μαζί με τις κόρες του, επειδή ξέρει προφανως να μας δουλεύει και εμείς να το φχαριστιόμαστε.
      Οσο πιό άδειος ο τενεκές τόσο πιό πολύ θόρυβο κάνει...
      Και μας αρέσει ο θόρυβος του τενεκέ φαίνεται

      • Ρηνα avatar
        Ρηνα @ ορεσέιβιος 21/10/2013 16:48:52

        No comments.....

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ ορεσέιβιος 21/10/2013 17:51:33

        Η σιωπή βλέπεις είναι βαρετή για μη σκεπτόμενους που θέλουν ερεθίσματα συνεχώς για να περνάει η ώρα...

  9. ΑΝΤΙΛΟΓΟΣ avatar
    ΑΝΤΙΛΟΓΟΣ 21/10/2013 16:03:55

    H μονη προσφορά του κ. Πολυδωρα στο Έθνος ειναι η παράτυπη τοποθέτηση της κόρης του ως υπάλληλο στη Βουλή των Ελλήνων. Α! και η προσφορα του στο περιορισμό των πυρκαγιών ως καθήν αρμόδιος Υπουργός. Μέγιστες προσφορές , μην τον χάσουμε.

  10. roadrunner avatar
    roadrunner 21/10/2013 16:27:44

    " Δηλαδή, αν δεν είναι οριζόντια τα πρόσθετα μέτρα (για μισθούς και συντάξεις) και είναι κάθετα (για “κούρεμα” καταθέσεων και για δημεύσεις περιουσιών), θα είναι καλά;"
    Άλλη ερώτηση, αντί απάντησης :
    Αν αντί για οριζόντια ή κάθετα μέτρα, δούμε ασύμμετρα διαρθρωτικά που θα ξεκαθαρίζουν αναξιοκρατικές προσλήψεις (π.χ. εντός Κοινοβουλίου),
    δεν θα είναι καλά ;

  11. christof avatar
    christof 21/10/2013 17:29:36

    αρχη ανδρα δεικνυσι. και ο Πολυδωρας δεν εδειξε τιποτα απο τα ποστα που ειχε αναλαβει .

  12. Σ/ς avatar
    Σ/ς 21/10/2013 21:55:02

    Μέσα στη ΝΔ υπάρχουν πολύ της νοοτροπίας Πολύδωρα. Πρέπει στις επόμενες εκλογές να τελειώνουμε μ'αυτούς.

  13. δημης avatar
    δημης 21/10/2013 23:38:41

    +++++++++++++
    Kαι ο ...Πάγκαλος στο κάδρο ή έχει ασυλία ...ασύλου;;;;

  14. Ραβινος avatar
    Ραβινος 22/10/2013 09:38:35

    Τον θυμαμαι στα πρωτα του βηματα στην πολιτικη να μιλαει στην Αγ.Βαρβαρα για την προλεταριακη του κατγωγη και πως εκανε παιδι διανομη παγοκολωνων στα νοικοκυρια για τα προς το ζειν.Τον θυμαμαι πολιτικο πια να περναει με την λιμουζινα του μεσα απο την κοσμοβριθη Πλακα {στην εκκλησια της Αγ Αικατερινης } με την οικογενεια του στριμωχνοντας τους περιπατητες για να περασει εισπραττοντας και τις σχετικες μουτζες του .Τον θυμαμαι με την αλαζονια του να μιλαει για τους πραιτορες λεγεωναριους του Υπ.Δημ Ταξης.Τον θυμαμαι να εντρυφει στην ψυχολογια των σαμουραι .Τον θυμαμαι ως Προεδρο της Βουλης της 1 ημερας να διοριζει την κορη του υπαλληλο της Βουλης .Μετα απο αυτα δεν θελω πια να τον θυμαμαι και θα κανω ο,τι μπορω για να σβυσει απο την μνημη μου και οποιων αλλων μπορω να επηρεασω η ολη του πολιτικη παρουσια .Αρκετα πια με τους καθ'εξιν πολιτικαντηδες τυπου Βυρωνα Πολυδωρα .