#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/10/2010 20:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Το παγωτό είναι η θρησκεία μας»



Η βρετανική υπηρεσία παρακολούθησης της δεοντολογίας στις διαφημίσεις Advertising Standards Authority,  απαγόρευσε  τη διαφημιστική εκστρατεία μιας ιταλικής βιομηχανίας παγωτών, με την αιτιολογία ότι δυσφημείται η καθολική εκκλησία. Η εκστρατεία αφορούσε απεικονίσεις δυο καθολικών ιερέων που ετοιμάζονταν να φιληθούν, ενώ μόλις πριν ένα μήνα η υπηρεσία είχε απαγορεύσει παρόμοια διαφήμιση της ίδιας εταιρίας, που είχε να κάνει με  φωτογραφίες που απεικόνιζαν μια μοναχή σε κατάσταση εγκυμοσύνης και το σλόγκαν «Το παγωτό είναι η θρησκεία μας».

Η τελευταία διαφήμιση της βιομηχανίας Antonio Federici, που δημοσιεύτηκε στο περιοδικό Look, έδειχνε δυο ρασοφόρους ιερείς να τρώνε από κοινού παγωτό, που όπως λέει η ASA, είναι  «μια προκλητική στάση που υπονοούσε ότι πρόκειται να φιληθούν με πάθος».

Η εταιρία υπερασπίστηκε τη διαφήμιση της λέγοντας πως δεν προσβάλλει τον καθολικισμό, αλλά «αντανακλά τα σοβαρά προβλήματα που μαστίζουν την εκκλησία». Και η εταιρία συνέχισε λέγοντας πως θα εξακολουθήσει να προχωράει στη προβολή διαφημίσεων που προκαλούν τη καθολική εκκλησία, όσο αυτή παραμένει βουτηγμένη στα σκάνδαλα.

Σύμφωνα με την ASA «Η απεικόνιση δυο ιερέων με τρόπο σεξουαλικό, μπορεί να ερμηνευτεί ως προσβολή στα πιστεύω των Ρωμαιοκαθολικών πιστών, και άρα να προκαλέσει την αγανάκτηση και την οργή κάποιων αναγνωστών του περιοδικού». Αποφάσισε να μην επιτραπεί η συγκεκριμένη διαφήμιση στο μέλλον, και ζήτησε από την Antonio Federici να αποφύγει στο εξής οποιαδήποτε διαφήμιση θα μπορούσε να θεωρηθεί προσβλητική.

Daily Mail

ΣΧΟΛΙΑ

  1. oddlabs avatar
    oddlabs 27/10/2010 21:17:13

    σκύψε ευλογημένη

  2. A.M. avatar
    A.M. 27/10/2010 21:25:44

    Για όποιον δεν το κατάλαβε...

    Η απαγόρευση ήταν Η διαφήμιση!

    Ήθελα νάξερα πόσα πήραν αυτοί της Υπηρεσίας για να την απαγορεύσουν.

  3. o παγωτατζής avatar
    o παγωτατζής 27/10/2010 21:26:37

    Eλα ρε παιδιά..Αμάν ρε Φακτορα..Και πώς θα βγαλουμε το ψωμί μας εμείς;;
    Και πού είναι τό πρόβλημα; Η διαφήμηση είναι ανάλογη(προσαρμόζεται) πάντα τών πολιτισμικών ..χμ.. εθίμων και ιδιοσυγκρασιών τής κάθε χώρας για νά έχει και αποτέλεσμα.Εγώ την βρίσκω άκρως ααποτελεσματική, on the money πού θα λέγανε και οι ίδιοι(Αγγλοσάξωνες)..Δεν ξέρω θά πρέπει να συγκαλέσουμε έκτακτο συμβούλιο τού ΣΕΠ(Σύνδεσμος Ελλήνων Παγωτατζήδων) και νά επιδώσουμε ψήφισμα στήν Βρεττανική Πρεσβεία..Μας κόβουν τό ψωμί μας οι..α@@@@ες !!!!

  4. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 28/10/2010 00:17:55

    Ἅμα ἦταν ἔτσι οἱ καλόγριες... (κυρίως ἡ ἔγκυος. Αὐτὴ ἔχει μεγάλη μύτη.)

    • Tsaxpinogargaliarhs avatar
      Tsaxpinogargaliarhs @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 28/10/2010 00:40:25

      Μα είναι το ίδιο μοντέλο...

  5. Στέργιος avatar
    Στέργιος 28/10/2010 00:29:44

    Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι είναι ΟΚ να κοροϊδεύεις τον Χριστιανισμό, ενώ όλοι αυτοί οι τζάμπα-μάγκες διαφημιστές κλάνουν μέντες μπροστά στον Ιουδαϊσμό και στο Ισλάμ.

  6. alfa avatar
    alfa 28/10/2010 07:15:58

    Ειναι προφανές ότι αντίθετα με άλλες περιπτώσεις, εδώ δεν φοβάσαι ουτε νόμους, ούτε αηδία....
    Ποιός να ζητησει να προστατευσει την θρησκεία του και τα ιερά του;
    Αφεριμ!

  7. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar