#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/04/2010 19:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το να μιλάει ο Γιώργος για Αριστερά, είναι σαν να λέει η Ντόρα πόσο αγαπά τον Σαμαρά



Ανοιχτός σε κάθε συνεργασία με την αριστερά δηλώνει ο Γιώργος. Ώπα, περιμένετε. Τι ακριβώς εννοεί λέγοντας αριστερά; Γιατί αριστερά της κυβερνητικής πολιτικής είναι ο Καρατζαφέρης.

Αν πάλι εννοεί αριστερά της αριστεράς κάνει κύκλο και ξαναπέφτει πάνω στο ΛΑΟΣ, μόλις προσπεράσει τον δεξιό εαυτό του.

Αν τώρα μιλάει για την αριστερά του κέντρου είναι θέμα από ποια οπτική γωνία θα δεις τον κύκλο για να πέσεις πιο γρήγορα ή πιο αργά πάνω στον Καρατζαφέρη.

Πάντως το να λέει το σημερινό ΠΑΣΟΚ για σοσιαλισμό και Αριστερά είναι σαν να αναλύει η Ντόρα το πόσο λατρεύουν αυτή και ο μπαμπάς της το Σαμαρά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νικόλας avatar
    Νικόλας 13/04/2010 21:20:59

    Για περιμένετε να δούμε τι θα πούνε και οι ανανεωτικοί του Συνασπισμού και ο Νέστορας της αριστεράς Λεωνίδας Κύρκος. Νομίζω πως είναι μεγάλη ευκαιρία για υπουργοποιήσεις. Είχε και μια ωραία συνέντευξη ο Πρόεδρας Κωνσταντόπουλος την Κυριακή στην Αυγή.

  2. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 13/04/2010 21:44:34

    25 χρόνια μετά απ΄όταν την πάτησε η αριστερά και "άλλες δημοκρατικές δυνάμεις΄ ... ΔΕΝ ΤΗΝ ΞΑΝΑΠΑΤΆΝΕ!

  3. ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ avatar
    ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ 14/04/2010 06:23:01

    TO GAP Θα ξεσαλώσει , θα αρχίσει πάλι τις μακακίες για σοσιαλισμούς και βαρβαρότητες ,παληά μου τέχνη κόσκινο του Παπανδρέϊκου...

  4. xehasiarhs avatar
    xehasiarhs 14/04/2010 07:43:11

    μόνο που τώρα του έχει μείνει η βαρβαρότητα, σοσιαλισμός τέλος. Την τύχη των Ούγγρων να έχει....

  5. Λεωνίδας avatar
    Λεωνίδας 14/04/2010 10:23:27

    Ακριβώς η επίκληση από τόσους και τόσους των όρων "αριστερά", "σοσιαλισμός" κ.λ.π. είναι ελπιδοφόρο γεγονός, αφού έτσι οι παραπάνω λέξεις καταντούν να μην σημαίνουν τίποτε συγκεκριμένο. Βέβαια υπάρχουν πολλοί, δόξα τω θεώ, που γι' αυτούς ανέκαθεν όχι μόνον δεν σήμαιναν τίποτα αλλά δεν είχαν και καμία αξία. Μικρή ένσταση: γιατί αποκαλείτε "δεξιό" τον κ. Παπανδρέου; Ο όρος "Δεξιά" είναι τίμιος όρος.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Λεωνίδας 14/04/2010 10:40:32

      Συμφωνω.Εγω αυτοπροσδιοριζομαι ως δεξιος και δεν θελω να με βαζετε μαζι με καποιον σαν τον Παπανδρεου.
      Μπορει να εχω πολλα ελαττωματα αλλα ποτε δεν θα εξαπατουσα εκατομμυρια ανθρωπους λεγοντας οτι λεφτα υπαρχουν για να τους τα παρω μετα.

  6. ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ avatar
    ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ 14/04/2010 12:29:51

    Δηλαδή φίλε Λεωνίδα εγώ ο αριστερός δεν είμαι τίμιος?τελικά μόνο δεξιοί υπάρχουν?
    Πάντως η πολιτική του γαπ είναι μιά εκδοχή δεξιάς πολιτικής εξ'αυτού και η επί της ουσίας συμφωνία ΠΑΣΟΚ -ΛΑΟΣ -ΝΔ..αν και η ΝΔ προκρίνει έναν ελεγχόμενο καπιταλισμό, αλλά τα ίδια έλεγε και το ΠΑΣΟΚ προεκλογικά.Οι παρατάξεις Αριστερά-Δεξιά θα υπάρχουν όσο θα υπάρχει και η πολιτική.Τα άλλα ειναι ηθικολογίες..

    • Λεωνίδας avatar
      Λεωνίδας @ ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ 15/04/2010 09:13:15

      Φίλε Μπαρουτόμυλε,

      Χρησιμοποίησα την λέξη "τίμιος" σε μιαν ορισμένη συνάφεια και με έναν άλλο περιεχόμενο. Σφάλμα μου που δεν τον επεξήγησα. Ίσως γιατί δεν θέλησα να δώσω έκταση και από την άλλη επειδή νομίζω ότι προκύπτει από τα συμφραζόμενα.

      Εννοούσα ότι η λέξη "δεξιός" είναι αντικείμενο τιμής, εκτίμησης, αξίας κι ότι αντιθέτως δεν συνιστά, κατά την πολιτική μου εκτίμηση πάντα, αντικείμενο αξιολογικής επένδυσης η Αριστερά, ή καλύτερα η Πασοκοαριστερά, αν μου επιτρέπετε το νεολογισμό.

      Διαφωνώ με την λογική ο,τιδήποτε δεν αρέσει να βαφτίζεται "δεξιό". Κι αντιθέτως ό,τι επικροτείται "αριστερό". Άλλωστε κάτι τέτοιο ούτε αναλυτικά δόκιμο είναι, ούτε πολιτικά στέκει.

      Σε κάθε περίπτωση, η χρήση του όρου δεν ήταν ηθική αλλά συνδέεται με μιαν ορισμένη πολιτική αξιολόγηση.