#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/07/2011 12:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το νέο σχέδιο «Μάρσαλ» ή ελληνιστί «Μάσα»

(Πατριδογνωσία παράκλησης)

[caption id="attachment_114599" align="alignnone" width="600" caption="Βουντού θα κάνουμε σε λίγο για να γλυτώσουμε"][/caption]

Σε μεγάλη φόρμα η εγχώρια προπαγάνδα:

 “H κυβέρνηση πέτυχε το mega-deal στις Βρυξέλλες το οποίο συμπυκνώνεται στο εξής: «Οι Ευρωπαίοι αναλαμβάνουν το χρέος μας και εμείς το έλλειμμα». Η συμφωνία των Βρυξελλών για το πακέτο των 109 δισ. ευρώ προκάλεσε ανακούφιση στους πολίτες καθώς απομακρύνεται οριστικά ο κίνδυνος του «ξαφνικού θανάτου», δηλαδή της στάσης πληρωμών και έδωσε ανάσα στους επενδυτές μετά την ήπια αντίδραση των οίκων αξιολόγησης οι οποίοι ανήγγειλαν ταυτόχρονα την «περιορισμένη χρεοκοπία» όσο και την αναβάθμιση της οικονομίας μετά την επιμήκυνση για 30 χρόνια των νέων τίτλων”.

Άρα το Μνημόνιο Ι, το Μεσοπρόθεσμο όπως και οτιδήποτε ακολουθήσει ήταν και θα είναι  για το έλλειμμα. Άγαρμπα, εισπρακτικά, οριζόντια, επί δικαίων και κυρίως αδίκων, χωρίς καμία λογική συνοχής, η πολιτική της κυβέρνησης 21  μήνες είναι ο περιορισμός του ελλείμματος. Και αποτυγχάνει οικτρά. Για το χρέος ήξεραν-όπως εκατοντάδες αναλυτές- ότι πρέπει να επέμβει «το ιππικό». Και μας παραμύθιαζαν…

Πως αναλαμβάνουν το χρέος οι εταίροι; Δίνοντας μας νέα δάνεια. Για να διασφαλίσουν τη βιωσιμότητα του. Ήτοι θα πληρώσουμε περισσότερα, αλλά μας δίνουν χρόνια αποπληρωμής. Είναι μια απόφαση για έντονο προβληματισμό και χάραξη σοβαρής πολιτικής και παρουσιάζεται πανάκεια. Μέχρι την επόμενη διάσωση…

 «Το μήνυμα του αντιπροέδρου της κυβέρνησης και υπουργού Οικονομικών κ. Ευ. Βενιζέλου είναι ουσιαστικά έκκληση στους επιχειρηματίες, κεφαλαιούχους και εφοπλιστές να «φέρουν πίσω τις καταθέσεις και να κινητοποιήσουν όλους τους διαθέσιμους πόρους για επενδύσεις και ανάπτυξη».

Η σοβαρή πολιτική που λέγαμε: τα λεφτά δεν πρόκειται να έρθουν πίσω με παρακλήσεις, ευχές και παραινέσεις: αν δεν δουν φως οι κεφαλαιούχοι δεν θα το δούμε ούτε φωτογραφία το ευρώ τους. Το επιχείρημα της επίκλησης του πατριωτισμού στο κεφάλαιο έχει καταντήσει ανέκδοτο.

Η ιστορία δεν γράφεται με τα αν, δεν γράφεται με υποθέσεις και σπάνια επαναλαμβάνεται ως φάρσα ή τραγωδία. Όσοι μιλούν για το νέο σχέδιο Μάρσαλ μάλλον ξεχνούν ότι το αυθεντικό το ακολούθησαν μαζικά μεταναστευτικά κύματα. Περισσότερο ήταν σχέδιο "Μάσα" παρά "Μάρσαλ" δηλαδή.

Καθώς όλο και πυκνώνουν οι ενδείξεις ότι το έλλειμμα δεν τιθασεύεται, γιατί το πελατειακό κράτος ζει και βασιλεύει, το «νέο Σχέδιο Μάρσαλ» μάλλον θα έχει την τύχη του παλιού…

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. danaos avatar
    danaos 25/07/2011 12:59:07

    Και ο λαός που είναι Μικρέ να ξεσηκωθεί και να τους μαρσάρει;Δεν ξέρω αν θυμάσαι ένα σχόλιο που είχα κάνει προ πολλού για το ξεσήκωμα του λαού.Το ξαναγράφω:Γύρω στο 65/66 είχε μαζευτεί όλη η αριστερά στο Βόλο να συζητήσουν για τον κίνδυνο μιας επικείμενης χούντας. Όλοι λοιπόν οι αξιωματούχοι αριστεροί έλεγαν ότι δεν υπάρχει λόγος φόβου γιατί και χούντα να γίνει θα ξεσηκωθεί ο ελληνικός λαός.Αφού τέλειωσαν όλοι, πήρε το λόγο ο Κώστας Βάρναλης -83 ετών τότε-και έκανε το τέλειο σχόλιο:"Να παρακαλάτε να μη γίνει χούντα,γιατί αν γίνει ο ελληνικός λαός θα σηκωθεί, όταν θα σηκωθεί και η δική μου η π@@τσα!"

    • koinos_nous avatar
      koinos_nous @ danaos 25/07/2011 13:17:49

      Απαιχτος !!!!!!! :) :)
      Αν το ειπε ηταν πολυ μπροστα ο τυπος !!!!!!

      • danaos avatar
        danaos @ koinos_nous 25/07/2011 15:43:34

        Το είπε όπως ακριβώς το έγραψα!

        • aris. A avatar
          aris. A @ danaos 25/07/2011 18:18:46

          Καταπληκτικό

    • juliet avatar
      juliet @ danaos 25/07/2011 15:36:54

      Τέλειος!!!!!!!!!!!μπράβο και σε σένα ,το καλό να λέγεται!!!

  2. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 25/07/2011 14:29:51

    Άν δεν αλλάξει η νοοτροπία του πολιτικού συστήματος τα λίγα, που θα διατεθούν για "ανάπτυξη" θα διοχετευτούν αμέσως στα λυσσαλέα, πλεον, για "αρπαχτή" κομματόσκυλα. Και η ανάπτυξη δεν θα'ρθει! Εδώ δεν ήρθε όταν, με δανεικά ή άλλως, έτρεχαν τα λεφτά από τα μπατζάκια μας, στις εποχές των "πακέτων".

  3. Aggelos avatar
    Aggelos 25/07/2011 14:35:04

    καλα τη κοροιδια?
    δεν υπαρχει μαρσαλ και αηδιες..

    απλα το εσπα ειναι με μικροερη συμμετοχη..
    καλο ,αλλα γιατι τοσο ψεμα?


    ακους εκει σχεδιο μαρσαλ..
    που ζουνε?

  4. juliet avatar
    juliet 25/07/2011 15:10:04

    M.O
    Καλό μεσημέρι,
    χθες σε κάποιο κανάλι ανακοινώσανε επενδύσεις Γερμανών στο Ελλάντα και πόσο ευχαριστήμένοι είναι, τι φορολογικές απαλλαγές θα έχουνε για την εγκατάσταση φωτοβολταΐκών ,για την παραγωγή ενέργειας.
    Με λίγα λόγια ,όταν έχεις έναν αγρότη που τόσα χρόνια τον πλήρωνες για να μην παράγει και τώρα του λες να παράγει για να πληρώνεται ,δεν τον στέλνεις ώριμο φρούτο στο πελάτη που λέγεται Γερμανός,Αγγλος,Γάλλος;
    Αρα το ξεπούλημα ήτανε προμελετημένο.Λάθη γίνανε και γίνανε πολλά και τραγικά.Δίνανε επιδοτήσεις και κανένας δεν έκανε έλεγχο,επιδοτούσανε έργα που αφου πήγαιναν και τα πιστοποιούσαν ,την άλλη μέρα τα μηχανήματα χανόντουσαν και έμεναν άδεια κτίρια.Πάντα παίζανε με τη κενότητα του Έλληνα.Σε λόγο όλη η αγορά θα γεμίσει φρούτα Πολωνίας,Τουρκίας,Γερμανίας και ο έμπορος θα κερδίζει και ο αγρότης θα ζει απο την παραχώρηση της γης του.Στην αρχή η τιμή της κιλοβατώρας θα είναι υψηλή ,μετά εφ΄όσον υπογράφεις συμβόλαιο με μη σταθερή τιμή ,θα κυμαίνεται όσο θέλει ο αγοραστής ,άρα .....κάποια στιγμή η επένδυση θα βογγήξει.
    1.Ο ξένος θα κάνει εταιρεία με αφορολόγητο και ο Ελληνας που θα ενοικιάζει το χωράφι του θα φορολογείται κανονικά .
    2.Παράγει ρεύμα και το πουλάει,φορολογείται για τα έσοδα κανονικά,σήμερα χ ποσό ,αύριο αν η ΔΕΗ γίνει ιδιωτική ,αν κάποιος πάρει το μονοπώλιο και του πει τόσα δίνω αν σου αρέσει,τι θα κάνει ;Αν χρηματοδότησε εκείνος την επένδυση ,θα κάνει αποπληρωμή του αγίου κερατά.Μήπως είναι καλύτερα να αρχίσουμε καλιέργεια της γης ; και να είμαστε ελεύθεροι και όχι ελεγχόμενοι.
    Μήπως είναι καλύτερα να παράγουμε και να εξάγουμε;
    Φίλε, το σχέδιο ''ΜΑΣΑ'' είναι το αγαπημένο των Ελλήνων.
    Είσαι σοβαρός; επειδή κάνει έκκληση ο Μπένυ θα τρέξουνε όλοι να φέρουνε τα λεφτά τους,μάλλον να τα πάρουνε εννοείς.Είναι πολύ εύκολο να βγάλει τα όβολα ,αν τ΄έχεις βέβαια!
    Ο Μαρξ είπε:''Η ιστορία επαναλαμβάνεται-την πρώτη φορά ως τραγωδία και τη δεύτερη ως φάρσα.''Εδω επαναλαμβάνεται : άλλοτε ως τραγωδία ,(βλέπε Λοβέρδος ),άλλοτε ως φάρσα ,(βλέπε Βενιζέλος),άλλοτε ως κωμωδία,ενίοτε ως τσίρκο και άλλες φορές σαν λοκαντιέρα.
    Γκαλεάνο Εντουαρντο:
    ''Τα κράτη δεν ασχολούνται πλέον με τη διοίκηση και αφοσιώνονται στην αστυνόμευση.
    Οι πρόεδροι μετατρέπονται σε διαχειριστές ξένων εταιρειών.
    Οι υπουργοί Οικονομικών είναι καλοί διερμηνείς.
    Οι βιομήχανοι μετατρέπονται σε εισαγωγείς.
    Οι πολλοί εξαρτώνται ολοένα περισσότερο απο τα περισσεύματα των λίγων.
    Οι εργαζόμενοι χάνουν τις δουλειές τους.
    Οι αγρότες χάνουν την επιθυμία να πιστεύουν.
    Οι ηλικιωμένοι χάνουν τη σύνταξή τους.
    ''Η ζωή είναι λαχείο'',ισχυρίζονται όσοι κερδίζουν.
    Αυτό θυμίζει κάτι; εμένα διακυβέρνηση ΓΑΠ και κομπανίας του.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ juliet 25/07/2011 23:09:45

      Πολύ ωραίο σχόλιο juliet

  5. λαλακης avatar
    λαλακης 25/07/2011 15:10:41

    Το λεγομενο νεο Μαρσαλ ειναι επιτυχια για το Πασοκ γιατι ανενοχλητο
    θα μεινει αλλα δυο χρονια στην εξουσια .

    Τωρα το αν θα γινουν κι αλλοι διορισμοι εξαρταται απο το ποσο θα ασχοληθουν οι ξενοι με την Ελλαδαρα

    Τεραστια επιτυχια για το Πασοκ αφου καταφερε να βρει χρηματοδοτες
    του δημοσιου εκτος αγορων!!!

    Τωρα για τον ιδιωτικο υπαλληλο ,ιδιωτικο τομεα κλπ σκασιλα τους μεγαλη προφανως δεν τον υπολογιζουν και πολυ.

  6. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 25/07/2011 15:27:09

    Επαναλαμβάνεται η ιστορία: για 21 μήνες, έχουμε: υπόσχεση, απειλή, ΄΄σκληρές΄΄ διαπραγματεύσεις, δάνειο, χειροκροτήματα, δήλωση πανηγυριώτικη (συνήθως από νησί )...επίσης έχουμε: κατεβασμένα (ρολά), ανεβασμένα (και πάλι ρολά), αναπτύξεις (όλων των τύπων)...και βεβαίως συμπτύξεις..εδαφών, μισθών, ειλικρίνειας, σχολείων, νοσοκομείων...και πολλές πολλές ΄΄άλλες΄΄ (κρατάω επίπεδο)!

  7. mparmpas avatar
    mparmpas 25/07/2011 15:55:14

    Μικρός Οδυσσέας , μεγάλη μαλ..ία είπες.....ποιό χρέος αναλαμβάνουν οι Ευρωπαίοι;;;;;το EFSF αυτή τη στιγμή έχει μόνο 17 δισ στο ταμείο του και είναι για όλους.....όχι μόνο για εμάς.....που θα τα βρεί τα υπόλοιπα;;;;απο τις αγορές;;;.......καλά όταν τα βρει τα ξαναλέμε μικρέ Οδυσσέα.....άντε μου έχετε γίνει όλοι γκουρού και οικονομικοί αναλυτές μέσα σε 20 μήνες........

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ mparmpas 25/07/2011 23:13:38

      Δεν το είπα εγώ. Οι χθεσινές εφημερίδες μυστήριε. ¨οτι είναι με πλάγια γραφή" δεν είναι δικό μου μυστήριε
      μάθε να διαβάζεις λίγο πιο προσεκτικά πριν ποστάρεις
      μάλλον είσαι φρέσκος στο σάιτ

  8. GiannisPar avatar
    GiannisPar 25/07/2011 15:56:30

    ΚΟΥΪΖ:
    Ποιός επιχειρηματίας θα επένδυε σε μιά χώρα που το φορολογικό καθεστώς αλλάζει κάθε βδομάδα, οι φόροι =για τους ιθαγενείς, πάντα- ανεβαίνουν ατάκτως σε τακτά διαστήματα, και η αγοραστική δύναμη των 'ιθαγενών' πάει, από ισχνή, σε μηδενική?
    ΑΠΑΝΤΗΣΗ:
    Ο Ξένος επιχειρηματίας, που διαθέτει πολλά κεφάλαια για να αγοράσει πλουτοπαραγωγικές πηγές και υποδομές που πωλούνται 'αντί πινακίου φακής' , που του υπόσχονται ελάχιστη φορολόγηση , που θα βρεί άφθονο και φτηνό εργατικό δυναμικό- λόγω ανεργίας- ΚΑΙ μπορεί να πάρει και μέγα μέρος της επένδυσης του από το ΕΣΠΑ!

  9. danaos avatar
    danaos 25/07/2011 17:18:16

    Χθεσινό δείγμα ειδικό ευφυίας:Βουλευτής με την παρέα του επισκέπτεται ταβέρνα, σε ΟΡΕΙΝΟ ΧΩΡΙΟ, για φαγητό.Ακολουθεί ο διάλογος:
    Σερβιτόρος:Έχουμε κοκορέτσι,αρνί σούβλας,κεμπάπ,και ψητά της ώρας.
    Βουλευτής:Από θαλασσινά έχετε;
    Σερβιτόρος:Έχουμε.ΚΑΛΑΣ!!!!!!

  10. juliet avatar
    juliet 25/07/2011 17:29:34

    Ποιό κόμμα έχει την τιμή να έχει τέτοιο τζίνι;έτσι στατιστικά ,να δούμε που βρισκόμαστε....

    • danaos avatar
      danaos @ juliet 25/07/2011 17:34:51

      Ε βρε juliet χρειάζεται ρώτημα;

  11. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 25/07/2011 17:38:30

    Juliet, Danae
    Μήπως αυτό της Τσιτσιολίνας;

    • danaos avatar
      danaos @ ΕΥΑ 25/07/2011 17:40:21

      Έχουμε και στην Ελλάδα Τσιτσιολίνα;

      • juliet avatar
        juliet @ danaos 25/07/2011 18:48:11

        Την Ελσα......τυχαίο δείγμα.

  12. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 25/07/2011 17:52:55

    χα! δηλαδή εσύ δε βλέπεις τις ομοιότητές της με τη δική μας κυβέρνηση;

    • juliet avatar
      juliet @ ΕΥΑ 25/07/2011 18:45:20

      Εύα μου,
      Τσιτσιολίνα ή Τσιτσιολίνο;σκέψου μερικούς....έκοψα το κρέας τρώω χόρτα ....

  13. juliet avatar
    juliet 25/07/2011 20:18:31

    Μικρέ ,τι έγινε άφησες τη κορμάρα σου ενέχειρο σε καμμιά παραλία;οικιοθελώς ή δια της βίας; βάσει σχεδιού Μαρσαλ;

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ juliet 25/07/2011 23:24:23

      Τρέχω μπας και πάω σε καμιά παραλία την άλλη εβδομάδα. Ζητώ συγγνώμη για ην απουσία

  14. victoria (true) avatar
    victoria (true) 25/07/2011 20:56:35

    Μικρέ, κάποιος κοινός μας γνωστός (θα σου πω), μου είχε πει κάποτε πως θυμόταν από την παιδική του ηλικία σε νησί του Αιγαίου που τους πετούσαν από τα αεροπλάνα τη βοήθεια του σχεδίου Μάρσαλ και μέσα στα κιβώτια είχε και ...γραβάτες!!
    Και δεν ήξεραν τι να τις κάνουν και τις έδιναν στα παιδιά να παίζουν.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ victoria (true) 25/07/2011 23:24:42

      χαχαχα