07/02/2012 13:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το Ράδιο Αρβύλα συμπάσχει με το ΠΑΣΟΚ



Όσοι  παρακολουθούν το Ράδιο Αρβύλα του Αντώνη Κανάκη θα έχουν διαπιστώσει ότι κάνει μεγάλη προσπάθεια να μας παρουσιάσει μέσω σάτιρας δήθεν ότι Σαμαράς και Παπανδρέου είναι το ίδιο.

Πρώτο κρούσμα πέρυσι που πήρε έτοιμο το σατιρικό ηχητικό μοντάζ από την Ελληνοφρένεια παρουσιάζοντάς το σαν αληθινό, για να στηρίξει την άποψή του ότι «όλοι το ίδιο είναι».

Δεύτερο κρούσμα η εξωφρενική και χωρίς επιχειρήματα άποψη που εξέφρασε σε μια εκπομπή του πέρυσι το χειμώνα πώς «είναι προφανές ότι ο Σαμαράς θα υπέγραφε το Μνημόνιο αν ήταν στη θέση του Παπανδρέου αλλά είπε το όχι μόνο και μόνο επειδή ήταν αντιπολίτευση»!.

Τρίτο κρούσμα στην τελευταία εκπομπή του που κατηγόρησε τον Σαμαρά για «μικροψυχία» επειδή λέει δήλωσε σε πρώτο πρόσωπο ότι «Παλεύω και παλεύω  με κάθε τρόπο για να το αποτρέψω (εννοείται το πακέτο των νέων μέτρων που ζητάει η Τρόϊκα και συνεπάγονται περισσότερη ύφεση, που η χώρα δεν αντέχει)», αντί να πει «παλεύουμε». Ότι δηλαδή σε μια τέτοια δύσκολη στιγμή για τη χώρα ο Σαμαράς κοιτάει τον εαυτό του εγωιστικά ενώ η προσπάθεια είναι συλλογική (καλά τώρα!).

Το ότι και οι πέτρες γνωρίζουν πως αληθινή διαπραγμάτευση γίνεται για πρώτη φορά τώρα, λόγω της στάσης Σαμαρά, είναι προφανώς μια λεπτομέρεια. Και μιλάει αυτός ο Κανάκης που δεν είχε τη μεγαλοψυχία να ζητήσει συγγνώμη για την αθλιότητα με το βίντεο της Ελληνοφρένειας που αναμετάδωσε, όταν αποκαλύφθηκε ότι ο Σαμαράς δεν έλεγε ακριβώς τα ίδια με τον Παπανδρέου αλλά επαναλάμβανε σε μια ομιλία του αυτά που έλεγε ο πολιτικός αντίπαλος για να τα αντικρούσει. Δηλαδή πλήρης διαστρέβλωση της πραγματικότητας για να στηριχτεί το κλασικό πασοκικό επιχείρημα «όλοι το ίδιο είναι».

Γενικά η λάϊφ στάϊλ εκδοχή του πασοκισμού ή έστω του πρώην πασοκισμού, όταν τα πράγματα δεν πάνε καλά για το ΠΑΣΟΚ που πιστεύουν ή κάποτε πίστεψαν, ένα επιχείρημα έχουν: «Όλοι το ίδιο είναι».

Αν και είναι γεγονός ότι ο Κανάκης είναι κάτι καλύτερο και γενικά περισσότερο ταλαντούχος από άλλους του lifestyle (π.χ. από τον Κωστόπουλο) και λέει συχνά πυκνά από τις εκπομπές του ότι θεωρεί τον εαυτό του απελευθερωμένο και μη ανήκοντα πια σε κάποιο κόμμα, δυστυχώς δεν πάει παρά πέρα από το εύκολο «όλοι το ίδιο είναι». Σπουδαία πολιτική θέση…  Κατάλληλη για να χαϊδέψει κανείς τα αυτιά άπειρων παιδιών μετεφηβικής ηλικίας ή απολιτίκ νέων.

Αν οι άνθρωποι της σάτιρας δεν έχουν την οξυδέρκεια να δουν πιο μακριά από τους εύκολους αφορισμούς για την πραγματικότητα τότε η σάτιρά τους πάσχει και όχι η πραγματικότητα.

ΜΑΝΩΛΗΣ Μ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Lampros avatar
    Lampros 07/02/2012 13:45:55

    Ποια σατυρα ΜανώληΜ?? Ενας συστηματικός μηχανισμός προπαγανδας ειναι. Τωρα "ολοι τα ιδια ειναι" αλλά επι ΝΔ, ο μονος κακός ηταν ο Καραμανλης και η ΝΔ.
    θυμιζω και το άγχος του πέρσυ αν θυμαμαι καλα, που αποκλεισαν διαδηλωτες το σπίτι του Σημίτη, και προσπάθησε να κανει το ίδιο και στην Ραφήνα για τιν Καραμανλη. Ουτε αυτός δεν πήγε τελικα...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Lampros 07/02/2012 14:41:47

      Καταπληκτικό σχόλιο!

  2. Βούρδουλας avatar
    Βούρδουλας 07/02/2012 14:01:59

    Μανώλη, από τη στιγμή που αφιερώνεις χρόνο και βλέπεις το ράδιοσάχλα, δες το μόνο για χαβαλέ. Αν είναι να πάρεις σοβαρά κανάκηδες και τους άλλους που κουβαλάει μαζί του, τους απολιτίκ, τους λίγο απ' όλα, τους όπου φυσάει ο άνεμος, τους δήθεν, τους φιγουρο-λαϊφστάιλ-ροκαμπιλαδογκόμενο-λιγούρηδες, χάνεις το χρόνο σου. Αν σου προσφέρουν χαβαλέ, αρκέσου σ' αυτόν και μην φορτώνεις για τίποτα παραπάνω. Αν αρχίσουμε να δίνουμε αξία στον κανάκη, χάσαμε το νόημα.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Βούρδουλας 07/02/2012 14:42:29

      Νομίζεις πως τα νέα παιδιά καταλαβαίνουν για σάτιρα την προπαγάνδα τους; Είναι επικίνδυνοι!

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ Βούρδουλας 07/02/2012 14:48:33

      Ασχολήθηκα επειδή είναι η μόνη σατιρική εκπομπή στην τηλεόραση αυτή τη στιγμή παρά τις μη σατιρικές στιγμές της ή της στιγμές εύκολης προπαγάνδας . Δυστυχώς η ποιότητα της σάτιρας έχει πέσει πάρα πολύ. Ο Λαζόπουλος με τις αριστερές εμμονές του έχει κουράσει και εσχάτως έχει κάνει αναστολή εργασιών. Ποιός άλλος υπάρχει στην τηλεόραση; Κανένας. Θυμάστε εποχή Μαλβίνας Κάραλη και Μητσικώστα; Τί σχέση έχει εκείνη η ποιότητα σάτιρας με τη σημερινή;

      • madprof avatar
        madprof @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 07/02/2012 21:31:45

        Μανώλη πάρτο αλλιώς! Όχι και σατιρική εκπομπή, οι χαζοβιόληδες! lol!!

    • Φακ Κώστας avatar
      Φακ Κώστας @ Βούρδουλας 07/02/2012 18:47:28

      Ά ρε Βούρδουλα...πάντα κάνεις το πιο σωστό σχόλιο...

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/02/2012 14:02:20

    Σας έχει πείσει τελικά, κάποιους εκεί στην Αθήνα ότι είναι ηθικός, άμεμπτος, και δικαιούται να το παίζει και κήνσορας ο Κανάκης;
    Χα χα χα...

    • Tassos avatar
      Tassos @ Strange Attractor 07/02/2012 14:29:14

      Εγώ για ..."μπροστινό" του Καπετανίδη τον θυμάμαι...Βουλιάζανε τα δυό τους στις πολυθρόνες του L.A. :-)

  4. βασιλικη κόμπρα avatar
    βασιλικη κόμπρα 07/02/2012 14:02:58

    Καταρχάς είναι άτεχνοι. Ούτε κείμενο δεν ξέρουν να γράψουν. Καμία θεατρικότητα, καμία ποιητική ικανότητα. Δεν κάνουν σάτιρα, δεν κάνουν επιθεώρηση. Καλαμπούρι λυκειακού επιπέδου από 45αρηδες που κάνουν τηλεοπτικό zapping. Μακάρι να μπορούσαν να κάνουν σάτιρα αυθεντική όσο σκληρή και να ήταν. Δε θα μας πείραζε. Δεν είναι δουλειά άλλωστε της πολιτικής να κριτικάρει τη σάτιρα. Ενώ είναι δουλειά της σάτιρας να κριτικάρει την πολιτική. Αλλά αυτοί είναι λιβελογράφοι.

  5. Γιαδικιάρογλου avatar
    Γιαδικιάρογλου 07/02/2012 14:05:20

    Ποιός ο Κανάκης; ......

    • factorx avatar
      factorx @ Γιαδικιάρογλου 07/02/2012 14:14:15

      τσ τσ τσσσ

      • Γιαδικιάρογλου avatar
        Γιαδικιάρογλου @ factorx 07/02/2012 15:41:46

        Σ΄ευχαριστώ Φάκτορα. Με διέσωσες από το θυμό μου.

  6. asterix avatar
    asterix 07/02/2012 14:06:39

    Επιπλέον σιγά τον απελευθερωμένο και μη κομματικοποιημένο...Θυμίζω ότι στις δημοτικές εκλογές ο Κανάκης και η παρέα του στήριξαν με νύχια και με δόντια Μπουτάρη και Καμίνη.Και τώρα που είδαμε τα αποτελέσματα των επιλογών τους, το παίζουν ως συνήθως αμέτοχοι και κριτές των πάντων. Μωρέ τόσο γελοίοι είναι που ούτε τα κότσια για να στηρίξουν ή να ζητήσουν συγγνώμη για τις επιλογές τους δεν έχουν!!! Ουστ μωρέ με την εύκολη σάτιρα του κώλου, που γλείφουμε τον κόσμο και το παίζουμε και ηθικοπλάστες για να βγάζουμε το παραδάκι...Ουστ

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ asterix 07/02/2012 14:46:37

      Αυτό εννοώ όταν κάτι τέτοιες εκπομπές και παρουσιαστές τους χαρακτηρίζω άκρως επικίνδυνους και ύποπτους στο ρόλο που παίζουν...

  7. manos avatar
    manos 07/02/2012 14:28:21

    Οπου μας παίρνει κάνουμε τους άντρες.
    Μήπως δεν ήξερε ο κ. Κανάκης για τα καμώματα της σπείρας των εκβιαστών στη Θεσσαλονίκη?
    Γιατί δεν τους έκραξε από την εκπομπούλα του?

    • Lampros avatar
      Lampros @ manos 07/02/2012 14:43:28

      +100000.
      Αλλο παράξενο θεματάκι αυτό... Ηταν εκβιαζόμενος λεει ο Κανακης...

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ manos 07/02/2012 14:43:39

      Αυτό φίλε είναι σημαντικό. Σου παραθέτω ένα σχόλιο από κυριακάτικη εφημερίδα που είναι χαρακτηριστικό:

      "Ποιός θα μας φυλάξει, θα μας προστατεύσει από τους φύλακες, που είτε έχουν αναλάβει την προστασία του πολίτη, είτε από το πόστο που κατέχουν και έχουν μεγαλύτερη πέραση στην εξουσία μπορούν να κτυπάνε την καμπάνα και να ξεσηκώσουν όλους εναντίον των «φυλάκων», όταν γίνονται ένα με τους κακούς...

      Και μιλάμε ευθέως για την εμπλοκή στη σπείρα των τοκογλύφων και των εκβιαστών της Θεσσαλονίκης του Νο1 του «Ράδιο Αρβύλα», Αντώνη Κανάκη. Αποκαλύφθηκε από τη δικογραφία και τις απομαγνητοφωνήσεις των καταγεγραμμένων συνομιλιών, ότι οι... κύριοι μπράβοι εκβίαζαν τον Αντώνη Κανάκη για ένα μπαρ που έχει στη Χαλκιδική και τελικά υπέκυψε και τους... ανέθεσε έναντι αμοιβής την «προστασία» του μαγαζιού του. Αντί να το είχε καταγγείλει αμέσως στην Αστυνομία και από την εκπομπή του, που σχολιάζει όλους τους άλλους, όχι όμως, όπως αποδείχθηκε, και τον εαυτό του, από τη στιγμή που «χρηματοδοτούσε» στην ουσία τη συμμορία. Θα δεχθούμε ότι ο φόβος υπερίσχυσε. Όταν όμως ένα πρόσωπο με τέτοια δύναμη παρέμβασης, με μεγάλη απήχηση και αποδοχή από την κοινή γνώμη, φοβάται, δειλιάζει να μιλήσει, τότε πως να απαιτήσουμε να αντιδράσει ένα «ανθρωπάκι» που έχει βουλιάξει οικονομικά και αναζητά μια σανίδα σωτηρίας, που κατέληξε όμως να γίνει βράχος και να τον πνίξει. Υπήρξε όμως και κάποιος θαρραλέος, που τόλμησε και τα είπε όλα στην Αστυνομία... Έκανε δηλαδή αυτό που έπρεπε να είχε κάνει ο Αντώνης Κανάκης... (εφημ. Το Παρόν – 29/1/2012)"

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ manos 07/02/2012 14:47:43

      Μιας και μου το θύμησες:
      Είμαι απ αυτούς, πέστε μας αρρωστημένους, που ανέκαθεν τους «γοήτευε» η όλη δράση της ιταλικής μαφίας της Αμερικής.
      Μέσα από βιβλία, κινηματογραφικές ταινίες, και διάφορα ντοκιμαντέρ, ρούφηξα ότι μπορούσα για την ίδρυση και εξέλιξη των περίφημων οικογενειών Bonanno, Colombo, Gabino, Genovese, Luchese, κλπ.
      Και δεν είμαι ο μόνος. Η μισή Αμερική είχε «ερωτευτεί» τον «στιλάτο» τελευταίο νονό της οικογένειας Gabino, John Gotti, που φυλακίστηκε και τελικά πέθανε μέσα στο κελί του, και το τέλος του οποίου σηματοδότησε την σταδιακή εξαφάνιση της ιταλοαμερικανικής μαφίας, η οποία αντικαταστάθηκε πλέον από Ρώσους, Αλβανούς, Κινέζους κλπ.
      Ο συγκεκριμένος μύθος βοηθήθηκε από το Χόλυγουντ, αλλά και από τα ΜΜΕ της Αμερικής, που βλέποντας το αχόρταγο ενδιαφέρον του κοινού, συνέχιζαν να τον τροφοδοτούν επ άπειρον.
      Οι κατά καιρούς μεγαλόσχημοι και μη μαφιόζοι είχαν αποκτήσει ένα στάτους σελέμπριτυ, και όλος ο «καλός» κόσμος της Αμερικής έκανε κρα να τους γνωρίσει, και να τους συναγελαστεί.
      Κάπως έτσι την είχε πατήσει κάποτε και ο Φρανκ Σινάτρα, χάνοντας την ευκαιρία να διοριστεί πρέσβης των ΗΠΑ στην Ρώμη, αφού οι Ιταλοί «τσίνησαν» με τα χαριεντίσματά του με τους νονούς του Σικάγο, και αρνήθηκαν να τον διαπιστεύσουν.
      Σε επίπεδο σινεμά, ή μιας απλής ανάγνωσης κάποιων βίπερ, όλα αυτά είναι μια χαρά. Οι κακοί μαφιόζοι, που πουλάνε προστασία, στήνουν αγώνες, προάγουν γυναίκες στην πορνεία, δανείζουν με απαγορευτικά επιτόκια, σκοτώνονται μεταξύ τους για τον έλεγχο περιοχών, και όλα αυτά με την «σιωπηλή συναίνεση» επίορκων αστυνομικών, πολιτικών, και δικαστών, που οι νονοί έχουν στο τσεπάκι τους.
      Ένας ευχάριστος τρόπος να περάσεις το απόγευμά σου στον κινηματογράφο, και μετά να πας την βόλτα σου στην όμορφη Θεσσαλονίκη, αναλογιζόμενος το πόσο τυχερός είσαι που δεν χρειάζεται να ζεις τέτοιες καταστάσεις στην πατρίδα σου….

      Μέχρι που σκάει η μπόμπα, και συνειδητοποιείς, ότι μακάρι να είχαμε τέτοιου είδους μαφία και στην Ελλάδα, η οποία αν μη τι άλλο, τουλάχιστον τηρούσε κάποια «σικελιάνικη» δεοντολογία, και έναν κώδικα τιμής, και είχε και ένα στυλ βρε αδερφέ!
      Διότι, όπως αποδείχθηκε από τις προχθεσινές συλλήψεις, και η ερωτική Θεσσαλονίκη είχε την μαφία της.
      Και μάλιστα πολύ πιο δραστήρια, και πολύ πιο προκλητική, αφού άλλο να λειτουργείς παράνομα σε μια πόλη 10 εκατομμυρίων (βλ. Νέα Υόρκη), και άλλο σε μια των 800.000, όπου όλοι σχεδόν γνωρίζονται μεταξύ τους.
      Και άντε να γοητευτείς από την μπρουτάλ συμπεριφορά του «Teflon Don» John Gotti, ή τις κινηματογραφικές μεταφορές της δράσης των νονών, από ηθοποιούς του βεληνεκούς του Marlon Brando, του Al Pacino, του Robert DeNiro κ.ά.
      Αλλά βλέποντας τις δικές μας σκατόφατσες, απογοητεύεσαι, και προσγειώνεσαι ανώμαλα στην κακάσχημη βαλκανική μας κακέκτυπη πραγματικότητα.
      Μπουζουκόβιοι, κομματικοί παράγοντες, μεγαλοσχήμονες συνδικαλιστές, επίορκοι υπάλληλοι, χρυσοκάνθαροι δημοσιογράφοι, μπράβοι, πορτιέρηδες, σοφέρ προέδρων, ηθοποιοί της κακιάς ώρας, πρώην ποδοσφαιριστές, και κάθε λογής αγράμματοι νυκτόβιοι, είναι αυτοί που απαρτίζουν την δική μας βαλκανικού τύπου μαφία. Σιχάματα του κερατά!
      Και όλοι αυτοί έκαναν κουμάντο παρασκηνιακά, και επί πάμπολλα χρόνια.
      Κυκλοφορώντας την μιζέρια τους μέσα από πολυτελείς Μερτσέντες και Καγιέν, ξεδιψώντας με Τσίβας κα μαύρο Τζόνι, ακούγοντας τα αριστουργήματα του Λεπά, πάντα πρώτο τραπέζι πίστα, ξαπλώνοντας τα ξιγκιασμένα τους κορμιά στις πολυτελείς σεζλόνγκ των διάφορων παραλιών και ξενοδοχείων, μιλώντας σε τρία κινητά ο καθένας, και γενικά ελέγχοντας τα πράγματα της πόλης…
      Ποια κρίση, και ποια χρεοκοπία; Αυτές είναι για τα κορόιδα.
      Ο πραγματικός μάγκας στην κρίση μεγαλουργεί.
      Έτσι φτιάχνονται οι περιουσίες στην Ελλάδα.
      Θυμόσαστε τους μαυραγορίτες της κατοχής; Αυτοί είναι οι παλιότεροι λεφτάδες της χώρας μας.
      Περιμένουμε να πλακώσει πείνα για να πουλήσουμε τα κρυμμένα τρόφιμα, να γίνει κανένα εμπάργκο για να το σπάσουμε με κανένα δεξαμενόπλοιο, να επέλθει κρίση για να δανείσουμε με τοκογλυφικούς όρους σε κανέναν φουκαρά, και πάει λέγοντας.
      Έτσι φτιάχνονται οι περιουσίες, και έτσι δένεται το ατσάλι στην ψωροκώσταινα.
      Τι να λέμε;
      Ας ελπίσουμε μόνο, πως η όλη υπόθεση δεν θα αποδειχθεί μια ακόμη φούσκα, και πως οι εν λόγω «αστέρες» που τους φόρεσαν τα βραχιολάκια, δεν θα βγουν σε λίγες μέρες έξω, για να συνεχίσουν ακάθεκτοι το θεάρεστο έργο τους, κλείνοντας μάλιστα και κάποια στόματα.
      Πάντως όπως και να έχει η υπόθεση, εγώ δηλώνω έκπληκτος! Ειλικρινά.
      Όχι τόσο με την έκταση της δράσης των άθλιων αυτών υποκειμένων, όσο με το γεγονός ότι σε μια μπανανία όπως η Ελλάδα, μπόρεσε και πραγματοποιήθηκε (και ολοκληρώθηκε) μια τόσο μεγάλη αστυνομική επιχείρηση, που μάλιστα κράτησε δυο χρόνια, χωρίς να βρωμίσει κανείς! Χωρίς να διαρρεύσει τίποτα!
      Εκτός και αν υπήρχαν διαρροές, αλλά οι συγκεκριμένοι μάγκες ήταν τόσο σίγουροι για την δύναμή τους, τα κονέ τους, και την πολιτική τους κάλυψη, που δεν έδωσαν καμία σημασία.
      Μέχρι που ήταν πλέον αργά.
      Τώρα, αν είχαμε και αμερικανικού τύπου φυλακές, με πορτοκαλί φόρμες, χειροπέδες πάνω κάτω, μαύρους νταγλαράδες να μοιράζονται το κελί τους, και 24ωρη απομόνωση, θα ήμουν μέσα στην χαρά.
      Θεία δίκη.
      Αλλά έστω και έτσι, κάτι είναι….

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ Strange Attractor 07/02/2012 15:28:31

        Αιχμηρό και σωστό σχόλιο. Respect που θα έλεγαν και οι Αρβυλαίοι.

      • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
        Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Strange Attractor 07/02/2012 16:54:57

        Ακόμα κι όταν μιλάμε για τη δικαιοσύνη,κρατάμε μικρό καλάθι.Βάζουμε τον πήχυ πολύ χαμηλά, πάρα πολύ χαμηλά.
        Έχουμε τις επιφυλάξεις μας για θέματα που βγάζουν μάτια.
        Είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί όταν ξεστομίζουμε ακόμα και τα αυτονόητα.
        Μας έχουν υπό έλεγχο.Ελέγχουν τον τρόπο σκέψης μας,ελέγχουν τις κινήσεις μας,μας κάνουν να αντιδρούμε
        μέσα από ένα καθεστώς τρομοκρατίας, το οποίο δεν μπορούμε να αποτινάξουμε.
        Οι θεσμοί κουρελιάστηκαν κι η ηθική μας τίθεται προς διαπραγμάτευση.
        Τι μας έχει απομείνει επιτέλους;Και για πόσο χρονικό διάστημα θα μπορούμε να ζήσουμε μέσα στη σήψη;
        Ποιοι είναι αυτοί που καθορίζουν τις μοίρες μας αδέρφια;
        Ελκυστή μ'αυτό το γ....ο, «έστω κι έτσι,κάτι είναι»
        δεν μπόρεσα ποτέ να συμβιβαστώ.
        Γι'αυτό το λόγο ξενιτεύτηκα..και γι'αυτό το λόγο δε σκέφτομαι να επιστρέψω πριν τα 60 μου.
        Οργανώνω τον αγώνα από το εξωτερικό..

      • Dee Jay Stelios avatar
        Dee Jay Stelios @ Strange Attractor 07/02/2012 23:15:13

        Φίλε Strange με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο,έκανες πολύ σωστή ανάλυση.Πιστεύεις όμως ότι μόνο στα μέρη σας υπάρχουν αυτοί οι γυμνοσάλιαγκες που οι Βελόπουλοι τώρα κάνουν ότι δεν τους ξέρουν?Ολη η Ελλάδα καλέ μου φίλε είναι γεμάτη από τέτοια ρεμάλια.......

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/02/2012 14:34:10

    Τρόφιμος παιδιόθεν του τιβι 100, και καλά χάις...
    Ας όψεται η απόλυτη απαξίωση του καλού γούστου και της παιδείας που πέρασε η Ελλάδα τα τελευταία 20-30 χρόνια λόγω του νεοπλουτισμού.
    Η χαρά των κάθε λογής μαϊντανών που απέκτησαν βήμα μέσω των καναλιών.
    Εδώ κυριάρχησε πολιτισμικά και όχι μόνο (επί 20ετία και βάλε) το απόλυτο σκουπίδι η Ρούλα, και δεν θα επηρεάσει ο Κανάκης;

    • flou avatar
      flou @ Strange Attractor 07/02/2012 16:34:36

      Kana-kiss...

  9. θεμης avatar
    θεμης 07/02/2012 14:41:09

    Και το antinews ανεξάρτητο είναι ....... μονο που κανει θεο τον Σαμαρά

    • factorx avatar
      factorx @ θεμης 07/02/2012 14:42:33

      ημίθεο

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ factorx 07/02/2012 14:47:52

        ... αφού έχει γονίδια από τον Ηρακλή...

        • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
          Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Γεώργιος Τ. 07/02/2012 16:57:18

          Κι έχει όπως κι ο Ιαπετός παππού τον Όμηρο !
          Και δεν αστειεύομαι.

  10. ελλη avatar
    ελλη 07/02/2012 14:41:58

    Απορώ πως κάποιος σπαταλά χρόνο για την εκπομπή του Κανάκη.

  11. Tassos avatar
    Tassos 07/02/2012 14:56:43

    Και γω Θεσσαλονικιός και γω τρέλλα με την μαφία. Λες να είναι το νερό της Θεσσαλονίκης? :-)

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Tassos 07/02/2012 17:57:50

      Χα χα χα ... μας παρακολουθούν!
      h--p://taxalia.blogspot.com/2012/02/blog-post_708.html

  12. anideos avatar
    anideos 07/02/2012 15:04:45

    Ποια σατηρα ρε αδερφια;
    Με τον Κανακη και τον Λακη;
    Αυτοι σκοτοσανε οτι καλητερο υπηρχε ανα τους αιωνες.
    Καπου διαβασα οτι το Πασοκ δεν εχει να πληρωσει τα κομματοσκυλα.
    Βεβαια που να τα βρουν τα δανεικα τελος.
    Και τωρα που ερχεται η λυπητερη μας χρεοκοπησαν κιολας.
    Εχω μια απορια, αν οσοι πολητηκοι απο το 1974 και μετα συνταξιουχοι και ενεργοι,
    οσοι δουλευανε στα πολιτικα γραφεια των κομματων μηδενος εξαιρουμενου,
    οσοι δουλευαν στη βουλη και τα τοιαυτα.
    Βαζαν τα μισα απο αυτα που βγαλαν, με την ΤΑΧΑ μου εργασεια τους, δηλαδη το να προσπαθουν να χρεοκοπησουν τη χωρα, λετε να γλητωναμε τη χρεοκοια;
    Καλο κουραγιο Συνελληνες.
    Και αμα σας περισευει κανα δακρυ κλαψτε και για τον Κανακη.

    • akapelotos avatar
      akapelotos @ anideos 02/03/2012 12:32:12

      Δεν πειράζει τόσο που λές βλακείες , αυτές θα ξεχαστούν.Κοίτα να μάθεις ορθογραφία

      Βλάκας ,ok. Ανωρθώγραφως ωμοσ ????

  13. Δαναός avatar
    Δαναός 07/02/2012 16:24:41

    Τέσσερα γλοιώδη ατάλαντα άτεχνα υποκείμενα που τρέφονται από τη δική μας ηλιθιότητα!

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Δαναός 07/02/2012 16:58:31

      Και δε χορταίνουν ποτέ !

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Δαναός 07/02/2012 21:05:16

      Άντε γεια σου..ακριβώς αυτό..

  14. ΒΟΣΟΝ avatar
    ΒΟΣΟΝ 07/02/2012 18:03:15

    H σάτιρα αδέλφια είναι πολύ υψηλή τέχνη.
    Δεν υπηρετείται από πρώην κουμπούρες μαθητές αλλά άτομα υψηλής παιδείας και μόρφωσης.
    Αυτό που κάνουν οι Κανάκηδες είναι χαβαλές γαλαρίας αλλά έτσι που παιδείουμε τα παιδιά μας ασφαλώς βρίσκει θεατές.
    Ας τον εγγράψουμε κι αυτόν στα φρούτα της εποχής.
    Πρίν από 25 χρόνια δεν είχε ελπίδα ούτε καφέδες να σερβίρει έξω από το στούντιο.

  15. Γ.ΣΠΥΡΟΥ avatar
    Γ.ΣΠΥΡΟΥ 07/02/2012 18:23:31

    Το πρόβλημα είναι ότι μια κακής ποιότητας εκπομπή έχει τηλεθέαση. Το κακόγουστο και ρηχό περιεχόμενο της αν βρίσκει ανταπόκριση στους τηλεθεατές είναι μεγαλύτερο πρόβλημα και από συγκεκαλυμμένη ή απροκάλυπτη προπαγάνδα. Το ανησυχητικό κατά συνέπεια είναι που υπάρχει κόσμος που τη βλέπει και επιπλέον γελά!!!

  16. Δικερως avatar
    Δικερως 07/02/2012 21:14:53

    Θεικο ξερομπιασμα,απλα θεικο.
    Ευγε!

  17. Δημήτρης Σκαμπαρδώνης avatar
    Δημήτρης Σκαμπαρδώνης 08/02/2012 05:06:06

    Τό κακό είναι ότι οι νέοι μας δέν έχουν παιδεία ,επικρατεί ο χαβαλές στά σχολεία,ψάχνουν τον χαβαλέ στήν τηλεόραση,και εκεί τούς παραλαμβάνει ο κάθε "παράξενος"καί τούς διαπλάθει χαρακτήρα,περνώντας ο,τι μήνυμα θέλει.

  18. Ιακωβος τσαχου avatar
    Ιακωβος τσαχου 11/02/2012 10:40:41

    άντε καλά, απλός τα επανέλαβε και οι αρβύλα το χρησιμοποιήσαν σαν μια αναφορά στα ίδια πράγματα. ας αναλογιστούμε όλοι το "ποσο διαφέρουν οι απόψεις τους"; στην κυβέρνηση δεν ειναι και οι δύο αυτή την στιγμή. τα ίδια μνημόνια δεν ψηφισαν. μονο που ο σαμαρας ειναι καλός ακροβάτης. ΜΕΤΡΆΕΙ ΤΟ ΑΠΟΤΈΛΕΣΜΑ ΟΤΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙ ΞΕΠΟΥΛΗΘΕΙ. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ