#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/01/2014 14:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Το ΕΚΜ φεύγει, ο ΣΥΡΙΖΑ μένει…



ΣΥΡΙΖΑ ή Συνασπισμός Ριζοσπαστικής Αριστεράς όπως είναι το πλήρες όνομά του, θα αποκαλείται από 1/1/2014 εντός της βουλής, το κόμμα της αξιωματικής αντιπολίτευσης. Απ’ τον τίτλο και το σύμβολο του κόμματος φεύγει το δεύτερο συνθετικό «Ενωτικό Κοινωνικό Μέτωπο (ΕΚΜ)». Ο Αλέξης Τσίπρας απέστειλε σχετική επιστολή στον πρόεδρο της βουλής Βαγγέλη Μεϊμαράκη. Η εξέλιξη αυτή σχετίζεται με την εφαρμογή της απόφασης του ιδρυτικού συνεδρίου του ΣΥΡΙΖΑ και σύμφωνα με την Κουμουνδούρου συμβολίζει την ενοποίηση του ΣΥΡΙΖΑ και την κατάργηση των συνιστωσών του.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ntek avatar
    ntek 01/01/2014 17:25:09

    Αλλαξε ο μανωλιος τσε εβαλε την βράκα αλλιώς.

  2. Αris avatar
    Αris 01/01/2014 21:00:19

    Και είπαμε, στο εξής σ' όποιον δεν του αρέσει, φεύγει...Συνιστώσες τέρμα, για να μην κουράζεται και ο Κεδίκογλου να ανακαλύψει τις αντιρρήσεις τους.

  3. Eva avatar
    Eva 01/01/2014 21:21:42

    Όσα και να αλλάξει, ότι και να αλλάξει
    είναι ένα κόμμα παλαιού τύπου
    κόμμα του προηγούμενου αιώνα.
    κόμμα Μαυρογυαλούρειων υποσχέσεων.

    • SR avatar
      SR @ Eva 01/01/2014 21:46:40

      Ενω η ν.δ εχει φρεσκαδα

      • Eva avatar
        Eva @ SR 01/01/2014 22:08:45

        Σε σχέση με τον νοσταλγό
        του 80 σύριζα, ναι.
        Τώρα αν αναφέρεσαι στα μαραμένα
        γιούλια και βιόλες, θα συμφωνήσω
        οτι διαθέτει κι απο αυτά.

      • Νικηφορος Φωκας avatar
        Νικηφορος Φωκας @ SR 01/01/2014 22:12:25

        Μπορει να μην εχει φρεσκαδα αλλα δεν εχει και τις στρατιες των αθλιων φασιστικων τσογλανιων που ο ΣΥΡΙΖΑ ειναι γεματος..

        • Aris avatar
          Aris @ Νικηφορος Φωκας 01/01/2014 23:02:40

          Νικηφόρε,με τα εμπεριστατωμένα επιχειρήματά σου, μπορεί και να μας πείσης να μην ψηφίσουμε Αξιωματική αντιπολίτευση τελικά...

        • mara M. avatar
          mara M. @ Νικηφορος Φωκας 02/01/2014 15:59:22

          Α γειά σου. Τα φασιστικά τσογλάνια (αμφιβάλω αν ξέρετε τι σημαίνει) μας έφτασαν εδώ. Φορτώσατε τις αμαρτίες 40 ετών σ'ενα κόμμα του 4%. και νομίζετε καθαρίσατε. Πόσο αφελείς νομίζετε ότι είμαστε;

  4. roadrunner avatar
    roadrunner 01/01/2014 21:45:36

    Πάει το "ΕΚΜ" ;;; Πάει το "Μέτωπο" ; ...το ΄φαγε η μαρμάγκα ;
    που ...... για ένα "Kούτελο" ζούμε μέσα στην άτιμη την καινωνία !!
    Να δείτε που αυτή .....η καψούρα για την εξουσία.... μέχρι και μουστάκι θα τον βάλει να ξυρίσει ....

    • Eva avatar
      Eva @ roadrunner 01/01/2014 22:00:38

      Άλλαξε την κώμη του (τσουλούφι)
      και ανέχτηκε τα ραντίσματα του ιερέα
      (στον αγιασμό των σχολείων
      -όταν ζητούσε την βοήθεια των δεκατριάχρονων)
      Επίσης έχει αλλάξει και υποκάμισα (οχι φιρμες)

  5. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 01/01/2014 22:02:46

    Τό ΕΚΜ μπορεῖ νά φεύγει,τήν ''ΑΜΑΛΙΑ'' ὅμως μᾶλλον θά τή κρατήσουνε..

  6. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 02/01/2014 00:34:08

    Γιατί δεν βάζουν τον πράσινο ήλιο να τελειώνουμε;

  7. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 02/01/2014 12:31:29

    Μήπως θα ήταν καλύτερος τίτλος "ΕΠΕΝΔΥΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΑ" ?

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ ΝΑΥΤΗΣ 03/01/2014 08:17:12

      Ενταξει, σχόλιο για Top 10 της χρονιας που ερχεται....

  8. Εμείς στο Νότο avatar
    Εμείς στο Νότο 03/01/2014 08:56:29

    Είτε Σύριζα, είτε Ξύριζα, είτε Ψείριζα, η πλειοψηφία των Ελλήνων θ΄αποφασίσει αν θα δώσει στην ''ομάδα'' μιά ευκαιρία, ώστε να μετρηθεί με τα τραγικά και δυσεπίλυτα προβλήματα που αλυσοδένουν και κρατούν υποταγμένη τη χώρα. Ας είμαστε συγκρατημένοι και ψύχραιμοι. Η σελίδα ΠΡΕΠΕΙ άμεσα να γυρίσει κι εμείς, οφείλουμε όσο ποτέ πριν να είμαστε σοβαροί και να επιβάλλουμε στο κάτω μέρος της να μπεί φαρδιά πλατιά η υπογραφή - θέλησή μας. Ποτέ ξανά πια, να μην αποφασίσουνε για μας οι ....γοητευτικοί λαοπλάνοι, με τα πολύχρωμα και πολυσέλιδα ιλουστρασιόν προγράμματα του Άντερσεν. Έχουμε ακόμη δυνατότητα ν΄αντισταθούμε και να υποχρεώσουμε τους ''θεατρίνους'' να συμπεριφερθούν υπεύθυνα ως πολιτικοί, ή διαφορετικά, να εξαφανιστούν για πάντα απ΄τη σκηνή μας. Τώρα, αλλιώς ποτέ.

  9. alex avatar
    alex 25/01/2014 01:31:14

    re paidia eleos pia min ektheazete ton kathe.........oloi agapoume thn patrida mas kai as einai brisia. prepi na stamatisioume na ektheazoume ton kathe.....omos prepi na stamatisoume na ekmidenizoume kathe prospathia. Ego dilono ethnikistis aristeros kai parte to xabari enomeni mono iparxoume san anthropi kai ellines.