Τι κρύβουν τα... ξεροτήγανα του Καμμένου;
18/12/2014 15:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι κρύβουν τα... ξεροτήγανα του Καμμένου;

(Ανανεωμένο) Αν θα ήθελε να καταλάβει κανείς την παρακμή της Ελλάδας και που πάει αυτός ο τόπος, ας δει τις σημερινές φωτογραφίες από τη συνάντηση Καμμένου με Μητσοτάκη. Ειδικά εκείνη με τα ξεροτήγανα αγκαλιά είναι όλα τα λεφτά.

Αλλά σε πολιτικό επίπεδο, ενώ η χώρα βρίσκεται στην κόψη του ξυραφιού βλέπουμε δύο αυτόκλητους σωτήρες να προτείνουν λύσεις. Για σκεφτείτε το καλά: Ένας πολιτικός – φάντασμα, σε βαθύ γήρας και έχοντας πάντα το σαράκι να χώνεται παντού κι ένας πολιτικός... τίποτε. Αρχηγός ενός κόμματος που στήθηκε στις πλάτες της αντιμνημονιακής εκστρατείας και των συνωμοσιών περί ψεκασμών που αν γίνουν αύριο εκλογές δεν θα δει τη Βουλή ούτε από το απέναντι πεζοδρόμιο.

Ο Καμμένος με τα ξεροτήγανα λοιπόν και τον Κουίκ για ντεκόρ και ο σχεδόν 100 Μητσοτάκης συναντήθηκαν για να λύσουν το πρόβλημα της Ελλάδας. Επειδή είμαστε καχύποπτοι είμαστε και σχεδόν σίγουροι ότι κάτι άλλο παίζεται. Ούτε ο Καμμένος πήγε στον Capo που λένε και οι Ιταλοί για να πάρει συμβουλές αλλά ούτε και ο πάτερ φαμίλιας κάλεσε το «παιδί» του για να τον συμβουλέψει να ψηφίσει Πρόεδρο. Ίσως να τα είπαν για την επόμενη ημέρα στην κυβέρνηση και τη Δεξιά. Ίσως να έθαψαν τον μεγάλο τους αντίπαλο που τους χάλασε τη σούπα τόσα χρόνια. Ίσως πάλι να ήθελε ο Καμμένος στήριξη από την Αγία Οικογένεια τώρα που καταρρέει... σε πολλά επίπεδα.

Ότι και να συμβαίνει, ο ελληνικός λαός να είναι σίγουρος ότι αυτοί οι άνθρωποι δεν θα δώσουν λύσεις στην πατρίδα, αλλά θα βρουν λύσεις για να διασωθούν προσωπικά. Είναι πάνω απ' όλα παρτάκηδες και μετά πατριώτες, και το έχουν αποδείξει και στο παρελθόν.

Αλλά είναι απορίας άξιο. Το πρωί ο Μητσοτάκης να λέει ότι η χώρα δεν πρέπει να πάει σε εκλογές και το μεσημέρι η Ντόρα να λέει ότι πρέπει να πάμε σε εκλογές τον Σεπτέμβριο. Για 8 μήνες δηλαδή να επικρατήσει μπάχαλο, να διαλυθεί η οικονομία, να παγώσουν τα πάντα κι αυτό προς τι; Αυτές είναι καθαρές λύσεις ή παιχνίδια με τη δημοκρατία;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 17/12/2014 20:25:00

    Eλπίζω νά μήν προκύψη συμφωνία γιά υποψήφιο-έκπληξη στήν τρίτη ψηφοφορία, γιατί τότε ο Καμμένος θά χάση ό,τι τού έχει απομείνει... Τί θέλει η αλεπού στο παζάρι ? Ισχύει καί γιά τούς 2 αυτό !!!

    • Κίττυ avatar
      Κίττυ @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 18/12/2014 01:03:25

      ..τον Κυριάκο αρχηγό της ΝΔ... απλό! Το γράψανε και στους New York Times!

      • Panos avatar
        Panos @ Κίττυ 18/12/2014 08:35:10

        Επειδή είμαι παντα καλοπροαίρετος θέλω να πιστεύω ότι , αφού το τηλεφώνημα προήλθε από τον επίτιμο, θα είναι προς την εκλογή προέδρου από την παρούσα βουλή. Είναι νωρίς για τον Κυριάκο και η Ντόρα είναι καμένο χαρτί...

        • Αφροδίτη avatar
          Αφροδίτη @ Panos 18/12/2014 15:13:10

          Ναι, σαφώς από την παρούσα βουλή. Το ενδεχόμενο με άλλον πρωθυπουργό, δεν παίζει;

    • George N avatar
      George N @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 18/12/2014 03:13:44

      Ήδη είναι χαμένος και υπάρχει μόνο μια κίνηση που μπορεί να κάνει για να έχει κάποιο ρόλο μετά τα τέλη Ιανουαρίου.

  2. Κωνσταντίνος Σπ avatar
    Κωνσταντίνος Σπ 18/12/2014 04:00:24

    με τον θιό Μητσοτάκη έχει συνάντηση... κι αυτό είναι πιο περίεργο...

  3. GregA avatar
    GregA 18/12/2014 11:39:28

    Ο Καμμένος είχε υποστηρίξει αναφανδόν Ντόρα στις εκλογές του '09. Ο Καμμένος έχει προσωπική αντιπαράθεση με τον Σαμαρά. Ο Καμμένος κρατά στο χέρι του την εκλογή προέδρου, δεδομένου ότι ο Κουβέλης έχει συμφωνήσει κοινή κάθοδο με σύριζα. Ο Καμμένος θέλει το ΥΠΕ Άμυνας. Το ερώτημα είναι εαν η κυβέρνηση θέλει εκλογή προέδρου ή όχι.

    • Ρεαλιστης avatar
      Ρεαλιστης @ GregA 18/12/2014 19:42:16

      Θελει Υπουργειο Αμυνας γιατι εχει συνδομο καταδιωξης. Μαλλον Υπουργειο Υγειας χρειαζεται σαν πελατης. Ποσο γρηγορα αληθεια ο κοσμος ξεχναει τα περι λιντσαρισματος, ψεκασμων, υδατανθρακων, σκαφων αναψυχης, αυθαιρετων , δηλωσεων που ακολουθησαν μηνυσεις και τοσα αλλα.

  4. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 18/12/2014 15:10:31

    Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, γιατί να μην ισχύει αυτό και για τον επίτιμο; Ο Πάνος μέχρι τώρα εξετέλεσε άριστα όλες τις εντολές και το μίσος του για τον Αντώνη είναι έκδηλο! Γιατί να μην βάλει πλάτη και για μια κυβέρνηση από την παρούσα βουλή, αλλά με άλλον πρωθυπουργό; Χωριό που φαίνεται....

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Αφροδίτη 18/12/2014 15:42:14

      Κι όλα αυτά στην πλάτη των Ελλήνων και των θυσιών τους !!!

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Αφροδίτη 18/12/2014 17:43:36

      Αγαπητή Αφροδίτη,αν ισχύει έτσι όπως το έγραψες αυτό με την ελπίδα και τον επίτιμο, τότε είμαστε χαμένοι από χέρι,θα μας θάψει όλους ο αιώνιος...

    • Ντάμα Σπαθί avatar
      Ντάμα Σπαθί @ Αφροδίτη 18/12/2014 17:56:37

      Δεν υπάρχει περίπτωση να προκύψει από αυτή τη Βουλή κυβέρνηση χωρίς Πρωθυπουργό τον Αντώνη Σαμαρά. Δεν έχει απολύτως κανένα νόημα, όσο και να τους ''βολεύει''. Ας ...ζυμώνονται όσο θέλουν, αφού δεν διαθέτουν κοινή λογική.

  5. nikos avatar
    nikos 18/12/2014 17:19:19

    για το γούρι πήγε

  6. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 18/12/2014 21:41:28

    ῾Η διαχρονική βάση τῆς ΝΔ ἀπορρείπτει ὅλα τά σενάρια, ἀπό ὅπου καί ἄν προέρχοντε, καί στηρίζομε τίς ἀποφάσεις ΑΣ, AS SIMPLE AS THAT . ῞Ολα τ΄ ἄλλα εἶναι σενάρια ἐπιστημονικῆς φαντασίας!

  7. Βασιλική Κ. Σ. avatar
    Βασιλική Κ. Σ. 18/12/2014 23:27:54

    ...εάν δεν εκλεγεί πρόεδρος πάμε σε εκλογές άμεσα, μπορεί και 25 Γενάρη. Λόγω της οξυμένης πόλωσης πιθανότατα θα έχουμε συρρίκνωση των δεξιών κομμάτων και η νέα δημοκρατία βγαίνει οριακά πρώτο κόμμα. Παίρνει τις πενήντα έδρες μπόνους, κάνει κυβέρνηση συνεργασίας με ό,τι αντέξει, κινείται στον μεταρρυθμιστικό άξονα και καταφέρει να εκλέξει βουλευτές. Το χειρότερο απ΄ όλα, ο Σαμαράς γίνεται πρωθυπουργός με ορίζοντα τετραετίας! Εάν βγεί πρόεδρος, ο Σαμαράς θα σφυροκοπείται μέχρι το φθινόπωρο πανταχόθεν για να παραδώσει ψυχή τε και σώματι... Το ποιό σενάριο προκρίνουν οι Μπακογιάννη-Μητσοτάκης είναι προφανές και κατανοητό.

    • ΙΚΟ avatar
      ΙΚΟ @ Βασιλική Κ. Σ. 19/12/2014 00:25:04

      Άνθρωποι με πολιτικό αισθητήριο αιώνων {:-):-):-)} λέτε να βλέπουν νίκη της Ν.Δ, έστω και οριακή; Και ας υποθέσουμε ότι την βλέπουν, λέτε να πιστεύουν ότι μια τέτοια, ενδεχόμενη νίκη και με αυτή την συγκυβέρνηση που περιγράψατε ότι ήθελε προκύψει, έχει ορίζοντα τετραετίας; Μπορείτε να τους προσάψετε οτιδήποτε άλλο εκτός από πολιτική αφέλεια. Κατά τα λοιπά, εάν προκρίνουν ως απαραίτητη την εκλογή ΠτΔ, σε τι διαφέρει η επιθυμία τους, αυτής του Πρωθυπουργού; Ο συγκεκριμένος συλλογισμός σας πάσχει βασιμότητας.

      • Βασιλική Κ. Σ. avatar
        Βασιλική Κ. Σ. @ ΙΚΟ 19/12/2014 00:40:15

        Εάν ο σύριζα δεν θα καταφέρει να βγεί πρώτο κόμμα σ΄ αυτές τις εκλογές θα μπεί σε οδυνηρή περιδίνηση και θα γίνει χίλια κομμάτια. όσοι δεν θέλουν να βγεί αριστερό κόμμα να κυβερνήσει, και είναι πολλοί, θα αποσύρουν τις ψήφους τους από ανελ, χρυσή αυγή, πιθανόν και πασοκ και ποτάμι και θα ψηφίσουν νέα δημοκρατία. ο συγκεκριμένος μου συλλογισμός μπορεί να μην προκαλεί πολλαπλούς οργασμούς, αλλά τα πολλαπλά εγκεφαλικά είναι δεδομένα... Είναι απόλυτη προτεραιότητα του χώρου που εκπροσωπούν οι Μπακογιάννη-Μητσοτάκης η παραμονή του Σαμαρά στην εξουσία για λίγους μήνες ακόμα.... Το φθινόπωρο το κλίμα θα αλλάξει σιγά σιγά στην Ευρώπη, έχεις την εντύπωση πως ο Σαμαράς θα αφήσει να καρπωθεί αυτή την αλλαγή ο πρόεδρος του δεκαπενταμελούς;

        • ΙΚΟ avatar
          ΙΚΟ @ Βασιλική Κ. Σ. 19/12/2014 00:45:02

          Εγώ είμαι με τους οργασμούς, γι' αυτό και δεν προκλήθηκα.

          • Βασιλική Κ. Σ. avatar
            Βασιλική Κ. Σ. @ ΙΚΟ 19/12/2014 00:52:32

            αυτό αποτελεί προνόμιο μόνον όσων δεν διαφοροποιούν τους ευσεβείς πόθους από την πολιτική ρηχότητα....

          • karenin avatar
            karenin @ Βασιλική Κ. Σ. 19/12/2014 01:09:22

            Ποιούς ακριβώς ενοείς Βασιλική ότι δεν θα επιτ΄ρεψουν στην αριστερά να έρθειστην εξουσία. Κάποιους μικροαστούς που θιχτηκαν ελάχιστα, η τις λαικές μάζες που είναι καταδικασμένες σε μισθούς πείνας και στην ανεργία, η τους μικρομεσαίους που καταστρέφονται μερα με την μέρα;

          • Βασιλική Κ. Σ. avatar
            Βασιλική Κ. Σ. @ karenin 19/12/2014 20:46:14

            Καρένιν, αυτοί που δεν θέλουν να αναλάβει αριστερό κόμμα την εξουσία είναι σίγουρα όλοι οι ψηφοφόροι του 12 που επιλέξαν χρυσή αυγή. Είναι αρκετοί που επιλέξαν ανελ, είναι κάποιοι που ψηφίσαν πασοκ το 12 και το 14 στις ευρωεκλογές, είναι αρκετοί που ψηφίσαν ποτάμι το 14 και είναι πολλοί από όσους ψηφίσαν μικρά κόμματα στις ευρωεκλογές, όπως φιλελεύθερους κλπ. Όλοι αυτοί μπροστά στον κίνδυνο να αναλάβει ένα αριστερό κόμμα την εξουσία θα συνταχθούν υπέρ του κυρίαρχου κεντροδεξιού κόμματος που κυβερνάει. Ο σύριζα έχει ταβάνι. την επίδοσή του στις ευρωεκλογές. τολμώ να ρισκάρω πρόβλεψη πως σε άμεσα επικείμενες εθνικές εκλογές το ποσοστό του θα είναι μικρότερο από τις ευρωεκλογές και φυσικά δεν θα έχει καμμία σχέση με τις τρέχουσες δημοσκοπήσεις... Τις τελευταίες μέρες ακούω πολλούς φιλελεύθερους και νεοφιλελεύθερους να δηλώνουν με περίσσευμα οργής πως θα ψηφίσουν σύριζα για να έρθει πιο γρήγορα η ολοσχερής καταστροφή και η αναπόφευκτη επανεκκίνηση, μιας και η τωρινή κυβέρνηση δεν προχώρησε τις μεταρρυθμίσεις! και δεν άγγιξε την διαφθορά (εντάξει, αυτό ειδικώς δεν το λένε κι όλοι... ). Η πλειονότητα αυτών, που ανεβάζουν και τα ποσοστά του σύριζα στις τρέχουσες δημοσκοπήσεις, θα ανακρούσουν πρύμναν εμπρός στην κάλπη και θα επιλέξουν σταθερότητα ψηφίζοντας νέα δημοκρατία και κάποιοι πασοκ. Προσωπικά εκτιμώ πως ούτε 20% των πολιτών που ψηφίζουν δεν θα επηρεαστούν δυσμενώς οικονομικά από την αστάθεια που θα επιφέρει η ανάδειξη στην εξουσία ενός αριστερού κόμματος όπως ο σύριζα, με πολλά και σεβαστά οράματα για κοινωνικό κράτος (εξαιρετική η προβολή τους πχ σήμερα στο συνέδριο της ΕΣΔΥ) αλλά παντελούς ανίκανου να τα υλοποιήσει -και όχι μόνον λόγω του εξαετούς πλέον σταθερά δυσμενούς οικονομικού πλαισίου...-. ΄Οσο ο σύριζα θα ταυτίζεται με τους πιό προνομιούχους πολίτες αυτής της χώρας, τους δημοσίους υπαλλήλους, όσο ο κουτσούμπας θα μιλάει για φοροαπαλλαγή της εξοχικής κατοικίας, όσο ο ανταρσύα θα παλεύει για τα ανθρώπινα δικαιώματα των μεταναστών και μόνον, άλλο τόσο όσοι δεν έχουν να χάσουν τίποτ΄ άλλο πάρεξ τις αλυσίδες τους δεν θα βρίσκουν πλέον στέγη κάτω από τα κόμματα της αριστεράς... Υπομονή, καθένας μας έχει την διαδρομή του και την πορεία του. όσοι δεν θέλουν να δουν την αριστερά να κυβερνά θα επιλέξουν ή νέα δημοκρατία ή πασοκ. όσοι δεν έχουν τον συγκεκριμένο φόβο, το συγκεκριμένο κόλλημα ή την συγκεκριμένη απειλή για τα οικονομικά τους -νόμιμα και παράνομα- συμφέροντα έχουν πολύ περισσότερες επιλογές πέραν του σύριζα.

    • Μικρασιάτης.. avatar
      Μικρασιάτης.. @ Βασιλική Κ. Σ. 19/12/2014 00:59:12

      Μακαρι να υπηρχε ενδεχομενο να είναι η ΝΔ πρωτο κομμα στις επομενες εκλογες, αλλα δυστυχως ο κοσμος φαινεται ότι θα πιστεψει τον : >> Αλεξης Τσιπρ-θα δωσω τσαμπα ρευμα- θα χαρισω χρεη- θα επαναπροσλάβω τους απολυμένους-θα επανακρατικοποιησω δεη οτε κτλ- θα αυξησω συνταξεις και μισθους- θα καταργησω ΕΝΦΙΑ- θα μειωσω γενικα τη φορολογια-θα ριξω τις τιμες- και πολλα αλλα απιθανα... Αρα , σε ένα τετοιο πολιτικο περιβάλλον, η ΝΔ δεν μπορει να είναι πρωτο κομμα. Μπορει όμως να είναι δυνατη την επομενη μερα...

      • Μεγάλες στιγμές avatar
        Μεγάλες στιγμές @ Μικρασιάτης.. 19/12/2014 09:16:43

        Συμφωνώ.Αν κερδισει ο Σύριζα θα βρεθεί με την δυσκολία να κάνει πραγματικότητα.Βεβαι η κωλοτούμπα και η τακτική της "καμμένης γης' είναι δεδομένα αλλά η ΝΔ θα κερδισει και γρηγορα χρονικά ξανά την αξιοπιστια του κόσμου

      • Βασιλική Κ. Σ. avatar
        Βασιλική Κ. Σ. @ Μικρασιάτης.. 19/12/2014 21:32:15

        Αγαπητέ Μικρασιάτη το παιχνίδι τελείωσε με τα νταούλια και τους ζουρνάδες που θα βαράμε για να χορεύουν οι αγορές. Προσωπικά θεωρώ επιβεβλημένη την διενέργεια εκλογών τον Γενάρη και εκτιμώντας πως ο σύριζα είναι τραγικά ανέτοιμος να αναλάβει την εξουσία, και όχι μόνον λόγω του προέδρου του, η μόνη ρεαλιστική προοπτική είναι η ανανέωση της εντολής σε νέα δημοκρατία συν όσους αντέξουν ώστε ΑΜΕΣΑ : -να προχωρήσει η προετοιμασία για την συνταγματική αναθεώρηση (δυστυχώς για την ερχόμενη τετραετία πλέον, τραγική αβελτηρία του ΑΣ τα δύο χρόνια που κυβερνάει, αλλά τί να πρωτοπρολάβαινε...) -να καταργηθεί το μπόνους των 50 εδρών. Στα επόμενα 4 χρόνια θα αναγκασθεί ο σύριζα να σοβαρευθεί, να ανασυνταχθεί, η αλλαγή προέδρου είναι μονόδρομος και να είναι έτοιμος να κυβερνήσει στις μεθεπόμενες εκλογές. Γιατί το υγιές για την δημοκρατία είναι να εναλλάσσονται τα κόμματα στην εξουσία και το φυσιολογικό για τα ευρωπαϊκά κράτη εδώ και δεκαετίες πλέον είναι οι κυβερνήσεις συνεργασίας.

  8. ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ 19/12/2014 01:39:09

    Τι θέλει ο Μητσοτάκης από τον Καμμένο ? Δηλ. τι κάνει "νιάου στα κεραμίδια". Θέλει κυβέρνηση "ειδικού σκοπού" με πρωθυπουργό την Ντόρα.

  9. Γεώργιος Λιάκος avatar
    Γεώργιος Λιάκος 20/12/2014 23:09:07

    ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΗΣ ΑΜΦΙΠΟΛΗΣ Το πνεύμα της Αμφίπολης μίλησε, και τι είπε; Ότι ο Πάνος Καμμένος, μετά την "συστράτευση" με ΣΥΡΙΖΑ και ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ επισκέφθηκε τον Επίτιμο με χαρά μεγάλη. Παρότι ο Επίτιμος δήλωνε ότι είχε άλλη θέση και επικροτούσε την ψήφιση Προέδρου Δημοκρατίας απ την Βουλή. Αλλά να, αυτές οι αντιλήψεις περί βεντέτας που κρατάνε στην Κρήτη, ίσως είναι σε εξέλιξη. Απλώς ξεχνάνε ότι ο Σαμαράς και άλλες φορές πήρε το δισάκι του στον ώμο και όργωσε την Ελλάδα για να επικοινωνήσει την αλήθεια στον λαό.
    Το "Ταξίδι" του Σαμαρά είναι πολύ μακρύτερο από όσο φαντάζονται κάποιοι