Τι δουλειά είχε η Ζωή στο ΥΕΘΑ;
10/03/2015 22:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τι δουλειά είχε η Ζωή στο ΥΕΘΑ;

Με τιμές αρχηγού κράτους υποδέχθηκαν στο υπουργείο Εθνικής Άμυνας την... τσαρίνα της κυβέρνησης, δηλαδή την Πρόεδρο της Βουλής. Η Ζωή Κωνσταντοπούλου πήγε στο ΥΕΘΑ, επιθεώρησε το άγημα που περίμενε κανένα μισάωρο γιατί η Πρόεδρος καθυστέρησε, περπάτησε στο κόκκινο χαλί κορδωμένη σαν το παγόνι μαζί με τον άλλον μεγάλο Έλληνα, Πάνο Καμμένο και στη συνέχεια είχε μια μακρά ενημέρωση.

Εκτός κι αν περιμένει η συγκυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ – ΑΝΕΛ κάποιο στρατιωτικό πραξικόπημα, είναι τουλάχιστον περίεργη η αρχηγική εμφάνιση της Ζωής στο ΥΕΘΑ. Πριν καν πάει ο πρωθυπουργός να ενημερωθεί για την κατάσταση των Ενόπλων Δυνάμεων πήγε η... αρχηγός ενός ιδιότυπου κόμματος που έχει φτιάξει μέσα στην κυβέρνηση. Και φυσικά άλλο που δεν ήθελε και ο Καμμένος να κορδώνεται δίπλα στην Πρόεδρο της Βουλής. Συζήτησαν για τους εξοπλισμούς, για τις γερμανικές επανορθώσεις, για τη διόγκωση του χρέους και άλλα πολλά. Η δε Κωνσταντοπούλου είπε όλο περηφάνια: «Η εθνική κυριαρχία και η εθνική ανεξαρτησία συνδέονται με τη λαϊκή κυριαρχία στη Δημοκρατία».

Ο δε υπουργός Άμυνας λέει ενημέρωσε τη Ζωή για το υψηλότατο επίπεδο του ηθικού και της ετοιμότητας των στελεχών των Ενόπλων Δυνάμεων.

Θα τρελαθούμε τελείως στη χώρα αυτή. Να βλέπουμε τη Ζωή να κάνει παρέλαση και τα κακόμοιρα τα φανταράκια να την χαιρετούν λες και πρόκειται για την Εβίτα Περόν. Να ζητά ενημέρωση για τις Ένοπλες Δυνάμεις λες και καταλαβαίνει ποιες είναι οι ανάγκες του στρατού. Ο δε Καμμένος να έχει πάρει τόσο σοβαρά το ρόλο του που θα μας ανοίξει κανένα πόλεμο κι αυτός θα κάνει παρελάσεις. Έλεος. Με τη Ζωή θα μας κοπεί η δική μας η ζωή.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 10/03/2015 22:42:36

    Αναβιώνει η επιθεώρηση .

  2. roadrunner avatar
    roadrunner 10/03/2015 22:45:15

    Οι κακές γλώσσες διέρρεαν ότι οι αναγκαίοι ΑΝΕΛ βρέθηκαν παραγκωνισμένοι, εκτός της κεντρικής κυβερνητικής σκηνής, κάπως σαν σε καραντίνα από τους κυβερνητικούς συριζαίους. Έτσι αναγκαστικά, επιστρατεύτηκαν από το σύριζα, η Δούρου και η Ζωή, ως ασφαλείς επιλογές (μια που ο θεσμικός τους ρόλος είναι έτσι κι αλλιώς υπερκομματικός) για να καθησυχάσουν τα πνεύματα ... και να αναθερμανθεί ο εναγκαλισμός, με τον αναγκαίο καλό...

    • Προφήτης avatar
      Προφήτης @ roadrunner 11/03/2015 01:09:36

      Αυτο ακριβως συμβαίνει, η βαρύτητά τους στην κυβερνητική συνεργασία δεν αποτυπώνεται.

  3. Fotini avatar
    Fotini 11/03/2015 00:39:55

    Συμβαίνουν κωμικοτραγικά γεγονότα. ῾Η ὑπερασπιστής τρομοκρατῶν, ἐπιθεωρεῖ τίς ΕΔ! Ξυπνῆστε με ἀπό τόν ἐφιάλτη μου. :(

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Fotini 11/03/2015 01:04:21

      Ο παραλογισμός τους δεν έχει όρια...

  4. Φρουρός avatar
    Φρουρός 11/03/2015 00:53:41

    Σκηνές απείρου κάλλους ! Τι άλλο θα δούμε;

    • Φοίβος Παπατρέχας avatar
      Φοίβος Παπατρέχας @ Φρουρός 11/03/2015 05:18:11

      Κανένα ..."Τέλος Επιτηδεύματος", μήπως;

  5. airman avatar
    airman 11/03/2015 07:09:47

    Αυτή δηλαδή γιατί να μην έχει φετίχ με τη στολή; Μόνο η Ρένα; Ελικόπτερα και μπουφάν εκείνη, παρατάξεις και τιμές αυτή! Να σκάσει τώρα από τη ζήλεια της!

  6. m.s avatar
    m.s 11/03/2015 10:24:01

    Η Κλάραμπελ και ο μαύρος Πήτ σε παγκόσμια πρώτη. Αν μη τι άλλο , θα βουλιάξουμε σκασμένοι στα γέλια . κάτι είναι κι αυτό. ΥΣ το καινούργιο το ανέκδοτο το μάθατε; θα κατασχέσουν το κτίριο Γκαίτε !!!!! μπουχαχαχαχαχαχα

    • Μάνια avatar
      Μάνια @ m.s 11/03/2015 11:22:02

      Ειναι επικινδυνοι!

  7. ορεσείβιος avatar
    ορεσείβιος 11/03/2015 17:12:21

    Αντε και σε φρεγάτα.... Ζωή σε λόγου μας.

  8. Διογένης avatar
    Διογένης 12/03/2015 20:44:44

    Η συμπεριφορά της ζωής μου θυμίζει τη συμπεριφορά του Ερντογάν. Με τη διαφορά ότι αυτός έχει πίσω του και καμιά δωδεκαριά χρονάκια απόλυτης εξουσίας στη χώρα του και επιτυχιών σε πολλούς τομείς. Η Ζωή πώς το απέκτησε αυτό το τουπέ; Από πού προήλθε;