#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/01/2012 14:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τζουμάκας for president



Λάβρος κατά στελεχών του ΠΑΣΟΚ ήταν ο Στέφανος Τζουμάκας λίγες ώρες μετά την δήλωση της υποψηφιότητάς του για την προεδρία του Κινήματος. Μιλώντας στο «Marconi Radio» του Βόλου έκανε λόγο για μεταμορφωμένους, αναχρονιστές, Σικάγο, μαφία και πολιτική απάτη, εντός του ΠΑΣΟΚ.

Το «μεταμορφωμένοι» είναι μάλλον λεκτική υπερβολή. Πάντως πρόκειται για μία υποψηφιότητα από τα «βάθη» του ΠΑΣΟΚ, που αλλάζει τα δεδομένα στην κούρσα της διαδοχής. Θα τα πει «χύμα» ο Στέφανος, προς τέρψιν του φιλοθεάμονος κοινού. Πήξαμε στους political correct δελφίνους. Ο κ. Τζουμάκας θα μιλήσει στην αγνή ψυχή του απλού «πράσινου» ψηφοφόρου.

Ο οποίος ψηφοφόρος χαίρεται που ο ΓΑΠ περιόδευσε εις τας Ευρώπας και δεν κινδυνεύει από περαιτέρω άσπρισμα των τριχών της κεφαλής του (αλήθεια ποιος θυμάται εκείνο το ρεπορτάζ-σταθμό στα δημοσιογραφικά χρονικά;).

Μετά την επίσκεψή του στο Λονδίνο, περίπου μία εβδομάδα, ο τέως πρωθυπουργός ταξίδεψε και στο Παρίσι. Σύμφωνα με καλά πληροφορημένες πηγές, μάλιστα, βρέθηκε στο Λούβρο όπου συνεχίζεται (ως την ερχόμενη εβδομάδα) η έκθεση για το βασίλειο του Μεγάλου Αλεξάνδρου. Φέρεται να ψιθύρισε του μεγάλου στρατηλάτη: «αν εσύ έφτασες ως τις Ινδίες, εγώ έκανα την Ελλάδα Ινδία»…

Κι έτσι ικανοποιημένος που ως γιος του Αντρέα ξεπέρασε το γιο του Φιλίππου, ήρθε για να μας αποχαιρετήσει…

Και έτσι οι «ζυμώσεις» της διαδοχής συνεχίζονται: Φραστική επίθεση από ομάδα περίπου 20 ατόμων δέχτηκαν περίπου 10-15 βουλευτές και στελέχη του ΠΑΣΟΚ που είχαν συγκεντρωθεί το βράδυ της Πέμπτης, παρουσία πολιτικών συντακτών, σε μπαρ στο Παγκράτι, προκειμένου να συζητήσουν για το μέλλον του κόμματος. Σύμφωνα με πληροφορίες, η ομάδα των νεαρών πέταξαν μπουκαλάκια νερό, γιαούρτια και άλλα αντικείμενα εναντίον τους και αποχώρησαν. Στο σημείο έφτασαν αστυνομικές δυνάμεις, αφότου όμως είχε αποχωρήσει η ομάδα των αγνώστων και το επεισόδιο είχε λήξει.

Τον τελευταίο καιρό, και εν όψει των κρίσιμων στο εσωτερικό του ΠΑΣΟΚ συνεδριάσεων του Πολιτικού Συμβουλίου και του Εθνικού Συμβουλίου, έχουν πυκνώσει οι εσωκομματικές διεργασίες, οι οποίες εξελίσσονται σε πολλά επίπεδα, πέρα από τα καθιερωμένα πηγαδάκια στο καφενείο και στο εντευκτήριο της Βουλής, με τους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ να λαμβάνουν προσκλήσεις σε γεύματα και σε μπαράκια. Τουλάχιστον άλλη μία συνάντηση στελεχών του κόμματος έγινε την περασμένη Τρίτη σε εστιατόριο στο Ψυχικό, χωρίς ρίψεις αντικειμένων.

Όταν ανοίξει και επίσημα η κούρσα της διαδοχής, οι συναντήσεις θα ενταθούν και θα γίνουν  και πιο hard core: προσκλήσεις σε σκυλάδικα, στριπτιζάδικα, τυροπιτάδικα, μπουγατσάδικα, πατσατζίδικα, μασατζίδικα, και τέλος κέρασμα «βρώμικα που γλιστράνε». Δεν μπορεί, ο πράσινος ήλιος θα ανατείλει ξανά κάποια στιγμή εντός του τρέχοντος αιώνος.

Κι αν δεν βγει κάτι καλό πολιτικά από τις τόσες συνεστιάσεις, τουλάχιστον ο κλάδος των επιχειρήσεων εστίασης θα βγει από την κρίση.

Τελικά η πλέον σοβαρή υποψηφιότητα είναι αυτή του Τζουμάκα, μακράν…

Αρκεί να βρεθεί και η κατάλληλη φιλοσοφία προώθησης της. Υπάρχουν τρεις εκδοχές. Η αμερικάνικη σχολή:

"Τζουμάκας for president, Τζουμάκας 4U, Τζουμάκας for all".

Η εκδοχή με την πιο γνωστή ελληνική λέξη στην οικουμένη: ια να μη με λεν μακάκα ψηφίζω Στέφανο Τζουμάκα".

Και τέλος η Αφρικάνικη απέριττη πρόταση: χιλιάδες Ζουλού φωνάζουν ρυθμικά: "Τζου-μά-κα, Τζου-μά-κα, Τζου-μά-κα"…

 Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Silence t. avatar
    Silence t. 13/01/2012 14:44:23

    Τζουμάκας forget it ;

  2. anonymous avatar
    anonymous 13/01/2012 15:18:38

    Πήγε ο καψερός κι άφησε χρόνια πολλά σε ένα group στο facebook και εισέπραξε την παρακάτω απάντηση :) 8) :P

    Την πρώτη τετραετία ψάχναμε να βρούμε γκόμενες, τη δεύτερη να τα οικονομήσουμε και την τρίτη να μην πάμε φυλακή. Τώρα την τέταρτη μας χρεοκοπήσατε και την πέμπτη μπορεί να πάτε και φυλακή. Αν πάτε, εκεί κατά το 2025 θα βγείτε. Να σας δω στα κελιά των Απριλιανών παρέα με το Ντερτιλή και τι στον κόσμο!!! Άντε και του χρόνου να σας χώσουν μέσα. Για το κόμμα σας τα γράφω όχι για εσάς προσωπικά.

  3. Μάρκος avatar
    Μάρκος 13/01/2012 15:25:27

    Εγώ απλά θα θυμηθώ ένα σύνθημα σε έναν τοίχο, στο δρόμο που πάει προς την Επίδαυρο, αν θυμάμαι καλά: "Τζουμάκας, ο υπερτιμημένος μ....ς"...!

  4. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 13/01/2012 15:28:13

    Μαφία?Σικάγο?Πολιτικοί απατεώνες?Α μπα τέτοια πράγματα το ΠΑΣΟΚ,αποκλείεται.Αντε να έρθει στα πράγματα ο Στέφανος να σταματήσουν οι συκοφαντίες.......

  5. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 13/01/2012 16:14:04

    Αναστηλώνεται ο Στέφανος… Ο Κίμωνας μουγκρίζει…
    Ιδρώνουν αίμα τα βουνά, το δάκρυ πλημμυρίζει…
    Παντού παράπονο βαθύ και αλαλαγμοί και θρήνοι…
    Διαβαίνει μαύρ’ η άνοιξη. Τα ρόδα σας, οι κρίνοι
    λησμονημένοι τήκονται και τα πουλιά σκιασμένα
    αφίνουν έρμη τη φωλιά και φεύγουνε στα ξένα…
    Στου Γερμανού το μέτωπο κρυφά γλυκοχαράζει
    του Γένους το ξημέρωμα… Πάσα ματιά σου σφάζει…

  6. madprof avatar
    madprof 13/01/2012 16:14:44

    M.O., να είσαι καλά. Γέλασα, επιτέλους!
    Πέρα από τα αστεία, οι καθαροί πρέπει να βγούν και να μιλήσουν ανοιχτά στις ηγεσίες τους και τους πολίτες, να απαιτήσουν, να αποτρέψουν τα Λησταρχολαμόγια όλων των κομματικών πανίδων και χλωρίδων να είναι υποψήφιοι!
    Tο επιτακτικά ζητούμενο είναι Πολιτική ΗΘΙΚΗ στην πράξη και όχι η συνέχεια του νόμου της OMERTA που μας οδήγησε στην κοινωνική κόλαση που βιώνουμε σήμερα, με άγνωστες επιπτώσεις για το "αύριο".
    Έλεγχος του "πόθεν το αίσχος" των Αχρειοτέρων της κοινωνίας μας!

  7. 3birdssitting avatar
    3birdssitting 13/01/2012 16:33:15

    « Τζουμάκας Πρόεδρος» -- Κορυφαίο ανέκδοτο και με διαφορά !!!!!!!!!

    Πίνω το ουϊσκάκι μου (χωρίς παγάκια) στην υγιά του !!!!!

  8. Y. avatar
    Y. 13/01/2012 18:47:38

    Ντέφι κρατάει στο δεξί..?

    • Y. avatar
      Y. @ Y. 13/01/2012 18:48:51

      ...η δε καθιστή, έχει ωραίο προφίλ

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ Y. 13/01/2012 19:50:59

      Όχι, πιθανότατα επιμάστιο χούλα χουπ...

      • Y. avatar
        Y. @ Τιγράνης 13/01/2012 20:14:07

        Μ’ άρεσε το “..επιμάστιο”
        Τι πλούσια γλωσσα έχουμε, ε..

        • Τιγράνης avatar
          Τιγράνης @ Y. 13/01/2012 20:23:10

          Πλούσια τα (γλωσσικά) ελέη...

    • 3birdssitting avatar
      3birdssitting @ Y. 13/01/2012 20:54:30

      Η μικρή Πετρούλα που λέει τον καιρό δεν ειναι αυτή με το ντέφι ;;;

  9. anna avatar
    anna 13/01/2012 19:56:51

    Ο Τζουμάκας είναι φίλος κολλητός του Μιχάλη Ιγνατίου. Οταν ο Ιγνατίου ήταν αρχισυντάκτης της καθημερινής εφημερίδας ΠΡΩΙΝΗΣ Ν. Υόρκης, απέλυσε δημοσιογράφους που δούλευαν χρόνια στην εφημερίδα (και για ένα κομμάτι ψωμί) για να αδειάσει θέση στο pay-roll και να προσλάβει την ανηψιά του Τζουμάκα, Ελισσάβετ Τζουμάκα. Βίος και πολιτεία η εν λόγω κυρία, έγινε αργότερα βούκινο στην Ομογένεια αφού αναμείχτηκε σε σκάνδαλα σχετικά με την Επιτροπή παρέλασης κλπ.

  10. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 13/01/2012 20:24:36

    Μα δεν υπάρχει ένας Ζαγορνιανάκος;!

  11. Δαναός avatar
    Δαναός 13/01/2012 20:49:31

    Αυτή θα είναι στην προεκλογική εκστρατεία του Τζουμάκα; Θα βγαίνει σαπόρτ;

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ Δαναός 13/01/2012 20:58:04

      Για την ακρίβεια θα είναι η cheerleader του. Θα στέκεται πίσω από το βήμα που θα αγορεύει ο (ξεχασμένος κι από το Θεό) ρήτωρ και στις παύσεις θα φωνάζει με το χαρακτηριστικό της νάζι το γνωστό:

      Tzou-ma-kas!
      Fire it up, and up, and up, and up, and up
      Fire it up (clap, clap)
      Fire it up (clap, clap)
      Fire it up, and up, and up, and up, and up!
      Tzou-ma-kas!

    • Y. avatar
      Y. @ Δαναός 13/01/2012 21:01:19

      Γειά σου Δαναέ. Ψιλοχαθήκαμε. Για οργανωθείτε με τον Ατράκτορα

      • Δαναός avatar
        Δαναός @ Y. 13/01/2012 21:06:06

        Φταίνε οι ιώσεις Υ. Του Strange. Δεν άφησε γιατρό και πρακτικό που να μην πάει!

  12. Y. avatar
    Y. 13/01/2012 20:49:35

    Που τον θυμήθηκες αυτόν ρε μεγάλε. Μνήμες απ’ το πουλί ε..?

  13. Y. avatar
    Y. 13/01/2012 21:53:57

    Ξεσκεπάζεται το βράδυ, και κρυολογεί

  14. Δαναός avatar
    Δαναός 13/01/2012 22:16:51

    Εδώ στο Νηπιαγωγείο:
    www.youtube.com/watch?v=sVUu7OD_I40&feature=related

  15. hdgr avatar
    hdgr 13/01/2012 22:17:50

    Τζουμάκας τώρα στο extra , μην το χάσετε.
    Ο τύπος έχει ...λαλήσει.
    Η τζουμακίαση σπάει ...τσιμεντόλιθους.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ hdgr 14/01/2012 09:50:09

      Να, αυτές είναι οι ευκαιρίες που προσφέρει η πρωτεύουσα...οι διαμένοντες στην επαρχία δεν έχουμε τις ίδιες δυνατότητες πρόσβασης στην ψυχαγωγία....ειδικά σε παραστάσεις επιθεώρησης...τυχεροί...

  16. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 13/01/2012 22:42:21

    Ρε μπαγάσα με έκανες να ανοίξω τηλεόραση μετά από πολύ καιρό. Άξιζε όμως, επιθεώρηση πρώτης ποιότητος! Σε μια στιγμή ύστατης αγανάκτησης και μετά από αλλεπάλληλες διακοπές, αναφωνεί ο Τζούμι: «Ε αν είναι ρε παιδιά να βάλουμε όλοι για πρόεδροι για να τελειώνουμε»…

  17. vaggelis avatar
    vaggelis 13/01/2012 22:42:32

    την επιχειρηση της αστυνομιας βουλκανιζατερ κατα των αγροτων τη θυμοσαστε υπουργος γεωργιας ΤΖΟΥΜΑΚΑΣ

  18. Θεόδορος avatar
    Θεόδορος 14/01/2012 10:43:20

    Αυτά τα όνταπου κυκλοφορούν στην χώρα, πότε θα Λογοδοτήσουν !!!!!!! Πότε !!!!!!