Τελικά το μεγάλο μέγεθος του πέους δεν είναι ό,τι καλύτερο…
25/04/2014 09:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τελικά το μεγάλο μέγεθος του πέους δεν είναι ό,τι καλύτερο…

Αντίθετα με την ευρεία αντίληψη, μια νέα μελέτη από την Κένυα διαπίστωσε ότι οι σύζυγοί με μεγαλύτερα πέη ήταν πιο πιθανό να απατηθούν από τις συζύγους τους

Οι άνδρες συχνά θεωρούν το μέγεθος του πέους ως σύμβολο δύναμης και σεξουαλικής ανδρείας. Φαίνεται όμως ότι, όταν πρόκειται για την ικανοποίηση μιας γυναίκας, το μέγεθος δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Αντίθετα με την ευρεία αντίληψη, μια νέα μελέτη από την Κένυα διαπίστωσε ότι οι σύζυγοί με μεγαλύτερα πέη ήταν πιο πιθανό να απατηθούν από τις συζύγους τους.

Για τη μελέτη - που δημοσιεύθηκε αυτό το μήνα στο PLOSOne –οι ερευνητές μελέτησαν 545 παντρεμένα ζευγάρια στην Κένυα, προκειμένου να κατανοήσουν καλύτερα τις συνήθειες και τη σχέση τους και, πιο συγκεκριμένα, να εντοπίσουν τους παράγοντες που ωθούσαν τις γυναίκες σε εξωσυζυγικές σχέσεις. Οι ερευνητές ζήτησαν και από τους δύο συντρόφους να μετρήσουν το μέγεθος του πέους του άνδρα (είχαν παρεμπιπτόντως και έναν χάρακα 38 εκατοστών σε ετοιμότητα). Στη συνέχεια, αν υπήρχαν διαφορές μεταξύ των εκτιμήσεων (που υπήρχαν), είτε έλαβαν υπόψιν τον μέσο όρο των δύο είτε προτίμησαν την εκτίμηση του συντρόφου που ήταν λιγότερο πιθανό να είναι ψεύτικη.

Αυτό που βρήκαν ήταν μάλλον συγκλονιστικό: κάθε εκατοστό μεγαλύτερου πέους αύξανε την πιθανότητα των γυναικών να έχουν εξωσυζυγικές σχέσεις, σχεδόν κατά ενάμισι φορές» έγραψαν οι ερευνητές. «Οι γυναίκες συνδέουν τα μεγάλα πέη με πόνο και δυσφορία κατά τη διάρκεια του σεξ, που αποκλείει την απόλαυση και τη σεξουαλική ικανοποίηση που πρέπει να αισθάνονται».

Σύμφωνα με τη μελέτη, το 6,2 τοις εκατό από τις 545 γυναίκες είχαν εξωσυζυγικές σχέσεις κατά τη διάρκεια της εξάμηνης μελέτης. Άλλοι παράγοντες που αύξαναν την πιθανότητα των γυναικών σε απιστία ήταν η ενδοοικογενειακή βία, η άρνηση σεξ ή της προτιμώμενης σεξουαλικής θέσης και η έλλειψη σεξουαλικής ικανοποίησης. Οι ερευνητές επικεντρώθηκαν στη γυναικεία απιστία ειδικά λόγω της επικράτησης και της εξάπλωσης του ιού HIV μεταξύ των γυναικών στην περιοχή.

http://www.huffingtonpost.com/2014/04/23/penis-size-infidelity_n_5200248.html?utm_hp_ref=mostpopular

ΣΧΟΛΙΑ

  1. πΔπ avatar
    πΔπ 25/04/2014 13:30:46

    Ερώτηση: Τι έχει σημασία; Το μήκος ή η τεχνική; Απάντηση: (τις περισσότερες περιπτώσεις) Η τεχνική! Συμπέρασμα: Άλλος ένας που την έχει μικρή!!!

  2. η Dimi avatar
    η Dimi 25/04/2014 13:35:04

    Διαχρονικά η Ποιότητα νικά τη ποσότητα.

  3. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 25/04/2014 13:44:39

    Λέτε το άρθρο να είναι "λαγός" και μας προετοιμάζουν για τις νέες επερχόμενες περικοπές μετά τις εκλογές, εκτος απο χρήμα και σε "είδος",δήθεν για να μην γίνουμε κερατάδες?

  4. βαγγέλας avatar
    βαγγέλας 25/04/2014 13:50:00

    θα ήταν ενδιαφέρον να μας έλεγαν για τις ... διαφορές στη μέτρηση από τους δύο συζύγους! Και μετά να γινόταν και μια... αντικειμενική μέτρηση! Πιο πολλά συμπεράσματα θα βγάζαμε από αυτό...

  5. Παύλος avatar
    Παύλος 25/04/2014 14:00:19

    Η λέξη "larger" είναι φτωχή και ανίκανη να αποδώσει τα πραγματικά ..."δεδομένα" : Άλλο 35χ2χ1,5 , και άλλο 15χ5χ4 ! Μην τα ισοπαιδώνουμε !

  6. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 25/04/2014 14:26:03

    Με τα υψηλα ποσοστα απιστιας που σημειωνει η ελληνικη κοινωνια,επιβεβαιωνεται οτι οι Ελληνες φοραμε XL

  7. η Dimi avatar
    η Dimi 25/04/2014 14:38:14

    “Μπορεί τη λέξη ‘σ' αγαπώ’ να σου τη λένε κι άλλοι,
    μ’ αλλιώς τη λένε οι Αετοί, κι αλλιώς οι παπαγάλοι.”

  8. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 25/04/2014 18:41:46

    Μικρή η μεγάλη μην ανησυχείτε,γιατί όταν η Μαρία θέλει,εσύ απλά πρέπει να μπορείς...

    • airman avatar
      airman @ Κυθήριος 25/04/2014 19:42:47

      Κι όταν η Μαρία έχει πονοκέφαλο;;;

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ airman 25/04/2014 20:07:29

        Γι' αυτό είπα όταν θέλει...

        • airman avatar
          airman @ Κυθήριος 25/04/2014 20:38:41

          Αφού λοιπόν τότε "δεν το τιμάει το εργαλείο", "προνομιούχος" ή όχι ένα και το αυτό!

      • Lichnee avatar
        Lichnee @ airman 26/04/2014 10:46:41

        Durex με γεύση Depon Maximum τότε airman

  9. roadrunner avatar
    roadrunner 25/04/2014 20:22:58

    Λέτε να μπορούμε να επεκτείνουμε το επιστημονικό συμπέρασμα, στην αντίστροφη λογική του, για τις "πολιτικές απιστίες" ; Που τελευταία αυξάνονται ; Δηλαδή, όσοι τριγυρίζουν από (πολιτική) κανάρα σε (πολιτική) κανάρα, έχουν ταλαιπωρηθεί, από υπερ-προσοντούχους (πολιτικά πάντα), "πολιτικούς" συντρόφους ;

  10. η Dimi avatar
    η Dimi 25/04/2014 22:42:33

    «Οι γυναίκες συνδέουν… που αποκλείει την απόλαυση και τη σεξουαλική ικανοποίηση που πρέπει να αισθάνονται». «Τα πρέπει» και η γυναικεία απόλαυση, ικανοποίηση και όλα τα εξαίσια της θηλυκότητας, είναι έννοιες ασύμβατες. Και αυτό συμβαίνει επειδή, σημασία δεν έχει με ποιόν άνδρα η γυναίκα βρίσκεται, αλλά σημασία έχει, εάν μαζί του χάνεται!

  11. m.s avatar
    m.s 26/04/2014 07:42:08

    ενδιαφέρον θα είχε να μάθουμε στην εξωσυζυγική σχέση ο τρίτος ήταν μεγαλύτερος ή μικρότερος του δευτέρου; γιατί, αν ίσχυε το πρώτο, αλλάζουν μετά τα δεδομένα και πάμε στο κυνήγι του ''μεγάλου'' θησαυρού.

    • airman avatar
      airman @ m.s 26/04/2014 16:18:29

      Μεγαλύτερο ενδιαφέρον θα είχε αν ο τρίτος ήταν περισσότερο "προνομιούχος" από τον πρώτο! Τότε είναι που το ζήτημα πρέπει να επανεξετασθεί!

  12. Λεύκιππος avatar
    Λεύκιππος 26/04/2014 19:40:27

    <Παν μέτρον άριστον>, έλεγαν οι πρόγονοί μας και ως φαίνεται ισχύει κι εδώ. Διότι ,ναι μεν το μικρό μέγεθος κάπου <χάνεται< εντός του σπηλαίου , το δε υπερμεγέθες δύναται να προσκρούει πολύ δυνατά στα τοιχώματά του και να το τραντάζει!