Τα... σπάει η κουκλάρα Σουηδέζα που πήρε συνέντευξη από τον Τσίπρα
17/04/2014 07:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα... σπάει η κουκλάρα Σουηδέζα που πήρε συνέντευξη από τον Τσίπρα

Όχι, ο Αλέξης Τσίπρας δεν δίνει συνέντευξη στο… Playboy. Σε δημοσιογράφο σουηδικής εφημερίδας δίνει και απλά τυχαίνει η εν λόγω κοπέλα να είναι… κουκλάρα. Πρόκειται για την Kajsa Ekis Ekman, που γράφει για την εφημερίδα ETC η οποία συναντήθηκε με τον Τσίπρα στη Βουλή.

Δεν ξέρουμε αν την γοήτευσε τη Σουηδέζα σαν… greek kamaki αλλά μάλλον δεν θα κατάλαβε και πολλά από αυτά που της είπε για την ΚΝΕ, πώς μπήκε και πώς βγήκε μετά την Πτώση του Τείχους.

Ο κ. Τσίπρας στην συνέντευξη τόνισε πως η κρίση στην Ελλάδα δεν έχει σταματήσει και επέμεινε ιδιαίτερα στο 30% της ανεργίας, καθώς και το 60% των νέων που σύμφωνα με τα στατιστικά στοιχεία είναι έξω από την αγορά εργασίας.

Η δημοσιογράφος της σουηδικής εφημερίδας ζήτησε από τον κ. Τσίπρα να σχολιάσει το πρωτογενές πλεόνασμα και εκείνος εξέφρασε την πεποίθησή του ότι πρόκειται για κάποιο τεχνικό αποτέλεσμα, προκειμένου να αποδειχθεί πως το πρόγραμμα της Τρόικας είναι επιτυχημένο.

Απαντώντας σε ερώτημα για το ποιο θα είναι το πρώτο πράγμα που θα κάνει ως πρωθυπουργός, ο Αλέξης Τσίπρας υπογράμμισε πως αρχικά θα ασχοληθεί με την αποπληρωμή των τόκων και θα καταργήσει τους νόμους που εκπορεύονται από τις συμφωνίες με την Τρόικα. Σημείωσε, δε, πως θα αυξήσει τον κατώτατο μισθό στον ιδιωτικό τομέα από 520 σε 750 ευρώ, αν και παραδέχθηκε πως στην πράξη κάτι τέτοιο θα είναι δύσκολο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Άπαντα Επιστάμενος avatar
    Άπαντα Επιστάμενος 17/04/2014 07:02:54

    "Σημείωσε, δε, πως θα αυξήσει τον κατώτατο μισθό στον ιδιωτικό τομέα από 520....." Έχω την εντύπωση ότι ο κατώτατος είναι 586 κι όχι 520. Και για να είμαστε ακριβείς, ο κατώτατος είναι 683 αφού δεν έχει καταργηθεί ο 13ος & ο 14ος μισθός (586 Χ 14 = 8204 / 12 = 583,6). Όχι ότι είμαι απαραίτητα αντίθετος με μία αύξησή του, αλλά έχω την εντύπωση ότι ο Τσίπρας κάνει λάθος όταν λέει ότι είναι 520 ευρώ.

    • Μαρκος2 avatar
      Μαρκος2 @ Άπαντα Επιστάμενος 22/04/2014 10:02:57

      ο βασικός, χωρίς κανένα επίδομα και μηδενική προϋπηρεσία είναι 510,95

  2. iconology2009 avatar
    iconology2009 17/04/2014 08:26:30

    Προσέξτε τι έχει στην αγκαλιά του ο Τσίπρας: το μαξιλάρι του! Θα μπορούσε άνετα να είναι ο Linus από τα Peanuts(το καρτούν με τον Σνούπυ και την παρέα του). Όχι, δεν είναι το ασόβαρο και το λάιτ της υπόθεσης-η συμβολή του εκρηκτικού κοριτσιού δεν είναι αμελητέα σ'αυτή τη περίπτωση-ένας ηγέτης σε μια συνέντευξη του να ποζάρει χαϊδεύοντας το μαξιλάρι του όσο το εύκολα και με ασφάλεια συναγόμενο συμπέρασμα της ανασφάλειας που εκπέμπει μια τέτοια συμπεριφορά μιας τόσο προβληματικής ψυχοπνευματικά τελικά προσωπικότητας. Μη βιαστούν να πουν κάποιοι ότι αυτό είναι αντικομφορμισμός και αντισυμβατικότητα. Ανασφάλεια και συμπλεγματικότητα είναι-σκεφθείτε ότι υπάρχουν κάμερες, συνεργείο και άλλοι συντελεστές εκεί γύρω και σίγουρα και άλλοι συνεργάτες του ίδιου του Προέδρου του ΣΥΡΙΖΑ-διερμηνέας ας πούμε και κάποια γραμματειακή υποστήριξη. Η Κανέλλη είχε δίκιο: ο άνθρωπος είναι τόσο ασόβαρος ώστε δεν έχει επίγνωση του τι σημαίνει δείχνω την εικόνα μου δημόσια. Δεν έχει τη συγκρότηση δημόσιου άνδρα αλλά μάλλον ιδιώτη(και με τις δυό σημασίες η λέξη εδώ)

    • gikon avatar
      gikon @ iconology2009 17/04/2014 08:53:45

      Κάνεις μεγάλη ανάλυση για κάτι πολύ απλό και τελικά αστοχείς. Η κυρία, λίγο πριν τη απεικόνιση είχε αλλάξει σταυροπόδι, a la Sharon Stone. Ένεκα τούτου, υπήρξε άμεση ανάγκη συγκάλυψης του τσιπρικού reaction, εξ ου και το μαξιλάρι. Μα καλά, φιλοσοφία ήθελε;

      • iconology2009 avatar
        iconology2009 @ gikon 17/04/2014 09:31:32

        Καλό! Πολύ καλό! Αν και όχι απόλυτα πειστικό η αλλαξοσταυροποδιά σίγουρα μπορεί άνετα να γίνει μέρος και του δικού μου ερμηνευτικού σεναρίου και όχι μόνο αυτό αλλά και να το επιτείνει. Σίγουρα ότι μπορεί να είναι τόσο ευάλωτος τον κάνει πιο ανθρώπινο και κατά συνέπεια πιο πειστικό, στο βαθμό που είναι αυτό βέβαια. έχω την εντύπωση ότι πράγματι εδώ ένας νέος, ακόμη πιο σκαμπρόζικος Ανδρέας Παπανδρέου γεννιέται-είναι κι αυτός ο άτιμος ο συνειρμός που δημιουργεί η εκρηκτική σουηδέζα που και του Ανδρέα Παπανδρέου του μαράζωσε κάποτε την καρδιά μια ανάλογη.

        • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
          ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ iconology2009 17/04/2014 11:53:25

          Ετσι μπράβο φίλε iconology2009. Ασε τις μεγάλες αναλύσεις. Τί ανασφάλεια και κουραφέξαλα. Γνήσιος Ελληνας απόγονος του Πάνα είναι ο Αλέξανδρος...Μπορεί και ένας νέος Μέγας, όπως λέει και ο φίλος Aegean times. Αν δεν του ορθωνότανε το ηθικό με τέτοια φυσική ξανθιά κούκλα απέναντί του, τι άντρας θα ήτανε? Τελικά το άρθρο μάλλον τον δικαιώνει ως φυσιολογικά συμπεριφερόμενο αρσενικό Ελληνα. Είμαι βέβαιος οτι ακόμα και η Περιστέρα θα δείξει κατανόηση μπροστά στην εκκρηκτική παρουσία της Σουηδέζας. Αλλωστε κι ο Οδυσέας αιχμαλωτίστηκε απ' τη Καλυψώ, αλλά στην Πηνελόπη του κατέληξε. Η περιπλάνηση είναι αναγκαία συνθήκη για τον ήρωα... Mεγάλη η τύχη βέβαια για τη νεαρή Σουηδέζα.

      • Καβαλιώτης avatar
        Καβαλιώτης @ gikon 17/04/2014 10:04:07

        Gikon, είσαι μέγας! Εις επίρρωσιν, ας μη διαφύγει της προσοχής η σημειολογία του μισο-ορθωμένου καλαμακίου, στο κάτω δεξιό άκρο του κάδρου.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ iconology2009 17/04/2014 09:15:18

      Eγώ πάλι πιστεύω ότι είναι πιό απλός ο λόγος για τον οποίο κρατάει το μαξιλάρι...

      • ΑΓΡΑΦΙΩΤΗΣ avatar
        ΑΓΡΑΦΙΩΤΗΣ @ Κυθήριος 18/04/2014 02:34:40

        Τώρα απάντα με το χέρι στην καρδιά..... Εσύ θα μπορούσες να σκεφτείς πολιτικά και να κάθεσαι να απαντάς για πολιτικές και οικονομικά με την κοπελιά απέναντι σχεδόν να σε προκαλεί να της χιμήξεις?

    • Aegean times avatar
      Aegean times @ iconology2009 17/04/2014 11:22:48

      Ωστε συνάγεται το συμπέρασμα ότι είναι ανασφαλής ο τσίπρας και μάλιστα ψυχοπνευματικά προβληματικός και όλα αυτά γιατί κατόρθωσε ένα κόμμα των Εξαρχείων του 4% να το κάνει αντιπολίτευση μέσα σε λιγότερο από δύο χρόνια και να φλερτάρει με την εξουσία. Αντιλαμβάνομαι ότι θα τον βρίσκατε μιά χαρά και φυσιολογικό άνθρωπο αν είχε αφήσει το κόμμα στις τάξεις του 4 - 5%.

      • iconology2009 avatar
        iconology2009 @ Aegean times 17/04/2014 12:46:35

        Άπαξ και τα κατάφερε ο μηδέν IQ Γιώργος Παπανδρέου γιατί να δυσκολευτεί ο κλασεις ευφυέστερος του Αλέξης. Φίλε μου η ευφυΐα δεν είναι ούτε όρος ούτε προϋπόθεση της πολιτικής. Σάμπως ο πολιτικός προχωράει μόνος του; Άλλοι τον σπρώχνουν. Εδώ αλλάζουν κοίτες τα ποτάμια άμα το θέλουν αυτοί που κρατάνε τα γκέμια των πολιτικών. Στην εποχή της μιντιοκρατίας Γιωργάκηδες, Αλέξηδες και Θεοδωράκηδες μετράνε: σερβίρουν καλύτερα τις επιθυμίες αυτών που τους προωθούν. Υ.Γ. Τσάμπα νομίζεις πήγε ο Τσίπρας πέρσι στην Γουάσινγκτον ή μήπως τόκανε στα πλαίσια της εξυπνάδας του; Σαν πολιτικός κληρονόμος του Γιωργάκη-αλλά και σαν πνευματικός-πήγε να παραλάβει το διορισμό του σαν τον Άνθρωπο τους στην Αθήνα.

        • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
          ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ iconology2009 17/04/2014 13:20:53

          Επομένως πάπαλα η προπαγάνδα των αντιπάλων του πως αν τον ψηφίσουμε θα έρθει μεγαλύτερη καταστροφή απ' αυτήν που ζούμε. Εχεις απόλυτο δίκιο, και διαλύεις τα επικοινωνιακά τρύκ στα οποία στηρίζουν ΟΛΕΣ τους τις ελπίδες οι παλαιοκομματικοί πολιτικοί φίλε iconology2009...

        • Aegean times avatar
          Aegean times @ iconology2009 17/04/2014 14:12:01

          Ναι μεν η ευφυϊα δεν είναι όρος ούτε προϋπόθεση αλλά και χωρίς αυτήν δεν μπορεί να προχωρήσει το φιλόδοξο πολιτικό υποκείμενο που ενδιαφέρεται να αναδειχτεί στα πιό ψηλά σκαλιά της εξουσίας .... πρέπει να έχει την ευφυϊα για να " ξεχωρίζει & να καταθέσει όλα εκείνα τα διαπιστευτήρια που είναι απαραίτητα " για τους " ενδιαφερόμενους & προωθητές " ώστε να ασχοληθούν μαζί του και να επενδύσουν..... Βέβαια συμβαίνουν και λάθη και καμιά φορά τα άλογα αποδεικνύονται κουτσά!

          • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
            ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ Aegean times 17/04/2014 20:41:35

            Aν μετρήσουμε την ευφυία των πολιτικών που μας κυβέρνησαν έως σήμερα, ασ 'τα να πάνε...Κανείς τους δεν θα πιάσει τη βάση, ιδίως αν τους βάλουμε και καμμιά μαθηματική εξίσωση να λύσουν...Ανάθεμα κι αν καταλαβαίνουν τι σημαίνει το E=mc2.

  3. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 17/04/2014 12:44:38

    Δυσκολεύεσαι να κοιτάξεις στα μάτια της πάντως

  4. βαγγέλας avatar
    βαγγέλας 17/04/2014 13:41:15

    Ο Αλέξης ενσωματώνει ότι πάει στραβά με τον νεοέλληνα κάγκουρα... Μαγκιά και ανοησία πασπαλισμένη με τη δήθεν "βαθιά γνώση" που προέρχεται όχι από την (κουραστική είναι αλήθεια) σοβαρή μελέτη της πολιτικής επιστήμης και της οικονομίας, αλλά των θεωριών συνωμοσίας του διαδικτύου, των ελαφρολαικών αναγνωσμάτων τύπου Ναόμι Κλάιν και της παρέας του φραπέ, χωρίς να έχει ιδέα για τη σοβαρότητα των συνεπειών που η χαζοχαρούμενη "κοσμοθεωρία" του μπορεί να έχει στη χώρα. Κρίμα, και το μωρό άξιζε κάτι καλύτερο για αντικείμενο συνέντευξης.

  5. Jimakos avatar
    Jimakos 17/04/2014 13:47:00

    Έχετε σκάσει όλοι από τη ζήλεια σας και τα λέτε αυτά!

  6. GJ avatar
    GJ 17/04/2014 21:59:54

    Αν και αντίθετος πολιτικά τον στηρίζω ως Έλληνας άντρας. Ελπίζω να μας έβγαλε ασπροπρόσωπους,...τους άντρες εννοώ.