#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/05/2011 21:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τα "μηνύματα" του Βενιζέλου τα στέλνει η Ντόρα με SMS;




Πατριδογνωσία

«Απροκάλυπτη προσπάθεια εξαπάτησης» του ελληνικού λαού χαρακτήρισε ο πρόεδρος της «Δράσης» Σ. Μάνος, τις προτάσεις που παρουσίασε ο πρόεδρος της ΝΔ Αντώνης Σαμαράς για την οικονομία, διακρίνοντας ωστόσο και κάποια θετικά σημεία.

Γιατί δεν μας λες και τα «θετικά» Στέφανε; Ντρέπεσαι;

Κρυπτολαϊκισμό και έλλειψη αυτοκριτικής για τα πεπραγμένα της προηγούμενης κυβέρνησης καταλόγισε στον Αντώνη Σαμαρά, ο αναπληρωτής υπουργός Πολιτισμού Τηλέμαχος Χυτήρης, Μιλώντας στο naftemporiki.gr παραδέχθηκε πάντως ότι ορισμένες από τις προτάσεις του προέδρου της ΝΔ είναι ρεαλιστικές, συμπληρώνοντας πως «χρήζουν κάποιας συζήτησης», την οποία το ΠΑΣΟΚ θα κάνει με καλή πρόθεση.

Τόση γενναιοδωρία Τηλέμαχε;

Β. Παπανδρέου προς τρόϊκα: «Το επιτόκιο του δανείου σας είναι σχεδόν κερδοσκοπικό».

Almost, Βάσω, almost…

Επιμένετε ότι  ο Σαμαράς  δεν ενεργεί  σαν «πολίτης με πατριωτισμό» και ενεργεί σαν «κομματάρχης με ιδιοτέλεια», κύριε Γιανναρά;

Κύκλοι του ΥΠΟΙΚ ανεβάζουν το έλλειμμα, εφαρμόζοντας τις προτάσεις Σαμαρά.

Σε στατικό μοντέλο. Γύρνα το στο λίγο πιο δυναμικό Γιώργο.

Ανοίγει ο δρόμος για τις ανταλλαγές προσωπικού ανάμεσα στα νοσοκομεία του ΕΣΥ. Ο υπουργός Υγείας ανακοίνωσε ότι την ερχόμενη εβδομάδα θα καταθέσει τροπολογία στο νομοσχέδιο για τις μεταμοσχεύσεις (!!!), με την οποία θα επιτρέπεται πλέον η κοινή διοίκηση περισσότερων νοσηλευτικών ιδρυμάτων. Χαρακτηριστικά ανέφερε ο Ανδρέας Λοβέρδος το παράδειγμα των δύο παιδιατρικών νοσοκομείων στο Γουδή. Το ένα έχει μόνο υδραυλικούς και το άλλο μόνο ηλεκτρολόγους.

Αυτά όμως είναι μεσοτοιχία Υπουργέ μου. Αν το ΚΑΤ έχει γύψους  και το Κρατικό Νικαίας γάζες,  τι γίνεται;

Για τις ανταλλαγές συζύγων ποιος είναι αρμόδιος Ανδρέα;

«Η ώρα της στείρας αντιπαράθεσης και αντιπολίτευσης έχει περάσει προ πολλού και ήδη βρισκόμαστε υπό συνθήκες πραγματικού οικονομικού πολέμου. Άρα χρειάζεται εθνική επιστράτευση», δήλωσε από τη Θεσσαλονίκη ο υπουργός Εθνικής Άμυνας, Ευάγγελος Βενιζέλος.

Στα στέλνει η Ντόρα με SMS ή τα σκέφτεσαι μόνος σου Βαγγέλη; Προχθές ποιος είπε στον Παπανδρέου «δεν κυβερνάς»; Ο Μπενιζέλος Ρούφος;

Στο Όσλο ο Πρωθυπουργός επανέλαβε την ανάγκη για εξανθρωπισμό της «παγκοσμιοποίησης» και για πράσινη ανάπτυξη.

Giorgo, κόλλησε το CD; Θα παίξεις τίποτα διαφορετικό;

Μ.Ο.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. aris. A avatar
    aris. A 13/05/2011 21:19:55

    Παρατήρηση πρώτη: Εκείνα τα κορίτσια που κοσμούσαν κάποτε τα άρθρα σου που είναι;;

    Παρατήρηση δεύτερη: Γράψε και κάτι για τον Σκυλακάκη κάθε φορά που έχουμε Ζάππειο τον ξενυχτάει το Μητσοτακέικο για να βρει λάθη στις προτάσεις Σαμαρά.

    Παρατήρηση τρίτη: Τι σε έπιασε με τον Μάνο.
    Ο ένας γιός μεγαλοδιευθυντής στην Πειραιώς ό άλλος σε ξένη τράπεζα τι θέλεις να κάνει.
    Το οικογενειακό εισόδημα στηρίζει.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ aris. A 13/05/2011 21:46:06

      1. Φάκτορα, ο Άρης λέει ότι σοβαρέψαμε;
      2. Δικαίωμα του δεν είναι;
      3. Καλά κάνει ο άνθρωπος. Είναι δύσκολες οι εποχές

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ μικρός οδυσσέας 13/05/2011 23:12:42

        Μ.Ο. ο Λαός σου ζητάει θεάματα.
        Μάνος; Δεν είμαι νεκρόφιλος.

        • α.β avatar
          α.β @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 14/05/2011 08:54:13

          φαηλε με οσα ειπε ο αντωνης στο ζαπειο για την δεη επαθε ζημια

        • μικρός οδυσσέας avatar
          μικρός οδυσσέας @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 14/05/2011 09:43:11

          Άρτο μη ζητήσουν Φαήλο. Γιατί δεν υπάρχει ούτε αντίδωρο

  2. Γ.Κ avatar
    Γ.Κ 13/05/2011 21:44:11

    Αυτοί οι ταύροι μοιάζουν αγγελούδια μπροστά στα μουσχάρια που μας "κυβερνάν"

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Γ.Κ 13/05/2011 23:13:31

      Άλλο ο ταύρος κι άλλο το μουνουχισμένο βόδι που παριστάνει τον ..ταύρο.

      • kiki avatar
        kiki @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 14/05/2011 05:35:49

        @ Φαηλο,
        απο τους πιο ωραιους χαρακτηρισμους που εχω διαβασει για τον "ταυρο"

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Γ.Κ 13/05/2011 23:14:36

      Αυτό είναι το πρόβλημά μας αγαπητέ, ότι περιμένουμε δουλειές που απαιτούνε εξαγριωμένους ταύρους να τις κάνουν μουνουχισμένα βόδια.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ TopGunZ 13/05/2011 23:18:11

        Τώρα είδα και την απάντηση σας κ. Κρανιδιώτη, αν μη τι άλλο, μια, έστω τόσο ασήμαντη, σύγκλιση ιδεών μαζί σας με τιμάει ιδιαίτερα.

  3. Sardax avatar
    Sardax 13/05/2011 21:46:33

    Την στάση του κυρίου Γιανναρά απέναντι στον Σαμαρά ομολογώ κι εγώ πως την βρίσκω περίεργη, μήνες τώρα. Τι θέλει επιτέλους; Να διαλύσει ο Σαμαράς το κόμμα και να δώσει τη σκυτάλη σε αυτή τη φαντασιακή και μονότονα επαναλαμβανόμενη «κυβέρνηση προσωπικοτήτων» που τακτικά ευαγγελίζεται ο κ. Γιανναράς; Κι εν πάση περιπτώσει, ας μας εξηγήσει σε κάποια του επόμενη επιφυλλίδα, από ποιους θα ήθελε επιτέλους να απαρτίζεται αυτή η κυβέρνηση προσωπικοτήτων πέραν από την αφεντιά του; Μήπως να του έδινε ο Σαμαράς το κόμμα εν λευκώ να ησυχάσει? «Ολιγοστός» ο ένας, «βραχύς» ο άλλος, «ανεπαρκείς» ο διπλανός, «σπιθαμιαίος» ο παραπέρα, τι θέλει επιτέλους ο κύριος Γιανναράς; Πέρα από αφορισμούς και γενικόλογα ευχολόγια ας πει συγκεκριμένα τι θα ήθελε ακριβώς για να ικανοποιηθεί ως πολίτης από τον Σαμαρά.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Sardax 13/05/2011 23:16:05

      Τον Γιανναρά τον εκτιμώ, τον ξέρω, τον διαβάζω. Όμως συχνά έχει μια απαισιόδοξη, πεισιθανάτια προσέγγιση, που δεν μου ταιριάζει και ενίοτε, όπως με τον Αντώνη, είναι άδικος και πικρόχολος. Χρήστο ΔΕΝ τελειώνουν κι ούτε θα τελειώσουν οι Έλληνες!

    • τάσος avatar
      τάσος @ Sardax 14/05/2011 03:17:02

      ο γιανναράς τίποτε δε θέλει, ούτε εναντίον του σαμαρά έχει τίποτε συγκεκριμένο, ο γιανναράς μισεί ολόκληρη την ανθρωπότητα. ο γιανναράς είναι τυπική περίπτωση φάουστ. σε κάποια φάση της ζωής του έπαψε να προσπαθεί να βγάλει άκρη με τον κόσμο από τον οποίο έτυχε να έχει περισσότερο μυαλό, το οποίο αντί να αξιοποιήσει υπέρ του, το έστρεψε εναντίον του, κλείστηκε σ'ένα δωμάτιο, μόνασε, παραμορφώθηκε και τώρα στα γεράματα παίρνει την εκδίκησή του από την ανθρωπότητα. ως πανέξυπνος όμως ο γιανναράς γνωρίζει πως ο στόχος του, οι νεοέλληνες και το νεοελληνικό πολιτικό σύστημα, είναι αστείος. οπότε είναι ύποπτος, καθώς και οι ιδιοκτήτες της εφημερίδας στην οποία φιλοξενείται η εξουθενωτική μονοτονία του.

      • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
        Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ τάσος 14/05/2011 07:08:35

        Τάσο,
        Μην είσαι ισοπεδωτικός. Πολλές φορές είναι εξαιρετικός. Και δεν είναι "ύποπτος". Και στα λέει αυτά κάποιος που ενοχλείται ιδιαίτερα από τις παράλογες και επιζήμιες για την Πατρίδα επιθέσεις του στον Αντώνη. Η εφημερίδα είναι άστα να πάνε αλλά δεν του κάνει χάρη. Έχει το κοινό του. Κι ο Σταύρος Λυγερός γράφει εκεί, από τα λαμπρότερα και πιο καθαρά μυαλά και με υποδειγματική πνευματική, προσωπική και πολιτική ακεραιότητα. Αυτό δεν τον καθιστά ούτε αυτόν "ύποπτο".
        Μπορεί επειδή ήρθε το γήρας να νομίζει ότι μαζί του τελειώνει κι η Ελλάδα κι ο κόσμος όλος. Δεν παύει όμως να είναι σπουδαίο μυαλό. Εγώ τον σέβομαι και τον διαβάζω πάντα αλλά συχνά διαφωνώ. Δεν τρέχει και τίποτα. Θα προτιμούσε να βοηθάει την προσπάθεια μας αλλά γούστα είναι αυτά. Να σκέφτεσαι έξω απ' το κουτί και μεγαλόψυχα. Καλημέρα.

        • Εύμηλος avatar
          Εύμηλος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 14/05/2011 07:53:34

          Διαβάζω κάθε επιφυλλίδα του Γιανναρά όπως και την αρθογραφία του Στ. Λυγερού. Ο αναλυτικός λόγος του Σταύρου Λυγερού μπορεί να αποτιμηθεί συνολικά ως στέρεος, θετικός.
          Ο λόγος Γιανναρά είναι, θα τον χαρακτήριζα, η προσωπική του α-ουτοπία. Μεγαλόστομες περί ελληνικότητας διακηρύξεις του προσωπικού του εργαστηρίου. Δίχως αναφορά στο συγκεκριμένο, στο χωροχρόνο και τους ανθρώπους του. Δίχως παράδειγμα, ασπόνδυλες. Γι΄αυτό και δεν μου κάνει εντύπωση ότι ο καθηγητής Γιανναράς δεν έχει μαθητές. Δεν δημιούργησε σχολή σκέψης, προβληματισμού που να αναπτύξει, να καλλιεργήσει την προσέγγιση και τα ερωτήματά του. Η μελαγχολική αυταρέσκειά του δεν μπορεί να αποτελέσει κριτήριο.
          Τώρα γιατί γράφει όσα πικρόχολα και εναντίον του Σαμαρά; Ίσως έχει ανάγκη να συμπληρώσει την πενιχρή όντως καθηγητική του σύνταξη.

        • τάσος avatar
          τάσος @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 14/05/2011 10:55:19

          καλημέρα μαν.

  4. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 13/05/2011 22:36:39

    Αξιόλογη η παρέμβαση του Μαρκεζίνη για όλα τα θέματα οικονομίας και πολιτικής που μας πνίγουν
    h__p://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1967477

    • Δάσκαλος avatar
      Δάσκαλος @ ΝΙΚΟΛΑΣ 13/05/2011 23:35:25

      Τον άκουσα στο Mega. Όποτε τον "πετυχαίνω" τον ακούω και μου αρέσει.

  5. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 13/05/2011 22:43:29

    Μικρέ Οδυσσέα, πού να ήξερες τί μου θύμισες να σε ρωτήσω! Αλήθεια, όλοι αυτοί οι μεγάλοι πολιτικοί της Ν.Δ. που την έκαναν με τον έναν ή τον άλλον τρόπο και έφυγαν επί Καραμανλή, είναι αλήθεια πως είναι "παιδικοί φίλοι" της Ντόρας; Γιατί δεν εξηγείται αλλιώς η μεγάλη "αγάπη" που τρέφουν για τον Αντώνη!
    Τώρα για τον Γιανναρά, ομολογώ πως κάπου μπλοκάρω. Λες να τον πειράζει η θάλασσα εκεί στο Φάληρο; Ή μήπως έχει υποστεί την κατήχηση του Alexis;
    Ερωτήματα πολλά σου βάζω, αλλά θέλω κι εγώ να μαθαίνω και να μην επικαλούμαι αδίκως, πως έχουν πάθει οι άνθρωποι ντελίριο από χθες! Με καταλαβαίνεις, πιστεύω.

  6. chrisovergisk avatar
    chrisovergisk 13/05/2011 22:44:06

    kala o manos exei minei stin epoxi tis mitsotakikis logistikis...0+0=14% !!!!!!!!!!!!!

  7. kiki avatar
    kiki 14/05/2011 05:41:29

    Προχθες πριν απο καθε αλλη ειδηση στον Σκαι ξεκινησαν με το τι λεει η ΔΡΑΣΗ, και εκει που επλενα πιατα, γιατι κανουμε και τετοια, και ακουγα, εψαχνα να βρω ποιοι στον δαιμονα ειναι αυτοι τους ειχα ξεχασει, διαγραψει απο την μνημη, και μετα θυμηθηκα οτι στις εκλογες του 04 ειχα αισθανθει μια ανακουφιση που ολα αυτα τα αστεια ανθρωπακια τα ειχε παρει το ΠΑΣΟΚ, γιατι ειλικρινα δεν τους εκτιμω καθολου, αλλα και πολλοι αλλοι.Λοιπον πασοκοι ειναι, το Ολον Πασοκ τους εκφραζει.

    • anonymous avatar
      anonymous @ kiki 14/05/2011 08:50:23

      Κiki συμφωνώ μαζί σου περι της αστειότητος κάποιων προσώπων όμως οι νεοφιλελεύθερες απόψεις που χρόνια αυτοί οι ίδιοι διακεινούν, εσχάτως βλέπω τις υιοθετεί και ο Σαμαράς με ξεπουλήματα της δημόσιας περιούσιας κλπ. Αν κάτι πρέπει να κρατήσουμε σαυτόν τον τόπο είναι η δημόσια περιουσία αλλοιώς θα είμαστε μη κράτος. Ο Σαμαράς πρέπει να είναι σαφής ο κόσμος βαρέθηκε τα μισόλογα. Ακριβώς τι θα κάνει, θα φύγει από το μνημόνιο, θα διώξει τους τροικανούς?, θα κρατήσει υπο κρατικό έλεγχο την δημόσια γή?, όσες τράπεζες μπορεί?, θα αποκαταστήσει τους μισθούς?. Και το κυριώτερο θα πατάξει την φοροδιαφυγή? Γιατι ανάμεσα στους ακροατές του είδα και περιώνυμους υποστηρικτές του νεοφιλελευθερισμού που βγήκαν περιχαρείς και έκαναν μάλιστα και δηλώσεις

  8. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 14/05/2011 07:01:47

    Δεν ξέρω τι λές για τον Λοβέρδο αλλά ως υπουργός υγείας θα μείνει στην ιστορία γιατί επί των ημερών του θεραπεύτηκαν οι λεπροί στο Νησί. Το ιατρικό θαύμα συνετελέστηκε με τη χορήγηση στους πάσχοντες ειδικών μπισκότων Αλλατίνη.

    Ο Βενιζέλος καλεί σε εθνική επιστράτευση ε? Μήπως έχει κανένα φανταράκι στο νου του?

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Γιάννης Φαίλτωρ 14/05/2011 07:10:08

      Αχαχζαχαχαχαχαχαχαχαχα! Γιάννη΄, έγραψες!

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Γιάννης Φαίλτωρ 14/05/2011 08:51:02

      Οταν το 2012 θα κλεισουν 50+ νοσοκομεια.. ο Λοβερμαν θα εχει φυγει !
      ειπα... οτι και οσο Μπενυ...βγαινει ! βασικος νομος !

      ΠΠ

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Γιάννης Φαίλτωρ 14/05/2011 09:33:42

      Δε θέλω να γίνομαι κουτσομπόλα, αλλά από ότι ξέρω το φανταράκι πρέπει να το αλλάξεις σε φοιτητριούλες.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 14/05/2011 09:34:04

      Δεν θεραπεύτηκαν. Έχει πουληθεί η Σπιναλόγκα με φαστ τρακ

  9. Roter Platz avatar
    Roter Platz 14/05/2011 08:40:14

    Ο Μανος οταν ηταν υπουργος Συντονισμου εκλεινε την πορτα του Γραφειου του και διετασσε τις ιδιαιτερες του να μην τον ενοχλησει κανενας με την δικαιολογια της συσκεψης και αυτος αναβε ενα τεραστιο πουρο και επαιζε παιχνιδια στον Η/Υ με τις ωρες,
    Ετσι ελυνε τα οικονομικα προβληματα της χωρας ο κυριος αυτος.
    Αλλη φορα θα σας πω τι εκανε στο ΥΠΕΧΩΔΕ.

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/05/2011 08:59:13

    Μ.Ο.
    οι ΠΑΣΟΚΟΙ της Βουλης
    1. ειτε εξαπατηθηκαν απο ΓΑΠ και ΠΑΠΑΚι
    2. ειτε διαβασαν το MOU και τη Δανειακη και τα καταλαβαν both
    3. ειτε το 2. χωρις κατανοηση αλλα ψηφισαν !

    Ειναι ολοι καταδικαστεοι και να μπουν στο ΓΑΠοντουλαπο της Πρασινης Ιστοριας.
    Ποια Βασω και ποιος Μπεννυς? Στηριξαν και στηριζουν Παρανομες και Αντισυνταγματικες Πραξεις, Χωρις την Εντολη των Εντολεων τους.

    Τωρα πετανε κανα βεγγαλικο βλεποντας το μετα! μπας και σωθουν απ τον πατο της Πρασινης Αναπτυξης. "εγω τα ειπα και διαχωρησα τη θεση μου" ... μασαμε?

    Ο δε Λοβερμαν, βγηκε μας εκανε διαλεξη, και την επομενη εφοσον εφαγε την Πρασινη γκλιτσα στο κεφαλι.. γυρισε στο μαντρι ! και ειχε και δικιο σε οσα ειπε!

    Οταν ερθει ο Αντωνης, αχχαχαχα γελαω απο τωρα!!! ΤΙ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΣΟΚΙΑ??? χαχαχαα θα τους στελω καθε μερα το ιστορικο τους με λεπτομερειες!! Γ αυτο ο Αντωνης εχει μεγαλη ευθυνη σοτ μετα!! ΘΑ μεινει για παντα... και πρεπει απο χτες να ακουει ολες τις αποψεις χωρις ταμπου και να κοιταξει, οπως εκανε. τον Ελληνα την Ελληνιδα και το Ελληνοπουλο ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ !

    ΠΠ

  11. kiki avatar
    kiki 14/05/2011 16:11:33

    @Πορτα- Πορτα,
    σε ολα δικιο, ξεκιναμε απο την Δανειακη Συμβαση,
    Παρανομη αντισυνταγματικη,
    ολοι μα ολοι που την ψηφισαν μεσα , ειδικο δικαστηριο επι
    Εσχατη Προδοσια.
    Και ο προεδρος υπογραψε παρανομες και αντισυνταγματικες πραξεις και προεδρικα διαταγματα.
    Αει στην ευχη πια , θα το λεμε θα το λεμε , μεχρι να ξυπνησουν καποιοι , εδω ειμαστε και θα το εφαρμοσουμε, οτι και να γινει οποτε γινει.
    εκεινη η μηνυση τι εγινε.